Fotografie na stěnu

Fotografie na stěnu

Příspěvekod stugent » 20 dub 2012, 15:20

Rozhodl jsem se, že si udělám radost a dám si na stěnu v pokoji fotku 60*40. Řeším ale, jakým způsobem ji upevnit.

zvažoval jsem následující možnosti:
- Fotoobraz
- Pasparta
- Clip
- Rám

Nakonec se asi budu držet osvědčeného rámu, ale pořád se nemohu rozhodnout, jestli na fotografii 60*40 vzít rám 60*40 s tím, že kolem fotografie bude pouze nějaké 2,5 cm široké orámování nebo jestli mám zvolit větší rám 70*50 a nechat kolem fotografie černý okraj i pod sklem. V takovém případě by mě zajímalo, jestli je lepší fotku nalepit na černý papír nebo si ji rovnou nechat vytisknout 70*50 s tím, že bych si ty černé okraje dodělal třeba v photoshopu. Přijde mi to trochu divné si nechat tisknout černý okraj kolem fotky, ale zase to ušetří práci s lepením a vyměřováním. Jen nevím, jestli by to pak nevypadalo blbě.

Chtěl bych tedy poprosit, zda se můžete podělit o vaše zkušenosti, jak řešíte ty okraje a případně zda nemáte nějaké jiné řešení zavěšení fotografií nebo tip na rám.

PS: zatím mám v plánu koupit B+H s černým plastovým orámováním. U fotoškoda ho mají v rozměru 70*50 za 380,- Kč, což mi přijde jako dobrá cena (přitom v jejich eshopu ho vidím za 570,- (?) )
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
Uživatelský avatar
stugent
VIP
 
Příspěvky: 4931
Registrován: 27 kvě 2009, 23:26
Bydliště: Štětí / Praha
Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Fotografie na stěnu

Příspěvekod Kverk » 20 dub 2012, 22:01

Ahoj Rudo
Z vlastní zkušenosti bych doporučil rám, paspartu s přiměřeným okrajem a kvalitní fototisk.
Je důležité rozmyslet, kde přesně fotografii - fotoobraz umístíš - jiné je to např. podél schodů na chodbě, jiné zase naproti oknu a podobně. V každém případě v plastovém rámu už se tento formát může začít časem deformovat, prohýbat.
Možnost na "spadávku" - rovnou do rámu bez pasparty také již u takto velkých formátů nevypadá špatně, ale s paspartou to teprve dostane hloubku a "šmrnc".
Doporučení pro kvalitu a trvanlivost:
Fotografie kašírovaná na kappa desku (5mm stačí pod sklo, jinak 7mm), pasparta - s barvou matnou nebo pastelovou černou či tmavošedou s bílým řezem (u těch nejlépe vyniknou fotografie, ale možností je mnoho a volí se dle barevnosti obrazu) - šířka pasparty u této velikosti bývá minimálně 10cm strana, základní profilový duralový rám (já většinou používám matný černý elox na obloukovém 7mm profilu - vynikne fotografie a ne rámek) a získám hloubku vsazené fotografie).
Bez zasklení - fotografii zalaminovat studenou laminací - mat, bez rastrů.
Při zasklení - dobře zvážit umístění - odlesky! A zajistit si "plavené sklo" U nejvyšších nároků se používají skla antireflexní, ale ta jsou drahá.
JInak pro podrobnosti i pomoc s realizací klidně zavolej - pár výstav mám za sebou a prošel jsem si cestou snad všech možností, než jsem byl spokojen s cenou i vzhledem...
Pokud již nemáš můj telefon, pošli SZ, je to na delší povídání a bylo by škoda takto velkou fotografii shodit nevhodnou instalací.
Kverk
Uživatelský avatar
Kverk
protahující
 
Příspěvky: 42
Registrován: 30 kvě 2009, 12:24

Fotografie na stěnu

Příspěvekod stugent » 20 dub 2012, 23:30

Ahoj Michale,

děkuji za odpověď! Vidím, že to je docela alchymie. S těmi paspartami mi to přijde docela komplikované, nemám s tím zkušenost ani jsem neviděl je prodávat (nebo si ji musím sám vyrobit?) a tak jsem se snažil tomu vyhnout. Máš ale asi pravdu v tom, že výsledek pak bude vypadat líp.

Moje vize je taková, že budu mít fotku na stěně v rámu a třeba jednou za čas ji vždycky obměním za jinou, rám bych nechal stejný.

Pokud to nevadí, tak bych se ti ještě v průběhu týdne ozval a trochu to upřesnil. (tel. mám, ale pošlu spíš SZ s přílohou ;-) )
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
Uživatelský avatar
stugent
VIP
 
Příspěvky: 4931
Registrován: 27 kvě 2009, 23:26
Bydliště: Štětí / Praha
Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Fotografie na stěnu

Příspěvekod Jirka H. » 21 dub 2012, 11:32

Těch paspart se vůbec neboj, na Tvé přání je vyrobí v každém rámařství. Já jsem řešil podobnou věc a mám to tak, že si nechám vytisknout fotografii - rozměr 30x45 cm a adjustovat na desku 5mm, paspartu si nechám oříznout na 50x70 cm a vnitřní rozměr 29,5 x 44,5 cm. Pak tu paspartu podlepím z rubu deskou o síle 5mm (koupím zde: http://www.ramovaniobrazu.cz/samolepici ... ici102x152) - přesně podle rozměru vytištěné fotky. Fotku pak do pasparty vložím a přilepím papírovou páskou. Pak můžu fotku kdykoliv vyměnit za jinou o stejném rozměru. Rám mi udělá kamarád obyčejný dřevěný přesně podle pasparty.
Přílohy
http://www.jirihornek.cz/
Nikon D300, D3s, AFS 500/4, AFS 18-35/3.5-5.6 G, SB800, telekonvertory TC 1.4E a 1.7E, stativ Feisol a Manfrotto 055DB, HDV501
Uživatelský avatar
Jirka H.
běžný
 
Příspěvky: 195
Registrován: 07 srp 2009, 18:09

Fotografie na stěnu

Příspěvekod Kverk » 21 dub 2012, 12:21

Ahoj Rudo
pošli jak potřebuješ. Pasparty, kašírování i ostatní nejsou problém - za těch pár let jsem se naučil dělat to sám, takže klidně se ozvi - rád ti i ukážu již něco zarámovaného...
Zas tak daleko od sebe to nemáme...
Kverk
Uživatelský avatar
Kverk
protahující
 
Příspěvky: 42
Registrován: 30 kvě 2009, 12:24

Fotografie na stěnu

Příspěvekod remy » 21 dub 2012, 19:50

Zaujimava tema, sam rozmyslam o nejakej fotke na stenu. Skor som ale rozmyslal o vytlaceni fotky na platno a to sa napne na dreveny ram. Ake teraz po precitani prispevkov zvazujem aj ine moznosti. Ak mate niekto doma vlastne fotky, mozete ich pridat do tohto vlakna ostatnym pre inspiraciu :-).
Uživatelský avatar
remy
zkušený běžný
 
Příspěvky: 548
Registrován: 07 čer 2009, 19:52

Fotografie na stěnu

Příspěvekod Mouka » 22 dub 2012, 16:23

Já si dávám fotky do rámků jen pro svou domácí potřebu, dřevěný rám se sklem A3 z Hornbachu za stovku, barevný vlnitý papír z potřeb pro malíře atd. za pár korun. Vyříznul jsem do něj otvor o cca 3mm menší než je fotka A4, zezadu nalepil fotku samolepkou a hotovo. Fotky si měním jednou za čas, když se mi okoukají :-). Je to fajn zpestření nad pracovním stolem.
Mám také panorámko 110x50cm, tištěno na matný papír, polomatná laminace a jen nalepeno na rayborad desce 10mm bez rámu. Sice to už bylo za asi 5 stovek, ale i bez rámu to vypadá docela dobře.
Přílohy
Uživatelský avatar
Mouka
VIP
 
Příspěvky: 3545
Registrován: 25 kvě 2009, 19:00
Bydliště: Ostrava
Vlastním jménem: Jan Moučka

Fotografie na stěnu

Příspěvekod mcech » 22 dub 2012, 19:45

Pridam se k pasparte, ram, sklo.
Podklad bych urcite volil alespon kapa desku. Obycejne lepenky, drevotrisky a podobne nejsou vhodne, pokud na nich maji byt fotky dele - obsahuji lignin (jsou kysele) a zpusobuji zloutnuti. Stejne tak pasparty - od ruznych vyrobcu ruzne... Pokud mas moznost, doporucuji vybirat opet odkyselene (nebo rovnou archivni). Ostatni uz bylo receno :-)
Jinak ja si ramuji sam, pro A3 kapa 5mm, pasparta cca 7cm, dreveny ram osetreny nejprve selakem (zabranuje uvolnovani ligninu z ramu) a pripadne pretreny barvou a sklo. Ramy si delam sam, narezal jsem si kdysi hromadu profilu -jenom L o rozmerech 25x20, 25x30, 35x30 a pro kazdou fotku si udelam upravu hrany jak zrovna chci. Zni to komplikovane, ale je to hned (frezka z OBI za par korun)... Paparty mam koupene v krabici a rezu si je taky sam - opet nic sloziteho.
Navic to ma tu vyhodu, ze te to nevyjde moc draho... takze kdyz mame navstevu co porad oblejza fotky, tak jim klidne nejakou venuju a mam zase misto na novou :-)
http://mcech.tbn.cz
Sony A55, A700, stařičká Tokina 300mm/F2.8, Minolta 200/F2.8, TC kenko 300 DG 1.4 a 2x
Uživatelský avatar
mcech
zkušený běžný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 02 črc 2010, 14:33
Bydliště: Třeboň
Vlastním jménem: Marek Čech

Fotografie na stěnu

Příspěvekod stugent » 22 dub 2012, 22:42

no a kde nebo jak se shání ty pasparty? To udělají někde na míru nebo se kupují už hotové nebo musí být člověk krestivní a vyrobit si ji? Z principu jsem se těm kapa deskám chtěl ubránit. Mám rád, když lze vše opět rozložit do stavu nula a případně předělat, jakmile se ale fotka nalepí na kapa desku, tak už na ní zůstane. Nehledě na to, že ta kapa zase stojí něco navíc.
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
Uživatelský avatar
stugent
VIP
 
Příspěvky: 4931
Registrován: 27 kvě 2009, 23:26
Bydliště: Štětí / Praha
Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Fotografie na stěnu

Příspěvekod Kverk » 22 dub 2012, 23:18

Ahoj Rudo
Neboj se a zavolej, nebo napiš - vše ti rád vysvětlím. Paspartu ti klidně říznu, zaplatíš si jen materiál. Kappa také není problém, klidně se to celé dá vymyslet takovým způsobem aby bylo možné fotografie měnit. Dokonce ani ta Kappa být nemusí (ale je to lepší pro fotku) a můžeš mít "záda" v rámu třeba z tenoučké překližky, nebo kartonu.
Jinak paspartu "na míru" ti připraví v každém slušném rámařství a ostatní vlastně zajistí také - takže přineseš fotografii, vysvětlíš svou představu o rámu, vybereš si ze vzorníku a za cca 3 dny si přijdeš pro hotový fotoobraz. Jen je dobré mít rámařství již ozkoušené - ověřené, dnes je kvalita práce i v tomto oboru všelijaká ...
Ale jak jsem nabídl, klidně zavolej, nebo napiš a po domluvě prostě společně vyrobíme fotoobraz podle tvých představ. Můžeš být u výroby a příště už budeš "vědět" co a jak.
Kverk
Uživatelský avatar
Kverk
protahující
 
Příspěvky: 42
Registrován: 30 kvě 2009, 12:24

Fotografie na stěnu

Příspěvekod mcech » 23 dub 2012, 07:54

Fotky na kapu nelep. Bohate staci "zavesy" z japonskeho papiru, nalepene skrobem (archivni postup).
Vsechno se pak da znova pouzit, nic se neposkodi.
Pekne to bylo popsane ve clanku na Temne komore...
http://www.temnakomora.cz/index.php?/to ... partovani/
http://mcech.tbn.cz
Sony A55, A700, stařičká Tokina 300mm/F2.8, Minolta 200/F2.8, TC kenko 300 DG 1.4 a 2x
Uživatelský avatar
mcech
zkušený běžný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 02 črc 2010, 14:33
Bydliště: Třeboň
Vlastním jménem: Marek Čech

Fotografie na stěnu

Příspěvekod orchidej » 18 úno 2015, 11:38

Vtipný, no. Koukám, že přímo na Vánoce tam dali "vzácný úlovek" ... to by jeden blil ...
https://www.facebook.com/59237145419777 ... =1&theater
Uživatelský avatar
orchidej
zkušený běžný
 
Příspěvky: 784
Registrován: 30 črc 2009, 14:20
Vlastním jménem: Petr Bambousek

Fotografie na stěnu

Příspěvekod XAXAP » 18 úno 2015, 17:49

Tebe to tak naštvalo, Petře, žes to foukl do první kategorie, kterou jsi našel? :-)
Nejhroší na tomhle je, že tihle bouchalovíé nemají lautr žádné vzdělání o sociálních strukturách ve vlčí smečce, neřeší to a ve finále spíš tímhle přidělávají bačům a ostatním zemědělcům problém.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
Uživatelský avatar
XAXAP
VIP
 
Příspěvky: 2937
Registrován: 15 bře 2013, 17:24
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Martin Tomáš

Fotografie na stěnu

Příspěvekod orchidej » 18 úno 2015, 18:59

Ježiš, kam jsem to vložil :-) Může to někdo posunout do tématu "Víte, kde všude máte fotografie?"
viewtopic.php?f=26&t=2382

Díky :-)
Uživatelský avatar
orchidej
zkušený běžný
 
Příspěvky: 784
Registrován: 30 črc 2009, 14:20
Vlastním jménem: Petr Bambousek


Zpět na TISK fotografií

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků