Jaká nejlepší tiskárna na foto?

- dalekohledy, batohy, pomůcky a technické vychytávky...

Příspěvekod Peter » 21 úno 2013, 15:04

Zdravíčko,

chtěl bych se zeptat, jestli někdo má zkušenosti s tisknutí fotografií a vlastní nějakou tiskárnu, kterou by mohl doporučit.
Hledám tiskárnu, která by dokázala vytisknout kvalitní fotky za rozumnou cenu za jeden tisk. Měsíční zátěž alespoň 500 papírů, raději více. Cenové rozmezí za tiskárnu 5 - 10k.

Má někdo nějakej tip?
Peter
zatoulanec

Příspěvekod uray » 22 úno 2013, 10:06

O jaké fotky se bude jednat? když vyloučím termosublimační (malý formát) tak mi kvůli kvalitě vychází jen inkoustové.
Když budu uvažovat A4 a větší, tak zatím nikdo nevyrobil tiskárnu do 10 tisíc, která by takové množství (500/měsíc) zvládla bez problémů dlouhodově tisknout. To už chce vybírat z produkčních (profi), které jsou za několikanásobek.
Sám používám Canon Pixma ix6550 a po cca 70 kusech A3+ mi asi odchází barevná tisková hlava. Čím kvalitnější tisk, tím má hlava menší výdrž.

Možná sem to ale nepochopil a jde o občasný tisk fotek a jinak text ČB... proto je potřeba více specifikovat požadavky na tiskárnu.
uray
stálý

Vlastním jménem: Juraj Matěj

Příspěvekod uray » 15 led 2016, 10:31

Ahoj využiju staré téma, protože se mi odporoučela tisková hlava na barvu mé tiskárny, už je po záruce tak mi další nedají a nechce se mi dávat 2500 za novou. Chci pořídit celou tiskárnu - tentokrát jen A4 a líbí se mi Epson L805 https://www.alza.cz/epson-l805-d3913094.htm?kampan=adw3_a1-tiskarny_epson-l805-151130-pe124a16a&gclid=CImvjfmxq8oCFQ26GwodBckDZQ. Na ČB tisk do A3+ ještě canon poslouží.

Starší verze L800 je celkem ověřená (jen nemá wifi) a až na nějaké barevné nádechy čb tisk by měla být OK na takové to domácí tisknutí. Doteď jsem měl 4 barvy + pigment a tahle má 6 barev tak bych si měl i polepšit. Vůbec neuvažuju o tiskárnách, kde se musí kupovat barvy v zásobníku - to bych se nedoplatil. Teď mám u tiskárny dokupovaný CISS (SPDI - systém průběžného doplňování inkoustu) a nové orig cartrige jsem koupil jednou (pár fotek a bylo to fuč). Epsonka to má již z výroby - náklady na A4 jsou cca 5-10kč (barva) + papír cca 10kč. Takže na domácí tisk fotek se mi jeví za 7000 jako dobrý kauf - když vezmu jen ty všechny fotky, kalendáře a fotoknihy z labů kolik to stálo a výsledek mě skoro vždy naštval (Piklio, 24print, fotolab, moraviafoto... atd)
Tiskne někdo fotky doma? a co používáte :?:
uray
stálý

Příspěvekod aqualife » 20 led 2016, 18:58

Nevím jak dnes, ale já přišel o několik Epsonek,páč když se s nima pár týdnů netiskne, zaschne inkout v hlavách, v lepším případě vyplácají pak při zapnutí kus cartridge na čištění,v horším se to nerozchodí. Takže za mě Epson neee. Možná jsou už vyřešeny ty s těmi zásobníky,chválí jen pan Neff.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Příspěvekod Mouka » 20 led 2016, 21:09

Mám starší epsonky, už asi 5 roků, tisknu na nich poměrně málo a furt v pohodě. Jen někdy to potřebuje vyčistit trysky. Inkoust si plním sá a v pohodě. Měl jsem HP a ty stály za prd, zasychaly furt.
A ty nové epsonky s tankovým inkoustem jsou nákladově supr.
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod uray » 09 úno 2016, 13:14

Tak jsem pořídil zánovní Epson L1800 (A3) přesvědčilo mě, že umí tisknout až 33x110 cm a koukal jsem na nějaké výstupy a vypadají dobře. Akorát tiskne strašně dlouho a zabere mi půlku stolu. Zítra by mi měla přijít, tak jsem zvědav. Mimochodem tisková hlava je stejně drahá jako na canon (3500). Canon ale stojí 5000 a Epson 15000 tak to je docela nepoměr.
Mám objednané vzorkové papíry Fomei - mají k tomu i profily odladěné na tuto tiskárnu - prodávají i 30m role za doboru cenu. Dostaly se mi do ruky i papíry ABEL a kdyby dělali větší balení než 5(10) ks tak bych je asi bral - mají parádní odolnost proti otěru a zvládnou i vodu. Zkoušel jsem je na mé staré canonce, která po několika měsících kupodivu tiskne bez problémů - na orig. inkousty, které ležely snad 3 roky ve skříni. Stačilo 2x spustit čištění a jelo to. Kdyby to nebylo tak drahé... po pár stranách jsem na 20% inkoustu :-)
Zase budu řešit veškeré dárky fotkami - na vánoce kalendář na narozeniny plátno v rámu a pod. :-) protože jsem zjistil, že to lidé ocení víc, jak papuče nebo láhev ... i když : beer:
uray
stálý

Příspěvekod XAXAP » 09 úno 2016, 13:38

Herzlich wilkommen ve slepé uličce, Juro :-)

Papír je to médium, na kterém budeš přenášet tu emoci, kterou jsi vytvořil a na kterou jsi pyšný. Až to pochopíš, tak už nevypustíš z huby slovo Abel :-) a taky pochopíš, že máš doma moc velkou tiskárnu na faktury a dopisy s úřady :-)
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

Příspěvekod uray » 09 úno 2016, 14:56

Ad slepá ulička - jestli je to myšleno na výběr papírů, tak teď už vím +- co vybírat a co od toho čekat, to samé inkousty - stálo to mnoho úsilí... inkoust z rukou se fakt blbě umývá :%) . Na spoustu aplikací se ale hodí levnější/méně kvalitní papíry - např. kalendář pro rodinu který se za rok vyhodí - inkoust nestačí vyblednout :-) vděčná dárek i na křídovém papíru... tak hledám a zkouším. Bohužel mám špatné zkušenosti i s dodavateli, kteří mají mít top kvalitu a nechají si to taky zaplatit... možná jen smůla... Ale když přijde fotokniha za litr (malý formát 20 stran) na vánoce na jiném papíru navíc s viditelnými chybami tak to s prominutím nasere (i proto tisknu doma - za všechny chyby tak můžu jenom já.) I když ve finále si toho nikdo kromě mě nevšiml - lidi jsou často zblblí "konzumní" kvalitou která je obklopuje, nevnímají rozdíly a často oceňují kýčovité "líbívé" podání - typicky fotky se svateb, já na to čučím jak puk - přesaturované, přeefektované vyžehlené xichty a každý nad tím dělá uaaauu vyfotí mobilem a šup na fejsbuk.

Byl jsem v ABEL vloni pracovně a měl jsem možnost se docela podrobně podívat na vývoj i testování (mimo jiné kalibrace, simulace osvitu sluncem atd) a asi hodinu jsem strávil plodnou diskuzí nad tématem tisku fotek. Paradoxně mi bylo doporučeno držet se dál od jejich výrobků - to je určeno pro firmy a tisk dokumentů apod... kde kvalita není na prvním místě.
Majitel je dosti fanda v oboru, místo kožené sedačky a baru má v "pracovně" soustruh :-) Je jasné, to že dělají hlavně pro peníze a musím říct, že reklamací zrovna málo nemají ( naše firma od nich taky chvíli brala tonery)... Dostal jsem 10ks polomatného a 10ks lesklého 260 g/m2 papíru co "dělají" a vyzkoušel jsem, že je "dobrý" ale drahý - zaujala mě ta odolnost vůči vodě, což se hodí na plno věcí a člověk ušetří (čas a peníze) za laminaci. ABEL jsou takoví "kutilové" a na tom mi je cosi sympatického.

S těmi úřady máš pravdu, na dokumenty si ale nechám canon s levnými alternativními inkousty - víc si úřady stejně nezaslouží : D Epsonka navíc tiskne neskutečně pomalu, i dokumenty :-(
Ale A3 se hodí i zde - řeším stavbu domu a jen na vyřízení povolení plotu jsem vytiskl tučnou vrstvu dokumetnace z toho tak 1/2 A3. U domu bude ještě hůř. Ideálně by bylo někdy mít A2, ale to vyřeším tiskem na plotteru za peníze.
Fuj to jsem se rozepsal.
uray
stálý

Příspěvekod XAXAP » 09 úno 2016, 19:59

Já tou slepou uličkou myslel pořízení tiskárny domů, když chceš tisknout a rámovat pravidelně fotky.
Strašně rychle narazíš na nízko položený limit a pokud nebudeš chtít své bližní odbýt, stejně dojdeš k outsourcingu a doma ti zbyde velké harampádí. Výběr labů už je dost otestovaný. Když budeš hledat, najdeš takové, kde nebudeš mít tebou zmiňované porodní bolesti.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

Příspěvekod LorDP » 09 úno 2016, 22:38

Mít tiskárnu doma je docela drahý špás. Když si vezmu pořizovací náklady, servis, papíry, tonery.... Tak je pro mě lepší si ty kalendáře nechat udělat někde v akci, fotky na rodzej vyvolat v nějakém kopicentru a best of fotky svěřit do rukou profesionálům.
Canon 5d mark III, Canon 40D, Canon 500mm F4 L IS, Canon 16-35 F2,8 L, Canon 85mm F1.8
http://www.petrsalinger.cz
LorDP
zkušený protahující

Vlastním jménem: Petr Salinger

Příspěvekod duffa » 14 úno 2016, 12:23

Já fotky taky tisknu, vždycky mám nějakou obyčejnou pětiinkoustovou Pixmu od Canonu. Se samotnou tiskárnou maximální spokojenost, kvalita tisku perfektní, nikdy jsem neměl žádné problémy se zasycháním trysek, cena tiskárny směšná, ovšem cena inkoustů zdrcující. To by samo o sobě ještě nebyla taková tragedie protože by i celkem vydržely, kdyby ovšem ty tiskárny mraky inkoustu nevyplácaly při čištění, to je opravdu tristní. Takže jsem vyzkoušel několik alternativních inkoustů a vždycky to dopadlo tak že jsem jich většinu spotřeboval (spolu s haldou papírů) při pokusech aspoň trochu to barevně poladit. Tak jsem používal jen originální inkousty, ale protože ani tam to nebylo barevně úplně ideální (u Canonu bylo známe že táhnou trochu do červena), tak jsem se naučil si ty tiskárny kalibrovat a teprve pak jsem dosáhl stavu kdy jsem byl spokojený. No a když už ty profily tak hezky fungovaly tak jsem si říkal že bych mohl znovu zkusit nějaké alternativní inkousty. A sice se mi pak kalibrací podařilo jakž takž srovnat barvy, ale narazil jsem na jiný problém - zoufale malá odolnost vůči UV záření. Zkoušel jsem pak schválně i test - vystisknul jsem fotku nějakými alternativními inkousty, pak vzal stejnou fotku vytištěnou originálním inkem, obě fotky z poloviny zakryl a položil je někam za okno. A už asi po měsíci byla ta tištěná neoriginálním inkoustem vybledlá jako prase a ta s originálními inkousty netknutá, vůbec nebyla poznat hranice zakrytí. Mám takhle doma i po rodině několik vystavených fotek a ty tištěné originál inkousty jsou i po letech perfektní a to co bylo tištěné neorigoš inkousty už se muselo dávno vyhodit, protože to vypadalo strašně. Nevím jak to je u jiných značek, ale u Canonu ta proklamovaná životnost asi fakt funguje (i když na těch 100 let bych si asi nevsadil :-)) a žádný s neoriginálních inkoustů (a to jsem zkoušel vždycky ty co měly být lepší a byly i dražší - Inktec, KMP, Xerox) se tomu ani nepřiblížil.

Takže když začaly děcka víc tisknout do školy tak jsem to vyřešil radikálně, koupil nějakou síťovou laserovou multifunkci a tu inkoustovku používam výhradně na fotky a s originál inkoustem. Jo, je to drahé, ale je tam ta výhoda že můžu fotky vytisknout okamžitě, občas se to hodí. Co se mi naopak hodně osvědčilo jsou fotopapíry z Lidlu. Stojí pár korun, mají slušných 280g/m2, barevně bez problému. Koupil jsem si nějaké do zásoby ale mívají je tam pravidelně a vypadá to že jsou pořád shodné, protože ten ICC profil, co jsem kdysi vytvořil, pořád perfektně sedí.

Po těch tankových Epsonkách jsem taky pokukoval, teď když mi došel inkoust a měl jsem ho jít kupovat jsem vážně uvažoval že do té L800 půjdu, ale pak jsem se díval na hodnocení a pár lidí tam psalo že jim po relativně krátké době odešla hlava a to mně trochu odradilo, u tiskárny za pár korun to člověk neřeší, ale tady by to zamrzelo. Jestli jí někdo máte tak by mně určitě zajímaly zkušenosti, až se příště podívám na cenu inkoustů od Canonu tak nad tím zase budu přemýšlet :-) BTW tankový systém teď začal dělat i Canon, ale myslím že tam zatím nemají žádný fotomodel.
duffa
VIP

Vlastním jménem: Dušan Doležal

Příspěvekod uray » 14 úno 2016, 14:56

Čištění mě u canonu pěkně štvalo, snažil sem se tisknout víc fotek najednnou... stejně se měnila hlava několikrát i s origo inkoustem. Taky sem nejdřív uvažoval epson L800 ale náhodou jsem narazil na aukru na L1800 i s další sadou inkoustů a bylo jasno. Ty stojí kolem 1500 a vydrží kolem 185 listů A3... takže jedna A3 asi 8kč za inkoust. Jediný problém byl zatím ten, že česká pošta balík měla na výšku/ tiskárna byla uvnitř zaprasená tak sem čistil a čistil... nakonec se povedlo a prodávající mi dal i kus levného plátna tak jsem to vyzkoušel a docela mě výsledek překvapil - hodím to na rámeček za 32kč z obi a tradá ušetřené 400... Je ale pravda, že celkem dlouho potrvá, než se tiskárna "zaplatí".
O papíru z lídlu jsem slyšel - asi taky nakoupím až bude "akce" ale na papíru dost záleží, zkoušel sem testovací vzorky fomei a rozdíly jsou docela znát.
Bavil jsem se s pár lidmi, že epsonky mají někdy problém s ČB tiskem, ale když je možnost udělat/dostat dobré profily, tak to je v pohodě a žádný barevný nádech se nekoná, přechody jsou pěkně plynulé.
uray
stálý

Re: Jaká nejlepší tiskárna na foto?

Příspěvekod michy » 20 dub 2016, 09:09

Já na ně taky tisknul, ale když máš fotky na zdi bez skla, tak cca po roce blednou barvy
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Příspěvekod uray » 20 dub 2016, 12:04

Rexik55 píše:Já Papíry z Lidlu zkoušel a kvalita se mi zdá OK, tak uvidíš no. Ale je jasný že dražší značkové papíry budou asi lepší. Záleží na každém jakou kvalitu požaduje

Předpokládám, že tento příspěvek je jen skrytá reklama kvůli odkaz v podpisu.
uray
stálý

Příspěvekod ladysk » 21 dub 2016, 07:44

Taky jsem tady byl tímhle způsobem nedávno zneužit, nějak se to rozmáhá ... :(
ladysk
VIP

Zpět na Příslušenství