Kuna skalní (Martes foina)

Pravidla fóra
JEDNOTLIVÁ TÉMATA PROSÍM ZAKLÁDEJTE VE TVARU: ČESKÝ NÁZEV - VĚDECKÝ NÁZEV

Příspěvekod Ritchi » 23 lis 2014, 17:48

podle tvaru hlavy i náprsenky se jedná asi o mladou kunu lesní
Nikon D7200, D5100, Nikor 70-300VR, Tamron SP 150-600mm, Sigma 105/2,8 OS
Ritchi
VIP

Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Příspěvekod duffa » 15 čer 2015, 21:38

Normálně potěší když se focený objekt nebojí a když hned nezdrhne i když se člověk přiblíží se na malou vzdálenost a svítí na ně baterkou. Musím ale přiznat že v tomto případě jsem tak úplně radost neměl, aneb když člověk potká na vlastní půdě dvě kuny které ji nějak nehodlají opustit tak to zas tak radostné setkání není :-) Zkoušel jsem je aspoň vyfotit ale vzhledem k tomu že tam byla naprostá tma a svítil jsem jen baterkou tak se AF moc nechytal, tak jen dokumentačně...

duffa
VIP

Vlastním jménem: Dušan Doležal

Příspěvekod XAXAP » 17 čer 2015, 08:39

Kuna nijak zvláště nevadí. Pokud máš u toho nějaké hospodářství, tak se jen mírně přizpůsob jejich pobytu. A budeš mít co fotit :-)
Kdyby se ti tam echt nelíbily, mám kolem sebe pár lidí, co si brali rysí trus, rozmístili tam a prej zafungovalo. Ale vlastní zkušenost nemám.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

Příspěvekod zdenekbrtek » 17 čer 2015, 10:33

Jestli je máš na půdě nad obytnými místnostmi, tak to není moc radostné. Dokážou dělat v noci pořádný kravál, to se blbě spí. A zbavit se jich taky není nic jednoduchého.
zdenekbrtek
VIP

Vlastním jménem: Zdeněk Kratochvíl

Příspěvekod Mouka » 17 čer 2015, 10:35

To je fakt, moc nevadí. Jen mi dělal v noci na chalupě šílený kravál, když se vozila po plechové střeše pěkně od shora až k okapu! Jednoznačně s úmyslem si to pořádně užívat :-D. Jo, a jednou mi sežrala kabely ke svíčkám :-)
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod duffa » 18 čer 2015, 10:23

XAXAP píše:Kuna nijak zvláště nevadí. Pokud máš u toho nějaké hospodářství, tak se jen mírně přizpůsob jejich pobytu. A budeš mít co fotit :-)
Kdyby se ti tam echt nelíbily, mám kolem sebe pár lidí, co si brali rysí trus, rozmístili tam a prej zafungovalo. Ale vlastní zkušenost nemám.

Jo, to je další možnost, v těch diskusích jak se zbavit kun poměrně dost lidí píše že jim nevadí a navíc chytá myši. Problém je to co píšou kluci, taky to máme nad obytným prostorem a kravál dělají, ostatně tak jsem na ně přišel. Ale je to starý barák s tlustýmy stropy tak hluk by se ještě dal vyržet, horší je to s vyměšováním, žena celkem barvitě líčila zážitky kolegyně z práce, jim to teklo zkrz strop a byli z toho docela zoufalí. No snad to nebude tak hrozné, podle trusu co jsem tam nacházel a hluku je jasné že tam bývaly i dřív. Ono mně trochu vyděsilo že byly dvě, vypadaly jako párek který se chystá u nás zakládat rodinu :) Zarazilo mně ale že několikrát jedna chytla druhou do zubů a někam ji odtáhla. Je možné že by to bylo mládě? Sice byly docela schované ale co jsem tak viděl tak velikostně byly zhruba nastejno.
duffa
VIP

Příspěvekod zdenekbrtek » 18 čer 2015, 14:47

S tím protečením stropu mám zkušenost. Usadily se v zimě v seně, nad prádelnou a když se na jaře oteplilo, tak to začalo prosakovat stropem v prádelně, takže bez problémů takové soužití není.
zdenekbrtek
VIP

Příspěvekod XAXAP » 18 čer 2015, 19:13

Dušan: Kuny skalní žijí samotářsky, samci a samice separé. Výjimkou je samozřejmě matka s mláďaty a doba páření. Páření kun je dobré sadomaso, protože uvolňování vajíčka je spojeno s výraznou agresí samce. Pak to vypadá tak, že tu samici chytne do zubů za krkem a pěkně s ní smýká nebo ji někam tahá. Páří se nejčastěji v létě nikterak zřídkavě i na konci zimy. To se pak zdržují samci a samice spolu, spolu chrápou a spolu loví. Spolu taky značkují, je to v té době víc cejtit. Mimochodem u kuny je zajímavé, že dokáže svou březost na docela dlouho zdržet (nitroděložní latence), aby se mláďata narodila ve správnou dobu a stihla mezitím odchovat předchozí vrh. Studie uvádějí i více než 200 dnů. A taky maj kuny při páření výdrž, dávaj si to dvě hodiny s pořádným zvukovým doprovodem.

Jinak vyhánět kuny nemusí být ani pro majitele nemovitostí pozitivní. Loví myši i potkany. Kamarádovi na statku je dokonale čistěj. Choděj mu tam z nedalekého JZD a s potkany díky kunám nemá problém. A potkan je výraznější problém. Aby se mu nesnažili dostávat do kurníku na vejce, naučil je a nechává jím vajíčka na jednom místě, kde si pro ně choděj. Maj to jako odměnu za deratizaci :-)
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Příspěvekod MartinP » 18 čer 2015, 19:46

To, co napsal XAXAP o kunách je zajímavé a dost pozitivní, ale já mám o dost smutnější zkušenost :)
Loni jsem si po 5 měsíčním čekání dovezl domů nové auto a jelikož se mi nevlezlo do garáže, nechal jsem ho před domem. Druhý den svítila kontrolka motoru a já v depresi, že dnes už fakt nic nejde koupit, aniž by to byl šunt, zamířil nakvašený k prodejci. U mercedesů (!) z toho byli dost přepadlí, ale když to prozkoumali, tak mi spokojeně hlásili, že mi kuna přehryzala drát od čidla motoru. Dokonce se jim ulevilo natolik, že za opravu nic neúčtovali a vystříkali mi prostor motoru protikuním sprejem ;-)
Od té doby se zmírnila má touha po pěkné fotce kuny - ale k Tobě, Dušane, klidně fotit zajedu. Samozřejmě na kole ! : D
Olympus OMD EM1 mkII + 300/4 Pro IS + 40-150/2,8 Pro + 12-40/2,8 Pro
dříve: syn Ondra + Nikkor 300/2,8 VR2 +TC20III+TC17II + Sigma 150/2,8 MACRO + Tamron 150-600 + Nikon D500+D800+D7100
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Vlastním jménem: Martin Pelánek

Příspěvekod XAXAP » 18 čer 2015, 22:51

Tu zkušenost mám taky, Marťas. Ale je jednotlivá. Na základě tohohle nehodlám zpochybňovat ekologický vliv toho druhu. A neboj, chápu žertovnou dikci, byť taky chápu, že to nasere.
PS: Někde jsem četl spekulaci, že je v kabelech nějaká látka (snad nějaká proti tvrdnutí, tyření, stárnutí), která je pro ně obdobně lákavá jako šanta pro kočky. A spekuluje se i o adiktologickém aspektu. Z vědeckých studií, které se ke mě dostaly, to neumím potvrdit ani vyvrátit. Může to být i mnohem prozaičtější, že se jde ohřát a u toho si prostě upravuje svůj bejvák (naprosto běžná součást etologie kuny).
XAXAP
VIP

Příspěvekod JirkaL » 19 čer 2015, 12:20

Já musím opravit xaxapa. Kuna a ani jiný predátor neloví tam kde žije a kde má svá mláďata. To proto, že jsou to chytří tvorové a nechtějí na sebe a svá mláďata upozorňovat. Ale to je známá věc a myslel jsem, že se to normálně ví. To že je kuna někde na půdě, ve stodole a ony tam nejsou myši, tak je to dáno tím, že před ní mizí... : wink:
JirkaL
VIP

Vlastním jménem: Jiří Liščák

Příspěvekod duffa » 19 čer 2015, 22:29

Chlapí dík za cenné informace, s tím pozdržením březosti teda čumím, zajímavá schopnost. Jinak Martine asi tě s tím focením zatím budu muset zklamat, kuny vypadají že psychicky neunesly jak jsem jim hezky svítil do očí baterkou a vypadá to že stěhování do nového příbytku zatím vzdaly. Ale klidně můžeš přijet i tak, pokud se teda nebojíš že budeš mít vykuněný i kolo :) Pokud bude nějaká změna a kuny se opět objeví, budu to hlásit :)
duffa
VIP

Příspěvekod XAXAP » 20 čer 2015, 14:50

JirkaL: To, že kuna skalní neloví v okolí svého úkrytu je pouze tradovaný mýtus, nikoliv vědecký fakt. Kuna skalní se totiž nezdržuje furt na jednom místě, po velmi pravidelných cestičkách obchází své teritorium a v jednotlivých částech se podle vhodnosti zdržuje třeba den, třeba více dní. Všude tam má také své úkryty. Kdyby u nich (a taky, co znamená u nich, že?) nelovila, kde by lovila? :-)
Jinak podobnejch mýtů koluje o všech šelmách mezi laickou veřejností mnoho. Akorát už nejsou tak grimmovsky propracované, jako ty středověké. Například rys měl ztělesňovat upíra, který, aby se neprovalil tam, kde saje, využil les jako úkryt a vzal na sebe kočičí podobu :-) Dneska se do šelmí etologie dostávají nudné antropomorfismy. To je asi tím, jak chováme ty psy a pouštíme je na gauče a židle v jídelně :-)
PS: Vzhledem ke vztahu lidí k šelmám jsme se s kolegy rozhodli pár mýtů rozptýlit a vylepšit vyfabulovanou reputaci. Po vyrostení Blonďáka jsme výhradně rysům věnovanou vzdělávací roadshow Setkání s rysem tématicky rozšířili na Setkání se šelmami. Se stavte. Jen počítejte s tím, že není čas se každé šelmě volně žijící v Česku věnovat detailně. Máme jich tu 17.
XAXAP
VIP

Příspěvekod XAXAP » 20 čer 2015, 15:09

Ještě doplním k té tezi o "všech predátorech nelovících v blízkosti hnízd s mláďaty". To nelze stavět na nějaké chytrosti. Pokud se to stává, tak je to mezidruhovou interakcí po linii predátor - kořist. V době péče o mláďata, kdy se pečující rodič zpravidla zdržuje relativně v jejich blízkosti, to pak velmi zúženým pohledem může vypadat jako "nelovení", protože se může "kořist" tomuhle území s extrémní aktivitou predátora vyhýbat. Jinak je potravní a lovecký oportunismus u nich na velmi vysoké úrovni. Díky somatice (stavbě těla) se dá říct, že efektivita v kombinaci s návyky a náhodou vítězí na plné čáře. Pokud by se predátorovi naskytla příležitost ulovit kořist, využije ji. Kdekoliv.
XAXAP
VIP

Příspěvekod zdenekbrtek » 21 led 2017, 20:17

Dneska hopsala za bílého dne po sněhu, na zamyškování přišla na pár metrů, ale nevím, jestli byla zcela zdravá, zdála se mi nějak málo bystrá.
Přílohy
zdenekbrtek
VIP

Příspěvekod Mouka » 21 led 2017, 20:33

Kdo ví, ale určtě setkání potěšilo, ne?
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod jirfren » 22 led 2017, 21:00

bez ohledu zda byla či nebyla "pod vlivem" každopádně práda Zdenku ! :-)Hlavně ta druhá je prostě super :-))
jirfren
VIP

Vlastním jménem: Jiří Parůžek

Příspěvekod radek » 22 led 2017, 21:42

No jo, byla nacpaná skvašeným ovocem, proto ta kuráž, taky bych chtěl potkat nějakou ožr... :) Se cení, že je to focený od země
Nikon D850 + náhradní tělo D7100, objektiv AF-S VR 500/4G IF ED,-AF-P NIKKOR 70–300 mm f/4,5–5,6E ED VR + TC-14EII a stativ manfrotto
radek
VIP

Vlastním jménem: Radomír Šálek

Příspěvekod zdenekbrtek » 23 led 2017, 17:27

Tak to jste mě docela pobavili, ale pod vlivem mi nepřipadala, spíš nějaká marod a měla divné matné oči. Ještě jednu a lá rosomák z Hostýnek.
Přílohy
zdenekbrtek
VIP

Příspěvekod XAXAP » 24 led 2017, 15:05

Setkání supr! U mě taky vede ta druhá, byť je stejně dost na těsno.

A ta intoxikace, jak píše Radek, je možná.
XAXAP
VIP

Předchozí

Zpět na ŠELMY