Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

- postproces, správa barev, katalogizace, zálohování...

Jaký používáte editační software??

Corel PaintShopPro
1
1%
Photoshop CS
32
31%
Photoshop Elements
5
5%
Adobe Lightroom
14
14%
Nikon Capture NX2
11
11%
Capture One
4
4%
Apple Aperture
0
Žádná hlasování
Zoner PS11
22
22%
Gimp
5
5%
Ostatní
8
8%
 
Celkem hlasů : 102

Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod kurťa » 29 kvě 2009, 21:41

Jako asi každý uživatel digitální fotografie jsem si i já prošel řadou různých softwarů na úpravu snímků. Zajímalo by mě tedy, co vy považujete za programové minimum, neboli s čím si z 90% vystačíte při úpravách fotografií.

V poslední době osobně používám už jen 2 programy:
Nikon Capture NX2 - k úpravě RAWů
Zoner PS11 - k ořezům, zmenšením a exportům do finálního formátu.

K Nikon Capture NX2 doporučuju prohlédnou videotutoriálky na http://www.capturenx.com/en/lessons/lessons/index.html a http://www.moosepeterson.com/D3/media_center.html

I když postprocess neodmyslitelně patří k dnešnímu fotografování (málokdo už fotí přímo na JPEG a rovnou tiskne), snažím se ho co nejvíce minimalizovat.

Nejde mi o nějaké podrobnosti jak a co v softu udělat, na to je vlákno FOTOGRAFIE K DISKUZI.
Toto téma beru spíše jako návod, popostrčení pro začínající, s čím odstartovat, do čeho smysluplně investovat.

Tak pište a hlavně hlasujte : wink: .
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 835
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Petr Pazour » 30 kvě 2009, 03:09

Mně se to v poslední době ustálilo pro 100% snímků na kombinaci:

- Capture One - úprava RAWů
- Photoshop Elements 7 - případná retuš, hlavně ale tisk

Občas pro rychlé prohlížení používám Canon DPP.

Hlavně se ale vyplatí neodfláknout vlastní pořízení snímku, člověk pak nemusí vysedávat u compu :) .

Petr
Uživatelský avatar
Petr Pazour
 

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod hilgertom » 30 kvě 2009, 09:32

Photoshop CS2 + Lightroom a k tomu na prohlížení+třídění ZPS 11
Uživatelský avatar
hilgertom
 

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Photomecan » 30 kvě 2009, 10:28

CaptureOne pro rawy, Photoshop pro editaci...plus nějaké pluginy pro redukci šumu. Archivace ruční přes TotalCommander na dva HD (jeden pracovní, jeden archivační) + externí 500GB (uložení mimo PC, využití na cestě)...nic složitého 8) OS:WinXP 32bit...Lightroom jsem testoval, jeho výstup je horší než u CaptureOne, sice trošku, ale poznat to je, hlavně u snímků focených na vyšší ISO v přechodech.
Uživatelský avatar
Photomecan
administrátor
 
Příspěvky: 2249
Registrován: 24 kvě 2009, 16:25
Bydliště: Chomoutov, Olomouc. mob:602714676
Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod photonature.cz » 30 kvě 2009, 12:02

DPP pro prevod do Tiffu z RAW, potom CS4 + Neat Image, zmenšení a doostření Zoner 11, zmenšení a doostření na web v CS4.
Zkoučel jsem Capture One ale DPP má stejně nejkvalitnější převod z RAW do Tiffu.
Uživatelský avatar
photonature.cz
 

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Photomecan » 30 kvě 2009, 13:09

photonature.cz píše:Zkoučel jsem Capture One ale DPP má stejně nejkvalitnější převod z RAW do Tiffu.


DPP jsem nezkoušel.. C1 je podivný na ovládání, ale je to zcela a úplně profi řešení. Nehraje si na editor a rawy vyvolává skvěle. I podle testů má nejlepší obrazový výstup, v Chasseur d´Images dostal 10/10, LR 9/10 a DPP 8/10. Ten časopis se moc nepáře..testy dělá poměrně poctivě. Kdyby byl C1 francouzské provenience, asi bych se zamyslel, ale není :) .
Uživatelský avatar
Photomecan
administrátor
 
Příspěvky: 2249
Registrován: 24 kvě 2009, 16:25
Bydliště: Chomoutov, Olomouc. mob:602714676
Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod michy » 30 kvě 2009, 20:34

Já jedu taky přes DPP pro vyvolání do tifu a pak nasleduje PS-ko.
Uživatelský avatar
michy
VIP
 
Příspěvky: 1782
Registrován: 25 kvě 2009, 17:44
Bydliště: Plzeň-jih
Vlastním jménem: Jiří Míchal

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod taek » 30 kvě 2009, 22:27

U Nikonu je na převod rawu nejlepší asi firemní soft - takže NX nebo zdarma View. Převedu na 16bit tiff a zpracuji v Photoshopu. Pokud dělám něco s barvami, retuš, případně odšumákování, tak převádím do labu a dělám v něm. Na drobnější korekce nebo doladění používám rgb, v labu stejně všechno dělat nejde. Čas na focení moc nebyl a jak opravdu kvalitně upravovat fotky, jsem trochu pochopil až přes zimu, ale ještě je potřeba vychytat menší mouchy. Radši se teď soustředím na to, jak pořádně fotit, zpracování mám tak nějak vyřešené.
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
Uživatelský avatar
taek
moderátor
 
Příspěvky: 1208
Registrován: 24 kvě 2009, 18:00
Bydliště: Českokrumlovsko, na samotě u lesa
Vlastním jménem: Martin Švarc

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod photonature.cz » 31 kvě 2009, 09:44

C1 je super, to je pravda, nejlepe mu asi rozumí kamarád Petr Pazour, ten by mohl napsat možná pár zkušeností s ním. Mě osobně prošla licence na 4.5 verzi a novou jsem už nekupoval, ale na převod mám raději DPP a pak už jen CS4.
Uživatelský avatar
photonature.cz
 

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Jiří Sláma » 23 črc 2009, 22:59

Používám PS CS4 jak na RAWY tak na finalni upravy. Capture One jsem používal dříve ale neviděl jsem ve výsledcích velký rozdíl tak jsem zůstal jen u PS. Preci jen je malo casu a hrat si s 2 programy zabere 2x tolik casu - myslim, ze na web-rozliseni clovek vysledek stejne nepozna...
v cem je Capture One lepsi nez Camera RAW v Photoshopu?
Uživatelský avatar
Jiří Sláma
stálý
 
Příspěvky: 209
Registrován: 30 čer 2009, 09:32
Bydliště: Norsko, Taborsko

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Photomecan » 24 črc 2009, 07:40

Jirka: ve všem : D .. jediné co postrádám je korekce aberace. Sem tam by se hodila. Porovnával jsem jak CameraRaw, tak C1 - v přechodech jednoznačně vítězil C1, ACR dělal více "fleky". Nicméně test jsem páchal cca před rokem a půl, teď už se mohla situace změnit...na podzim udělám větší článek s porovnáním.
Uživatelský avatar
Photomecan
administrátor
 
Příspěvky: 2249
Registrován: 24 kvě 2009, 16:25
Bydliště: Chomoutov, Olomouc. mob:602714676
Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod ptacatko1 » 25 črc 2009, 10:17

Zkoušel jsem raw upravovat v zoneru 11, camera raw jako zásuvný modul do CS4, ale nejlepší je převod pomocí DDP, stahl jsem si ten nejnovější, myslím, že nemá chybu, jen nepoužívám doostření, to stahuji na nulu, jinak vyleze zrno jak kráva, ten leze i s nulou, jinak doostření v PS- jako akci (LAB), kterou jsem si stáhnul , ale nevím už kde, ostatní, ořez, zmenšení, rámeček, logo a jako prohlížeč, s vynikajícím českým produktem zoner photo studio 11
Do 17.01 2010 Canon EOS 450, od 23.01.2010 Canon EOS 7D, objektiv 100-400 L IS, Velbon Sherpa 600R, blesk 540 EZ, fotokryt, trpělivost.......
Uživatelský avatar
ptacatko1
VIP
 
Příspěvky: 5457
Registrován: 05 čer 2009, 18:15
Bydliště: Znojmo
Vlastním jménem: Miroslav Stehlik

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Jiří Sláma » 26 črc 2009, 13:07

Potvrzuji! V patek jsem nainstaloval DPP a proti Camera RAW je to nebe a dudy - zatimco DPP deva super detail i pri vytazeni stinu, obrazek z camera raw je docela blato! Barvy jsou taky mnohem lepsi, moc velka spokojenost! Oproti C1 jak si na nej vzpominam je DPP o dost jednodussi ale zda se, ze to na zpracovani RAWu uplne staci, zda se, ze budu muset vsechny sve stare fotky predelat, uf.. : D .
Uživatelský avatar
Jiří Sláma
stálý
 
Příspěvky: 209
Registrován: 30 čer 2009, 09:32
Bydliště: Norsko, Taborsko

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod ptacatko1 » 28 črc 2009, 10:40

Zkoušel jsem raw upravovat v zoneru 11, camera raw jako zásuvný modul do CS4, ale nejlepší je převod pomocí DDP, stahl jsem si ten nejnovější, myslím, že nemá chybu, jen nepoužívám doostření, to stahuji na nulu, jinak vyleze zrno jak kráva, ten leze i s nulou, jinak doostření v PS- jako akci (LAB), kterou jsem si stáhnul , ale nevím už kde, ostatní, ořez, zmenšení, rámeček, logo a jako prohlížeč, s vynikajícím českým produktem zoner photo studio 11.
Ještě reakce na můj článek: leze zrno jak kráva, ale to jsem nemyslel v DDP tam je ostrost výborná a bez zrna, ale potom v dalších editorech, jako zoner nebo PS CS, tam je zrno dost markantní.
Do 17.01 2010 Canon EOS 450, od 23.01.2010 Canon EOS 7D, objektiv 100-400 L IS, Velbon Sherpa 600R, blesk 540 EZ, fotokryt, trpělivost.......
Uživatelský avatar
ptacatko1
VIP
 
Příspěvky: 5457
Registrován: 05 čer 2009, 18:15
Bydliště: Znojmo
Vlastním jménem: Miroslav Stehlik

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Petr Pazour » 28 črc 2009, 11:43

ptacatko1 píše:Zkoušel jsem raw upravovat v zoneru 11, camera raw jako zásuvný modul do CS4, ale nejlepší je převod pomocí DDP, stahl jsem si ten nejnovější, myslím, že nemá chybu, jen nepoužívám doostření, to stahuji na nulu, jinak vyleze zrno jak kráva, ten leze i s nulou, jinak doostření v PS- jako akci (LAB), kterou jsem si stáhnul , ale nevím už kde, ostatní, ořez, zmenšení, rámeček, logo a jako prohlížeč, s vynikajícím českým produktem zoner photo studio 11.
Ještě reakce na můj článek: leze zrno jak kráva, ale to jsem nemyslel v DDP tam je ostrost výborná a bez zrna, ale potom v dalších editorech, jako zoner nebo PS CS, tam je zrno dost markantní.


Pokud jde o srovnávání zrna, tak je třeba si dát pozor na to, že pokud si to člověk nevypne, tak DPP automaticky odšumuje každý snímek dle nastavení foťáku nebo dle defaultního nastavení DPP.
Uživatelský avatar
Petr Pazour
 

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Jiří Sláma » 28 črc 2009, 13:45

Petr Pazour píše:
ptacatko1 píše:Zkoušel jsem raw upravovat v zoneru 11, camera raw jako zásuvný modul do CS4, ale nejlepší je převod pomocí DDP, stahl jsem si ten nejnovější, myslím, že nemá chybu, jen nepoužívám doostření, to stahuji na nulu, jinak vyleze zrno jak kráva, ten leze i s nulou, jinak doostření v PS- jako akci (LAB), kterou jsem si stáhnul , ale nevím už kde, ostatní, ořez, zmenšení, rámeček, logo a jako prohlížeč, s vynikajícím českým produktem zoner photo studio 11.
Ještě reakce na můj článek: leze zrno jak kráva, ale to jsem nemyslel v DDP tam je ostrost výborná a bez zrna, ale potom v dalších editorech, jako zoner nebo PS CS, tam je zrno dost markantní.


Pokud jde o srovnávání zrna, tak je třeba si dát pozor na to, že pokud si to člověk nevypne, tak DPP automaticky odšumuje každý snímek dle nastavení foťáku nebo dle defaultního nastavení DPP.



nejen defaultne odsumuje ale take doostruje, tato dve nastaveni je treba zkontrolovat a stahnout na nulu. Nejlepe je tak upravovat snimky v davkach, clovek to pak nemusi kontrolovat u kazdeho snimku zvlast...
Uživatelský avatar
Jiří Sláma
stálý
 
Příspěvky: 209
Registrován: 30 čer 2009, 09:32
Bydliště: Norsko, Taborsko

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod JKh » 10 zář 2009, 19:54

Pro rychlé úpravy používám NX2 pro převod + ZP11 pro ořez a další "drobné úpravy". Pro větší editaci PS + pluginy (pro doostření Sharpener Pro 3.0).
Uživatelský avatar
JKh
 

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod MilosFMT » 25 lis 2009, 15:29

Můj aktuální postup( Stále bádám, ale univerzální ideální řešení jedním SW jsem nenašel). První prohlížení a třídění fotek ve FastoneViewer (velmi rychlý i pro Neffy a má lupu pro prohlížení detailů), převod z RAW - Neff v NX2, úpravy v PS, dávkové zmenšování pro web (maily, promítání apod.) v Zoneru, export na web dříve Zoner, dnes více PS (pluging Simpleviewer), práce se soubory souborový manažer Salamander (archivace, kopírování z karet apod.), pro klíčová slova, popisy,detailní srovnávání více stejných snímků i Bridge z PS .
milostruhlar.cz
Uživatelský avatar
MilosFMT
zatoulanec
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 zář 2009, 14:30
Bydliště: Kutná Hora

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod matlas » 25 lis 2009, 16:15

BibblePro pro převod a základní úpravy, zbytek gimp. C1 ani NX na linuxu neběží. :)
Olympus OM-D EM1 Mark III, něco objektivů, stativ a spooousta zbytečných krámů v batohu
Uživatelský avatar
matlas
zimní host
 
Příspěvky: 69
Registrován: 04 říj 2009, 13:35
Bydliště: Lysá nad Labem
Vlastním jménem: Zdeněk Hataš

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod taek » 25 lis 2009, 17:01

matlas: Přes Wine by to asi šlo - View by měl možná o něco lepší převod, i když asi chudší nastavení.
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
Uživatelský avatar
taek
moderátor
 
Příspěvky: 1208
Registrován: 24 kvě 2009, 18:00
Bydliště: Českokrumlovsko, na samotě u lesa
Vlastním jménem: Martin Švarc

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod matlas » 25 lis 2009, 21:44

taek: já jsem s biblí spokojený. spíš by to chtělo "lepší ruce a oko".:)
Olympus OM-D EM1 Mark III, něco objektivů, stativ a spooousta zbytečných krámů v batohu
Uživatelský avatar
matlas
zimní host
 
Příspěvky: 69
Registrován: 04 říj 2009, 13:35
Bydliště: Lysá nad Labem
Vlastním jménem: Zdeněk Hataš

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod kurťa » 09 pro 2009, 22:24

Příznivce CaptureNX a produktů NIKsoftware by mohly zajímat tutoriály http://www.niksoftware.com/learnmore/en/entry.php? + možnost zápisu na webinář (Training - Webinars&Training)
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 835
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Jirkab » 15 pro 2009, 22:32

S RAWem jsem před nedávnem terprve začnul, tak se v těch všech programech moc neorientuju. Na vyvolání z RAWu oužívám DPP (dodáno s foťákem), uložím do JPEG a další, jako ořez, zmenšení, archivace atd. provádím v ZONERu. DPP jak vyplývá z diskuse je na toto asi OK, ale nevím jestli nedělám chybu, že nepřevádím do TIFFu - s tím nemám žádné zkušenosti. Když máte fotku v TIFFu, tak v které fázi to dáváte do JPEG? Jen když to jde na web?
Ještě k tomu doostřování v DPP: když mám nastavenou ostrost na 0 a potlačení šumu taky na 0, tak tam přece žádné doostření neproběhne. Takhle to je nastavené vždy když program otevřu.
Canon EOS 60D, C 400 f/5,6, blesk 430 EX II,TC Kenko 1,5DG, stativ Feisol CT-3401, hlava Vanguard SBH 250, batoh Lowepro Flipside 300, přenosný kryt, fotovor, atd., nadšení a trpělivost, http://www.bartosphoto.cz/
Uživatelský avatar
Jirkab
VIP
 
Příspěvky: 2340
Registrován: 02 pro 2009, 22:36
Bydliště: Ústeckoorlicko
Vlastním jménem: Jiří Bartoš

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod photonature.cz » 16 pro 2009, 22:06

Jirkab: Ahoj Jirko, chystám na tohle téma velký článek, tak doufám, že ti hodně pomůže, protože se mi zdá, že nemás o zpracování moc informací, alespoň dle toho, co píšeš.
Uživatelský avatar
photonature.cz
 

Re: Softwarový základ aneb vaše postprocessové minimum

Příspěvekod Jirkab » 17 pro 2009, 19:18

Ahoj Michale, na článek o zpracování fotografií se moc těším, tyto infoŕmace teprve začínám nasávat. Dřív jsem fotil jen s kompaktem, teprve rok vlastním zrcadlovku a teprve 2 měsíce fotím do RAWu. Jako ornitolog jsem v přírodě každou volnou chvilku a v současné době měním kroužkování za fotografování. Ono nejde stíhat obojí a to druhé mě baví čím dál víc. Akorát v té práci na PC nějak pokulhávám : unknown: .
Canon EOS 60D, C 400 f/5,6, blesk 430 EX II,TC Kenko 1,5DG, stativ Feisol CT-3401, hlava Vanguard SBH 250, batoh Lowepro Flipside 300, přenosný kryt, fotovor, atd., nadšení a trpělivost, http://www.bartosphoto.cz/
Uživatelský avatar
Jirkab
VIP
 
Příspěvky: 2340
Registrován: 02 pro 2009, 22:36
Bydliště: Ústeckoorlicko
Vlastním jménem: Jiří Bartoš

Další

Zpět na Editace a katalogizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník