Dalekohledy

- dalekohledy, batohy, pomůcky a technické vychytávky...

Dalekohledy

Příspěvekod Maty » 26 led 2015, 17:44

Zdravím,
sháním dalekohled do lesa, na chatu, na takové to domácí koukání :) nějaké informce jsem si prošel, tohle forum (i jiné) projel a když jsem si uklidil bordel v hlavě, vypadly mi tyhle 2 možnosti (i po finanční stránce), na kterých jsem se sekl a nemůžu to nějak rozštípnout.. co by jste brali vy? A proč? Zajímá mě hlavně kvalita obrazu, odolnost a použití se slabšími brýlemi.. váha, rozměry a pod. jsou pro mě druhotné.. Díky za každý trochu rozumný názor, třeba mě to popostrčí.

http://www.alza.cz/vanguard-spirit-ed-1042-d487709.htm
http://www.m-link.cz/kategoria/dalekohledy-a-optika/dalekohledy/vortex-diamondback-8x42/
Maty
zatoulanec

Vlastním jménem: M.K.

Dalekohledy

Příspěvekod vla » 26 led 2015, 19:25

Vanguar je docela mizerný propustnost světla dle polských testů 75%, bar. vada velká, což je u ED divné. Na Votrex jsem test nenašel. nenašel.
vla
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Vladimír Dráb

Dalekohledy

Příspěvekod ladysk » 26 led 2015, 19:35

tak něco o Vortexu ti píšou na minulé stránce. možná bys mohl pátrat tímhle směrem ...
ladysk
VIP

Dalekohledy

Příspěvekod drago999 » 23 úno 2015, 19:35

Ahojte ludia...neviem ci to bude aktualne, ale ak budem moct niekomu pomoct mojim tipom, budem rad. Dnes som sa konecne odhodlal a isiel som do jednej velkej predajne v Mnichove, s tym, ze si uz konecne kupim dajaky dalekohlad, ktory budem mat na naozaj dlhu dobu. ... cena max. 700 eur cize 20 000 korun. Bol som pevne rozhodnuty ze kupim steiner renger extreme 10 42, alebo meoptu B1 Meostar(ktora bola mimochodom zlacnena z 930 na 670 eur), obidva som skusal a potreboval som asi 2 min. ta meopta bola uplne niekde inde, krasny priezracny obraz, jedine co ma odradzalo bola hmotnost, je naozaj dost tazka... Steiner ma uprimne sklamal... uz som tu Meoptu chcel zobrat ale zazrel som Meoptu Meopro 10 42 HD, kvazy novinku a vyskusal som. Uz je doma v skrinke.:D Nevidel som absolutne ziaden rozdiel ba dokonca sa mi zdala este o trosku lepsia ako B1. Cena 530 euro. Je lahka, vyzera dobre na pohlad a obraz je famozny... 85 precent priepustnost svetla beriem ako v celku dobre... cize mozem len odporucit.... ak niekto hlada dalekohlad do 500 eur cize 15000 tisic mozem len odporucit. inak doma na Slovensku som skusal Vortex diamondback a bol som milo prekvapeny, za tu cenu niet o com...len problem je v tom, ze ho treba vyskusat na oci, mne jednoducho nesadol. dufam ze som niekomu pomohol alebo dal chrobaka do hlavy.
canon 7D II, canon 500 F4 L IS II, Gitzo 3542 LS, Really right stuff BH55, fotostan, siet, ine drobnosti, a hlavne pevna vola a trpezlivost.
drago999
zkušený stálý

Vlastním jménem: gabriel melko

Dalekohledy

Příspěvekod dědek » 08 bře 2015, 18:51

Maty píše:Zdravím,
sháním dalekohled do lesa, na chatu, na takové to domácí koukání :) nějaké informce jsem si prošel, tohle forum (i jiné) projel a když jsem si uklidil bordel v hlavě, vypadly mi tyhle 2 možnosti (i po finanční stránce), na kterých jsem se sekl a nemůžu to nějak rozštípnout.. co by jste brali vy? A proč? Zajímá mě hlavně kvalita obrazu, odolnost a použití se slabšími brýlemi.. váha, rozměry a pod. jsou pro mě druhotné.. Díky za každý trochu rozumný názor, třeba mě to popostrčí.

http://www.alza.cz/vanguard-spirit-ed-1042-d487709.htm
http://www.m-link.cz/kategoria/dalekohledy-a-optika/dalekohledy/vortex-diamondback-8x42/

Zdravím, více jak půl roku jsem vybíral dalekohled na turistiku a měl jsem z toho hlavu jak ET. Nakonec jsem dojel k foto Škoda v Praze a tam jsem si jich pár ošahal. Pokud chcete něco, co je je opticky kvalitní za dobrou cenu, pak nečtěte moc fora, protože názory každého z nás se budou dost lišit. Prostě to chce vzít do ruky a pokud to sedne, tak koupit. Já si koupil v první etapě Vanguard Spirit 10x42 XF a musím říct, že je to bomba. Předčí celou řadu dalekohledu o minimálně o třídu vyšších. Dá se přes NET sehnat za 2990,- Kč např. na Alza.cz atd. U Škody jsem si taky zkusil Vanguar Spirit ED 10x42 a je to opět bomba. To co píšou Poláci na www.optyczne.pl musel to být jen nějaký podivný kousek a nebo lžou !!! Já u Škody přes něj koukal a budu ho najisto brát pro syna. Má Ed skla a je to poznat. Cena na NETu je 3990 např. u Mall.cz. Oba jsou vodotěsné, špičkově se drží, plněny dusíkem a lehké !!! Takže věřte pouze a jen svým očím a vybírejte si v reálu a nikoliv přes obrázky či videa ?!?
dědek
dědek
zatoulanec

Vlastním jménem: Jaromír Danys

Dalekohledy

Příspěvekod Josef » 11 kvě 2015, 12:10

Zdravím, před dvěma lety jsem sháněl malý dalekohled na turistiku,pozorování ptáků a hmyzu. Po vyzkoušení různých značek u Supra Praha, Škody a Pazdery jsem nakonec koupil u Škody Nikon Sporstar EX 8x25 DCF. Jsem s ním velmi spokojený, váha 300g, vejde se do náprsní kapsy, zorné pole 143m, ostří od 2,5m, myslím že v ceně kolem 2.500kč jeden z nejlepších. U mne byla rozhodující velikost a váha. Vím že větší dalekohled bych na delší tůry nenosil.Ještě jsem měl v ruce v Chomutovské prodejně mysliveckých potřeb Steiner Safari Ultra Sharp 8x22, také skvělý obraz, váha jen 228g a cena podobná. Nakonec rozhodla větší světelnost a širší zorné pole Nikonu.
U Nikonu jsem postrádál přední krytky objektivu, nakonec jsem to vyřešil zakoupením zipem uzavíratelné brašničky (ta původní netěsní, má jen jednoduché víko na suchý zip a padá do ní smetí) a zadní krytky okulárů , abych je neztratil, jsem přidělal šňůrkou k očkům dalekohledu.

Letos jsem pořídil po pročtení mnoha recenzí stativák Vanguard endeavor HD 65A 15-45x65. Zatím jsme s ním byli na rybníce a na staré
pískovně pozorovat kachny, naprostá spokojenost, ED sklo je na kvalitě znát, moc pěkný obraz. Zkoušel jsem jsem na prodejně také Vanguard endeavor bez ED a Celestron ultima a je to opravdu rozdíl zvláště ultima se projevuje výraznými fialovými pruhy na hranách (aberace).Dalším plusem je dvojité zaostřovací kolečko s jemným chodem, zorné pole 48-23m, kvalitní provedení, váha 1,6kg včetně okuláru,pouzdra a krytek , v ceně je pouzdro, ramenní popruh a krytky (přední krytka je stejná jako u zrcadlovek na závit 67mm) . Dalekohled jsem koupil zase u Škody za 9000kč, což je monentálně asi nejlevnější ED na našem trhu i když jinde stojí až 15000.
Josef
zatoulanec

Vlastním jménem: Josef Tecl

Dalekohledy

Příspěvekod Zoltán » 20 led 2016, 17:41

Chtěl bych si pořídit nějaký dalekohled a výběr se mi zúžil na Vanguard 10x50 Spirit ED a Nikon 10x50 Prostaff 5 (možná by stačil i Nikon 10x42 Prostaff 5...).
Má někdo něco takového??
Zoltán
běžný

Vlastním jménem: Zdeněk

Dalekohledy

Příspěvekod valsidal » 05 dub 2016, 21:59

Chtěl bych se zeptat ještě zde, jestli se nedozvím něco nového. Hledám malý kompaktní dalekohled, monokulár. Nikon Monarch 8x36 je poměrně velký, když se už "táhnu" s DSLR a teleobjektivem, nechávám ho raději doma. Proto se porozhlížím po nějakém kapesním monokuláru za rozumnou cenu.

Parametry:
8x25 nebo 8x30 (větší ani menší průměr nechci, zvětšení 6 až 8 považuji za optimální)
plněný dusíkem, vodotěsný
kvalitní ostrý obraz pokud možno až do krajů s malou barevnou vadou
velké zorné pole

Zatím jsem se díval na Celestron (asi nic moc), Vortex solo (vypadá docela zajímavě) a nějaké další pochybné a pochybnější značky, víceméně "co ebay a dealextreme nabídl". Každopádně není nad zkušenost, pokud ji někdo z vás má s něčím dalším, díky za rady.
Nikon D500
Nikkor 200-500 f5,6E ED VR
valsidal
běžný

Vlastním jménem: Láďa

Dalekohledy

Příspěvekod Žabinec » 05 dub 2016, 23:10

Občas používám tenhle, s obrazem jsem na tu velikost celkem spokojený (samozřejmě se velikost projeví na světelnosti)
http://www.megapixel.cz/nikon-sportstar-ex-10x25-wp
Myslím, že se vyrábí i 8x25...
Canon EOS 600D + Canon 200mm f/2.8 II + TC 2x II + Canon EF-S 18-55 IS + Tamron 70-300 LD Di Macro + stativ Velbon Sherpa 600R, Joby Gorilla Pod | https://500px.com/jonasgaigr
Žabinec
zkušený stálý

Vlastním jménem: Jonáš Gaigr

Dalekohledy

Příspěvekod ladysk » 06 dub 2016, 05:55

to ale není úplně mono ... :-)
já bych se svezl, také bych bral něco jak píše valsidal ... co Helios 8x32?
ladysk
VIP

Dalekohledy

Příspěvekod ambayo » 06 dub 2016, 06:42

Malá poznámka pro ty co nosí brýle.
Nikon používá u některých modelů systém " High-eyepoint ".
Umožňuje to měnit vzdálenost oka od zadní čočky.
Bomba vychytávka. Mám to na Nikonu Action.
ambayo
stálý

Vlastním jménem: Radek

Dalekohledy

Příspěvekod XAXAP » 06 dub 2016, 08:30

Monokulár je blbina, pokud chceš široký pozorovací úhel. A věř tomu, že široký úhel je hodně dobrá vlastnost.
Cesta k něčemu kapesnímu je cesta do slepé uličky. Jako fotograf už víš, že kvalita obrazu moc nejde dohromady s malým, lehkým a levným. Pořídíš si akorát náplň kapsy.
Nevidím problém mít na krku dobrý binokulár při šoulačce s foťákem. Obvykle mám na hrbu svůj velkej batoh, přes rameno na stativu D750 s 2.8 čtyřkilem a na krku Monarcha 7 8x42. Je to o zvyku.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

Dalekohledy

Příspěvekod Žabinec » 06 dub 2016, 11:30

Proč vlastně preferuješ monokulár? XAXAP má pravdu.
Canon EOS 600D + Canon 200mm f/2.8 II + TC 2x II + Canon EF-S 18-55 IS + Tamron 70-300 LD Di Macro + stativ Velbon Sherpa 600R, Joby Gorilla Pod | https://500px.com/jonasgaigr
Žabinec
zkušený stálý

Vlastním jménem: Jonáš Gaigr

Dalekohledy

Příspěvekod MartinP » 06 dub 2016, 13:14

Žabinec píše:Proč vlastně preferuješ monokulár? XAXAP má pravdu.

Monokulár určitě neber, kdysi dávno jsem jeden měl a to se nedá reálně použít - strašně vnímáš chvění, vůbec nic nevidíš. Potřebuješ něco na obě oči.
Olympus OMD EM1 mkII + 300/4 Pro IS + 40-150/2,8 Pro + 12-40/2,8 Pro
dříve: syn Ondra + Nikkor 300/2,8 VR2 +TC20III+TC17II + Sigma 150/2,8 MACRO + Tamron 150-600 + Nikon D500+D800+D7100
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Vlastním jménem: Martin Pelánek

Dalekohledy

Příspěvekod pavelsmycek » 06 dub 2016, 15:01

já používám monokulár VORTEX SOLO 10x25 (cca 1800kč), dám ho do kapsy, je lehký a nikde nezavazí
ano, není to na žádný dlouhý koukání, ve srovnání s klasickým dalekohledem rozhodně nekomfortní, ale pro mě byla priorita velikost a hmotnost, a taky, abych ho pokud možno ani nevnímal.
stejně jen vždy mrknu, co se kde šustne a stačí mi to, záleží na tvých nárocích a využití.
otevřeně ale říkám, že optika na tom není dobře, ale opět záleží na tvých nárocích, jinak zpracování se my zdá fajné
pavelsmycek
zkušený běžný

Vlastním jménem: Pavel Smyček

Dalekohledy

Příspěvekod Ritchi » 06 dub 2016, 16:24

XAXAP píše:Monokulár je blbina, pokud chceš široký pozorovací úhel. A věř tomu, že široký úhel je hodně dobrá vlastnost.
Cesta k něčemu kapesnímu je cesta do slepé uličky. Jako fotograf už víš, že kvalita obrazu moc nejde dohromady s malým, lehkým a levným. Pořídíš si akorát náplň kapsy.
Nevidím problém mít na krku dobrý binokulár při šoulačce s foťákem. Obvykle mám na hrbu svůj velkej batoh, přes rameno na stativu D750 s 2.8 čtyřkilem a na krku Monarcha 7 8x42. Je to o zvyku.

Pod to bych se podepsal. Tahám také foťák s teleobjektivem a na krku Monarch 8x42...Uplně v pohodě : good:
Nikon D7200, D5100, Nikor 70-300VR, Tamron SP 150-600mm, Sigma 105/2,8 OS
Ritchi
VIP

Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Dalekohledy

Příspěvekod valsidal » 06 dub 2016, 20:50

Abych odpověděl na otázku. Monokulár nechci na nějaké dlouhé koukání a myslím si že vím co od něj očekávat a vím poměrně přesně jak ho chci používat, co mi chybí. Při vycházkách občas kouknout, co se kde zrovna pohybuje - když mám foťák například ještě v batohu na zádech, nebo ho nosit i na delší pěší tůry, například do hor kam primárně nejdu za pozorováním, ale zajímá mě, co je kde v krajině, nebo co kde sedí za ptáka a i ten 8x36 by se už nepříjemně pronesl.
Binokulár tedy řešit nebudu, mám poměrně kvalitní 8x36 na běžné pozorování a 7x50 do šera, takže binokulár 8x25 není z mého pohledu řešení. Pokud se podívám jedním okem přes 8x36 se 7°zorným polem, tak je to to, co hledám, jen to chci mít ve velikosti "do dlaně" aby mi nepřekážel.
Zatím mám jen problém se zorientovat ve výrobcích monokulárů. Je tu Vortex na který jsou jak pozitivní, tak i méně nadšené ohlasy v recenzích, tak i spousta vzájemně si podobných levných modelů nejisté kvality. Nenapsal jsem, že se nutně jedná o levný dalekohled. Cena by měla být "rozumná" vzhledem k požadované kvalitě obrazu, která by měla být na úrovni Nikonu Monarch.
Snad jsem to tedy lépe vysvětlil a upřesnil svou představu.
Díky
Nikon D500
valsidal
běžný

Dalekohledy

Příspěvekod XAXAP » 06 dub 2016, 22:53

valsidal: Nebuď línej, dobrej binokulár uneseš na krku i s 35kg batohem při 25km prochajdě. Právě, když budeš chtít pozorovat, co kde lítá, potřebuješ OBĚ oči a široký záběr. Funguje tak mozek. Jinak to ani nestihneš identifikovat. Monokuláry dávaj smysl s ohniskem stativáků a na zvířata, co se moc nehejbou.
Ale co už, jsou to tvoje prachy. Jak si pamatuju ze svého rodiště: "Gdo chce kam, chuj s nim!" :-)
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Dalekohledy

Příspěvekod valsidal » 07 dub 2016, 17:34

XAXAP: Vážím si Tvého názoru, ale chtěl bych se přece jen držet původního nápadu a tedy výběru monokuláru. Mám jen problém s tím, že jejich sortiment není příliš velký a výrobci jsou většinou neznámých značek, proto se ptám i zde na zkušenosti s konkrétními modely, výrobci a nechtěl bych polemizovat nad "koukání jedním okem stojí za prd". Ano, 8x36 lehko unesu, ale není mi to někdy pohodlné (další popruh přes krk, nebo vyndavání z fotobatohu,..), pokud manipuluji ještě s foťákem, nebo chci jít opravdu na lehko, nebo větší vzdálenosti/převýšení. Dalším faktorem je, že často chodím ven za ptáky "na šoulačku" s drahou polovičkou a ta mi Nikon 8x36 vždy zabaví.. : sorry:
Nikon D500
valsidal
běžný

Dalekohledy

Příspěvekod Mouka » 07 dub 2016, 19:37

A to máš doma jen jednoho Nikona??? Tak málo?? :-)
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Dalekohledy

Příspěvekod valsidal » 07 dub 2016, 19:52

jo, jen jednoho Monarcha. Asi je to výrazný podprůměr zdejšího fóra.. : ROFL:
Takže jaká bude doporučená nejlepší strategie? 8)
Nikon D500
valsidal
běžný

Dalekohledy

Příspěvekod warof » 27 zář 2016, 20:57

Zdravím všechny vespolek a prosím zkušenější o radu. Rozhodl jsem se pro koupi univerzálního dalekohledu na rodinné výlety tak do 5000,- a parametry i vzhledem se mi nejvíce zamlouvají Nikon Prostaff 3s 8x42 nebo 10x42, ale nemůžu se rozhodnout, který zvolit. Asi není nad osobní zkušenost, ale moc dalekohledů mi rukama neprošlo a ježdění po prodejnách je pro mne na dlouhé lokty. Proto budu rád za vaše názory a zkušenosti, případně i tipy na jiný dalekohled. Děkuji.
warof
zatoulanec

Dalekohledy

Příspěvekod ambayo » 28 zář 2016, 05:25

Já mám Action EX 7x50. Je trochu větší, ale pro mně s brýlemi super (High-eyepoint).
ambayo
stálý

Vlastním jménem: Radek

Dalekohledy

Příspěvekod XAXAP » 28 zář 2016, 17:49

Warof: univerzálnější je 8x42. Zvětšení je dostatečný a je potřeba brát v potaz pozorovací úhel a světelnost. Ten ProStaff není špatnej, má FOV (field of view) 126m. Nesmíš se ale kouknout do řady Monarch. Lepší skla prostě dávají lepší pohled. Mimochodem, Monarch 5 8x42 už se dá pořídit za 7 tisíc. Abych tě ale zblbnul komplet, doporučuji nejvíc myšlenek směřovat k faktu, na jak dlouho si ten binokulár pořizuješ? Pokud ti bude viset na krku každou chvíli a dá se očekávat, že tě pozorování přírody jen tak nepustí, chtěj ty nejlepší vlastnosti, co se daj koupit. Ostrost, světelnost a široký pozorovací úhel oceníš vždycky. A třeba Monarch řady 7 v 8x42 nestojí zas tak moc a je prostě skvělý.
XAXAP
VIP

Dalekohledy

Příspěvekod vla » 29 zář 2016, 08:05

Mám 8x36 a 10x36 a zvětšení 10x je pro WL jednoznačně přínosem. Samozřejmě, má menší zorné pole než zde uváděná menší zvětšení, ale neznám tak velké zvíře, které by se mi do zorného pole nevešlo : D , za mě menší zvětšení a velké zorné pole je dobré na krajinu, moje volba je lepší na veškerou faunu. Ještě jeden důležitý parametr zde nepadl, a to je minimální zaostřovací vzdálenost, rozhodně bych požadoval méně než 2 metry. Je to výborné na rostliny, brouky, motýly atd. Obecně pokud je to možné volit triedry s ED skly, opět jednoznačný přínos oproti achromatickým objektivům triedrů. mezi solidní a levné patří např. tento: http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 50039.html
vla
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Vladimír Dráb

PředchozíDalší

Zpět na Příslušenství