Správa barev

- postproces, správa barev, katalogizace, zálohování...

Správa barev

Příspěvekod Libor » 04 čer 2009, 22:27

Ahoj, budu asi otravnej. Už mi něco radil Mecan - děkuju - avšak pořád tápám.
Po zakoupení LCD se trápím se správou barev.
Foťák - EOS 40D - nastavený profil - adobe RGB
Vindows Vista - nastavený profil monitoru EIZO od výrobce z CD (6500K)
PS - pracovní profil Adobe RGB

Otevřu fotku v PS , upravím, převedu do sRGB a výsledek je přesaturovaný.
Jinou fotku převedu z sRGB do Adobe a je nepřirozená - barvy kecají

Nemluvím o internetu a aplikacích bez správy barev, vše mám přesaturované ( jinde na počítači je to OK )

Koupil jsem si monitor a mám tyto potíže, budu rád když si někdo na mě začátečníka uděláte čas a vysvětlíte polopaticky pro "blba".
Asi pořád nechápu ty principy.
Libor
běžný

Re: Správa barev

Příspěvekod Photomecan » 05 čer 2009, 09:30

Ahoj,

saturace a správa barev toho společného moc nemají.
1.
Libor píše:vše mám přesaturované ( jinde na počítači je to OK )
je zajímavá poznámka. Nemáš náhodou nastaven monitor hardwarově - ručně, tedy v ovládacím menu monitoru na příliš vysokou saturaci?
2. Visty neumí správu barev korektně. Nainstaluj si Windows 7.
3. Zkalibruj si monitor, máš Eizo s HW kalibrací (?) tak přes sondu. Pokud sondu nemáš, stav se :) .
Photomecan
administrátor

Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Příspěvekod Libor » 05 čer 2009, 10:43

Děkuju,
přesaturováno mám je v aplikacích bez správy barev.
Třeba v Canon Photo profesional vidím fotku která má profil adobe RGB přirozeně,
když ji ale otevřu v PS, barvy jsou jinak a to že totálně - (do prostorů převádím)
Ještě ta informace - když zvolím v PS pracovat bez profilu, fotku vidím přirozeně.
Mohl by jsi mi napsat co mám mít tedy skutečně nastaveného ve foťáku, ve windows, v PS a popřípadě ještě kde?

děkuju moc za ochotu a omlouvám se za zmatený otázky. Libor
Libor
běžný

Příspěvekod Mouka » 05 čer 2009, 12:31

Vůbec nejsem odborník (to na úvod), ale měl jsem podobný, možná stejný problém. Furt jsem se snažil o nějaké profily, kombinace pak docela divoké. Doma jsem to viděl na internetu špatně, dobře v DPP a jinak zase v Zoneru. Monitor mám zkalibrovaný. Tak jsem vypnul všechny profily a je po ftákách. Všechno mi souhlasí, i tisky, internet ....
Asi to není nejsprávnější kombinace, ale funguje k mé spokojenosti. Když jsem si pro kontrolu nechal vytisknout fotku kdesi ve studiu, byla jen nepatrně odlišná barevně, ale tak málo, že to nestálo u mě za řeč.
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod Photomecan » 05 čer 2009, 14:04

1. Pokud fotíš do RAW, je úplně jedno, jaký barevný profil máš na foťáku nastaven. Ten tam je pouze pro jpg a tiff.
2. Ve Windows je nutno mít ICC profil zkalibrovaného monitoru správně načten:

Windows používají nativně prostor sRGB:

3. Při načtení do příslušného SW (CaptureOne, Lightroom, DPP) je důležité, aby byl jako výstupní barevný prostor navolen AdobeRGB (pokud upravuji v PS, v jiném případě to může být přímo sRGB). Můj výstup je 16bitový TIFF v Adobe RGB:

V Photoshopu musí být nastaveno toto:

Na závěr postprocesu v PS je nutno - POKUD JE SNÍMEK URČEN PRO WEB - fotku převést do sRGB (Edit --> Convert to profile ).

toť vše.

Mecan
Photomecan
administrátor

Příspěvekod Photomecan » 05 čer 2009, 14:28

Ještě bych měl dodat, že správný software na zpracování RAWů by měl umět profil fotoaparátu. Protože i každý foťák pořizuje data trochu jinak, tak i foťáky mají své profily. Správný profil modelu v SW zajistí správnou barevnou korekci ma výstupu - tedy při zobrazení. To je guláš : lol: !
Photomecan
administrátor

Příspěvekod taek » 05 čer 2009, 14:50

K tomu co napsal Martin myslím už není snad skoro co dodat. Jen podotknu že kalibrovat by se mělo asi na 5000K, u nás je stanovená teplota slunečního světla na 5184 K, občas se ale používá i těch 6500 K. Defaultní nastavení windows táhne myslím víc do modra, aby "bílá byla bělejší" a barvy jasnější, takže teploty jako 9300 v nastavení systému rozhodně nepoužívat... Gamma se kdyžtak pro Pc používá 2,2 a pro Macy 1,8. Lepší a profi lcd bývají už docela dobře nastavené už z výroby. A šoupnu pár odkazů, která mám schované, pokud by někoho víc zajímalo něco k color managementu:
http://www.reprodukce-barev.org/
http://forum.grafika.cz/read.php?112,2569342
http://forum.grafika.cz/read.php?112,2740666
http://www.paladix.cz/clanky/barevne-prostory.html
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Příspěvekod Libor » 17 črc 2009, 11:41

Děkuji všem za reakce, už to pomalu začínám chápat. Teď už mě se správou barev zlobí jen ty visty :) .
Libor
běžný

Příspěvekod Jiří Sláma » 23 črc 2009, 23:32

1) Martine - predpokladam, ze vystup 16 bitt AdobeRGB mas na tisk je to tak? Zajima me to proto, ze vetsina fotolabu ti pak stejne schroupne jen sRGB popripade to s AdobeRGB prevedou do sRGB tak nevidim duvod proc exportovat v Adobe...

2) Jak se vyrovnavate s vyvazenim bile? Casto se mi stava, ze upravim fotky, nahraju je na web a druhy den se mi zdaji malo/hodne saturovane, hozene do zluta/modra/cervena. To mam tak blby oci? Vetsinou se snazim upravovat fotky za tmy bez nasvicenych svetel, monitor mam zkalibrovany...
Je mi jasny ze fotka je stejne nakonec jen subjektivni podani autora ale mate nejaky figl na barevne verne a pritom pekne podabe fotografie?
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod Photomecan » 24 črc 2009, 08:09

16bit tiff v Adobe RGB používám pro archivaci jako kvalitativně nejlepší možný formát, z něho pak vycházím při dalších úpravách a použitích. Adobe RGB pro zobrazení (mám Eizo s rozšířeným gamutem, tak ať to vidím : wink: ).. barevný prostor dále upravím podle použití (web, tisk). 16bit je u nás právě v případech focení dlouhými skly a nároky na dokonale rozostřené pozadí s jemnými barevnými přechody nutností (jde o množství barevných odstínů), rozdíl je občas vidět po odšumění pozadí, kdy vznikají fleky a ne přechody...
On je v tom stejně guláš - pracujeme v 16bitech na barvu, ale zobrazujeme v 8bitech, videokarta stejně provádí interpolaci...vyřeší to snad až rozhraní DisplayPort (6- 16bit, tedy 48 bit celkem, 281 biliónů odstínů :) ) a nové monitory (neplést si s 16bit převodníky v grafických monitorech - ty jen dokonale upravují 8 bit signál z videokarty podle firemního firmware pro lepší zobrazení)...

Vyvážení bílé: pořiď si C1 : D ... vážně, C1 obsahuje barevné profily foťáku, tedy při vyvolávání už koriguje barvy podle modelu, potom používám buď kapátko u situace, kdy vím, že tohle má být bílé (typicky při focení při zatažené obloze, pokud je snímek pořízen v ranním nebo večerním světle, kapátko nepoužívám) nebo okometricky nastavím teplotu barev, pokud chci potlačit nebo zdůraznit atmosféru. Držím se histogramu !
Photomecan
administrátor

Příspěvekod ondrejprosicky » 24 črc 2009, 09:02

Tak ke správě barev jsem asi barbar, vždy se snažím zpracování co nejvíce zjednodušit, ať to netrvá dlouho, tzn. hodně věcí ignoruji a pokud sedí výstup, fotka pro web nebo fotka na papíře, příliš v tom nešťourám. Ale potřeba dodržovat několik zásad:

1. monitor EIZO - po vyndání z krabice, není potřeba nic nastavovat, nikdy jsem ani nekalibroval
2. zpracování RAW v programu od výrobce fotoaparátu (DPP pro Canon), kvůli těm debilním profilům (jinde je potřeba si to hlídat, CaptureOne, Adobe Camera RAW, ...)
3. Vždy do 16bit TIFF pro další úpravy, ať nepřijdete o přechody.
4. AdobeRGB, připadá mi takový bohatší (zejména v odstínech s červenou, purpurovou) a šťavnatější (zelená)

Při zpracování mi jde o jedno, musím mít pocit, že je to zvíře pár centimetrů přede mnou živý. Data z foťáku potřebují kontrast, jen tak se fotka oživí, zejména za špatného světla. Pokud se citlivě přidává kontrast, nemusí se nikdy zvyšovat intenzita barev (už vůbec ne saturace!). S tím zvýšeným kontrastem ty barvy vylezou sami.
Co se týče barev, musí mi sedět zelená okolní vegetace, tu každou zná. Veškeré úpravy barev z Canon fotoaparátu jdou dělat pouze opravením teploty (vyvážení bílé).
ondrejprosicky
vzácný host

Příspěvekod Jiří Sláma » 24 črc 2009, 09:57

No dobre dobre :) - zda se ze Camera RAW neni ideal ale ted tedy jestli DPP nebo C1? Porovnaval jste je nekdo? Pamatuji se ze C1 melo spoustu fci ktere camera raw proste nema, Ondra Prosicky zase doporucuje DPP ktery je (?) soucasi baliku s fotakem...

Asi budu muset udelat test a oba porovnat, C1 mam ovsem starou verzi tak snad pujde updatovat na nove modely...
EIZO bude asi taky nutnost - stejne bych si ji mel nekdy poridit tak proc ne hned! Je fakt ze LCD at je to ten "lepsi" z lepsich se asi neda srovnat...
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod ondrejprosicky » 24 črc 2009, 10:19

medaacek píše:No dobre dobre :) - zda se ze Camera RAW neni ideal ale ted tedy jestli DPP nebo C1? Porovnaval jste je nekdo? Pamatuji se ze C1 melo spoustu fci ktere camera raw proste nema, Ondra Prosicky zase doporucuje DPP ktery je (?) soucasi baliku s fotakem...

Asi budu muset udelat test a oba porovnat, C1 mam ovsem starou verzi tak snad pujde updatovat na nove modely...
EIZO bude asi taky nutnost - stejne bych si ji mel nekdy poridit tak proc ne hned! Je fakt ze LCD at je to ten "lepsi" z lepsich se asi neda srovnat...

Rozhodně je sposta vybavenějších programů než DPP, ale pro mě je důležitá věrnost barev. Jistě ji docílím i jinde (viz správně nastavené profily fotoaparátu), ale ta oběť (čas + nervy) mi za to nestojí. Fotky z Canon opravdu moc nepotřebují, DPP bohatě stačí. Tři roky nepoužívám nic jiného (umí nejlépe zelenou a na tu mám ve fotkách úchylku, podání detilů). Canonistům doporuči minimálně vyzkoušet, zejména těm, co tápou.
Nevím jestli se tu na fóru vyskytuje Petr Bambousek, který v posledních třech letech prošel cestu Nikon - Sony - Canon má možnost srovnávat, zkusil leccos dlouho dělal v Adobe Lightroom, ale s Canonem jedině v DPP, dokonce jsme kolegovi na Slovensku ukazovali přímé srovnání výstupu Adobe / DPP a ten rozdíl byl nepřehlédnutelný, v Adobe (Lightroom) to postrádalo detaily (tráva) a především zelená byla mimo.
ondrejprosicky
vzácný host

Příspěvekod Jiří Sláma » 24 črc 2009, 10:35

Vyzkousim to!
Barvy mi delaji prave nejvetsi problem jak uz jsem tu nekde psal.
Dalsi vec ze se mi v jednolitem pozadi obcas objevuji nepekne barevne artefakty ktere pak musim vyhlazovat odsumovanim nebo selektivnim rozostrenim - zda se ze je to problem PS, zvlaste pak zpracovanim v 8-bittech a sRGB profilu.

Jeden dotaz - jaky monitor EIZO? je mi jasny, ze za to muzu dat pres sto tisic ale neco v rozumne cene ale super kvalite? Koukal jsem, ze se daji koupit napr na http://www.alza.cz i kdyz jiste se najdou i levnejsi obchody.
Diky za rady!!!
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod ondrejprosicky » 24 črc 2009, 10:49

medaacek píše:Vyzkousim to!
Barvy mi delaji prave nejvetsi problem jak uz jsem tu nekde psal.
Dalsi vec ze se mi v jednolitem pozadi obcas objevuji nepekne barevne artefakty ktere pak musim vyhlazovat odsumovanim nebo selektivnim rozostrenim - zda se ze je to problem PS, zvlaste pak zpracovanim v 8-bittech a sRGB profilu.

Jeden dotaz - jaky monitor EIZO? je mi jasny, ze za to muzu dat pres sto tisic ale neco v rozumne cene ale super kvalite? Koukal jsem, ze se daji koupit napr na http://www.alza.cz i kdyz jiste se najdou i levnejsi obchody.
Diky za rady!!!

S EIZO neuděláš chybu se žádným, já před třemi roky koupil EIZO 1910S a pořád jede tak, jak jsem jej vytáhl z krabice. Nyní kup něco většího, alespoň 22 palců, myslím, že se do 24tis vejdeš. Aktuálně to nesleduji, řekl jsem si, že s tím současným musím vydržet ještě dva roky (EIZO má pět let záruku). Navíc je s nimi vždy prima domluva, snadné vyzkoušení, mají prima přístup, i to mě oslovilo. Tenkrát jsem si šel monitor pouze prohlídnout a domů jsem šel s krabicí :) fakt to byla v té době síla. Nyní se jim pár značek přiblížilo NEC, Samsung - ale jak už jsem psal, na správu barev jsou jiní odborníci.

Namátkou, nyní bych vzal asi toto - http://www.alza.cz/lcd-panel-lcd-eizo-s ... d85461.htm
ondrejprosicky
vzácný host

Příspěvekod Photomecan » 24 črc 2009, 10:55

Nemusíš kupovat hned EIZO, ale vynikající jsou i NECy s HW kalibrací. Téma "monitor" je na dlouhou diskuzi, obecně si od Eiza zvol řadu CG s HW kalibrací. Ten jejich poslední 24" model CG242W s 97% adobeRGB gamutem vypadá skvěle, předchozí model CG241W stojí o 10kKč méně a rozdíl neuvidíš. Do toho bych šel.
Photomecan
administrátor

Příspěvekod Libor » 24 črc 2009, 11:08

Chlapi, mám od dubna EIZO S 2231 We-BK, uplně jsem koukal jak blázen co se dá na tomto panelu vidět zadetaily.
Na mém starém CRT už na to nemůžu ani koukat.
S nastavením barev mám ale pořád problémy. Korektně mi to opravdu umí zobrazit jen DPP, v photoshopu mám opravdu přesmahlou zelenou, byť jsem se držel
všech rad od Mecana atd.

A jak tedy nejlépe v DPP? V Rawu upravit expozici a vyvážení, potom převést do TIFF a pak upravovat v photoshopu?
Mám správný postřeh že v DPP se vše automaticky převádí do sRGB?

Celkově shrnuto že EIZO je super, ale jsem trošku zklamaný že jsem takový tele a přináší mi to problémy s barvama.

Libor
Libor
běžný

Příspěvekod Photomecan » 27 črc 2009, 09:03

Libore,

Photomecan píše:A jak tedy nejlépe v DPP? V Rawu upravit expozici a vyvážení, potom převést do TIFF a pak upravovat v photoshopu?
- ano, barevný prostor si v DPP pro export nastav jako Adobe RGB.
Photomecan píše:Mám správný postřeh že v DPP se vše automaticky převádí do sRGB?
- pochybuji. DPP neznám, nepoužívám, ale určitě si můžeš navolit výstuvní bar.prostor

V PS pracuj s barvama v AdobeRGB prostoru a ukládej v 16bit TIFFu. Pro web si převeď soubor do 8bitů a barvy do sRGB volbou "Convert to profile" - nepoužívej "přiřadit profil " ("Assign profile")... profil monitoru máš ve Windows XP načten? Pokud máš Visty, audieu barvy...

Tisky ani nebudu raděj zmiňovat (taky se trochu trápím) ..
Photomecan
administrátor

Příspěvekod Jiří Sláma » 27 črc 2009, 09:33

Libore, je to tak jak Pise Martin, ted na vikend jsem nainstaloval DPP a tam lze v preferencich nastavit vystup na 16 bitt TIFF a barevny prostor vystupu nastav na AdobeRGB, barevny prostor samoptneho DPP (to co vidis na obrazovce) pak na sRGB. DPP mi prijde dost jednoduchy ale uplne postacuje - je tam korekce expozice, vyvazeni bile a upozorneni naprepaly.
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod Libor » 27 črc 2009, 10:15

Photomecan> dělám to tak jak jsi mi napsal již dříve, díky.
Ano, mám tam visty a je to asi to co mě rozlaďuje, nechápu jak si tuhle botu může microsoft dovolit.. .
Irfan - přesaturováno šíleně, Internet: přesaturováno jak hrom.
Ještě počkám a dám si windows 7 , tam to prý snad funguje.
Vůbec ale nedokážu pochopit co tam nefunguje- je to komunikací windows s těma aplikcema?

medaacek> vyzkouším, díky
Libor
běžný

Příspěvekod Libor » 17 srp 2009, 09:50

Nevíte prosím někdo jak převést profily hromadně. Mám cca 500 fotek co potřebuju z AdobeRGB do sRGB. díky Libor
Libor
běžný

Příspěvekod taek » 17 srp 2009, 12:36

Libor: Vytvoř si v photoshopu akci pro převod a aplikuj to na soubory.
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Příspěvekod Libor » 17 srp 2009, 13:16

teak> nevím jak se to dělá, ale snad to vykoumám, děkuju moc za radu!! Libor
Libor
běžný

Příspěvekod taek » 17 srp 2009, 19:48

Libor: Mrkni sem. Nejdřív si to ale radši udělej nanečisto na zkušebním adresáři s pár fotkami, pokud akce tolik neznáš, jen pro jistotu. Jinak akce je super na přidání podpisu a další úpravy, kde bys pořád jen opakoval stejný nebo velmi podobný postup - v bodech s nastavením se dá zastavit a nastavit dle potřeby.

http://interval.cz/clanky/jak-pouzit-a- ... nkci-akce/
taek
moderátor

Příspěvekod otasj » 03 říj 2009, 23:20

Začínám s RAWem a teprve se tedy dostávám do problematiky. Nicméně mě zaujalo ukládání do 16bit TIFF. Osobně mám foťák Canon G9, který umí jen 8bit. Běžné zrcadlovky dnes 14bit. Má tedy pro mě význam (samozřejmě navíc za předpokladu, že mám widegamutový monitor, kde je to vůbec možné vidět) ukládat do 16bit TIFF anebo v tomto případě stačí 8bit? Když je zdroj 8bit, tak se z něj softwarově 16bit neudělá nebo ano?
otasj

Další

Zpět na Editace a katalogizace