Budky a hnízda

- vábení, balabáni, budky, krmítka...

Budky a hnízda

Příspěvekod jbenak » 20 črc 2009, 14:58

Jak přilákat další ptačí druhy na zahradu?
Nevíte někdo kde se dají koupit opravdu profi hnízdní budky?
Já nic nenašel. Udělat dobrou, správně dimenzovanou a bezpečnou budku je nelze od stolu. Musí to být podložena mnohaletou zkušeností. Většina návodů je k ničemu. Přitom správné typy budek byly za posledních sto let vyexperimentovány.
Nejlepší návody na jsem našel v knize
HENZE O., ZIMMERMAN R., 1969: Opeření přátelé (přeložil Zdeněk Klůz). Státní zemědělské nakladatelství Praha
V bývalé NSR byl program podpory hnízdění opravdu důsledně propracován.
Příští týden ty návoddy ofotím, vyvěsím na své stránky a sem dám odkaz.

Například v http://www.distantworlds.wz.cz/DisWorlds1-2/Budky.htm jsou zdánlivě dobré informace, ale stěna dřevěné budky musí být nejméně 2cm tlustá 15mm nestačí. A kombinace rozměrů vletového otvoru a rozměrů dna budky musí být ve vazbě, atd. A budka se nemá stát krmítkem pro kočky, kuny a strakapoudy.

Nejvíce mě zklamali odborníci:
http://www.birdlife.cz/index.php?a=cat. ... a709058d0b
To co tam je k celé problematice je opravdu málo.
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Re: Budky a hnízda

Příspěvekod taek » 20 črc 2009, 19:09

Tady ten pán píše, že se zabýval výrobou a vývojem budek, udělal jich tisíce. Ten jeho typ vypadá zajímavě, případně by s ním mohla být zajímavá komunikace, když má dlouholeté zkušenosti.

Článek
http://www.myslivost.cz/media/clankyDet ... 317&TypR=1
Konstrukce
http://cso.cz/wpimages/other/PS2003-2.pdf
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
Uživatelský avatar
taek
moderátor
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 24 kvě 2009, 18:00
Bydliště: Českokrumlovsko, na samotě u lesa
Vlastním jménem: Martin Švarc

Re: Budky a hnízda

Příspěvekod Indian » 21 črc 2009, 18:16

No mě přijde i hodně dobrá a neodbytá....

Zdeněk Klůz Ochrana ptactva 1980.......... sehnal jsme ji snad někde v Přerovském muzeu je to hezky a uceleně zpracovaná

nová ale ne tak dobrá.....
je...PTAČÍ BUDKY A DALŠÍ ZPŮSOBY ZVYŠOVÁNÍ HNÍZDNÍCH MOŽNOSTÍ PTÁKŮ

možno objednat........zde...http://www.csopvlasim.cz/publikace/metodika.php#7

nějaké infi i zde....http://www.csopvlasim.cz/dokumenty/letak_budky.pdf

Jinak co vím kolem Chrudimě (a Slatiňan) v lese je dělají na kšeft lesáci ... kdo přesně mohu zjistit....... nakupuje i správa CHKO a zkušenosati s nima snad dobré:-.)
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Uživatelský avatar
Indian
VIP
 
Příspěvky: 3351
Registrován: 27 kvě 2009, 06:28
Vlastním jménem: Michal Pešata

Re: Budky a hnízda

Příspěvekod LorDP » 23 srp 2009, 16:55

Canon 5d mark III, Canon 40D, Canon 500mm F4 L IS, Canon 16-35 F2,8 L, Canon 85mm F1.8
http://www.petrsalinger.cz
Uživatelský avatar
LorDP
zkušený protahující
 
Příspěvky: 328
Registrován: 25 kvě 2009, 22:45
Bydliště: Kostelany nad Moravou
Vlastním jménem: Petr Salinger

Re: Budky a hnízda

Příspěvekod LorDP » 17 led 2010, 13:57

Canon 5d mark III, Canon 40D, Canon 500mm F4 L IS, Canon 16-35 F2,8 L, Canon 85mm F1.8
http://www.petrsalinger.cz
Uživatelský avatar
LorDP
zkušený protahující
 
Příspěvky: 328
Registrován: 25 kvě 2009, 22:45
Bydliště: Kostelany nad Moravou
Vlastním jménem: Petr Salinger

Re: Budky a hnízda

Příspěvekod matlas » 17 led 2010, 21:44

No já nevím. Jen jestli z toho neděláte zbytečně vědu. Od dětství, kdy jsem první budku dělal s dědou každý rok před zimou pár budek vyrobím a pověsím, nebo jen zkontroluji/opravím poškozené. Rozměr mám tak nějak "od oka". Ve většině mých budek hnízdí každý rok koňadry nebo modřinky, takže špatné asi nebudou. Lovištěm pro kočku se nestala zatím žádná. To ale nezáleží jen na konstrukci, ale a to hlavně na tom, jak a kde je budka pověšená. Prkénka používám "co v dílně zbylo". Většinou jsou tak 15-20 mm silná.

Dělal jsem pár budek i ze špalku. Dlabané. Taky mají úspěch a ptáci v nich hnízdí.
Olympus OM-D EM1 Mark III, něco objektivů, stativ a spooousta zbytečných krámů v batohu
Uživatelský avatar
matlas
zimní host
 
Příspěvky: 69
Registrován: 04 říj 2009, 13:35
Bydliště: Lysá nad Labem
Vlastním jménem: Zdeněk Hataš

Re: Budky a hnízda

Příspěvekod hilgertom » 18 led 2010, 12:43

Případně není problém si napsat na ČSO a oni pošlou požadsované rozměry budek pro vámi uvedené ptactvo. Ale taky bych z toho nedělal tak velkou vědu :%)
Uživatelský avatar
hilgertom
 


Budky a hnízda

Příspěvekod jbenak » 04 pro 2010, 21:34

Díky za odkazy.
Letos napodzim jsem stačil udělat 5 důkladných budek z masivních fošen a rozvěsit ještě před zimou. Sýkorníky s mírně oválnými vletovými otvory cca 26-30mm. Vletové otvory jsou udělány jako 7-8 cm dlouhé "tunely" v odštěpkách z borovicových polen, které jsem přibil na přední stěnu místo oplechování. Pokud zima dovolí udělám ještě pár budek jiných typů. Zkusím do nedokončené stavby umístit taky nějaké podložky pro vlaštovky a jiřičky.
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Budky a hnízda

Příspěvekod jbenak » 04 dub 2011, 15:07

V neděli jsem pozoroval obsazování vyvěšených budek. Tři z pěti jsou už "zadány", jsem zvědav jestli si je nájemci obhájí. I když jsem otvory dělal 25 -28mm pro sýkorky modřinky a koňadry, tak do dvou už si nosí suchou trávu vrabci polní. Protáhnou se dovnitř dobře. Sameček (?) sedí a nebo leží na střeše budky a přes okraj stříšky kouká na vletový otvor. Asi hlídá. Samička (?) nosí dovnitř suchou trávu.
Na třetí budce taky chvíli seděl vrabec polní, ale asi nenalákal žádnou družku. Takže k večeru si budku prolézala tlustá koňadra a snažila se taky oďobávat vletový otvor. No uvidíme.
Po zahradě si taky poskakuje párek drozda brávníka. Zdá se mi, že si dělají hnízdo téměř ve špičce smrku.
Rehek zahradní už je tam taky, ale kde zahnízdí zatím nevím.
Červenka se ukazuje na stejném místě zahrady jako každý rok a tak tam někde v křoví asi hnízdí nastálo.
Hrdličky mají hnízdo v rozsoše borovice.
Špačci zahnízdí jako tradičně v duté větvi obrovského ořechu.
Kos už nosí žížaly, takže asi krmí samici na vejcích (hnizdí v břečťanu), na mladé je asi ještě brzo.
Hejnko zvonků musí taky hnízdit někde na vysokém smrku, drží se na zahradě stále (dokrmuji ptáky slunečnicí).
Se zvonky lítá jeden sameček zvonohlíka.
Pěnkavák taky chodí a zpívá, kde má hnízdo ještě nevím.
Dvakrát za den přelétne v poli za zahradou krkavec a krátce pokrákává.
Mlynaříci ani brhlíci vidět nejsou.
Strakapoudi se honí sem a tam, sojka okukuje z povzdálí.
Vlaštovky, rorýs a jiřičky ještě nepřiletěly.

Takže na zahradě už je živo. Dcera mi říkala, že pro ten řev ptáků si ani nemůže zdřímnout :-)
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Budky a hnízda

Příspěvekod Jakub Mrocek » 04 dub 2011, 21:32

: shock: Keď to takto vyzerá na záhrade nechcem asi radšej ani vedieť ako to vyzerá tam u vás v lese : D Fakt paráda, tešim sa na fotky :)
https://www.gearcheckers.com/sk/
EOS 70D, EOS 5D, EF 400/2.8L IS USM
Uživatelský avatar
Jakub Mrocek
zkušený zimní host
 
Příspěvky: 430
Registrován: 05 čer 2009, 20:40
Bydliště: Bratislava, Slovensko
Vlastním jménem: Jakub Mrocek

Budky a hnízda

Příspěvekod Žabinec » 07 dub 2011, 21:14

Já budu budku vyvěšovat buď do měsíce, první nájemníci se asi ukážou až příští rok. Mám dát do budky nějakou vystýlku, nebo si mám ptáky nechat, ať si ji nanosí sami?
Canon EOS 600D + Canon 200mm f/2.8 II + TC 2x II + Canon EF-S 18-55 IS + Tamron 70-300 LD Di Macro + stativ Velbon Sherpa 600R, Joby Gorilla Pod | https://500px.com/jonasgaigr
Uživatelský avatar
Žabinec
zkušený stálý
 
Příspěvky: 879
Registrován: 04 úno 2011, 18:42
Bydliště: Praha 4
Vlastním jménem: Jonáš Gaigr

Budky a hnízda

Příspěvekod Indian » 07 dub 2011, 22:01

Máš šanci i na letošek:) výstelku nedávej:-) max můžeš pohodit něco vhodného do okolí:-)
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Uživatelský avatar
Indian
VIP
 
Příspěvky: 3351
Registrován: 27 kvě 2009, 06:28
Vlastním jménem: Michal Pešata

Budky a hnízda

Příspěvekod Žabinec » 07 dub 2011, 22:06

Díky, návody už jsem si našel, tak snad o víkendu něco stluču : x
Canon EOS 600D + Canon 200mm f/2.8 II + TC 2x II + Canon EF-S 18-55 IS + Tamron 70-300 LD Di Macro + stativ Velbon Sherpa 600R, Joby Gorilla Pod | https://500px.com/jonasgaigr
Uživatelský avatar
Žabinec
zkušený stálý
 
Příspěvky: 879
Registrován: 04 úno 2011, 18:42
Bydliště: Praha 4
Vlastním jménem: Jonáš Gaigr

Budky a hnízda

Příspěvekod Sui » 10 črc 2011, 00:20

Já sem letos vyvěsil několik budek. V zimě jsem u potoka několikrát pozoroval skorce, tak jsem jim tam pověsil 8 budek. Bohužel nic, některé tyto budky posloužily konipasům, ostatní zůstaly prázdné. Budky pro modřinky byly obsazeny na 100% a ve většině už proběhlo druhé letošní hnízdění. U zahrady jsem na starou vrbu pověsil jednu budku pro koňadry (trochu jsem doufal, že se mi do ní nastěhuje brhlík). Nastěhoval se mi do ní pár koňader. Jednoho dne jsem si všiml, že pod touto budkou leží několik mrtvých sýkorčích mláďat. Až po čase jsem zjistil, že se do této budky nastěhovala famílie krutihlava, což chudáky koňadry stálo život. Asi před 14 dny mladí krutihlavy budku opustili a nyní (hlavně po ránu) kolem zahrady řvou tak, že člověk chvílemi neslyší vlastních slov :)
Přílohy
Uživatelský avatar
Sui
stálý
 
Příspěvky: 249
Registrován: 11 úno 2011, 05:50
Bydliště: Ústí nad Labem
Vlastním jménem: Honza Suja

Budky a hnízda

Příspěvekod ptacatko1 » 11 črc 2011, 05:17

Sui : děkuji ti ta ty vyvěšené budky pro ptáčky, v tý naší kotlině je to hodně zapotřebí, je to záslužná činnost.
Míra
Do 17.01 2010 Canon EOS 450, od 23.01.2010 Canon EOS 7D, objektiv 100-400 L IS, Velbon Sherpa 600R, blesk 540 EZ, fotokryt, trpělivost.......
Uživatelský avatar
ptacatko1
VIP
 
Příspěvky: 5458
Registrován: 05 čer 2009, 18:15
Bydliště: Znojmo
Vlastním jménem: Miroslav Stehlik

Budky a hnízda

Příspěvekod Sui » 11 črc 2011, 07:08

Ptacatko1: není zač, ono toho v zimě stejně na práci moc není, tak "bouchám" budky :) . Bohužel, ne vždy to dopadne dobře, viz foto budky, kde bylo 8 malých modřinek, které posloužily jako potrava místní strakapoudí rodince : D
Přílohy
Uživatelský avatar
Sui
stálý
 
Příspěvky: 249
Registrován: 11 úno 2011, 05:50
Bydliště: Ústí nad Labem
Vlastním jménem: Honza Suja

Budky a hnízda

Příspěvekod jbenak » 28 zář 2011, 19:24

Když teď zahradu dočasně opustila většina opeřenců, chtěl jsem v podvečer vyčistit a vydesinfikovat budky. Hned první jsem vzal budku pověšenou asi 2m vysoko na mladé moruši. Když jsem ji začal sundavat vyběhl mi "do náruče" plšík lískový. Chvíli si mě prohlížel černýma korálkovýma očkama a já si mohl prohlédnout to krásné zrzavé tělíčko a chlupatý ocásek. Potom pomalu šplhal po kmeni a větvích do koruny. Tak jsem budku vrátil na místo a proti ní nastražil fotopast. Do budky se plšík vrátil v 5:30 ráno. Takže tam snad v pohodě přezimuje.
Ale teď mi poraďte, kdy mám tedy budky vyčistit. Začátkem března by mohlo být pro ptáky pozdě a pro plšíka brzo.
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Budky a hnízda

Příspěvekod Sui » 29 zář 2011, 20:49

Já osobně bych plšíka nechal v budce bydlet a ptákům bych udělal budku jinou. Já mám v budkách krom ptáku maximálně tak sršně :-(
Uživatelský avatar
Sui
stálý
 
Příspěvky: 249
Registrován: 11 úno 2011, 05:50
Bydliště: Ústí nad Labem
Vlastním jménem: Honza Suja

Budky a hnízda

Příspěvekod jbenak » 11 říj 2011, 14:44

Plšíka jsem nechal bydlet a tuhle budku nečistil. Když jsem čistil ostatní čtyři, tak jsem nejdříve na ně klepal, jestli něco nevyběhne. Přesto na mne z jedné po otevření vyskočila pořádná myšice lesní. Odrazila se mi od prsou a chvíli na mne zírala než odhopkala na starý ořech. Tam má dutin dost. V jedné budce (umístěné na smrku) byl podklad mechu a na něm velká vrstva chlupů. Myslím, že tam vyhnízdili modřinky, dvě mladé jsem v září vídal u krmítka. Teď budu dělat další budky, zkusím dát na smrky něco pro šoupálky a taky pro brhlíky.
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Budky a hnízda

Příspěvekod Sui » 11 říj 2011, 21:27

Já jsem dnes vyčistil také několik budek a na žádného hlodavce jsem nenarazil. Ve dvou budkách pro koňadry jsem našel pod vrstvou mechu vajíčka modřinek, které budky osídlily jako první a však proti větším koňadrám neměly šanci.
Kolego, jsem zvědav, zda-li se ti podaří nějaké šoupálky do budky nalákat. Mě se to (zatím) nepodařilo a to jsem zkoušel několik druhů podle návodů z internetu. Až bude čas, tak zkusím vymyslet a vyrobit nějaký svůj "šoupálkovník".
Na příští rok jsem si dal závazek, že pomůžu modřinkám vyvést v budkách 100 mladých, k čemuž by mi mělo teoretiky stačit 10 budek. Sýkorek není nikdy dost, alespoň bude v zimě co krmit : D
Přílohy
Uživatelský avatar
Sui
stálý
 
Příspěvky: 249
Registrován: 11 úno 2011, 05:50
Bydliště: Ústí nad Labem
Vlastním jménem: Honza Suja

Budky a hnízda

Příspěvekod neox2 » 12 říj 2011, 16:18

Dúfam že sa ti to podarí, je to pekný záväzok, určite ti budú sýkorky vďačné :)
Nikon D3100, N 18-55 f/ 3.5-5.6 VR Asp., Tamron SP 70-300 f/4-5.6 VC USD, Nikon SB-700, Kenko SHQ 1,5x, Triopo GX-1127,fotostan Ameristep Gunner, mask. sieť a iné potrebné drobnosti pre zjednodušenie a zlepšenie fotografovania
Uživatelský avatar
neox2
stálý
 
Příspěvky: 241
Registrován: 18 kvě 2011, 20:07
Bydliště: Humenné
Vlastním jménem: Adam Dubas

Budky a hnízda

Příspěvekod jbenak » 12 říj 2011, 20:44

Sui : Ti hlodavci se tam evidentně nastěhovali až na podzim. V pěti budkách se střídali sýkorky, vrabci polní, jen v téjedné modřinky. Mám zahradu asi 2000 m2 jako smíšený park. Smrky (2x40let, 3x25let, 6x 15let), borovice (5x30let), jedli, buk, 2 moruše, 4 obrovské ořešáky, 2 jeřabiny, buk, vrbu, ginko, 5x třešeň, jabloně. Dohromady cca 100 stromů, spoustu keřů, okolo zahrady topoly, olše, lípy, hustý živý plot. Takže prostředí spíše lesoparku a ptáků je tam hodně druhů. Budek určitě letos přibude. Něco pro sovy na půdu, pár rehkovníků, atd. Ještě pro modřinky zkusím budku s 24mm vletovým otvorem. Na šoupálky bych chtěl udělat něco přilepené na kmen s dvěma vletovýma otvorama těsně u kmene, tedy bez zadní stěny. Budu trochu experimentovat. Zkusím taky misky z "králičího" pletiva do hustých větví keřů a smrků jako hnízdní podložky.
Sýkorky mám taky rád. Stačí cca 2 pytle slunečnice za rok a obveselují mě až do září i s mladejma. Konkuruje jim hejnko zvonků, brhlíci, vrabci polní a několik pěnkav.
Ještě dotaz: bojím se nahlédnout do budek během hnízdění (budky mají odnímatelné střechy). Podle té fotky soudím, že by to sýkorky mohly tolerovat.
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Budky a hnízda

Příspěvekod Sui » 13 říj 2011, 21:44

Tak takovou zahrádku bych také bral. Sice mám zahradu podobně velkou, bohužel krom středně velkého ořešáku a dvou švestek mi na ní rostou pouze ovocné stromky (zákrsky). Proto mám na zahrádce pouze dvě budky - jednu pro modřinky a jednu pro špačky. Ostatní budky "mám" různě po okolí. Letos jsem si na chatku připevnil budku pro vrabce, připravil jsem jim tam i krmítko a čekám. Bohužel od doby, co v okolí zahrádkáři přestali chovat drůbež, po vrabčácích v okolí není ani vidu, ani slechu....což mě velice mrzí.
Do budek moc nekoukám, a když tak pouze když jsem si na 100% jistý, že sýkorky už mladé krmí. Nikdy jsem nezaznamenal žádný problém, po zavření budky rodiče vždy okamžitě pokračují v krmení. Mám pocit, že i ornitologové běžně kroužkují mladé v budkách.
Uživatelský avatar
Sui
stálý
 
Příspěvky: 249
Registrován: 11 úno 2011, 05:50
Bydliště: Ústí nad Labem
Vlastním jménem: Honza Suja

Budky a hnízda

Příspěvekod jbenak » 13 říj 2011, 23:25

Sui: díky za odpověď. Špačci (2páry) mi hnízdí v dutinách obrovského ořechu. Asi před 15 lety jsem jim tam vyvěsil jednu budku a když se rozpadla, našli si dutiny. Jednu pěknou jim asi před třemi roky zabrali "divoké" včely. Zimu nepřežili, ale je zajímavé, že od té doby v té dutině žádný pták nezahnízdil.
Vrabci polní hnízdili a chodili i na krmítko. Vrabců domácích jsem viděl jen pár. Hnízdily v kustovnici cizí v koutě zahrady. Sousedi ze vsi ještě chovají drůbež a tak tam hejnko bylo. Ale taky ubývají. U těch sousedů hnízdí pravidelně jiřičky, ale od loňska je jejich kocour chytá v letu když krmí mladé. Taky tam drze brousí krahujec a občas chytí i jiřičku. Vrabce normálně.
Abych měl na jaře přesnější přehled co se kde zahnízdí, vytáhl jsem starý čočkový astrodalekohled (80/480 1:6). S 17mm okulárem (zvětšení 28x, pupila cca 2.8mm) to bude sloužit jako stativák. Mimochodem teď mají u FotoŠkoda v bazaru http://www.fotoskoda.cz/ebazar/b9600195 ... -12060x-ds
Nikon stativák za poloviční cenu i s zoom okulárem 20x-60x. Zatím si to nikdo nerezervoval. Není to ED čko, ale za tu cenu je to akceptovatelné. Nebo ne?
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Další

Zpět na Krmítka, návnady, budky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník