Jelen lesní - Cervus elaphus

Pravidla fóra
JEDNOTLIVÁ TÉMATA PROSÍM ZAKLÁDEJTE VE TVARU: ČESKÝ NÁZEV - VĚDECKÝ NÁZEV

Příspěvekod Ital » 02 říj 2019, 15:19

:listen: Každý jelen se počítá, jinak to počasí mám úplně stejné. Holt nám zas nepřálo no.
Přílohy
Olympus E-3, 14-42/5.6, 50/2, sigma 50-500/6.3, sigma 70-200/2.8, sigma 105/2.8
Ital
zkušený běžný

Vlastním jménem: Mirek

Příspěvekod Mouka » 02 říj 2019, 15:40

Uf! Ten prostřední jelen je nějaký tažný! Asi hodně starý kus, žejo.
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod xbajnox » 03 říj 2019, 09:09

Ten stredny naozaj vyzera nejako zdeformovane, nemoze to byt sposobene kvoli rolling shutter?
xbajnox
běžný

Vlastním jménem: Peter Binó

Příspěvekod xbajnox » 03 říj 2019, 09:11

Mladík

Tohtoročná ruja nedopadla podľa predstáv. Podarilo sa cvaknúť len veľmi málo fotiek, no zážitkov bolo o to viac. Pridávam jedného junáka, čakajúceho na svoju príležitosť na okraji rujoviska.
xbajnox
běžný

Příspěvekod xbajnox » 07 říj 2019, 08:46

*Zadýchaný*

...alebo keď ide len o fotku...
Po rannom fotení sme sa vybrali na kopec odkiaľ je výhľad na celú lokalitu. Bolo niečo po 8 hodine, slnko krásne svietilo a na lúkach sa ešte predvádzali dve skupiny, každá s jeleňom a minimálne 5 jelenicami. V tom vidíme ako krížom cez lúky prechádza osoba. Maskovanie, statív, fotoaparát. Prvá črieda spozornela a pomaly sa sťahuje smerom k druhej. Fotograf prechádzajúc okolo húštiny vyháňa oddychujúce kusy do jarku. Panika v radoch zvery strhne aj druhú čriedu. Zo spodnej časti, ich tiež niečo tlačí. A tak behajú splašené krížom krážom po lúke. Fotograf sa medzitým usadil pri húštine. Splašená zver mu vybieha priamo pred objektív a beží do lesa. Hluk od hubárov a drevorubačov ich však zastaví pár metrov pod horou. Opäť utekajú do húštin okolo potoka, okolo fotografa. Akonáhle zver prebehla na druhú stranu húštia, fotograf vstáva a premiestňuje sa k solitérnemu stromu, aby mal lepší výhľad. Zver je tak splašená, že tryskom vybieha na strmý protiľahlý kopec, odkiaľ celé divadlo pozorujeme. Tu však nenachádza útočisko, holá lúka, zo spodu postupujúce stádo kôz. A tak uteká až niekam do druhej doliny. Fotograf to po chvíľke balí a odchádza. Cestou sa ešte presvedčil, či niečo neostalo na druhej strane húštiny. Nechcel som nejako moralizovať, len poukázať na to, že keď sa človek moc nezamyslí nad svojím konaním, môže to dopadnúť aj takto. Sorry za dlhý príspevok...
xbajnox
běžný

Příspěvekod RollsRojs » 07 říj 2019, 12:33

Ani mě to moc nepřekvapuje. Když na FB sleduju skupinu slovenských wildlife fotografů, tak mi podle počtu úlovků vždycky připadá, že snad na Slovensku nezůstala jediná louka, u které by neseděl někdo s foťákem : D
RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Příspěvekod RollsRojs » 08 říj 2019, 17:46

Ráno. Večer. Tma. Slunce. Déšť. Vítr. Mlha. Kopce. Vývraty. Voda. Bahno. Vlhko. Pátrání. Maskování. Plížení. Soustředění. Zklamání. Vyčerpání. Vítězství.

To jsou klíčová slova, která nejlépe vystihují filmování jelení říje na Šumavě. Pokud sledujete moji stránku na Facebooku, tak jste možná postřehli, že se mi po třech letech konečně podařilo trochu obstojněji zdokumentovat toto výjimečné období ve výjimečném prostředí našeho národního parku. Právě jsem dostříhal krátké video z letošní výpravy, abyste mohli atmosféru podzimních večerů alespoň zprostředkovaně okusit i vy.

Teprve když se člověk dlouhé hodiny toulá mezi torzy smrků, které padly za oběť kůrovci, začne trochu souvisleji chápat jedinečnost těchto míst. Suché stromy nejsou suché. Stačí neopatrně šlápnout do rozkládajícího se dřeva a bota nacucne vodou, kterou v sobě tlející hmota drží. Mrtvý les není mrtvý. Během krátké doby potkávám tolik přírodních špeků, že si sám připadám jako v malebném dokumentu.

Po pěšince cupitá jeřábek, opodál z borůvčí vylétá tetřeví slepice. Nad pařezem, kde se v posledních podzimních paprscích vyhřívají zmije, posedává několik bělořitů na tahu. Ze stromové vyhlídky je kontroluje poštolka, kterou zničehonic zaujme pohyb v rašících smrčcích. Je to lesní kuna, a támhle hopká dokonce druhá. Poprvé v životě vidím lasičku, jak leze po stromě. Okolo poletují motýli, v trávě kličkuji mezi hnědými skokany. Zdá se mi, že slyším strakapouda, ale to vedle mě po mrtvém smrku šplhá datlík tříprstý a vybírá z něj larvy. Vítr sem přináší hrubé nadávání dvou ořešníků. Za soumraku, kdy se polámanou džunglí začíná rozléhat burácení jelenů, mě z blízké souše zdraví pískání kulíška, který zase brzy utichá, protože mu s přibývající tmou z protějšího lesa odpovídá jeho predátor, sýc rousný. Ani ten si ale nemůže být ničím jistý, protože tyto otevřené plochy jsou zároveň lovištěm puštíka bělavého.

Zní to, jako bych vytáhl encyklopedii chráněných horských druhů a splácal si z nich pohádku, ale během několika dní uprostřed obnovujících se lesů jsem všechna tato setkání opravdu zažil. Je velké štěstí, že alespoň někde zbyla místa, kde ještě můžeme s pokorou sledovat, jak v případě krize postupuje sama příroda, necháme-li jí volné ruce. Jsem toho užaslým svědkem a prostřednictvím záběrů se i nadále budu snažit uchovávat vzpomínky na toto pozoruhodné šumavské období.

Video věnuji Marku Drhovi, nejzapálenějšímu znalci jelenů na Šumavě :)

Naposledy upravil RollsRojs dne 09 říj 2019, 07:36, celkově upraveno 1
RollsRojs
VIP

Příspěvekod Mouka » 08 říj 2019, 17:57

Nádhera!! Letos se mi říje vJeseníkách vyhnula, tož aspoň takto jsem to zažil. Super!
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod radek » 08 říj 2019, 18:46

To video je prostě super. Nepamatuji si, že bych někdy viděl dokument o jelení zvěři z tak přirozeného prostředí, vždycky jsou to záběry z obor na pokosených loukách, toto je to pravé. Mimochodem, ještě jsem rád za ten tvůj komentář, vypadá to, že si pochopil unikátnost bezzásahových zón
Nikon D850 + D500, objektivy AF-S VR 500/4G IF ED,- AF-S- 200-500 f/5,6 E ED VR+ TC-14EII a stativ manfrotto
radek
VIP

Vlastním jménem: Radomír Šálek

Příspěvekod remy » 08 říj 2019, 19:27

Video už klasicky na vyššej úrovni a aj tie fotky pred videom sú dosť pôsobivé. Toho roku som ruju len počúval, bola taká hustá hmla, že som ani neskúšal ísť bližšie - aj na takých odhadom 300-400 m z kopca oproti to bol pekný zážitok. Takto zblízka ako v tomto vlákne by bolo pekné jelene vidieť, hádam o rok to vyjde.
remy
zkušený běžný

Příspěvekod donbas » 08 říj 2019, 21:52

Lukáši krása...a hned mě napdlo, než jsem přečetl koment, že to je typický biotop z Markových jeleních fotek. Úžasné místo na světě!
donbas
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Martin Žatka

Příspěvekod Vlatoman » 08 říj 2019, 23:51

Opravdu nádherný film Lukáši. V kulisách "mrtvého" lesa to má úžasnou atmosféru. Gratuluji k takovým zážitkům!
Vlatoman
zimní host

Vlastním jménem: Vladimír Toman

Příspěvekod zdenekbrtek » 09 říj 2019, 09:53

Opravdu bezvadné, navíc to umíš podat tak, že má člověk pocit, že je bezprostředním účastníkem.
zdenekbrtek
VIP

Vlastním jménem: Zdeněk Kratochvíl

Příspěvekod RollsRojs » 09 říj 2019, 12:50

Ó děkuji, děkuji :pray:
RollsRojs
VIP

Příspěvekod Mayk » 09 říj 2019, 16:07

Nadherne video. : good:
Nikon D500 + Nikon 200-500mm f/5,6
Mayk
zkušený běžný

Vlastním jménem: Zdeněk Mayer

Příspěvekod Mládek » 10 říj 2019, 08:27

Lukáši, video je nádherné, včera večer jsem si ho pustil několikrát a stále nemám dost!
Nikon D850, Nikon D500, Sigma 500/F4, Nikon 200-500mm f/5,6, Nikon 105mm f/2,8 Micro, TC1,4,
https://500px.com/liborkoucky
Mládek
zkušený protahující

Vlastním jménem: Libor Koucký

Příspěvekod xbajnox » 14 říj 2019, 08:42

Krásne prostredie v tom "mŕtvom lese".
Jeden zostrih tiež dokončujem, tak hádam do konca mesiaca sa podarí. Dovtedy pridávam asi poslednú fotku z tohtoročnej ruje.

*V mori trávy*

Vždy som chcel fotku jeleňa v tejto vysokej tráve. Nikdy som však nepredpokladal, že je až taká vysoká.
xbajnox
běžný

Příspěvekod Lesochod » 14 říj 2019, 14:25

Lukáš: video super!! : good: : Bravo:
Xbajnox: moc hezké, i když na můj vkus trochu natěsno : wink:
Lesochod
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Jan Okénka

Předchozí

Zpět na SUDOKOPYTNÍCI