Jaguár - Panthera onca

Pravidla fóra
JEDNOTLIVÁ TÉMATA PROSÍM ZAKLÁDEJTE VE TVARU: ČESKÝ NÁZEV - VĚDECKÝ NÁZEV

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod Honza » 13 říj 2015, 22:14

Přidávám další druh do fóra. Fotka je z letošního putování po Pantanalu (Brazilie). Během několika málo dní jsme viděli celkem 3 tyto krásné jaguáry, ale cítili jsme je mnohem častěji. Hlavní potravou jsou jim zde krokodýli, takže nejlepší možnost jak jaguáry vidět bylo prohledávat břehů řek; ale raději těch protějších : o Zážitek to byl opravdu luxusní - překvapilo mě, jak jsou vlastně jaguáři obrovští!

Více fotek z Pantanalu se pokusím postupně přidat, jak to čas dovolí.
Naposledy upravil Honza dne 16 říj 2015, 21:25, celkově upraveno 4
Honza
zkušený protahující

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod XAXAP » 13 říj 2015, 22:52

A nezkusili jste na nějakou akci u mělčiny počkat? Ty fighty jaguárů s kajmany jsou úžasný! Ale zdaleka ne vždy vyhrává jaguár.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod Honza » 13 říj 2015, 22:54

Čekali jsme jak jen to šlo - a jednou se to skoro zadařilo, ale krokodýl vzal do zaječích. Jiný jaguár si zase lehnul a asi po hodině pochrupování vstal a odešel pomalu pryč :) Chlácholím se tím, že se je alespoň kam vracet, a že můžu být vůbec rád, že jsem je viděl jinde než v ZOO.
Honza
zkušený protahující

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod radek » 14 říj 2015, 08:56

Tak to bych taky rád zažil
Nikon D850 + náhradní tělo D7100, objektiv AF-S VR 500/4G IF ED,-AF-P NIKKOR 70–300 mm f/4,5–5,6E ED VR + TC-14EII a stativ manfrotto
radek
VIP

Vlastním jménem: Radomír Šálek

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod jirfren » 15 říj 2015, 09:11

Gratuluji k úlovku :-))) je jasné, že chytnout nějakou akci, to je hlavně o obrovském kusu štěstí... a že nemusí to štěstí přijít i kdyby tam člověk proseděl celý týden... tak třeba příště :-)
jirfren
VIP

Vlastním jménem: Jiří Parůžek

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod Jean » 15 říj 2015, 10:37

Honzo, gratuluji! A závidím. Mě se poštěstilo najít jenom trus a stopy.

P.
Jean
VIP

Vlastním jménem: Petr Válek

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod aqualife » 15 říj 2015, 18:21

Parádní kousek. Předpokládám že tam fotografy dovedou místní, kteří vědí kam zvířata chodí ? Neumím si jinak představit přijet tam a hledat jaguára :-) Přece jich nemůže normálně být na určitém území víc než jeden. Píšeš "viděli jsme 3 jaguáry" Nebo ano ? Co jsem měl možnost o zvířatech mluvit s Indiány(profesionálními lovci akvarijních rybek) v Peru, tak většinou řekli že jaguára jednou,dvakrát v životě viděli.
To byla ta expedice co pořádá Michal Jirouš? Pokud ano, je tam ta koncentrace zvířat sama od sebe nebo jim na určitá místa dávají krmení aby tam chodila?
Ať tak či onak, musí to tam být super.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod TEVOKA » 15 říj 2015, 22:55

Krása, musí to být zážitek.
Libor Ondráček
TEVOKA
běžný

Vlastním jménem: Libor Ondráček

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod Honza » 16 říj 2015, 14:39

Karle, pokusím se to dovysvětlit. V Pantanalu je jaguárů poměrně dost a místní na loďkách, kteří vozí turisty říkají, že pravděpodobnost vidět jaguára je tak 1:8. Alespoň v období konce sucha, kdy jsou mokřady více vyschlé a počet míst, kam se zvířata stahují je tak menší. Expedičně jsem tam nejel (natož se zmíněným). Nastudoval jsem si co šlo předem sám a vydal se tam se známým z Brazílie, který měl auto. Do centra Pantanalu vede jen 1 polňačka, která je pro osobáky bez 4WD sjízdná jen když neprší (nám párkrát docela silně zapršelo, tak jsme se zdrželi na nějaký ten den). Spali jsme ve stanu a párkrát v menších hotelech (říkají tomu tam Fazenda a Lodge), kde se ceny oproti okolní Brazílii dramaticky zvyšují, a to až tak, že klientela je tam převážně z UK a DE (hl. důchodci). Na konci polňačky (Transpantaneira) je přístav (Porto Jofre), kde je pár možností ubytování, ale např. Hotel Norte Pantanal stojí okolo 5600CZK pro dva za 1 noc, což je hodně. Obdobnou cenu pak chtějí i za organizovanou projížďku po řece s cílem najít jaguára. Mají okolo 40 lodí a všechny jsou každý den na vodě. Naštěstí vodní plochy je tam dost, tak se to trochu ztratí. Na člunu je okolo 6-15 lidí (víc lidí = nižší cena, ale většina lidí přijede již přes agenturu a mají program naplánovaný a zaplaceno, proto není jednoduché se k nim pak přidat). TOTO JE ALE NĚCO, ČEMU JSEM SE CHTĚL VYHNOUT. Proto jsme si zařídili menší člun jinde a ve třech vyrazili hledat sami. Taktikou lodí z hotelu NORTE je se vysílačkou vzájemně informovat ostatní lodě, kdo uvidí jaguára a pak začíná ródeo. Děs-běs; jedete pomalinku člunem se slabým motorem (na co také silný pro pomalou jízdu, že?) a přibližujete se ke krásně zbarvenému ledňáčkovi..... a najednou se okolo vás žene člun z NORTE s motorem 150koní jako hovado, vše vyplaší a vlnami přelije břehy.... Hmm, asi někde viděli "Oncu" a jedou tam. 1x jsme viděli takový "sraz" člunů s desítkami UK/DE/USA turistů na palubě, kteří se dost nevrle až agresivně předháněli, kdo bude v první řadě u břehu, kde někde v porostu viděli jaguára. Pak se čeká, jestli vyleze, popojíždí, nervozita roste.... . Jak jsem psal, toto se mi protiví a nelíbí. Spousta jaguárochtivých turistů se po 15 min odstřelování jaguára unaví a znudí natolik, že se začně nahlas žvanit a dělat hluk, což zase ostatní ruší a tak atmosféra houstne ještě víc... Co lze dělat jinak není moc možností, my jsme stávali hodně brzo, vyrazili na menší ramena s menší loďí a doufali, že jaguára najdeme bez vysílačky a asistence ostatních. Z 6 několika-hodinových vyjížděk se nam zadařilo 2x vidět (a nafotili) celkem 3 jaguáry. Kormidelník moc nápomocný nebyl, protože míst, kde prý můžete vidět Oncu je tam nespočetně moc a ani žádný hot-spot nezaručí úspěch. Výsledné pocity jsem z toho měl smíšené, hl. pro ten turistický byznys. Naštěstí okolní Pantanal je velké území, takže krom hledání jaguárů u řek je tam mnoho nádherných možností se fotograficky unavit a tam už to pak není taková honička na čarodějnice, - vše záleží jen na vašich schopnostech, kam se vydáte a na jak dlouho. Určitě bych se tam chtěl ještě vrátit a zužitkovat zkušeností, co jsem získal pro naplánování ještě lepší trasy. https://drive.google.com/open?id=0B2Xqw5fhJWcgNHFnT0NnTkdfNWM
Naposledy upravil Honza dne 16 říj 2015, 22:52, celkově upraveno 2
Honza
zkušený protahující

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod aqualife » 16 říj 2015, 15:56

Díky za podrobné informace.
Ano ten turistický byznys je pitomý, musí se hodně daleko od civilizace. Zoufalství nad odlétajícími ledňáčky mám v sobě do teď :-)
Ty ceny co uvádíš jsou asi v brazilské měně ? Nemám páru kolik to je 5600 za hotel.
Iquitos jsem před třemi lety potkal během asi tří dnů dvě bílé turistky, letos jich tam bylo hafo a zmizeli teprve po dvou dnech cesty proti proudu Rio Nanay. Cestovky čím dál víc využívají rychlé čluny, tak se dostávají dál i s těmi jejich jednodenními tripy. Přesně jak píšeš - vlnobití, všechno zaplašené. A bude hůř.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod Honza » 16 říj 2015, 21:11

Info o ceně jsem opravil (je to v CZK) a přidávám další "Oncu", tentokrát foceno z nižší perspektivy - kajaku, kterym jsme pluli na porvečerní průzkum. Jen asi 2 km od startu jsme objevili tohoto krasavce. Skoro jsme si ho nevšimli. Schválně jsem to nechal téměř nekropnuté - jen vyrovnání horizontu podle vody - trošku se nám loďka z toho adrenalinu houpala..
Honza
zkušený protahující

Jaguár - Panthera onca

Příspěvekod Felineus » 16 říj 2015, 22:07

Vážím si toho, že jsi to tak celé bez přikrášlování popsal. Hodně lidí by to zamlčela. Měl jsem svou představu jak to funguje, ale že je to až tak komerční a pořádají se takové hony na jaguára jsem netušil. To mě dost zklamalo. Nemám rád komerci.
Felineus - fotografie kočkovitých šelem
http://felineus.com
Felineus
protahující

Zpět na ŠELMY