Doostřování, zmenšení pro web

- postproces, správa barev, katalogizace, zálohování...

Doostřování, zmenšení pro web

Příspěvekod hilgertom » 02 čer 2009, 20:24

Zajímalo by mě jak doostřujete.
Já základní doostření udělám v Lightroomu, nebo CS2
a při zmenšování pro web buď v CS2 - bikubická(pro zmenšení), nebo ZPS 11 - metodou Lancosz - ale ten lancoš mi občas vychází velmi nepřirozeně i když stáhnu sílu efektu téměř na nulu :(
Uživatelský avatar
hilgertom
 

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod kurťa » 02 čer 2009, 20:41

hilgertom píše:Zajímalo by mě jak doostřujete.
Já základní doostření udělám v Lightroomu, nebo CS2
a při zmenšování pro web buď v CS2 - bikubická(pro zmenšení), nebo ZPS 11 - metodou Lancosz - ale ten lancoš mi občas vychází velmi nepřirozeně i když stáhnu sílu efektu téměř na nulu :(



Zkus zmenšit v Zoneru (CTRL+E) Bikubicky s 60% ostřením, a pak doostřit (CTRL+5) - Síla efektu: podle libosti; Poloměr 0,4; Práh 0. Jak ti to připadá??
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 836
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod hilgertom » 02 čer 2009, 20:42

Otestuju :) .
Uživatelský avatar
hilgertom
 

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod taek » 02 čer 2009, 23:24

V případě zoneru je fajn rovnou zmenšit, nechat supersampling - pokud zvířata, tak nechat úroveň okolo stovky, portréty nebo krajina o něco míň. Photoshop dává dost podobné výsledky - přeostří se, o něco zmenší, mírně doostří a zmenší ... - ze standartních algoritmů obsažených v photoshopu je samozřejmě nejlepší bikubická metoda, u pozdějších verzí je pak na výběr mezi více bikubickými metodami. Pokud se rovnou zmenší v photoshopu na výsledný rozměr, tak je to docela fuj.
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
Uživatelský avatar
taek
moderátor
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 24 kvě 2009, 18:00
Bydliště: Českokrumlovsko, na samotě u lesa
Vlastním jménem: Martin Švarc

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod Photomecan » 09 čer 2009, 07:35

Zkoušel někdo v PS metodu high pass? http://www.photoshopsupport.com/tutorials/sharpen-an-image/photo-sharpening.html ? Sice je to primární metoda pro portréty a dost pracná, ale chtělo by to vyzkoušet :) .
Uživatelský avatar
Photomecan
administrátor
 
Příspěvky: 2258
Registrován: 24 kvě 2009, 16:25
Bydliště: Chomoutov, Olomouc. mob:602714676
Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod kurťa » 09 čer 2009, 10:14

Photomecan píše:Zkoušel někdo v PS metodu high pass? http://www.photoshopsupport.com/tutorials/sharpen-an-image/photo-sharpening.html ? Sice je to primární metoda pro portréty a dost pracná, ale chtělo by to vyzkoušet :)



Práci s HighPass-em jsem viděl nedávno pro využití při selektivním doostřování - smyslem procesu je přivést oko toho, kdo si fotku prohlíží, přesně tam, kam chceme. Tzn. např ve fotografii vrabce, který je v jedné rovině ostrosti z větvičkou, ho vytáhnout do pozornosti diváka právě změnou ostrosti jednotlivých prvků.

Přiložené video je z Nikon CaptureNX2, ale metodika bude hodně podobná pro Photoshop. Výsledek možná není z videa až tak zřetelný, ale po vyzkoušení pochopí každý.

VIDEO: http://uloz.to/1913328/selektivni-doostrovani.avi
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 836
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod Photomecan » 09 čer 2009, 12:21

Pokud jsi to zkoušel, jaký je na to Tvůj názor a stojí to za to zkoušet to? Předpokládám, že pro výstavní zvětšeniny asi ano, pro web fotky asi ne. Anebo ano?
Uživatelský avatar
Photomecan
administrátor
 
Příspěvky: 2258
Registrován: 24 kvě 2009, 16:25
Bydliště: Chomoutov, Olomouc. mob:602714676
Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod kurťa » 09 čer 2009, 14:59

Photomecan píše:Pokud jsi to zkoušel, jaký je na to Tvůj názor a stojí to za to zkoušet to? Předpokládám, že pro výstavní zvětšeniny asi ano, pro web fotky asi ne. Anebo ano?


Čím déle se v tom hrabu, tím víc mi to připadá stejné : D

Přidám příklady. Nedělal jsem žádné selektivní výběry, plácl sem to na celou fotku. Zkoušeno v CaptureNX2, v Zoneru jsem to ještě celé přeostřil stejnou měrou, aby byl rozdíl hodně vidět (jinak to fakt vypadá skoro shodně :) ):
http://img413.imageshack.us/img413/5416/highpassradius4.jpg
-highpass s radiem 4: nelíbí se mi "zhutnění" línií, černé linky na slonovi se zvětšily na šířce díky zvýšení kontrastu, proto jsem vyzkoušel klasický...
http://img2.imageshack.us/img2/649/unsharpmask.jpg
-unsharp mask: hezky ostré linky, ale začínají se objevovat bílé tečky, které vám každý označí jako přeostření (zadní noha slona nejvíc). Proto...
http://img2.imageshack.us/img2/3535/highpass2xradius1.jpg
-highpass s radiem 1, ale 2x za sebou: začínal jsem na radiu 0.5 a šel s hodnotama nahoru, až se objevily první obrysy slona= hodnota 1. Ostrost pořád slabá, proto sem přidal ještě jednu vrstvu Highpassu-rad.1. Ostrostí se to blíží unsharpmasku, kontrastem highpassu-radius4.
Hoď si přílohy do nějakého prohlížeče a proklikávej mezi nima, co ti přijde nej.
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 836
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod taek » 12 čer 2009, 21:16

Zkoušel jsem zmenšovat a doostřovat jednu fotku v photoshopu a v zoneru a dostal jsem naprosto stejné výsledky - koukal jsem na pár pixelů i kapátkem s nastavením na plochu - naprosto identické.

U zoneru jsem rovnou zmenšil a nechal doostření na stovce. V photoshopu jsem fotku trochu doostřil, zmenšil na dvojnásobek výsledné velikosti, víc doostřil (3 x 115/0,3/0,2) a zmenšil na velikost pro web.
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
Uživatelský avatar
taek
moderátor
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 24 kvě 2009, 18:00
Bydliště: Českokrumlovsko, na samotě u lesa
Vlastním jménem: Martin Švarc

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod Photomecan » 27 čer 2009, 20:49

Spáchal jsem konečně menší článek na toto téma. Žádné drama 8) Více na webu: http://www.photomecan.eu/cs/mdl/info/fotografie-zvirat---zaostreni-a-uprava-pro-web
Snad to k něčemu bude...
Uživatelský avatar
Photomecan
administrátor
 
Příspěvky: 2258
Registrován: 24 kvě 2009, 16:25
Bydliště: Chomoutov, Olomouc. mob:602714676
Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod Krafra » 27 čer 2009, 21:29

Martine super článek,alespoň mám co zkoušet : D .
Uživatelský avatar
Krafra
VIP
 
Příspěvky: 2284
Registrován: 26 kvě 2009, 21:09

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod StepanS » 27 čer 2009, 21:48

Článek je vynikající, jen se to naučit aplikovat : D .
Uživatelský avatar
StepanS
zkušený běžný
 
Příspěvky: 733
Registrován: 26 kvě 2009, 20:25
Vlastním jménem: Štěpán Strádal

Re: Doostřování, zmenšní pro web

Příspěvekod Jiří Sláma » 23 črc 2009, 23:26

Ja pouzivam podobny postup jako JUZA (juzaphoto.com) tzn uoravim obrazek v puvodni velikosti do pozadovane formy (urovne, krivky, sytost, orez ...) a fotku si ulozim v JPEG 12. Foktu pro veb: doostrim klasickym surovym nastrojem ZOSTRENI, zmensim ca na polovinu, znovu doostrim tentokrat pomoci nastroje CHYTRE ZOSTRENI(smart sharpening) - polomer 0.3 pixelu, hodnota mezi 50 - 100%. Posledni zmenseni na finalni webovou velikost (delsi strana 900 pixelu) a finalni doostreni, opet CHYTRE ZOSTRENI(smart sharpening) - polomer 0.3 pixelu, hodnota 40 - 60%. Zjistil jsem, ze polomer 0.2 pixelu nema zadny efekt, 0,3 uz ano, vetsi nepouzivam protoze dela neprijemne preostreni. Casto aplikuji ostreni jen na vrstvy abych neumocnoval barevny sum v pozadi.

Take jsem zkousel selektivni ostreni - je to podobne tomu High-pass filtru - v podstate se jedna o to, ze se najdou v obrazku hrany a ostreni se aplikuje pouze na tyto hrany takze pozadi se neostri - nevyleza sum. Mozna bych na to mohl napsat nejaky clanek, az budou dlouhe zimni vecery... :) .
Uživatelský avatar
Jiří Sláma
stálý
 
Příspěvky: 209
Registrován: 30 čer 2009, 09:32
Bydliště: Norsko, Taborsko

Re: Doostřování, zmenšení pro web

Příspěvekod kurťa » 10 pro 2009, 17:36

Nepoužívá někdo pro doostřování Intellisharpen? http://www.fredmiranda.com/IS/
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 836
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Doostřování, zmenšení pro web

Příspěvekod orchidej » 28 bře 2011, 18:58

Tož jsem dotaz na zmenšování a úpravy pro web dostal do mailu tolikrát, že mě napadlo to pomocí pohyblivých obrázků nasnímat. Na mém webu teď najdete 4 tutoriály, které ukazují, jak zpracovávám fotky pro web a vlastně i tisk.
Třeba si v tom někdo z vás něco najde. :listen: Jen bych při prohlížení doporučil změnit výchozí rozlišení videa na maximální = 1080pHD a roztáhnout na celou obrazovku. :listen:


http://www.sulasula.com/technika/uprava ... va-pc.html
Uživatelský avatar
orchidej
zkušený běžný
 
Příspěvky: 784
Registrován: 30 črc 2009, 14:20
Vlastním jménem: Petr Bambousek

Doostřování, zmenšení pro web

Příspěvekod kurťa » 28 bře 2011, 19:05

Viděl jsem a chválím : good: . Na tyhle tutoriály je dobrá Camtasia Studio, kdy se dá např. nastavit barevný zvýrazňující kroužek pod kurzor při kliknutí nebo zvětšení části snímaného obrazu atd. , ale u tebe to bylo i bez těchhle "fíčur" vše za 1 :) .
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 836
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Doostřování, zmenšení pro web

Příspěvekod Flarin » 28 bře 2011, 22:00

Peťo díky, konečně něco čemu rozumím i já :-). Super !!!
J.
Uživatelský avatar
Flarin
protahující
 
Příspěvky: 43
Registrován: 26 kvě 2009, 08:08
Bydliště: Uherský Brod - Těšov
Vlastním jménem: Jaroslav Kunčík


Zpět na Editace a katalogizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník