Správa barev

- postproces, správa barev, katalogizace, zálohování...

Re: Správa barev

Příspěvekod taek » 03 říj 2009, 23:41

otasj: Standartní raw je 12ti bitový, novější zrcadlovky mají 14ti bit. Rozdíl mezi oběma verzemi není podle mě zrovna moc velký, alespoň co jsem v testech viděl. Ohledně toho tiffu - Dan Margulis (je v dvoraně slávy photoshopu, či jak se to jmenuje, jako jediný spisovatel) ve svojí knížce uvádí, že pracuje skoro jen s 8mi bitem. Proč? Protože se uspoří na operační paměti při práci s velkým počtem vrstev, i na disku - výhody 16ti bitu se projeví jen ve specifických případech. Důležité je nedegradovat před úpravami snímek převodem do jpegu, zvláště pak s vyšším stupněm komprese. A pak je důležitý způsob zpracování - to bude mít větší vliv, než jestli to je 8 nebo 16 ti bit. ... Jinak převést 8mi bit do 16ti bitového tiffu klidně můžeš - mezery v informacích se doplní nějakým zprůměrováním sousedních hodnot - ale moc smysl to nemá. G9 je fajn foťák ... a jinak vítej na fóru :)
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Příspěvekod Photomecan » 04 říj 2009, 11:32

Výhody 16 bit tiffu spočívají hlavně v řádově vyšším počtu odstínů barvy (65k proti 256) a využiješ to právě pokud máš na fotografii jemný přechod tvořený jednou hlavní barvou, typicky modrá obloha nebo zelené pozadí rozostřené teleobjektivem do jednolité plochy. Tady by někdy oněch 8 bitů nemuselo stačit a vznikají viditelné přechody mezi odstíny - posterizace,která je také velmi dobře patrná na histogramu - mezerami. Zkus si test - převeď si RAW s nějakým plynulým přechodem do 16bit Tiffu a zobraz si histogram - pak to samé v 8bitech - rozdíl je jasně patrný. Tady je nějaký příklad: http://www.fotoroman.cz/glossary2/3_posterizace.htm
Monitor samozřejmě pracuje v 8bitech (absolutní většina, nepočítám LCD na noteboocích, kde jsou obvykle 6bitové TN bídné displeje) a proto, pokud je výstupním zařízením POUZE monitor, nemá smysl pracovat v 16bitech. Pokud ale počítáš s tiskovým výstupem a zároveň s úpravami fotografie, bylo by škoda degradovat 36(42)bit výstup snímače na 24bitů.
Prostě - pokud hodláš tisknout (i v budoucnu) - lehce uprav RAW, vyvolej ho jako 16bit TIFF, douprav a ulož do archívu. Převeď na 8bit JPG, zmenši, zaostři atd..a pošli na web.. :)
Photomecan
administrátor

Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Příspěvekod taek » 04 říj 2009, 18:08

To, o čem psal Martin je kdyžtak vidět tady.
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Příspěvekod Krafra » 04 říj 2009, 19:45

taek: :"":
Krafra
VIP

Příspěvekod taek » 04 říj 2009, 19:58

Krafra: Ale já taky používám 16 bitový tiff, s Martinem si snad tak moc neprotiřečím, možná jsem to asi trochu blbě formuloval. Akorát si myslím, že smysl má pro ty, co se v úpravách víc "šťourají", případně chtějí tisknout větší formáty. Pokud bych neměl zrcadlovku, tak bych to tak moc neřešil. Jenže když už jsem si koupil ten dražší foťák, tak jsem našetřil na lepší objektiv, lepší počítač atd, však to znáš asi sám :)
taek
moderátor

Příspěvekod Krafra » 04 říj 2009, 21:08

Ani ne já mám obyčejný foťák+ nějaké eLka od Canonu : wink:
Krafra
VIP

Příspěvekod taek » 09 říj 2009, 22:19

Jen ještě dodám k tomu, co jsme tu psali s Martinem, aby to nebylo tak jednoduché :)

Je to výňatek z diskuze na grafice v poradně V. Navrátila.

Dotaz - Tomas_X
Je větším přínosem pro výsledný tisk cesta od sRGB k Adobe RGB nebo zjemnění barevných přechodů z 8 bitů na více bitů?

Odpověď - V. Navrátil
Ano i ne. Pokud již máte data v sRGB hotová, upravená, prostě ve finální podobě, samotný převod do aRGB Vám nic nepřináší. Stejně tak Vám nic podstatného nepřinese v sRGB přechod z 8bitů na 16. Ano, na velkém formátu v jemných přechodech byste rozdíl 8/16 možná poznal, ale jen tehdy, pokud by data byla již od samého počátku připravena v 16 bitech a nebo alespoň ty nejpodstatnější změny/úpravy byly prováděny na 16 bitech. Něco jiného je to v případě aRGB. Pokud jsou data připravena v aRGB a rovněž upravována (případně alespoň sice prvotně získána v sRGB, ale veškeré úpravy pak prováděny v aRGB — zejména pokud se jedná o zásadní jasové/barvové korekce a pod.), rozdíl mezi 8 bity a 16 bity je, zejména na kvalitním zkalibrovaném výstupu, rozeznatelný a je většinou veskrze positivním přínosem.

----------

Dotaz - Tomas_X
Jaká je hranice toho, co na výtisku lze vidět lidským zrakem a posoudit jako estetický přínos? 10-bitová informace, 12-bitová informce nebo dokonce i více? Když zatím vytisknu dvě fotografie a jednu z nich ztmavím o 1 stupeň v 8-bitové škále, tak nikdo nevidí rozdíl. Je možné dosáhnout toho, aby se tisk 10 bitů viditelně lišil od 8 bitů a tisk 12 bitů od 10 bitů a dokonce jak se někdo snaží tvrdit že se zásadně liší 14 bitů informace od 12 bitů? Nemám na mysli rezervu pro úpravy, mám celkem slušnou představu i výpočet kolik bitů spotřebuje gama korekce a kolik jaké úpravy.

Odpověď - V. Navrátil
Viditelný rozdíl je možné zaznamenat. Ale ve formátu A4 prakticky nikoliv. Ten zaznamenáte ve větším formátu a v jemných přechodech. V běžné fotografii nemáte prakticky šanci. Pokud je vše v pořádku, nekonají se žádné anomalie a pod, neměl byste rozdíl mezi 8bity a 10 bity zaznamenat. V profesionálním tiskovém řešení (jedná se o formát větší, než A4 a cenově rozhodně nad 50tis kč) již rozdíl zazanamenáte.
Je nutno ale odlišit dvě věci, které jste v dotazu zamíchal. Ztmavíte 8bitovou fotku o jeden stupeň a tisknete. To jsou dvě rozdílné věci. Podle mého názoru pro editaci fotek (zejména kategorie poloprofesionální a vyšší) je vhodnější pracovat nad více než 8bity právě z důvodu, aby nedocházelo při úpravě fotky k degradaci. To by se pak nabízela otázka, zda-li pak netrvat na výhradně vícebitovém tiskovém řešení. Není to tak jednoznačné.
Lze provést i kompromis.
Ano, zpracování fotek proběhne v 10, 12, respektive v 16 bitech. To APS umí poslední dobou docela dobře. Ale stejně neumí 16bitový výstup na tiskárnu, pokud nemáte alespoň CS4 verzi. Stejně tak většinou je i tiskový driver jen v 8 bitech. Ale, pokud máte kvalitní profil tiskárny, tak fotku pošlete do tisku přes tiskový dialog APS v 16 bitech. Ta se ještě stále v 16 bitech převede do profilu tiskárny ještě v rozhraní APS a pak teprve se převede do 8 bitů během předávání tiskových dat driveru tiskárny. V této chvíli dosáhnete maxima dosažitelného. Ano, lze jít ještě dál. Ale to už vyžaduje 16bitový driver, případně 16bitový exportní tiskový filtr a tak dále. Nicméně domnívám se, že v reálu rozdíl na A4 moc nepoznáte…
taek
moderátor

Příspěvekod taek » 22 pro 2009, 19:30

Odkaz na web jsem už sem jednou dával, tady je kdyžtak něco víc k nastavení v photoshopu:
http://reprodukce-barev.org/?menu=2&hlav=17
taek
moderátor

Příspěvekod stugent » 30 pro 2009, 16:16

Tak mám opět zamotanou hlavu z barevných profilů. Vynechám teď správnost zobrazení (od displeje notebooku a systému Vista nemohu očekávat 100% správnost), ale vadí mi, že se mi liší zobrazení fotky v rámci mého počítače. Konkrétně se mi nedaří převést výsledek z Photoshopu kamkoli jinam.

Zkusil jsem vše nastavit tak, jak mi bylo doporučeno na srazu a myslel jsem si, že je tím vše vyřešeno. A ono opravdu několik fotek prošlo bez problémů. Občas ale tvrdě narazím a fotka se mi nepodaří uložit ve stejných barvách, jako ji vidím v PS.

Zkusím popsat proces, kterým snímek prochází:

1) Ve fotoaparátu používám RAW, barevný profil nastavený na sRGB
2) RAW kopíruji na disk a otevírám v Photoshopu (Camera Raw)
3) Nastavím základní úpravy - ořez, expozice, vyvážení bílé
4) otevírám v Photoshopu, kde dělám podrobnější úpravy jako klonování, křivky, vrstvy, zmenšení a zostření. Na závěr se přepnu z 16bit do 8bit, kliknu na "convert to profile" a "save as" jpg.

- pokud potom výsledný JPG otevřu v klasickém prohlížeči irfan view nebo ho nahraju na web, zobrazí se úplně bez kontrastu, vyblitý... prostě úplně jiný. V Photoshopu i počítači mám přitom nastavené stejné profily. Pokud JPG otevřu znovu v photoshopu, barvy jsou správné, kontrastní. Co je ale zajímavé, pokud otevřu fotku v Photoshopu a vytvořím print screen, který potom vložím do irfanu, překopírují se barvy správně. Pokud ale v photoshopu zkopíruji samotnou fotku a v irfanu dám "vložit", už je zase kopie bez kontrastu.

Zkrátka se mi zdá, že Photoshop zobrazuje fotky hezčí, než ostatní programy. Dokonce se mi stalo i to, že jsem na internetu narazil na fotku, která se mi zdála pokažená úpravami a chtěl jsem si ji pro radost vylepšit. Stáhnul jsem si fotku na disk a otevřel v photoshopu a tam fotka byla dobrá.

Pořád přemýšlím, kdo mě vlastně klame, jestli je špatně nastavený PS nebo můj počítač? Oba ale mají silné aliby. Pokud by klamal PS, pak by se v něm nezobrazila správně fotka stažená z netu (předpokládám, že autor ji upravil dobře a mně se jen ošklivě zobrazila) a pokud by klamal můj počítač, tak by se moje výsledné fotografie (pěkná v PS a nekontrastní v jiných programech) zobrazovaly správně na jiných počítačích, ale na nich je vidím stejně nekontratsní jako na svém nb.
Přílohy
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Příspěvekod Mouka » 30 pro 2009, 18:09

Přesně tohle se mi stávalo také na Windows 7. Ale problém jsem neměl s nastavením profilů v programu, ale v profilu monitoru. A stalo se to jednou ze dne na den, vůbec netuším, proč se změnil profil monitoru. Snad po nějakém majkrosoftím apgrejdu. A trvalo mi to hezkých pár dní, než jsem na to přišel. Tak jsem kdesi v počítači našel předchozí profil a teď je to už OK.
Nejsem vůbec žádný profík na barvy, takže to možná dělám všechno blbě, ale důležité pro mne je, že co vidím, to tisknu a to posílám na internet.
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod MartinP » 30 pro 2009, 19:04

stugent: napadá mě jedna věc : sice moc nepoužívám PS, ale Nikon Capture nabízí při exportu do JPG volbu "embed ICC profile". Sice nevím, proč by měl Irfan přecházet mezi barevnými modely, ale kdo dneska ví, co se v těch programech nakonec odehrává :( - rozhodně bych zkusil ověřit, zda je v JPG přiložen ICC profil. Vysvětlovalo by to totiž, proč ten stejný Jpeg v Irfanu vypadá jinak než ve Photoshopu... jestli to vyzkoušíš, dej vědět, jak to dopadlo...
Zdraví Martin
Olympus OMD EM1 mkII + 300/4 Pro IS + 40-150/2,8 Pro + 12-40/2,8 Pro
dříve: syn Ondra + Nikkor 300/2,8 VR2 +TC20III+TC17II + Sigma 150/2,8 MACRO + Tamron 150-600 + Nikon D500+D800+D7100
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Vlastním jménem: Martin Pelánek

Příspěvekod taek » 30 pro 2009, 20:20

Se jen zeptám, proč převádíš do sRGB, když celou dobu v něm pracuješ. To, že photoshop zobrazuje jinak fotky, je dáno tím, že pracuje se správou barev, u ostatních aplikací to máš vypnuté - jenžto se ti to tam zobrazuje jinak. I proto se pak zobrazí některé fotky z internetu v photoshopu jinak. Pokud bys chtěl ty fotky vidět stejně v photoshopu i kdekoli jinde (bez správy barev), tak bys musel třeba pro verzi fotky pro internet uložit bez správy barev. Taky v tom ale nejsem expert, zkus ale pročíst nějaké odkazy, třeba co jsem tu dával, tam to je pěkně vysvětlené.
taek
moderátor

Příspěvekod stugent » 30 pro 2009, 21:18

taek: odkaz, který jsi dával, jsem prostudoval. To nastavení mám stejné. Do sRGB to konvertuji proto, že jsem se to dočetl tady na fóru. Dřív jsem to nedělal. Každopádně na výsledku to nic nemění.

MartinP: totéž můžeš zatrhnout i při ukládání JPG z photoshopu. Opět ale musím říct, že to nemá vliv na výsledek - zkoušel jsem zatrhnou i nezatrhnout, výsledek byl vždy stejný.

Mouka: mně se to také stává z ničeho nic a ještě k tomu nárazově (zdá se mi, že některá fotka projde bez barevné ztráty do JPG a jiná ne). Možná je to subjektivní pocit, ale největší paseku dělají fotky, kde je hodně červené. Možná je to trochu vidět i na tom příkladu, co jsem dával, že výsledek má jakoby odsaturovanou červenou.

Přikláněl bych se k tomu, co píše taek - photoshop narozdíl od ostatních aplikací podporuje správu barev, proto fotky vypadají tak, jak mají, pouze v PS. Pak ale nechápu, jak to dělají ostatní, že jejich fotka v PS = fotka v jiném programu = fotka na internetu.

Nejhorší je ten pocit, že úplně stejný problém jsem měl i na starém notebooku, kde byly XP, takže to vypadá, že ta chyba bude někde ve mně :-)
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Příspěvekod MartinP » 30 pro 2009, 22:22

Ještě by stálo za to zjistit, zda Irfan a podobné programy vůbec přiložený ICC profil používají.
dříve: syn Ondra + Nikkor 300/2,8 VR2 +TC20III+TC17II + Sigma 150/2,8 MACRO + Tamron 150-600 + Nikon D500+D800+D7100
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Příspěvekod MartinP » 30 pro 2009, 22:26

ještě přidám jeden odkaz v angličtině, kde právě zmiňují ten Tvůj posun v červené http://dx.sheridan.com/advisor/icc_profiles.html
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Příspěvekod stugent » 30 pro 2009, 23:12

Martin: Irfan tam jakési jednoduché nastavení má, ale změna zatržítek nemá na výsledné zobrazení žádný vliv.

Tam bude nějaký problém mezi Photoshopem a systémem, protože to špatné zobrazení je ve všem - irfan, malování, prohlížeč... jen v photoshopu OK. Otázka je, co je blbě nastavené, jestli OS nebo PS
stugent
VIP

Příspěvekod Libor » 30 pro 2009, 23:27

stugent: mám opravdu ty samé problémy co tu popisuješ, přes všechny rady (které si cením nejsem spokojen), ted nemám čas, ale projdu to a sesumíruju a dám vědět.
Na PS to nevidím, bude to v komunikaci s windows.
Irfan neber, z nějakého důvodu si nebere ani nastavení od windows (v mém případě vista - tatím :-))

P.S. Jsem rád že v tom neplavu sám :-)
Libor
běžný

Příspěvekod Photomecan » 31 pro 2009, 11:46

Sice nevím, jestli mám reagovat,protože si ze mě děláte kozy kvůli AdobeRGB, nicméně:
1. tak jak popisuješ zobrazování barev (v PS vše OK, jinak vyblité), tak se chová zobrazování v aRGB (profil aRGB) - PS ho zobrazí korektně (nebo "po svém") a systém, který je nativně sRGB to BEZ správné konverze zobrazí vyblitě. Ale to se podle toho co máš na printscreenech tohodle netýká
2. nemáš zapnutý trvale CMYK náhled? (Ctrl+Y)
3. Visty NEUMÍ pořádně color management ! Dělají si co chtějí, profily nefungují,musíš tam mít externí loader, který po startu systému natáhne správný profil a stejně je to na prd. Vykašli se na Visty !
4. Windows 7 fungují jak mají. Mají ovladač spuštěný jako službu a snad poprvé vše funguje jak má - jdou přepínat profily např. 5200K x 6500K (sem tam se hodí simulace jiného nastavení než máte jako default. Já mám 5200 K standartně a 6500K-to používám na simulaci, jak by to mohlo vypadat jinde)..
5.to nastavení PS nemáš podle mne nejlepší, ale to ti tady poradí jiní.. :)
6.tak nějak jsem si myslel, že dnes už neexistují aplikace, které "neumí" color management...pokud neumí, převezmou nastavení systému, ne? A pokud máš vše v sRGB, mělo by být zobrazení všude stejné...
Photomecan
administrátor

Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Příspěvekod Libor » 31 pro 2009, 11:50

Martine, ano, příští týden přejdu na sedmičky a pak se v tom pohrabu. Každopádně díky za reakce. L.
Libor
běžný

Příspěvekod stugent » 31 pro 2009, 14:27

CMYK puštěný nemám. Visty snad někdy vyměním za sedmičky, ale jak jsem už psal, problém s tím jsem měl i na XP a ty fotky když nahraju na web, tak je pak vidím ošklivé i z jiných počítačů, kde jsou jiné OS, jiné monitory
stugent
VIP

Příspěvekod jizapo » 31 pro 2009, 19:01

Důležité je ukládat obrázky pro následné prohlížení v jiných prohlížečích v profilu sRGB. Takže u photoshopu Úpravy>Převést do profilu a tam nastavit cílový prostor sRGB, volby převodu Adobe ACE, reprodukci (já používám perceptuální), lze i relativní kolorimetrickou, to chce si vyzkoušet. Ukládáním je myšleno do JPG, originál ponechávám buď v Rawu a nebo úpravy PS ukládám do PSD před převodem do profilu a před převodem 8bit/kanál. Omlouvám se, pokud opakuji to, co tu již bylo dříve řečeno. http://www.jizapo.info
jizapo

Příspěvekod ToFa » 03 led 2010, 11:52

jizapo píše:Důležité je ukládat obrázky pro následné prohlížení v jiných prohlížečích v profilu sRGB. Takže u photoshopu Úpravy>Převést do profilu a tam nastavit cílový prostor sRGB, volby převodu Adobe ACE, reprodukci (já používám perceptuální), lze i relativní kolorimetrickou, to chce si vyzkoušet. Ukládáním je myšleno do JPG, originál ponechávám buď v Rawu a nebo úpravy PS ukládám do PSD před převodem do profilu a před převodem 8bit/kanál. Omlouvám se, pokud opakuji to, co tu již bylo dříve řečeno. http://www.jizapo.info

Díky za radu. Před nedávnem jsem převáděl jeden dokument ve photoshopu do cmyku a po 14 dnech jsem pracoval s fotkama a začalo mi to blbnout stejně jak popisovali kluci. Až po tvém popisu jsem si uvědomil jiné přenastavení a vše už funguje na 100%

Díííky :pray:
Přijďte se podívat na http://www.fotorozcestnik.cz a budete mít vždy své oblíbené stránky přístupné na jednom místě.
ToFa
zkušený protahující

Vlastním jménem: Tomáš Farda

Příspěvekod Libor » 07 led 2010, 22:38

takže jsem najel na windows 7 z Vist, je to jiný kafe, Irfan i ostatní aplikace bez podpory správy barev se zobrazují totožně (přebírají nastavení od windows, tak jak psal nedavno mecan),
Koupil jsem Win.7 upgrade z Win.vista za 2700kč a rozhodně toho nelituju. Zatím žádnej problém, ach jo, co mi to dalo koumání.. .
Další postřehy napíšu až vyzkouším vše.
Libor
běžný

Příspěvekod stugent » 09 led 2010, 23:23

Tak mám další zajímavá postřeh, tentokrát přímo tady z fóra! Některé obrázky vidím jinak v náhledu tady na stránkách a jinak po rozkliknutí. Ale podotýkám, že pouze některé. Např jsem teď uploadoval lišku v "upravte si raw" a stihl jsem printcreenem zachytit obrázek ještě předtím, než zšedlo okolí. Zřejmě jsem vážný případ, ty moje barvy už mi vůbec nedávají smysl : crazy:

Mimochodem, ta velká rozkliknutá by měla být v pořádku - tak jak vypadá v photoshopu (zelené okolí). Po uložení v PS a otevření v jiném programu mi táhne do žluta - to je ta, spodní.
Přílohy
stugent
VIP

Příspěvekod Libor » 10 led 2010, 00:27

stugent: u té větší vidím jedovatě zelenou jak blázrn, naopak ta menší je O.K. , něco máš špatně nastavené, ale nevím, jak jsem psal níže mě se takové zvěrstva stávali do vistama a nedokázal jsem si to vysvětlit ani s tím nic udělat, pak jsem vypadal jak blázen co to neumí nastavit.
Libor
běžný

PředchozíDalší

Zpět na Editace a katalogizace