Skládání fotek pro zvětšení HO

- ukázky zpracování fotografií

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod levap » 11 lis 2010, 19:35

Nejedná se sice o fotku z přírody, ale zkusil jsem na prozatím nehybném předmětu (50Kč mince) , která byla nafocena C 100/2,8 macro + prostřední mezikroužek na clonu f/4 tak aby 11 fotek obsáhlo ostrost celé mince focené asi pod úhlem 30- 40 stupňů (neměřeno). Potom složeno v PS.
Ještě přijít na to jak takhle nafotit nějakou havěť v přírodě a neublížit ji. To by pak byly fotky krásně ostré i při makru.

To jenom na zpestření.
Přílohy
Použitá technika: Canon 100/2,8 IS L Macro, Canon EF 300/4 L IS USM,TC KENKO 1,5x, Canon EF 17-40/4L USM, Canon EF 50/1,8 II., Sigma 180/3,5 a k tomu různá udělátka aby se dalo fotit jednou rukou a Canon 5D Mk III
Uživatelský avatar
levap
zkušený běžný
 
Příspěvky: 505
Registrován: 08 čer 2009, 15:49
Bydliště: Praha Uhříněves
Vlastním jménem: Pavel Prkna

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod ptacatko1 » 11 lis 2010, 21:00

Kdyby se to nehejbalo, tak by se daly nafotit pěkný makra, před rokem jsem se pokoušel taky o experimenty, měl jsem na to program, který sám naflákal spousty fotek v celém rozsahu(sám si zaostřoval v různých rovinách) a sám složil, nevím kde ho mám, fotky byly fakt boží.
Míra
Do 17.01 2010 Canon EOS 450, od 23.01.2010 Canon EOS 7D, objektiv 100-400 L IS, Velbon Sherpa 600R, blesk 540 EZ, fotokryt, trpělivost.......
Uživatelský avatar
ptacatko1
VIP
 
Příspěvky: 5458
Registrován: 05 čer 2009, 18:15
Bydliště: Znojmo
Vlastním jménem: Miroslav Stehlik

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod matlas » 11 lis 2010, 21:22

Shodou okolností mohu trošku přispět k diskuzi.
Před časem mi to také vrtalo hlavou a tak jsem si udělal takový experiment.
Ty fotky jsem si musel naflákat sám. Počítač mi to jen složil.
http://jentak.draci.org/798/macro-jak-n ... -ostrosti/


K tomu hmyzu. Mám pocit že jsem někde četl, že jej podchlazují a by se nehýbal.
Olympus OM-D EM1 Mark III, něco objektivů, stativ a spooousta zbytečných krámů v batohu
Uživatelský avatar
matlas
zimní host
 
Příspěvky: 69
Registrován: 04 říj 2009, 13:35
Bydliště: Lysá nad Labem
Vlastním jménem: Zdeněk Hataš

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod levap » 12 lis 2010, 15:31

Mě nejde o skládání, to není problém a mimo PS to umí např. COMBINE ZP a je zadarmo, ale přijít na to jak fotit živé tvory a neublížit jim. Není problém chytnout brouka usmrtit naaranžovat a fotit. Samozřejmě to je blbost a věřím, že ti borci co toto tak dobře fotí se k tomu nesnižují. Jednoduše mají na to fígle. S tím podchlazením jsem to slyšel také, ale jak nachytat dát do ledničky, naaranžovat prostředí a pak se to pokusit stihnout??? Myslím, že dost tvorů tohle nevydrží. A jak to udělat v přirozeném prostředí? Jde to vůbec?
Myslím si ale že ti borci co tohle umí své figle stejně neprozradí, buď proto že nechtějí aby to dělal někdo jako oni a nebo se to přece jenom úpně neshoduje s ochranou přírody a jsou pro efektní fotku jít za hranu. Doopravdy nevím a rád bych. Již ze zajímavosti. Protože nevěřím, když vidím fotku brouka a u toho poznámka složeno z např. 45 snímků že mu ten brouk takhle v klidu pozoval.
Jedině, že by mu dal cucnout : D a nemohl hýbat nohama.
Pavel.
Použitá technika: Canon 100/2,8 IS L Macro, Canon EF 300/4 L IS USM,TC KENKO 1,5x, Canon EF 17-40/4L USM, Canon EF 50/1,8 II., Sigma 180/3,5 a k tomu různá udělátka aby se dalo fotit jednou rukou a Canon 5D Mk III
Uživatelský avatar
levap
zkušený běžný
 
Příspěvky: 505
Registrován: 08 čer 2009, 15:49
Bydliště: Praha Uhříněves
Vlastním jménem: Pavel Prkna

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod kurťa » 27 lis 2010, 12:25

Řešením by mohl být podle článku http://nikonrumors.com/2010/11/27/guest ... enses.aspx nebo http://photography-on-the.net/forum/sho ... p?t=828010 tzv. tilt-shift objektiv: u Canonu označení TS-E; Nikon PC-E . Pořizovací cena těchto skel v použitelném ohnisku pro makro je ale docela vysoká (35-40t Kč).
Levnější cestou jsou různé adaptéry ať už komerční nebo podomácku "DIY" vyrobené (Google (popř. Youtube) -> Tilt Shift adapter nebo DIY tilt shift adapter)
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 836
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod matlas » 27 lis 2010, 13:11

Nejsou TS objektivy určeny spíš pro eliminaci sbíhání např. při fotografování architektury? Myslím že hloubku ostrosti asi nezvětšují.koukni sem:
http://www.martinkozak.com/?p=5004
http://www.martinkozak.com/?p=5040

Tam je problematika celkem pěkně vysvětlena.
Olympus OM-D EM1 Mark III, něco objektivů, stativ a spooousta zbytečných krámů v batohu
Uživatelský avatar
matlas
zimní host
 
Příspěvky: 69
Registrován: 04 říj 2009, 13:35
Bydliště: Lysá nad Labem
Vlastním jménem: Zdeněk Hataš

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod kurťa » 27 lis 2010, 14:01

A co ty fotky zvířecích figurek v tvém 1. odkazu (Ukázka zvětšení hloubky ostrosti na reálných fotografiích) ? ;)
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 836
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod jbenak » 27 lis 2010, 16:02

levap: Asi by šlo udělat "sáňky" se zdvihem-posunem třeba jen cca 15mm, poháněné šroubem a motorkem na baterii. Šroub co jedna otáčka, posun cca 1mm. Na šroub udělat spínač-kontakt tak aby při každé otočce sepnul spoušť fotoaparátu. Na rychlosti posunu by nezáleželo. U rychlých posunů by ten hmyz na tu 1-3s mohl znehybnit a jen by se spustil tenhle mechanismus.
Jednu fintu na "ekologické" znehybnění brouků nám ukázal Pavel K. na kurzu makro. Nosí sebou petriho misku (skleněnou cca 50mm v průměru a 15mm vysokou). Brouka přiklopí a počká. Po minutě pobíhání brouk znehybní. Mezitím si nastaví foťák včetně zaostření. Potom pomalu sklo odklopí a brouk zůstává cca 10 sec nehybný a "větří". V tu chvíli se dá fotit. Potom brouk zjistí, že se vzduch zase pohybuje a vydá se na cestu.
J.B.
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod jbenak » 27 lis 2010, 16:18

Elegantní řešení pro Canony?
http://www.heliconsoft.com/heliconremote.html
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod jbenak » 27 lis 2010, 16:49

Tady je verze i pro Nikony. Nezkusil to někdo?
http://www.breezesys.com/downloads.htm
Focus bracketing se spouští skriptem.
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod matlas » 27 lis 2010, 17:59

kurtind: no jo. fakt. :-D Přiznám se že jsem ty odkazy vylovil z bookmarků. Četl jsem to dávno a v hlavě mi zůstala zkratka tilt=baráky. :%)
Olympus OM-D EM1 Mark III, něco objektivů, stativ a spooousta zbytečných krámů v batohu
Uživatelský avatar
matlas
zimní host
 
Příspěvky: 69
Registrován: 04 říj 2009, 13:35
Bydliště: Lysá nad Labem
Vlastním jménem: Zdeněk Hataš

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod levap » 28 lis 2010, 16:17

Pouze pro ukázku zde jsem stáhl z entomologického fora jednu z fotek fotografa který publikuje pod nikem "kutilka"
Je to fotka složená ze 114 snímků. Je pochopitelné že tato bzikavka nemohla celou dobu sedět dobrovolně.
Samozřejmě mě nejde o takovéto snímky, ty mě nic neříkají, ty jsou tak pro odborníky. Jde mi pouze a pouze o zvětšení HO u snímků kde to již objektiv nestíhá .
Ale klidně budu i bez toho a budu fotit ty různé potvurky a titěry dál pouze jak to umím. To je pouze zvědavost a chtít na něco přijít a něco nového se naučit.

Pavel
Přílohy
Použitá technika: Canon 100/2,8 IS L Macro, Canon EF 300/4 L IS USM,TC KENKO 1,5x, Canon EF 17-40/4L USM, Canon EF 50/1,8 II., Sigma 180/3,5 a k tomu různá udělátka aby se dalo fotit jednou rukou a Canon 5D Mk III
Uživatelský avatar
levap
zkušený běžný
 
Příspěvky: 505
Registrován: 08 čer 2009, 15:49
Bydliště: Praha Uhříněves
Vlastním jménem: Pavel Prkna

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod RadoAdo » 28 lis 2010, 22:54

jbenak píše:Elegantní řešení pro Canony?
http://www.heliconsoft.com/heliconremote.html


Helicon Remote a Focus je i pro Nikon.
Zkoušel jsem hlavě Helicon Focus a je to paráda. Přes liveview si nastavíte odkud kam chcete mít zaostřeno, program automaticky dopočítá potřebný počet kroků a následně sám provede expozice i s přeostřováním. Je jen škoda, že před každým snímkem v sérii, kdy provádí přeostřování, se přepíná zpět do liveview, takže se prodlužuje čas potřebný pro zhotovení všech expozic.
Nikon D800 a D700, Nikkor 50/1,8; 85/1,8; 80-200/2,8; Sigma 28-70/2,8; SB-800; mezikroužky Kenko a plno dalších drobností.
Uživatelský avatar
RadoAdo
běžný
 
Příspěvky: 131
Registrován: 24 kvě 2009, 16:50
Bydliště: Ostrava
Vlastním jménem: Radovan Adamíček

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod jbenak » 29 lis 2010, 12:18

RadoAdo: Díky za upozornění. Zkusím to s D300. Použití třeba manuálního kruhového blesku asi nic nebrání. Ta pauza mezi snímky aspoň dovolí blesku se nabít. Jestli to bude stát za to, tak ten SW není zas tak drahý. J.B.
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod Tomas Hofman » 07 čer 2011, 09:57

Články o skládání fotografií našeho předního macrofotografa.
http://www.macrophotography.cz/index.ph ... y&Itemid=2
Uživatelský avatar
Tomas Hofman
zkušený běžný
 
Příspěvky: 610
Registrován: 25 lis 2010, 13:23
Bydliště: Uh.Hradiště
Vlastním jménem: Tomáš Hofman

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod ptacatko1 » 12 lis 2012, 20:48

Něco málo pro macraře, samozřejmě kdo to nezná: http://www.novoflex.com/en/products/mac ... eos-retro/
Míra
Do 17.01 2010 Canon EOS 450, od 23.01.2010 Canon EOS 7D, objektiv 100-400 L IS, Velbon Sherpa 600R, blesk 540 EZ, fotokryt, trpělivost.......
Uživatelský avatar
ptacatko1
VIP
 
Příspěvky: 5458
Registrován: 05 čer 2009, 18:15
Bydliště: Znojmo
Vlastním jménem: Miroslav Stehlik

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod vapno » 31 pro 2012, 13:18

Hoj, všichni :-).
Letos jsem se trochu skládaným makrem zabýval, tak snad můžu přispět svou troškou do mlýna... Samozřejmě není problém složit si fotku nějaké mrtvolky, s živými hmyzáky je to trochu horší. Nicméně se docela dobře fotit na skládání zejména za chladných rán, kdy je hmyz ztuhlý a neaktivní, případně za zamračeného počasí. Provádím především pokusy s mouchami, to jsou nejlepší modelky, často se nepohnou dlouhé minuty, tak není problém připravit si kompozici a udělat potřebný počet fotek. Příští rok chci zkusit i nějaké vážky, případně i blanokřídlé, snad budou přát okolnosti... Do příloh přidávám pár pokusů, víc jich najdete tady:
http://www.macrowildlife.cz/skladane-makro/z-terenu/
Přílohy
Canon EOS 40D, EF 100/2,8, EF-S 17-85, Tokina AT-X 116 PRO DX, EL-Nikkor 50/2,8 + makroměch, mezikroužky, makrosáňky "homemade"
Uživatelský avatar
vapno
běžný
 
Příspěvky: 151
Registrován: 21 úno 2012, 10:57
Vlastním jménem: Svatoslav Vrabec

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod ladysk » 01 led 2013, 20:27

ta dvojka - mokrá beruška je boží... pořád jedeš přes ZS nebo jsi někam pokročil?
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3610
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod vapno » 02 led 2013, 11:36

Jedu přes ZS, už legálně :-)... Myslím, že už není kam dál pokročit, Zerene je ze skládacích prográmků nejdál.
Canon EOS 40D, EF 100/2,8, EF-S 17-85, Tokina AT-X 116 PRO DX, EL-Nikkor 50/2,8 + makroměch, mezikroužky, makrosáňky "homemade"
Uživatelský avatar
vapno
běžný
 
Příspěvky: 151
Registrován: 21 úno 2012, 10:57
Vlastním jménem: Svatoslav Vrabec

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod stugent » 02 led 2013, 17:10

parádní záběry! Docela mě tohle zajímá, zkoušel jsem fotit mrtvolku mouchy s canonem 100/2,8 macro a nasazeným mezikroužkem. Mimo to, že hloubka ostrosti byla neskutečně malá (což se tedy dá řešit právě tím spojováním), mi i přišlo, že kvalita kresby šla rapidně dolů. Celý ten výsledný snímek byl dost rozmlžený. Myslel jsem si, že kombinace 1:1 objektivu a mezikroužků nemůže fungovat, ale teď vidím, že může a jsou z toho i hezké fotky, tak teď nevím, v čem dělám chybu. :-/
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
Uživatelský avatar
stugent
VIP
 
Příspěvky: 4931
Registrován: 27 kvě 2009, 23:26
Bydliště: Štětí / Praha
Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod ladysk » 02 led 2013, 22:07

jbenak » 27 lis 2010, 16:02: není to tak jednoduché, jak to vypadá...např. kutilka - to už je vysoká škola ... a má i odpovídající objektivy / anarety apod. / a další forichtuňky. Sáňky s přeostřením po 1mm jou ukrutně hrubé, musel by ses dostat na o hodně kratší posun. To samé těch 10 vteřin na "rozkoukání" hmyzáka - průměrná fotka je třeba ze 30 snímků, lepší pak ze 100 a víc - pokud nemáš nějaký super vymakaný automat na přeostřování a jedeš manuálně a tedy celou dobu doslova čumíš do hledáčku a honíš tam ty desetinky pootočením šroubu na saních a druhou rukou mačkáš dálku, odhadni si, kolik času tě jedna fotka stojí...
Ke kvalitě z mých pokusů asi tolik - pořád je lepší N105 s i bez kroužků, potom s TC 1,4x, nejhorší asi revers - N28 / 2,8 ... zkoušky s objektivy zmíněnými výše uvedeným modelem nevlastním, je to lákavé, ale tuším řeholi...
Zajímavě vypadají pokusy s V1 plus N105, zatím mi nedorazila poštou dálka a mačkání spouště na těle to na tohle zvětšení rozhýbe natotata a je to strašně vidět, ale jak říkám, první pokusy naznačují možnou cestu...
ukázka čerstvého pupenu - ca 40 fotek plus ZS
Přílohy
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3610
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod vapno » 04 led 2013, 02:09

Stugent: Jo, při použití (tří) mezikroužků jde kresba do kamsi, do nějakých 35 mm to je ale snesitelné. Horší je ale úbytek HO jednotlivých snímků a světelnosti objektivu, z toho vyplývá vyšší počet snímků (delší potřebná doba focení a větší nebezpečí pohnutí hmyzáka) a prodlužující se časy (i při použití stativu a relativním bezvětří je použitelné maximum 1/5 s při ISO 200 u mého EOS 40D), když vezmete v úvahu ne právě optimální světelné podmínky, při kterých se tohle focení dá provádět - zastíněná místa, focení za svítání nebo před západem slunce, po dešti.
jbenak: Blesk není zpravidla řešením, protože 1) spousta hmyzáků na něj reaguje cuknutím, 2) je třeba světlo z něj rozptýlit a na blízké předměty hmyz reaguje mírnými změnami polohy, lepší je už použití odrazné desky, 3) i když se to nemusí zdát pravděpodobné, blýskání hmyzáky ohřívá. Mimo to s kruhovým bleskem mám podstatně horší zkušenost, než s bleskem integrovaným (klasický přidělaný v sáňkách bude mít účinek podobný)...
ladysk: mám sáňky se závitem o stoupání 1 mm a jsou v pohodě, mám na nich totiž přidělaný kolečko s průměrem 3 cm a s ním není problém krok po 0,05 mm, což by mělo být dostačující i pro mikroskopový objektiv ;-). Jinak abys mohl použít objektiv reversně na objektivu, potřebuješ extrémně kvalitní skla (ty ceny!!), to už je levnější a jednodušší použít buď MP-E 65, pokud jsi canonista, nebo měch a kvalitní zvětšovákové sklo do 50mm ohniska (čím kratší, tím větší poměr zvětšení) nebo manuální sklo...
Canon EOS 40D, EF 100/2,8, EF-S 17-85, Tokina AT-X 116 PRO DX, EL-Nikkor 50/2,8 + makroměch, mezikroužky, makrosáňky "homemade"
Uživatelský avatar
vapno
běžný
 
Příspěvky: 151
Registrován: 21 úno 2012, 10:57
Vlastním jménem: Svatoslav Vrabec

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod ladysk » 04 led 2013, 08:09

...jo, blbě jsem to napsal, myslel jsem ten krok mezi jednotlivými snímky...já to řeším / asi vpodstatě jako ty / na Velbon Slideru citově otočením kolečka o několik stupňů - zřejmě pokaždé jiné stupně :-) - spíš jak píšu, čumím do toho abych viděl to překrytí ostosti, ne vždy mám tu správnou výdrž, potom je každá desetinka mm vidět jako "přechod" mezi ostrým a neostrým...
...tři kruhy rovná se hmyzák uvnitř skla, nebo ne..? se ca 100mm sklem? :-)
... Nikon bohužel na makroblázny až tak nemyslel, nic jako MP-E 65 neumí... příští týden dorazí dálka k V1čce, tak uvidím, jak si pomůžu na cropu 2,7 :-) myšleno zvětšením, z obrazové kvality jsem zatím na rozpacích - rozdíly mezi pevnou i 10 2.8 na V1 a vpodstatě čímkoliv na D300 a menší rozlišení nedávají na V1 moc prostoru pro řez, ještě že teď budou hmyzáci přes celé políčko.. :) : D
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3610
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod ladysk » 04 led 2013, 10:01

levap » 11 lis 2010, 19:35: taky jsem minulý týden nenašel lepší motiv pro pokus než padestátikorunu, krásně je vidět, co píšu výš a sice, že ve spěchu se dá lehce trefit místo, kde se nepřekrývá ostrost dvou sousedních snímků, takhle to dopadne... ale byl to jen rychlý pokus s novou ft1 na v1 a N105kou...
Přílohy
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3610
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Skládání fotek pro zvětšení HO

Příspěvekod vapno » 04 led 2013, 13:02

Tři otočení = 3 mm, při pracovní vzdálenosti 340 mm (bez mezikroužků) od snímače ten posun ani nezaznamenáš :-D...
A co takhle redukce Canon/Nikon ;-)? http://www.daganet.cz/canon-ef-objektiv ... -1812.html
Canon EOS 40D, EF 100/2,8, EF-S 17-85, Tokina AT-X 116 PRO DX, EL-Nikkor 50/2,8 + makroměch, mezikroužky, makrosáňky "homemade"
Uživatelský avatar
vapno
běžný
 
Příspěvky: 151
Registrován: 21 úno 2012, 10:57
Vlastním jménem: Svatoslav Vrabec

Další

Zpět na Upravte si RAW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků