Jeřáb královský Balearica regulorum gibbericeps

Příspěvekod Zdevel » 30 dub 2019, 16:18

Workshop s O. Prosickým
Přílohy
Naposledy upravil Zdevel dne 16 kvě 2019, 18:05, celkově upraveno 1
Zdevel
zatoulanec

Příspěvekod Petr Muláček » 30 dub 2019, 16:40

Omlouvám se za upřímnost,ale zatim všechno co jsi vložil z toho workshopu je na vymazání.Kolik stojí ten workshop,jestli se můžu zeptat?
Petr Muláček
zkušený běžný

Příspěvekod Zdevel » 30 dub 2019, 20:59

Pokud nenapíšeš proč, tak je mně taková upřímnost celkem k ničemu.
Zdevel
zatoulanec

Příspěvekod Martina » 07 kvě 2019, 09:18

Než Petr napíše své výhrady, tak se zeptám - to vysoké zaclonění je rada z workshopu? F10 je na tak velké zvíře zbytečně moc, vzniká tím rušivější pozadí a i pak v bokehu víc razí třeba struktura plotu ze ZOO.
A jinak metoda ořezu "seknu to ze všech stran, aby zůstalo jen zvíře" není nejlepší řešení, vždy je dobré vnímat už při focení i prostor kolem a pracovat s ním.
Myslím, že pro začátek je nejlepší načerpat informace z knih o základech fotografování, do ZOO nebo do přírody si párkrát zajít jen tak s foťákem a zkoušet to na vlastní pěst a teprve když člověk získá potřebné dovednosti (jaký vliv má jaká clona, ohnisko, čas a co dělá světlo), tak se případně přihlásit na workshop, tedy pokud v tom ještě člověk vidí smysl. Pamatuji si své začátky, kdy mi nějakou dobu trvalo, než jsem potřebné poznatky nabrala. Workshop by mi v té době nic moc nedal, protože to chce svůj čas a většina lidí se za pár hodin fotit nenaučí.
Martina
VIP

Příspěvekod Zdevel » 08 kvě 2019, 09:10

Díky za připomínku. Rada z worshopu to není - naopak. Jinak souhlasím se vším co jsi napsala.
Zdevel
zatoulanec

Příspěvekod Petr Muláček » 08 kvě 2019, 23:55

Asi už bylo napsáno všechno podstatný.Myslim,že tohle bys vyfotil i bez workshopu a platil bys jen ten vstup do ZOO.Neber to nějak jedovatě,tak to nemyslim a nechci,aby to tak vyznělo a je to jen můj osobní názor.Jenom trochu nechápu jednu věc.Jedním ze základů fotky je přece světlo a tady na těch fotkách je prostě už ostrý a nepříjemný,tak mi nedává smysl,co se na tom workshopu vyučuje.Zaostří přece automatika a dál?Kde je výběr pozadí,kompozice,světlo,úhel záběru,nápad atd?Přijde mi to,jako kdyby někdo zaplatil trenéra za to,aby ho naučil bruslit a on by ho vzal na hrbolatej led a ještě mu dal tupý brusle.Koukni třeba na fotky z workshopu z vysočiny,nebo aspoň myslim,že tam se fotí ty sovičky,lišky,dravci atd.Počkají tam na světlo,rozmyslí si kam to zvíře naaranžujou a pak se seřadí a cvakají.To,že ty fotky nemají absolutně žádnou hodnotu je jiná věc a hlavně věc lidí,který tohle focení baví a nevadí jim,že stejnou fotku bude mít dalších deset lidí,ale vypadají na nich ty zvířata pěkně a to si myslim,že by měl bejt cíl toho kurzu.Ve volný přírodě je jasný,že ne všechno vždycky vyjde,tam to zvíře nepočká,nejde naaranžovat a kolikrát na fotce něco ruší a nebo má fotka nedostatky,ale je tam ten zážitek.Tady prostě neni Je to jen záznam zvířete a zkouška ostření a techniky.Ale třeba se pletu a kdybych se nějakýho kurzu taky zůčastnil,tak bych měl třeba názor jinej a zážitky taky,nevim...těžko říct,když jsem ještě nezažil hromadnou palbu na ochočenou lišku.Kdysi dal kolega na mě kontakt svojí matce,jestli bych jí neporadil co a jak nastavovat,jak co fotit a co k čemu jsou všechny ty tlačítka na foťáku.Váhal jsem,protože se necejtim na to někomu radit,nejsem žádnej profík,ale poradil jsem co jsem mohl.Po hodině telefonního kurzu jsem zjistil,že pani nepochopila vůbec nic a finále bylo,když mi řekla,že dělá už tři měsíce nějakej kurz a že jí jde hlavně o to,aby dostala po kurzu papír,že je fotografka.Záleží,jak to s focením myslíš ty a jakou cestu si vybereš.Každopádně ať se ti daří přeju a ať máš radost z toho,když na něco přijdeš i sám a budeš se zlepšovat.Jestli jsi dočetl až sem,tak "Ď" a měj se :)
Petr Muláček
zkušený běžný

Příspěvekod petrd » 09 kvě 2019, 12:34

Přátelé, neodraďme tady Zdeňka od focení a publikování na fóru. Všechny začátky jsou těžké. Pro Petra: s Ondou Pr. na kurzu na Vysočině jsem byl, i v ZOO na kurzu jsem byl i privátní kurz s Ondrou Pe. jsem měl. Pak ještě několik kurzů v ateliéru, atp. Je to postupný vývoj. A konstruktivní kritika zde na fóru mě vždy posunula vpřed. Určitě bych ty kurzy nezatracoval, pokaždé se tam jeden něco dozví, získá kontakty, atd. Člověku se hned nedostane do krve vše, co tam bylo řečeno. Časem se pak každý vyprofiluje tam, kde ho to baví nejvíc...
Nikon D500, Nikon D850, Nikon 400mm f/2.8 FL, Nikon 200-500mm f/5.6
petrd
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Petr Dolejšek

Příspěvekod Ital » 10 kvě 2019, 08:46

No ono taky záleží jaké máš znalosti už před kurzem, protože když víš třeba prd o základech clona, čas, hloubka ostrosti podle vzdálenosti atd. Tak pak je toho na tebe na kurzu prostě moc a nemůžeš to pobrat. Navíc není kurz jako kurz ne všechny jsou kvalitní.

Rozhodně ti mohou pomoc, ale ten zážitek tam prostě nikdy nebude!
Olympus E-3, 14-42/5.6, 50/2, sigma 50-500/6.3, sigma 70-200/2.8, sigma 105/2.8
Ital
zkušený běžný

Vlastním jménem: Mirek

Příspěvekod Martina » 10 kvě 2019, 08:57

petrd píše:Přátelé, neodraďme tady Zdeňka od focení a publikování na fóru. Všechny začátky jsou těžké. Pro Petra: s Ondou Pr. na kurzu na Vysočině jsem byl, i v ZOO na kurzu jsem byl i privátní kurz s Ondrou Pe. jsem měl. Pak ještě několik kurzů v ateliéru, atp. Je to postupný vývoj. A konstruktivní kritika zde na fóru mě vždy posunula vpřed. Určitě bych ty kurzy nezatracoval, pokaždé se tam jeden něco dozví, získá kontakty, atd. Člověku se hned nedostane do krve vše, co tam bylo řečeno. Časem se pak každý vyprofiluje tam, kde ho to baví nejvíc...

V žádném případě nechci odrazovat Zdevela od focení, je to skvělý koníček, ale je fakt, že od začátečnických fotokurzů tendenci lidi odrazovat mám, protože i tady na tom příkladu je vidět, že jeden kurz nestačí. A pak je to o tom, jestli dávat finance do dalších nebo jít cestou knihy a vlastního zkoušení, což si musí každý zvážit sám.
Mám ke kurzům pro začátečníky skeptický postoj od doby svého prvního PC, kdy jsem šla na kurz základů. Za těch pár hodin jsem pochopila kulové, ovšem dostala jsem certifikát... Pak jsem šla cestou manuálů a věnovala jsem tomu čas. Naučila jsem se potřebné za zlomek ceny, pravda bez certifikátu. Ale chápu, že někomu vyhovuje víc verbální podání informací, znám lidi, kteří pochopí psaný text až když jim ho někdo převypráví. A taky znám takové, kteří jsou jako ta paní, co jí vysvětloval základy Petr. Když to v začátcích drhne (což k začátkům patří), tak mají pocit, že chyba není v tom, že tomu věnovali souhrnně je pár hodin.
Jinak proti specializovanějším kurzům (třeba jak svítit u produktové fotografie), nic nenamítám.
Martina
VIP

Příspěvekod aqualife » 10 kvě 2019, 09:05

Expediční workshopy jsou asi fajn, protože lektor člověka dopraví na místo výskytu zvířat, často už po léta fungující. Workshopy v Česku s ochočenými zvířaty jsou asi také pro hodně lidí fajn. Workshopy v ZOO trochu nechápu, stejně jako nechápu např. kurzy práce s fotoaparátem. Vysolí 2500,- za 5 hodin v pěti lidech, než dojdou domů tak polovinu zapomenou. Tohle fórum mi určitě dává více než 10 kurzů.
Jo, dva týdny s Bambouskem v pralese nebo na safari, to by se mi líbilo. Ale to už je vyšší kategorie.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Příspěvekod Zdevel » 10 kvě 2019, 14:44

Děkuji všem za reakce. Něco takového jsem očekával, protože bez toho se člověk dál neposune a na workshopu mně tohle chybělo. Jinak není co dodat - všechno už jste napsali.
Zdevel
zatoulanec

Příspěvekod aqualife » 10 kvě 2019, 17:02

Tak vono není ani marný se tam seznamovat s lidma stejných zájmů. Bych ještě dodal.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Zpět na PTÁCI