Užovka hladká (Coronella austriaca)

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Klaca » 07 lis 2015, 12:36

Jedna podzimní Coronella.
Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Enter » 09 lis 2015, 10:31

Hezkej portrét.. ze kdy je?
Uživatelský avatar
Enter
zkušený běžný
 
Příspěvky: 657
Registrován: 01 črc 2013, 21:13
Bydliště: Žacléř
Vlastním jménem: Martin Ertner

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Klaca » 09 lis 2015, 11:18

Díky :) Začátek října, Rychlebské hory.
Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod jirfren » 10 lis 2015, 23:31

dobrý úlovek! :-))
Uživatelský avatar
jirfren
VIP
 
Příspěvky: 3527
Registrován: 21 úno 2014, 13:19
Bydliště: Frenštát p R
Vlastním jménem: Jiří Parůžek

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Klaca » 07 říj 2016, 09:42

Asi uz to letos vsechno definitivne skoncilo, pridam jeste par fotek ze zivota hladkych uzovek.
Na sucho skladany zidky slouzi jako vyborny ukryt teplomilnym plazum.



Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod XAXAP » 07 říj 2016, 09:56

Dobrá "zoomovací" série. Tohle má větší hodnotu než tři technicky dokonalé atlasovky zvířete.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
Uživatelský avatar
XAXAP
VIP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: 15 bře 2013, 17:24
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Martin Tomáš

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Alex Pospa » 08 říj 2016, 10:44

Pěkné Tomáši, je to Šobes?
Uživatelský avatar
Alex Pospa
zkušený protahující
 
Příspěvky: 320
Registrován: 18 led 2010, 18:52
Bydliště: Prostějov
Vlastním jménem: Aleš Pospíšil

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Ritchi » 08 říj 2016, 23:28

Parádní, hlavně portrét se mi líbí : good:
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1674
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Klaca » 10 říj 2016, 14:41

Diky, ano, je to Sobes.
Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod jirfren » 14 říj 2016, 18:02

povedená série :-)
Uživatelský avatar
jirfren
VIP
 
Příspěvky: 3527
Registrován: 21 úno 2014, 13:19
Bydliště: Frenštát p R
Vlastním jménem: Jiří Parůžek

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Mayk » 07 pro 2016, 20:11

IMG_5670 (Large) (Large) (Custom).JPG
IMG_5672 (Large) (Large) (Custom).JPG
Nikon D500 + Nikon 200-500mm f/5,6
Uživatelský avatar
Mayk
zkušený běžný
 
Příspěvky: 799
Registrován: 11 srp 2014, 20:10
Bydliště: Vysočína
Vlastním jménem: Zdeněk Mayer

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Mayk » 13 kvě 2017, 12:21

20170513_100728 (Custom).jpg
Užovka hladká (Coronella austriaca)
Nikon D500 + Nikon 200-500mm f/5,6
Uživatelský avatar
Mayk
zkušený běžný
 
Příspěvky: 799
Registrován: 11 srp 2014, 20:10
Bydliště: Vysočína
Vlastním jménem: Zdeněk Mayer

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Ritchi » 21 čer 2018, 00:54

Včerejší vzácné večerní setkání na lesní mýtině. Nesmírně potěšila. Stihl jsem udělat asi 3 dokumentační cvaky než mi zmizela pod pařezem.
Ještě jsem nepotkal krásněji červeně vybarvenou koronelku. Podle toho, co se píše, bývají takhle do červena vybarvení samečci. Tento byl dospělý, měl dobrých 70 čísel. Dorůstají prej cca 80ti.
Přílohy
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1674
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod ladysk » 21 čer 2018, 07:31

Dobrý setkání i detail, škoda tý malý clony, celá hlava ostrá by vypadala líp a stačilo by možná jen trochu přiclonit, ale kdo na to má v tom fofru myslet, že ... :-)
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3600
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Ritchi » 21 čer 2018, 07:55

ladysk píše:Dobrý setkání i detail, škoda tý malý clony, celá hlava ostrá by vypadala líp a stačilo by možná jen trochu přiclonit, ale kdo na to má v tom fofru myslet, že ... :-)



Jojo, přesně. Byla to velká rychlovka.
Nejsem u makra zvyklý na vyšší iso jak 800, které jsem tam měl. Takže na nejnižší clonu rychlé cvaky a byla pryč. I tak trvalo než jsem v trávě našel místo pro záběr. Marně jsem doufal, že povyjede na mech. Vyjela, ale už se nezastavila. Hada jsem nechytal, protože se zdálo, že je nažraný.
Moc rád bych toto samé zvíře nafotil. Budu se tam vracet a doufat :)
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1674
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Klaca » 21 čer 2018, 08:16

Moc pěknej, takovýho jsem viděl jen jednou. Jinak hladký jsou z našich hadů snad nejvíc vázaný na svý místa. Pokud jim to tam někdo zásadně nepřeorá, je možný stejný kusy sledovat roky na stejným místě.
Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Ritchi » 21 čer 2018, 09:28

Klaca píše:Moc pěknej, takovýho jsem viděl jen jednou. Jinak hladký jsou z našich hadů snad nejvíc vázaný na svý místa. Pokud jim to tam někdo zásadně nepřeorá, je možný stejný kusy sledovat roky na stejným místě.


Doufal jsem, že se ozveš :) prosím tě, víš, kdy je na ně nejlepší doba a šance ji zastihnout vyhřívat ? Brzo ráno nebo až to začne pálit ? Díky !
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1674
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Klaca » 21 čer 2018, 13:15

Urcite nemaji radi vedra. Prokazatelne lezou ven, kdyz je teplo a v lete lehce sprchne a neklesnou pritom teploty. Jinak ziji spise skryte. Zkousel bych to po takovych desticich nebo klasicky po ranu, kdy se had potrebuje zahrat. Pripadne opatrne koukat pod vetsi, plossi, kameny. Dokazi se napasovat do neuveritelnych mist.
Hledaji se blbe, rekl bych nejhur z nasich hadu. Ale kdyz mas misto, chce to jen cas. Ja je mam na chate a dlouho jsem o nich nevedel. Jednu jsem nahodou nasel pod kovovym deklem studny a dalsi jsem postupne objevoval na zarostlych mezich na hranicich lesa/ pole. Vetsinou v blizkosti vetsich kamenu. Stejne kusy, krom te studnicni (po nekolika letech, co jsem ji potkaval nekoho napadlo na dekl stoupnout a jednou jsem ji nasel placatou :(), tam potkavam porad, pokud je nic neplasi, zustavaji na stejnych mistech.
Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš

Re: Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Lesochod » 21 čer 2018, 13:29

Super úlovek, gratuluji :-)
Já po ní pátrám už několik let.
U nás na Znojemsku jsem je viděl jen pětkrát v životě. Souhlasím s Richim, že se špatně hledají, ale dvakrát jsem na ni narazil na otevřeném poli a za největšího letního vedra... Asi se zaběhly :-)
Jinak jednou bylo místo nálezu vinohrad a dvakrát meruňkový sad. Typické moravské biotopy :-)
Uživatelský avatar
Lesochod
VIP
 
Příspěvky: 1230
Registrován: 17 úno 2017, 23:25
Bydliště: Znojmo-Načeratice, Eppingen
Vlastním jménem: Jan Okénka

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Ritchi » 22 čer 2018, 07:16

Klaca píše:Urcite nemaji radi vedra. Prokazatelne lezou ven, kdyz je teplo a v lete lehce sprchne a neklesnou pritom teploty. Jinak ziji spise skryte. Zkousel bych to po takovych desticich nebo klasicky po ranu, kdy se had potrebuje zahrat. Pripadne opatrne koukat pod vetsi, plossi, kameny. Dokazi se napasovat do neuveritelnych mist.
Hledaji se blbe, rekl bych nejhur z nasich hadu. Ale kdyz mas misto, chce to jen cas. Ja je mam na chate a dlouho jsem o nich nevedel. Jednu jsem nahodou nasel pod kovovym deklem studny a dalsi jsem postupne objevoval na zarostlych mezich na hranicich lesa/ pole. Vetsinou v blizkosti vetsich kamenu. Stejne kusy, krom te studnicni (po nekolika letech, co jsem ji potkaval nekoho napadlo na dekl stoupnout a jednou jsem ji nasel placatou :(), tam potkavam porad, pokud je nic neplasi, zustavaji na stejnych mistech.


Díky ! Ta moje se zrovna někam plazila, ale třeba ten pařez pod který zalezla bude ten vyvolený. Uvidíme
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1674
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Re: Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Ritchi » 22 čer 2018, 07:18

Lesochod píše:Super úlovek, gratuluji :-)
Já po ní pátrám už několik let.
U nás na Znojemsku jsem je viděl jen pětkrát v životě. Souhlasím s Richim, že se špatně hledají, ale dvakrát jsem na ni narazil na otevřeném poli a za největšího letního vedra... Asi se zaběhly :-)
Jinak jednou bylo místo nálezu vinohrad a dvakrát meruňkový sad. Typické moravské biotopy :-)


Díky, od nás je znám spíš z náhodných setkání na lesních cestách, z Podyjí je znám ze Šobesu a různých suchých zídek po celém NP
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1674
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Ritchi » 22 čer 2018, 23:15

Ritchi píše:
Klaca píše:Urcite nemaji radi vedra. Prokazatelne lezou ven, kdyz je teplo a v lete lehce sprchne a neklesnou pritom teploty. Jinak ziji spise skryte. Zkousel bych to po takovych desticich nebo klasicky po ranu, kdy se had potrebuje zahrat. Pripadne opatrne koukat pod vetsi, plossi, kameny. Dokazi se napasovat do neuveritelnych mist.
Hledaji se blbe, rekl bych nejhur z nasich hadu. Ale kdyz mas misto, chce to jen cas. Ja je mam na chate a dlouho jsem o nich nevedel. Jednu jsem nahodou nasel pod kovovym deklem studny a dalsi jsem postupne objevoval na zarostlych mezich na hranicich lesa/ pole. Vetsinou v blizkosti vetsich kamenu. Stejne kusy, krom te studnicni (po nekolika letech, co jsem ji potkaval nekoho napadlo na dekl stoupnout a jednou jsem ji nasel placatou :(), tam potkavam porad, pokud je nic neplasi, zustavaji na stejnych mistech.


Díky ! Ta moje se zrovna někam plazila, ale třeba ten pařez pod který zalezla bude ten vyvolený. Uvidíme



Tak hlásím, že pařez je opravdu ten vyvolený ! :) Dnes jsem měl z prdele kliku. Ikdyž byla docela zima, tak po příjezdu na lokalitu jdu k pařezu a před ním stočená dospělá samice, která na moji přítomnost zareagovala a pomaličku zalezla. Jdu o pár metrů dál a kolem si to šine další dospělá užovka, tentokrát sameček s šedým podkladem a načervenalým vzorem. Měl na spěch a vzal to rovnou kam ? No přece na jistotu pod pařez ! Takže za dva dny už třetí užovka, co tam zalezla.
Je možné, že ta samice v tuto dobu nějak voní samcům ? Měl jsem za to ,že se páří na jaře hned po zimování.. Díky za odpověď
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1674
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Re: Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Lesochod » 23 čer 2018, 13:04

Spíš bych řekl, že je to osvědčený společný úkryt (i když obtěžování samice samcem i po období páření je vcelku běžné ) . Užovky podplamaté na nedaleké lokalitě na Dyji používají společné úkryty běžně, nedávno jsem pozoroval snad pět kusů najednou lézt do jedné díry, později do ní zalézaly další a další, včetně mláďat.
Uživatelský avatar
Lesochod
VIP
 
Příspěvky: 1230
Registrován: 17 úno 2017, 23:25
Bydliště: Znojmo-Načeratice, Eppingen
Vlastním jménem: Jan Okénka

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Klaca » 11 črc 2018, 09:19

Taky bych tipoval spíše vhodný úkryt, měly by být dávno napářené. Žijí skrytě, ale jak jednou člověk objeví lokalitu, nachází na jednom fleku další a další kusy, chce to jen čas. Na stráni nad chatou leží velký plochý kámen, pod kterým jsem pravidelně nacházel hladké spolu s obojkovými. Rekord byl 3 hladké, jedna obří a dvě mladé obojkové. Strávil jsem tam s nimi poměrně dost času a snažil se zjistit, kolik jich tam vlastně je. Poházel jsem tam umělé úkryty pro snažší kontrolu, fotil hlavy a ty doma porovnával. Za tři roky na prostoru cca 15x10m mám zdokumentovaných 12 různých jedinců (nepočítám mláďata), většinu z nich opakovaně, některé kusy s železnou pravidelností na stejných místech. Co mě ale vždy překvapí, když tam s nimi najdu i několik slepýšů. Slepýšů je tam všeobecně hodně, ale že k nim lezou do úkrytů moc nechápu :)
S podplamatými bych je nesrovnával, tam je fenomén společných úkrytů/ zimoviště mnohem výraznější. Je to dáno velice specifickým biotopem. U nich není problém najít na vhodných místech vyšší desítky až stovky kusů. Trója je krásnej příklad.
Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Příspěvekod Ritchi » 11 črc 2018, 11:43

Klaca píše:Taky bych tipoval spíše vhodný úkryt, měly by být dávno napářené. Žijí skrytě, ale jak jednou člověk objeví lokalitu, nachází na jednom fleku další a další kusy, chce to jen čas. Na stráni nad chatou leží velký plochý kámen, pod kterým jsem pravidelně nacházel hladké spolu s obojkovými. Rekord byl 3 hladké, jedna obří a dvě mladé obojkové. Strávil jsem tam s nimi poměrně dost času a snažil se zjistit, kolik jich tam vlastně je. Poházel jsem tam umělé úkryty pro snažší kontrolu, fotil hlavy a ty doma porovnával. Za tři roky na prostoru cca 15x10m mám zdokumentovaných 12 různých jedinců (nepočítám mláďata), většinu z nich opakovaně, některé kusy s železnou pravidelností na stejných místech. Co mě ale vždy překvapí, když tam s nimi najdu i několik slepýšů. Slepýšů je tam všeobecně hodně, ale že k nim lezou do úkrytů moc nechápu :)
S podplamatými bych je nesrovnával, tam je fenomén společných úkrytů/ zimoviště mnohem výraznější. Je to dáno velice specifickým biotopem. U nich není problém najít na vhodných místech vyšší desítky až stovky kusů. Trója je krásnej příklad.


Díky za reakce. Od té doby tam potkávám jen tu dospělou samici, tak nevím.
Asi metr před pařezem si udělaly sršně zemní hnízdo, poté je něco vyhrabalo a zničilo (tip včelojed).

Sršně se přesunuly právě do toho užovčího pařezu, ale využívají jiný otvor než hadi .
Měl jsem strach, že hady vypudí, ale o víkendu jsem v pařezu (k mojí velké radosti) pozoroval jen částečně vylezenou macatou samici.
Na lokalitu chodím kontrolovat hnizdicí ptáky, tak bych ji rád potkal celou vylezenou a ještě radši bych ji vyfotil..uvidíme časem
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1674
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

PředchozíDalší

Zpět na PLAZI

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků