Motyli a mury

Motyli a mury

Příspěvekod Karel Mrak » 27 úno 2023, 11:35

Hago, máš recht je to fotka o ho...ě a na zeď ne-e.
Sigma 135-400mm f/4.5-5.6 APO DG
Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro
Uživatelský avatar
Karel Mrak
vzácný host
 
Příspěvky: 20
Registrován: 14 úno 2023, 19:32
Vlastním jménem: Karel Mrak

Motyli a mury

Příspěvekod Zbyněk.N » 27 úno 2023, 15:57

Karle příště se podaří jistě lépe a bude to estetičtější : wink:
Uživatelský avatar
Zbyněk.N
VIP
 
Příspěvky: 1673
Registrován: 29 lis 2014, 16:43
Bydliště: Olomouc
Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

Motyli a mury

Příspěvekod Karel Mrak » 27 úno 2023, 20:10

To doufám Zbyňku.
Sigma 135-400mm f/4.5-5.6 APO DG
Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro
Uživatelský avatar
Karel Mrak
vzácný host
 
Příspěvky: 20
Registrován: 14 úno 2023, 19:32
Vlastním jménem: Karel Mrak

Motyli a mury

Příspěvekod Zbyněk.N » 05 bře 2023, 17:04

Trochu archivu
Přílohy
Uživatelský avatar
Zbyněk.N
VIP
 
Příspěvky: 1673
Registrován: 29 lis 2014, 16:43
Bydliště: Olomouc
Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

Motyli a mury

Příspěvekod James 2022 » 15 črc 2023, 21:12

Jeden makropokus...
Olympus/OM SYSTEM
Uživatelský avatar
James 2022
zimní host
 
Příspěvky: 94
Registrován: 20 led 2023, 17:35
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Vlastním jménem: Jakub Šrýtr

Motyli a mury

Příspěvekod Martina » 07 črc 2024, 22:16

Fotky nic moc, ale motýl byl celkem nervák, dlouho na žádné kytce nepostál a po chvíli zmizel, tedy na nějaké promýšlení záběru to nebylo. Poznala jsem, že je to nějaký perleťovec, ale byl hnědý, ne oranžový a v atlasu byli všichni perleťovci oranžoví... Rub křídla měl nejblíž běžnému stříbropáskovi, tak jsem googlila a vylezlo, že je to nejspíš varianta f. valesina - "Šedohnědá forma samiček s nazelenalým leskem. Ve střední, západní, severní a východní Evropě velmi vzácná (pouze u jedné z několika stovek samiček), v jižní Evropě hojná (hlavně v Itálii a Španělsku převažuje nad základní formou samiček)."
Tak to sem dávám jako zajímavost.

Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2445
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Motyli a mury

Příspěvekod jirfren » 08 črc 2024, 19:31

prima úlovek.
Já potkávám enem nerváky a protože s makroobjektivem jsem taky nervák, tak to ani (zatím) moc nezkouším- jenom občas něco cvaknu teletem při cestě bez nějakých ambicí a jsem rád, že mám nějakýho motýla:-)
Uživatelský avatar
jirfren
VIP
 
Příspěvky: 3331
Registrován: 21 úno 2014, 13:19
Bydliště: Frenštát p R
Vlastním jménem: Jiří Parůžek

Motyli a mury

Příspěvekod Martina » 08 črc 2024, 21:38

Pěkní okáči.
Můj soukromý názor je, že na vážky a motýly je makroobjektiv zbytečnost, tedy pokud člověk nechce fotit detaily nebo i nějaký drobný hmyz. Mám makro a nepoužívám ho. Ideální mi přijdou teleobjektivy s krátkou zaostřovací vzdáleností, protože je vyšší pravděpodobnost, že objekt nezdrhne a zároveň bude mít fotka pěkně rozostřené pozadí. S makrem se člověk musí dostat blízko a bojuje s menší hloubkou ostrosti než u teleobjektivu. Tele s krátkou zaostřovací vzdáleností je navíc mnohem univerzálnější (od většího hmyzu po jeleny) a pokud je to zoom, tak i skvělá volba pro video.
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2445
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Motyli a mury

Příspěvekod Ymi » 09 črc 2024, 09:22

Martina píše:Pěkní okáči.
Můj soukromý názor je, že na vážky a motýly je makroobjektiv zbytečnost, tedy pokud člověk nechce fotit detaily nebo i nějaký drobný hmyz. Mám makro a nepoužívám ho. Ideální mi přijdou teleobjektivy s krátkou zaostřovací vzdáleností, protože je vyšší pravděpodobnost, že objekt nezdrhne a zároveň bude mít fotka pěkně rozostřené pozadí. S makrem se člověk musí dostat blízko a bojuje s menší hloubkou ostrosti než u teleobjektivu. Tele s krátkou zaostřovací vzdáleností je navíc mnohem univerzálnější (od většího hmyzu po jeleny) a pokud je to zoom, tak i skvělá volba pro video.


Souhlasím, na vážky a motýly taky beru tele, ne letovky ideálně zoom, dá se lépe najít (i když s šídlama je to vždycky legrace :))
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
https://ymiprvni.wixsite.com/mysite
Uživatelský avatar
Ymi
VIP
 
Příspěvky: 1238
Registrován: 15 kvě 2013, 13:35
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Motyli a mury

Příspěvekod Martina » 09 črc 2024, 18:44

Okáč bojínkový

Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2445
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Motyli a mury

Příspěvekod Zbyněk.N » 13 črc 2024, 07:35

Dovolím si za sebe říci že makro je lepší i když ne na všechny případy . Je složitější v práci s HO i s přístupem ale výsledky můžou být vynikající . Viz odkaz . Pro info Nikon D5600 sigma 150mm f 2,8 macro jeden snímek .
od Zbyněk Nantl I fotografie | 6 z 43 fotek https://eu.zonerama.com/Link/Photo/332127280/7117579
Uživatelský avatar
Zbyněk.N
VIP
 
Příspěvky: 1673
Registrován: 29 lis 2014, 16:43
Bydliště: Olomouc
Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

Motyli a mury

Příspěvekod jirfren » 14 črc 2024, 12:16

Ti okáči Martino faj.
K tomu co napsal Zbyněk: Je bez diskuse, že výsledek z makroobjektivem (zejména z pohledu fajnšmekra na makro) bude (skoro) vždycky lepší než s teletem - s tím, že to je vykoupené opravdu větší "dřinou" z pohledu optimální roviny ostření, přiblížení se na vhodnou vzdálenost,..a za splnění jedné klíčové podmínky- že fotograf má techniku focení s makroobjektivem zmáknutou (což není až taková samozřejmost jak by se mohlo někomu nezasvěcenému zdát). Takže za mě mají ti, co dělají makra můj obdiv.
Ale v některých případech může focení "maker" s teletem mít taky své jisté výhody - zejména pokud primárním cílem není maximální a přesná presentace detailů.
Já předevčírem na louce (při obchůzce terému zjistit kde je co posekané- neposekané) po několika letech viděl opět otakárka fenyklového...tuším ve tři odpoledne, pařák a dusno, .a v ruce enem pětikilo :-) Pochopitelně že s ohledem na chvění vzduchu nízko nad zemí by asi bylo lepší makro než focení ze vzdálenosti cca 3,5m-4m ...ale pravděpodobnost že bych se k němu dostal na 1m či blíž byla skoro nulová (imrvére přelétal a behem asi dvou minut jsme spolem "uběhli" po louce asi 50m než se na chvilku zvedl vítr a po větru okamžitě odletěl do pryč - a i kdybych měl makro v báglu u sebe, tak než bych to přehodil, byl by prostě v tahu).
Takže jsem rád i za pár těch cvaků s teletem, byť výsledkově s makroobjektivem se to nedá srovnat určitě. Ale zároveň to je pro mě čím dál tím víc deprimující, když si vzpomenu, kolik motýlů jsem viděl jako kluk před 50 lety na loukách...z dnešního pohledu doslova nepředstavitelná kvanta bělásků, žluťásků, modrásků, baboček pavích, admirálů, ale i těch otakárků a sposty a spousty jiných ..a to doslova na každém kroku. Dneska naháním jednoho otakárka na 10 hektarové louce...a to jednou za několik let.
Uživatelský avatar
jirfren
VIP
 
Příspěvky: 3331
Registrován: 21 úno 2014, 13:19
Bydliště: Frenštát p R
Vlastním jménem: Jiří Parůžek

Motyli a mury

Příspěvekod Mouka » 14 črc 2024, 12:52

Tak Jirko, pětikilo se podařilo! Podle mne výborná fotka!
A s tím množstvím motýlů máš pravdu - jo jo, kde jsou ta léta, kdy motýli opravdy byli :(
Uživatelský avatar
Mouka
VIP
 
Příspěvky: 2924
Registrován: 25 kvě 2009, 19:00
Bydliště: Ostrava
Vlastním jménem: Jan Moučka

Motyli a mury

Příspěvekod r1j1 » 14 črc 2024, 20:49

Taky nechápu jak je možné, že za Komárů, i když se práškovalo a hnojilo ostošest bylo hmyzáků mraky a teď když má každý plnou hubu ekologie a všichni vědí co je pro přírodu nejlepší není vidět skoro nic. Tím absolutně nijak nehájím minulý režim.
Uživatelský avatar
r1j1
VIP
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 24 srp 2018, 18:04

Motyli a mury

Příspěvekod r1j1 » 14 črc 2024, 20:50

Foto fajn.
Uživatelský avatar
r1j1
VIP
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 24 srp 2018, 18:04

Motyli a mury

Příspěvekod relux » 15 črc 2024, 10:31

Krásný motýl : good:
Uživatelský avatar
relux
VIP
 
Příspěvky: 1645
Registrován: 18 srp 2012, 21:06
Bydliště: Opava
Vlastním jménem: Jiří Náhlík

Motyli a mury

Příspěvekod Zbyněk.N » 18 črc 2024, 18:57

No vždy jde o to co od toho čekám a jaký styl si zvolím. Artovější pojetí se dá fotit v podstatě čímkoliv . Pokud makro tak makroobjektiv s cílem maximálního množství detailů. Já používám na oba styly makro protože 150mm sigma je ostrá při f4 kdy dokáže udělat zajímavé pozadí v různém světle. Tele se dá použít přesně jak popsal Jirka ale já je takto fotím jen zřídka. Co se týká četnosti druhů je to různé , na některých místech každoročně najdu na jiných ne třeba 2 - 3 roky.
Uživatelský avatar
Zbyněk.N
VIP
 
Příspěvky: 1673
Registrován: 29 lis 2014, 16:43
Bydliště: Olomouc
Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

Motyli a mury

Příspěvekod Zbyněk.N » 24 črc 2024, 07:22

Aktuální kousek z luk na Vysočině. Druhů málo . V podstatě 70% louky pokrývají krvavce .

https://eu.zonerama.com/zbyneknantl/Pho ... /471244072
Přílohy
Uživatelský avatar
Zbyněk.N
VIP
 
Příspěvky: 1673
Registrován: 29 lis 2014, 16:43
Bydliště: Olomouc
Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

Motyli a mury

Příspěvekod Martina » 26 črc 2024, 19:23

Pěkné.
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2445
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Motyli a mury

Příspěvekod jirfren » 28 črc 2024, 12:56

dobrá práce Zbyňku!
ke komentu r1j1 " Taky nechápu jak je možné, že za Komárů, i když se práškovalo a hnojilo ostošest bylo hmyzáků mraky a teď když má každý plnou hubu ekologie a všichni vědí co je pro přírodu nejlepší není vidět skoro nic. Tím absolutně nijak nehájím minulý režim ".

žádný režim si nějakou extra obhajobu nezaslouží :-)
Ale k věci- za komárů se neděla jedna dost zásadní věc: louky se nesekaly tak často a tak intenzivně!! Dneska se vyplácí dotace i za to, že se louky neobdělávají ale pouze posekají. A to pak zemědělci dělají v době, kdy mají na to čas (kdy neběží naplno práce se sklizní)..a to je povětšinou v době, kdy to pro hmyz je nejméně vhodná doba. A aby byla "zkáza dokonalá", tak se to neseká, ale mulčuje...
A do toho mlýnku zkázy přispívají i obce a města, kde se dlouhodobě prosadil názor (který v posledních cca 2-4 letech už naštěstí doznává jisté změny) že nejlepším řešením jsou "golfové" trávníky... a vím i o naprosto stupidních příapdech, kdy obec vyzývá (pod hrozbou pokuty) vlastníka pozemku aby si pozemek posekal , protože ti, co si ze zahrad udělali ty golfáky (velmi často lufťáci) si prostě na obci stěžují, že jim nezodpovědný jedinec kazí jejich usilí tím, že z jeho pozemku se vysemeňuje na jejich pozemcích vše, co oni tak pracně likvidují...a přitom na té "zanedbané" louce je spousta motýlů a hmyzu..ale i občas třeba i chřástal polní.

A ještě jedna věc (ne nepodstatná). Za komárů se opravdu hnojilo o sto šest (zejména dusíkatá hnojiva) ...ale jde o to, že dneska je (finanční i co do sortimentu) dostupnost hnojiv, pesticidů i herbicidů mnohem, mnohem větší ... a tlaky na zemědělce ohledně zvýšení výnosů (jakožto jediné možné cesty jak konkurovat na trhu se zeměmi, kde jsou dotace mnohem větší než u nás) jsou obrovské ... respektive jde o to, že ekonomika zemědělství v ČR na jedné straně a ekonomika zemědělství v Rakousku, Francii, .. je postavena úplně na jiných parametrech a základech (počínaje paritou kupní síly konče státní zemědělskou politikou). A výsledky toho vidíme všichni...v obchodech i na těch loukách. A ty takzvané biofarmy...to je enem kamufláž pro veřejnost..protože ty jsou dneska schopné pokrýt svojí produkcí enem malou část poptávky a to ještě pouze na lokální úrovni ..a jejich případný (či i reaálný) pozitivní dopad na životní prostředí je opět jenom na lokální úrovni a nemůže to zvrátit ten šílený trend likvidace hmyzu... a následně všeho, co je na dostatku hmyzu závislé.
Uživatelský avatar
jirfren
VIP
 
Příspěvky: 3331
Registrován: 21 úno 2014, 13:19
Bydliště: Frenštát p R
Vlastním jménem: Jiří Parůžek

Motyli a mury

Příspěvekod aqualife » 30 črc 2024, 13:12

jirfren píše:dobrá práce Zbyňku!
ke komentu r1j1 " Taky nechápu jak je možné, že za Komárů, i když se práškovalo a hnojilo ostošest bylo hmyzáků mraky a teď když má každý plnou hubu ekologie a všichni vědí co je pro přírodu nejlepší není vidět skoro nic. Tím absolutně nijak nehájím minulý režim ".

žádný režim si nějakou extra obhajobu nezaslouží :-)
Ale k věci- za komárů se neděla jedna dost zásadní věc: louky se nesekaly tak často a tak intenzivně!! Dneska se vyplácí dotace i za to, že se louky neobdělávají ale pouze posekají. A to pak zemědělci dělají v době, kdy mají na to čas (kdy neběží naplno práce se sklizní)..a to je povětšinou v době, kdy to pro hmyz je nejméně vhodná doba. A aby byla "zkáza dokonalá", tak se to neseká, ale mulčuje...
A do toho mlýnku zkázy přispívají i obce a města, kde se dlouhodobě prosadil názor (který v posledních cca 2-4 letech už naštěstí doznává jisté změny) že nejlepším řešením jsou "golfové" trávníky... a vím i o naprosto stupidních příapdech, kdy obec vyzývá (pod hrozbou pokuty) vlastníka pozemku aby si pozemek posekal , protože ti, co si ze zahrad udělali ty golfáky (velmi často lufťáci) si prostě na obci stěžují, že jim nezodpovědný jedinec kazí jejich usilí tím, že z jeho pozemku se vysemeňuje na jejich pozemcích vše, co oni tak pracně likvidují...a přitom na té "zanedbané" louce je spousta motýlů a hmyzu..ale i občas třeba i chřástal polní.

A ještě jedna věc (ne nepodstatná). Za komárů se opravdu hnojilo o sto šest (zejména dusíkatá hnojiva) ...ale jde o to, že dneska je (finanční i co do sortimentu) dostupnost hnojiv, pesticidů i herbicidů mnohem, mnohem větší ... a tlaky na zemědělce ohledně zvýšení výnosů (jakožto jediné možné cesty jak konkurovat na trhu se zeměmi, kde jsou dotace mnohem větší než u nás) jsou obrovské ... respektive jde o to, že ekonomika zemědělství v ČR na jedné straně a ekonomika zemědělství v Rakousku, Francii, .. je postavena úplně na jiných parametrech a základech (počínaje paritou kupní síly konče státní zemědělskou politikou). A výsledky toho vidíme všichni...v obchodech i na těch loukách. A ty takzvané biofarmy...to je enem kamufláž pro veřejnost..protože ty jsou dneska schopné pokrýt svojí produkcí enem malou část poptávky a to ještě pouze na lokální úrovni ..a jejich případný (či i reaálný) pozitivní dopad na životní prostředí je opět jenom na lokální úrovni a nemůže to zvrátit ten šílený trend likvidace hmyzu... a následně všeho, co je na dostatku hmyzu závislé.


Těch faktorů je mnoho. Třeba vyasfaltované polní cest(takže svižníka už vidět není, bylo jicha jak much) a ty pásy trávy mezi polními cestami a polem opět vysekávané na golf. Ty pásy, kde jsem fotil i otakárky ještě před pěti lety. Likvidace křovin za vesnicemi. Takže ptáci fuč, nastěhovali se akorát zpět vrabci. Často vyaasfaltované i lesní cesty, taakže ani chrobáka už nepotkáme. Bylo by toho moc, ale vše má společného jmenovatele - dotace. Dotace jsou dle mě největší škůdce.
Uživatelský avatar
aqualife
VIP
 
Příspěvky: 2686
Registrován: 30 kvě 2014, 14:41
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Motyli a mury

Příspěvekod Mouka » 31 črc 2024, 11:09

Jo, je to s přírodou v tonhle směru ku posrání. Ještě, že jsem zažil ty lepší hmyzí časy.
A Karle :-), nějak málo sem poslední dobou chodíš. Už nefotíš?
Uživatelský avatar
Mouka
VIP
 
Příspěvky: 2924
Registrován: 25 kvě 2009, 19:00
Bydliště: Ostrava
Vlastním jménem: Jan Moučka

Motyli a mury

Příspěvekod Zbyněk.N » 04 srp 2024, 15:24

Přílohy
Uživatelský avatar
Zbyněk.N
VIP
 
Příspěvky: 1673
Registrován: 29 lis 2014, 16:43
Bydliště: Olomouc
Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

Motyli a mury

Příspěvekod Martina » 06 srp 2024, 19:46

Povedené.
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2445
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Motyli a mury

Příspěvekod Zbyněk.N » 09 srp 2024, 07:08

Díky , tyhle blbůstky mě baví
Uživatelský avatar
Zbyněk.N
VIP
 
Příspěvky: 1673
Registrován: 29 lis 2014, 16:43
Bydliště: Olomouc
Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

PředchozíDalší

Zpět na HMYZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků