Dudek chocholatý - Upupa epops

Pravidla fóra
JEDNOTLIVÁ TÉMATA PROSÍM ZAKLÁDEJTE VE TVARU: ČESKÝ NÁZEV - VĚDECKÝ NÁZEV

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod jirfren » 29 čer 2017, 09:00

Tobě Ti dudci (parádní) už musí z toho PC vpadávat všemi otvory...:-)))) Závidím - toho fešáka fotit se nemůže prostě omrzet .-))
Uživatelský avatar
jirfren
VIP
 
Příspěvky: 3527
Registrován: 21 úno 2014, 13:19
Bydliště: Frenštát p R
Vlastním jménem: Jiří Parůžek

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod XAXAP » 29 čer 2017, 15:34

No, snad to nezmění tahle fronta dešťů, ale snad už budou odolní.

Nějaká akce bude, Dušane?

V kolik ti začínaj lítat a krmit?
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
Uživatelský avatar
XAXAP
VIP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: 15 bře 2013, 17:24
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Martin Tomáš

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod duffa » 30 čer 2017, 00:01

Jirko je to tak, já mám prostě letos dudčí rok a ostatní druhy kvůli tomu zanedbávám. Ale říkám si, že letos se ty obsazené dutiny povedly, a možná už takové nikdy nebudou, tak to chci využít :-)

Akce časem bude, už dozráli :-) a touhle dobou už budou venku.



Ale žádnou velkou slávu nečekej, už mně docela omezovala technika. Nemám žádná extra skla, cropové tělo šumí a 12fps se na tohle ukázalo jako zoufale málo (to není vtip). MartinP má lepší, akorát už tu není :-( V kolik začínají krmit nevím, světlo tam jde až dopoledne, tak tam nechodím nějak extra brzo.
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod XAXAP » 30 čer 2017, 11:23

Dušane, fotil jsi zvířata, sport nebo nějakou akci před digitální dobou?
Měl jsem tehdy slušnou výbavu Nikon F4 a pak F5 a k tomu FM2 do šílenejch kondic. Rychlost tehdy byla 6fps, 8fps a 3fps, "buffer" 36 snímků a pak dlouhá pauza na "ukládání" :-) Abys chytil dobrý shot, což jsi navíc zjistil až při vyvolávání, více jsi pozoroval, více přemejšlel, kam se postavit, jak fotit. A dělaly se supr fotky.

S nástupem digitálu hodně lidí zapomnělo (nebo fotí až digitálně, takže se nenaučilo) přemejšlet o tom, co chtějí vytvořit, čím to má mluvit, co výsledek bude ovlivňovat. Takže cvakaj, cvakaj a cvakaj a prohlížej a prohlížej a prohlížej, a když mají kliku, tak vualá, maj tu fotku tam. Můžou mazat a můžou nacvakat, kolik chtěj. S fps je to obdobný. Víc snímků dává větší výběr, takže větší prostor pro náhodu, že třeba daný pták bude mít zrovna křídla tak, že i při blbě zvoleným úhlu pohledu, to bude vypadat dobře. Vysoké číslo frames-per-second je prima, u focení objektů s pohybem přímo k tobě nebo od tebe i sakra důležitý. Pro pořízení supr akční fotky v jiných situacích je to ovšem spíše jeden z údajů, nikoliv údaj zlomový. Musí se ale o fotce předem přemýšlet, ne jen cvakat jako divej a spoléhat, že z množství dostanu kvalitu náhodou.

Takže pokud ti přišlo 12fps zoufale málo, tak to nebyly snímky za sekundu, kterých bylo málo.

Že tě omezovala skla je pochopitelný. Optiku očůrat nelze.

PS: tyhle dvojvchodový dutiny jsou vždycky super! : good:
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
Uživatelský avatar
XAXAP
VIP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: 15 bře 2013, 17:24
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Martin Tomáš

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod duffa » 30 čer 2017, 12:26

No děkuju za rozbor, ale já na film nejenže fotil od svých asi 10 let, já na něj především fotím doteď :-) Pravda, už jen černobíle na středoformát a sem tam diák, ale já vím co to je měnit film třeba uprostřed svatby (a měnit a vracet rozfocený film, abych na nějakou akci měl aspoň celých 36 snímku a podobné finty) :-)

K těm 12fps - letošní dutina je super, ale má jednu nevýhodu, dobré světlo tam zasvítí opravdu jenom pár chvil, možná dohromady hodinu, ale rozsekanou do několika pěti či desetiminutovek. Takže většinu času je dudek i dutina buď totálně ve stínu (a k tomu přesvícené pozadí), případně je všechno kropenaté jak tam svítí skrz listí na stromech -> koš. Pak bylo o něco míň chvil kdy byla dutina (+ prostor před ní kudy lítali rodiče) pěkně nasvícená, ale zrovna jak napotvoru nekrmili. A pak se sešlo několik vzácných příležitostí, kdy zrovna přišlo pěkné světlo a přiletěl krmící dudek. Ovšem samozřejmě neletěl pokaždé krásně zepředu k dutině, často se snesl jaksi zvrchu, jindy zespodu, občas různě z boku takže byl mimo HO, prostě situací kdy byl fakt ideálně nebylo tolik, ale dobrá někdy se zadařilo. Z každého takového příletu jsou při těch 12fps dvě(!!!) fotky kde je dudek před dutinou v dobré pozici. Dobře, někdy tři, ale na víc tam není prostor, pak už jsou tam další stromy a tak. Jeden by řekl že už pak stačí vybrat nějakou, kde má dudek dobře křídla, a máme fotku měsíce. Jenomže on ty křídla nemá dobře skoro nikdy!!!!!! Když projdu ty záběry, třeba i ty bez světla, tak nějak pěkně je tak v 5% případů. Takže když to sesumarizuju, když nemáš štěstí, tak máš prd. A já to štěstí prostě moc neměl, občas jsem z toho byl na palici. Ono těch příletů nebylo celkově moc, ale třeba jednou se zadařilo, a když zrovna bylo fakt dobré světlo, tak mi krátce po sobě přiletěl třikrát a pokaždé jsem to chytnul. A pak prohlížím fotky, a ze všech těch příletů mám skoro nachlup stejnou fotku, perfektně nasvícený dudek s blbě složenými křídly a zakrytou hlavou, prostě jsem měl smůlu. S vyšším fps by ta pravděpodobnost dobré fotky byla prostě vyšší, to je celé. Ale jasně, je to prokletí této konkrétní dutiny, jinde by mi těch 12fps samozřejmě v pohodě stačilo. Já tu maximální rychlost vlastně použil poprvé až na ty dudky, burstem fotím vyjímečně, a když už, tak na nižší fps.

Jinak samozřejmě pokud bylo lehce pod mrakem, tak bylo světlo najednou super, rovnoměrné, zmizelo to přesvícené pozadí (v pozadí je travnatý svah kam pere slunce), jenomže na letovky ho v tu chvíli bylo strašně málo, je to uprostřed lesa.

P.S. ty vchody jsou tam tři :-) Jo, vypadá to super, ale pravděpodobnost dobré fotky to výrazně snížilo, protože ke konci už krmili celkem rovnoměrně u všech třech vchodů...
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod Martina » 30 čer 2017, 13:00

To trojdudčí je roztomilé. :)
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2587
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod zdenekbrtek » 01 črc 2017, 17:07

Zajímavé fotky.
Uživatelský avatar
zdenekbrtek
VIP
 
Příspěvky: 3058
Registrován: 21 pro 2010, 12:47
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem
Vlastním jménem: Zdeněk Kratochvíl

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod Siplace » 09 črc 2017, 21:09

nějaké fotečky z rychlé návštěvy Slovenska....


Uživatelský avatar
Siplace
 

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod radek » 09 črc 2017, 21:16

Vyšel ti pěkně, tak nějak bych si ho představoval, ale přemýšlím jak to vylepšit, takových fotek začíná být čím dál tím víc a jak se neopakovat :)
Nikon D850 + D500, objektivy NIKKOR AF-S VR 500/4G IF ED,- NIKKOR 300mm f/2.8G ED VR II AF-S + TC-14EII a stativ manfrotto
Uživatelský avatar
radek
VIP
 
Příspěvky: 2987
Registrován: 22 zář 2010, 21:25
Bydliště: Pohorovice-Kloub Vodňany
Vlastním jménem: Radomír Šálek

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod Siplace » 09 črc 2017, 21:32

Máš pravdu Radku, ale je docela složité něco vymýšlet. Ve finále jsem byl rád, že dudek pózoval v krásném světle. Chtěl jsem vyfotit dva dudky na jedné větvi. To se ale nepodařilo, takže příště... zkusím ještě dvě... jeden pankáč a druhá trochu akčnější


Uživatelský avatar
Siplace
 

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod Zbyněk.N » 09 črc 2017, 21:43

Moc pěkný Jirko
Uživatelský avatar
Zbyněk.N
VIP
 
Příspěvky: 1791
Registrován: 29 lis 2014, 16:43
Bydliště: Olomouc
Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod XAXAP » 10 črc 2017, 09:35

radek píše:Vyšel ti pěkně, tak nějak bych si ho představoval, ale přemýšlím jak to vylepšit, takových fotek začíná být čím dál tím víc a jak se neopakovat :)


Ono je to tím, že se v podstatě všichni fotografové soustředí na to zvíře a pak na technickou kvalitu, místo toho, aby přemejšleli, jak zachytit nějaké jeho chování. Kdyby víc publikovali, ideálně jednodruhové články, kde je potřeba třeba 8 fotek stejného zvířete různého charakteru, tak se úroveň zvedne. A mimochodem, další faktor, který to ovlivňuje, je chuť fotit docela řídce se vyskytující druhy. Takový birdwatching s fotografií nakonec.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
Uživatelský avatar
XAXAP
VIP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: 15 bře 2013, 17:24
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Martin Tomáš

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod Siplace » 10 črc 2017, 20:05

Ještě se mi líbila tahle...

Uživatelský avatar
Siplace
 

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod Mouka » 10 črc 2017, 20:12

Jirko, všechny máš fajné! Bo já je nemám vůbec :). Neee, fakt jsou bezvadní .....
Uživatelský avatar
Mouka
VIP
 
Příspěvky: 3549
Registrován: 25 kvě 2009, 19:00
Bydliště: Ostrava
Vlastním jménem: Jan Moučka

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod Jířa » 10 črc 2017, 21:35

Je pravda, že parádních záběrů dudků je tu opravdu dost. Ale Jirkovi se určitě neztrácejí, parádní světlo, kompozice, zpracování..., mě se líbí moc.
CANON EOS 6D Mark II a Canon EOS 50D, objektivy Canon EF 400mm, f /5,6L USM, Canon 70-200mm, f/2.8 L USM, Canon MAKRO EF 100mm, f 2.8L, Ext. Canon 1,4x II, stativ GITZO GT 2531, fotostan OUTHOUSE, maskovací sitě, úhlový hledáček Canon 2,5x..
Uživatelský avatar
Jířa
VIP
 
Příspěvky: 1929
Registrován: 11 zář 2013, 18:56
Bydliště: Ústeckoorlicko
Vlastním jménem: Jiří Voleský

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod zdenekbrtek » 11 črc 2017, 05:17

Jirko, takových fotek není nikdy dost.
Uživatelský avatar
zdenekbrtek
VIP
 
Příspěvky: 3058
Registrován: 21 pro 2010, 12:47
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem
Vlastním jménem: Zdeněk Kratochvíl

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod drago999 » 11 črc 2017, 10:28

to je krasa, gratulujem, nabuduce by si ma mohol zobrat zo sebou, kedze som zo Slovenska :D
Canon 6D II, Canon 500 F4 L IS II, Gitzo 3542 LS, Sirui PH 20, fotostan, siet, ine drobnosti, a hlavne pevna vola a trpezlivost.
Uživatelský avatar
drago999
VIP
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 15 črc 2013, 10:30
Vlastním jménem: gabriel melko

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod relux » 11 črc 2017, 11:46

Jsou fajnoví Jirko...
Uživatelský avatar
relux
VIP
 
Příspěvky: 1725
Registrován: 18 srp 2012, 21:06
Bydliště: Opava
Vlastním jménem: Jiří Náhlík

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod duffa » 12 črc 2017, 20:27

Jirko krásnej dudák, to světlo je luxusní.
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod duffa » 14 črc 2017, 08:42

Tak zkusím něco málo akčnějších fotek, ale není to úplně přesně tak, jak jsem si představoval. Když byl opar tak bylo světlo pěkné, ale bylo ho na letovky málo, a když svítilo pořádně a vyšly rozumné časy, to to bylo zas jaksi kropenaté a nepěkné. Docela jsem se při úpravách zapotil abych ty šílené stiny a přesvícená místa nějak zkrotil...
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod turekm » 14 črc 2017, 08:50

[quote="duffa"]Tak zkusím něco málo akčnějších fotek, ale není to úplně přesně tak, jak jsem si představoval. Když byl opar tak bylo světlo pěkné, ale bylo ho na letovky málo, a když svítilo pořádně a vyšly rozumné časy, to to bylo zas jaksi kropenaté a nepěkné. Docela jsem se při úpravách zapotil abych ty šílené stiny a přesvícená místa nějak zkrotil...

Všechny je máš krásné, nádherně zachycené momenty.
Canon R6 Mark II + Canon RF 100-500mm f 4,5 - 7,1 L IS USM + Canon RF 70-200 f4 L IS USM + Canon EF 50mm f1,8 STM + Canon EF 16-35 f4 L IS USM + stan Tragopan + stativ RT90S Carbon
Uživatelský avatar
turekm
zkušený běžný
 
Příspěvky: 677
Registrován: 10 bře 2016, 19:02
Bydliště: Příbram
Vlastním jménem: Milan Turek

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod XAXAP » 14 črc 2017, 10:04

Jsou lepší, než ty statické, Dušane. Máš hezký pozadí, není si na co stěžovat.
Apropos, už tě někdy napadlo vzít si na takové focení odrazku? Zkus to, možná by to vyřešilo ty potíže se stíny.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
Uživatelský avatar
XAXAP
VIP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: 15 bře 2013, 17:24
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Martin Tomáš

Re: Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod Siplace » 14 črc 2017, 10:17

Ta první je nejlepsi


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uživatelský avatar
Siplace
 

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod duffa » 14 črc 2017, 13:06

No jo, ta první je snad jediná, kdy se sešlo dostatečné, ale přece jen měkčí světlo a dudek v dobré poloze s dobře složenými křídly. :-)

Martine odrazka mně napadla letos u krutihlavů, které jsem měl na zahradě, ale pod korunami stromů a skoro tam nešlo světlo, přitom kousek vedle svítilo sluníčko. Jenomže jsem si říkal, že to asi není úplně dobrý nápad jim napálit na dutinu takové prasátko, nechtěl jsem je u krmení tak rušit. A u dudků je to stejné, ale tam by nešla použít i z dalších důvodů:
- je to v lese, nemyslím si že bych tam našel místo, kam dopadá světlo trvale
- muselo by se s ní pořád hýbat aby odrážela světlo kam má
- byl by problém nastavit ji, protože to světlo bych potřeboval hlavně před dutinou a tam není vidět, že světlo dopadá kam má
- snažil jsem se je rušit co nejméně, i když jsem seděl relativně daleko, tak jsem klasicky při příchodu počkal na přílet rodičů a v pauze mezi krmením rychle rozdělal stan. Nedovedu si představit, že bych tam někde poblíž složitě manipuloval s odrazkou

A to nemluvím o tom, že k dutině se jde docela daleko a hlavně hodně těžkým terénem, nechtělo by se mi kromě batohu a stanu táhnout něco dalšího (i když vím, složená odrazka není zas tak velká). To už by mi přišlo jako rozumnější použít blesk s nějakým beamerem, na blesky jso zvířata i zvyklá, ale já ty WL fotky z bleskem prostě neumím, vždycky mi to přišlo nepřirozené.

http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Dudek chocholatý - Upupa epops

Příspěvekod jirfren » 14 črc 2017, 17:51

parádní letovky. :-) zdá se mi to nebo nezdá...že u téhle dutiny se střídá vícero fotografů? .-)
Uživatelský avatar
jirfren
VIP
 
Příspěvky: 3527
Registrován: 21 úno 2014, 13:19
Bydliště: Frenštát p R
Vlastním jménem: Jiří Parůžek

PředchozíDalší

Zpět na ŠPLHAVCI, LELKOVÉ, KUKAČKY, SROSTLOPRSTÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků