Příprava a postup pro tisk aneb foto na papíře

Příspěvekod enda » 07 led 2011, 22:39

Necahal jsem si vytisknout pár fotek na zkoušku - můj první tisk. Dopadlo to překvapivě dobře a tak bych si jich rád nechal vytisknout víc. Ty co mi přišly, tak to jsou 3 20x30 a asi 6 malých. Rád bych si nechal udělat i ty malé velké, ale psalo mi to, že je zhoršená kvalita, tak jsem to nechal malé. Je to tím, že na pc je mám uložené jako malé, asi 800x600 jako tady na fóru. Nemám originální soubor, abych fotky znovu upravil a uložil jako velké. Prosím tedy o radu, jestli mám ty fotky zvětšit na pc v Zoneru za cenu ztráty kvality nebo jestli je mám nechat vytisknout jako velké z původních malých, i když bude indikátor kvality ukazovat zhoršenou kvalitu. Zkrátka jde mi o to, jak fotku zvětšit, aniž by moc ztratila na kvalitě, zdá se mi totiž, že když tu fotku v Zoneru zvětším, tak se kvalita zhorší celkem dost. Jinak jsem to objednával u Rossmanna, ale teď bych to taky rád objedanl u 24print, hlavně kvůli ceně, u toho Rossmanna stál jeden formát 20x30 50 Kč, tady stojí 10 Kč. Ještě nevím, jestli mám vzít teda všechny lesklé, protože u toho Rossmanna jsem nechal všechny matné a žádné vady na tom nevidím. Předem díky za pomoc.
Panasonic DMC FZ28, stativ velbon C500, maskovací síť, ryb. přístřešek fastman, dalekohled
enda
VIP

Vlastním jménem: Leo Dvořák

Příspěvekod ToFa » 08 led 2011, 12:40

enda píše:Jinak jsem to objednával u Rossmanna, ale teď bych to taky rád objedanl u 24print, hlavně kvůli ceně, u toho Rossmanna stál jeden formát 20x30 50 Kč, tady stojí 10 Kč. Ještě nevím, jestli mám vzít teda všechny lesklé, protože u toho Rossmanna jsem nechal všechny matné a žádné vady na tom nevidím. Předem díky za pomoc.

Jestli ti můžu poradit, tak 24print bych určitě nevyužil. Osobní zkušenosti jsou špatné. Kvalita odpovídá ceně. Já jsem nakonec zakotvil u FOTOLABU a nikdy se mi nestalo, že by fotka byla špatně vytištěná nebo zabalená. Je poznat, že se vše tiskne v německu. Téměř denně objednávám cca 100-500 fotek různých formátů a ještě jsem neměl ani jednu reklamaci. Formát 20*30 tě vyjde na 30Kč.
Přijďte se podívat na http://www.fotorozcestnik.cz a budete mít vždy své oblíbené stránky přístupné na jednom místě.
ToFa
zkušený protahující

Vlastním jménem: Tomáš Farda

Příspěvekod Indian » 08 led 2011, 16:03

Nevím ja mám s 24print velmi dobrou zkušenost:-)(minulý měsíc) vše na fotkách vypadalo tak jak jsem jim tam zaslal i barvy sedí. Zabalené pro mě až nečekaně dobře (uploudoval jsme to po částech a po částech zabaleno v igelitu a pak ještě v tvrdé neohýbatelné obálce. Toť jen popis mých zkušeností žádná reklama. Cena je nepřekonatelná kvalita laseru dobrá:-) Občas mě až zarazilo jak přesně je to vytištěné:-)

Osobně si myslím, že pokud bude základ 800 * 600 tak to na A4 bude "vždy psát" zhoršenou kvalitu:-) at to bude rossman FOTOLAB nebo print či cokoliv jného pokud používáš zoner v vobě změna rozměrů ti to ukáže tiskové rozměry:-)
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Indian
VIP

Vlastním jménem: Michal Pešata

Příspěvekod taek » 08 led 2011, 16:18

800x600 je na A4 opravdu hodně málo. Tetě jsem podobný rozměr tisknul na 13x18 a i tam to nebylo zrovna úplně optimální.
800px při 300 DPI vychází na 6,7 cm, poloviční DPI na dvojnásobek...

Z 24print jsem objednával o víkendu, ve středu měli hotovo a ve čtvrtek byly fotky doma. Fotky jsou obecně o něco tmavší, barvy odpovídají - až na jednu kolorovanou do modra, kde ten odstín je jiný. Asi na 3 fotkách (ze 40) je vidět malá červená tečka, na několika fotkách jsou vidět pruhy. Tisk bude laserem, takže je to takové "pixelovatější" a nejsou tak hladké přechody. Objednával jsem většinu fotky s laminovanou vrstvou - vypadá pěkně, nejsou na tom moc vidět otisky prstů. Pár fotek jsem nechal jen lesklých, vrstva s laminováním vypadá líp. Zkusil jsem i jednu čistě černobílou fotku - té by asi určitě víc sednul inkoustový tisk, aby se barvy do sebe trochu rozpily. Pak jsem zkusil do barevných šoupnout jednu černobílou, která je částečně kolorovaná - u té je zrovna vidět ta barevná tečka, jinak až na světlost to docela sedí s tím, co vidím na monitoru.

Odpovídá to tomu, co hlásají po internetu - rychlý a ekonomický tisk. Zázrak vzhledem k ceně očekávat nejde, pokud chci mít prostě fotku na větším papíře, bude na to koukat rodina nebo pár kamarádů, tak mi to stačí. Pokud bych se tím chtěl prezentovat širší veřejnosti nebo si udělat větší radost, tak radši půjdu do kvalitního inkoustového tisku, který ale bude cenou logicky trochu jinde... Takže vzhledem k ceně jsem docela spokojený, fotka na papíře je fotka na papíře a na takové to "domácí" koukání mi to stačí.
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Příspěvekod enda » 08 led 2011, 17:30

Díky všem za komentáře. Ještě se teda rozhodnu, jestli půjdu do toho fotolabu ne 24printu.
Mohli byste mi jenom ještě napsat, jak mám teda tu malou fotku, co nejefektivněji zvětšit, aby se vytiskla pěkně? Díky, Leo.
Panasonic DMC FZ28, stativ velbon C500, maskovací síť, ryb. přístřešek fastman, dalekohled
enda
VIP

Příspěvekod taek » 08 led 2011, 18:06

Vyfotit jí ve větším rozlišení, případně tisknout na menší rozměr. Při focení je potřeba si nechávat originály v co nejlepší kvalitě a pro web apod. používat kopie s úpravami rozlišení apod.. Zkus ten formát s šířkou 18 cm, nebo pokud chceš kvalitně, tak radši menší, pokud to chceš mít na papíře.

edit.: ještě jsem našel jednu diskuzi, kde přímo píšou, že při laser. tisku je u malých fotek už moc vidět rastr - logicky se víc projevuje než u velkých, kde se na to kouká z větší vzdálenosti
http://forum.fotografovani.cz/read.php? ... 901,page=9
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Příspěvekod Indian » 08 led 2011, 19:34

AHoj

Abych jen nechválil:-) to nespíjení se je vidět:-) (teda když koukám přímo na to) z cca 0,5 m už to nerozliším:-) pruhy to soamé:-) jako při pohledu a zkoumání detailu je to vidět laser se nespíjí jako inkoust ale dnešní rozlišení:-)

Jinak taky doporučím to lesklé lamiono ... přijde mě nejlepší:-)

Osobně bych se tohoto tisku nebál nai na výstavu (kdybych na to měl fotky:-)

Monitor mám čerstvě zkalibroavný a žádného posunu v barvě a svetlosti jsme si nevšiml:-)

PS: ještě když jsem se zbavoval šumu z doostření a .. nekvalitně jsem vcybral objekt .... tak ten mikrošum při zkoumání z blízka je zde vidět což na inkoustu není:-)

A jinak uplný souhlas s teakem to opravdu nemáš nikde originál či lepší rozlišení? 800 * 600 je opravdu jen na web
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Indian
VIP

Příspěvekod enda » 09 led 2011, 11:41

Popíši vám, jak si vedu svůj archiv a pokusím se vysvětlit, jaktože nemám u některých fotek originály...
Asi od září si fotky ukládám následovně. Přetáhnu fotky do složek podle datumu, promažu je a všechny, co se mi líbí upravím a uložím pod podobným názvem. Mám pak vedle sebe fotku upravenou a neupravenou. Tu upravenou ještě zmenším na 975x... Pak se mi na to prostě líp dívá, než když to je přes celou obrazovku. Než jsem si začal fotly ukládat takto, tak jsem jich asi 3000 smazal. Prostě jsem v nich měl zmatek a tak jsem si nechal jen pár nejlepších, ale jenom ve složce Fotky pro web, kam jsem si dříve ukládal upravené fotky, ale právě jenom v malém rozlišení. Teď jsem se k nim vrátil a chtěl bych některé na papír. Taky u těch nových fotek, které mají tu velikost 975x...nechce se mi je upravovat znova a ukládat je v plném rozlišení...Včera jsem zjistil, že to co poťrebuju se jmenuje interpolace. Nevím jak ji mám ve Photoshopu co nejefektivněji udělat, aby se kvalita nezhoršila tolik, jako když tu fotku zvětším v Zoneru. Včera jsem zkoušel u jedné ve Photoshopu dát Velikost obrazu a jednoduše jsem tam zadal myslím 2500x...a dopadlo to lépe než v tom Zoneru. Těch nastavení je tam ale více a já nevím, co vybrat, aby to dopadlo co nejlépe...
Snad jsem to trošku vysvětlil, o co mi vlastně jde :)
enda
VIP

Příspěvekod michy » 09 led 2011, 12:22

Vzhledem ke kvalite, bych ti doporučil si fotky pro tisk upravit spíše znova než jít cestou interpolace, která vše zhorší od kresby, atd. Když si upravím fotky, tak se ji naopak snažím schovat v co nejvyšším rozlišení a pak si udělám ještě jednu verzi pro web, případně dneska už raw konvektory umí uchovat změny dělané v rawu v malém souboru a kdykoliv se k němu můžeš vrátit.
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Příspěvekod Indian » 09 led 2011, 13:05

Můžeš zkusit tohle http://www.grafika.cz/art/vse/photozoom_4.html ale melo by to býto to poslední:-) resp z plného rozlišení na plakát:-)

JAko interpolace dle mého nebude nikdy tak dobrá jako uprava originálu
Indian
VIP

Příspěvekod michy » 09 led 2011, 13:20

přesně tak interpolace, zejména fraktálová se používá, když chceš tisknout velké plachty a ne jako základ
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Příspěvekod levap » 20 led 2011, 17:09

Moje zkušenost s www.24print.cz není dobrá. I když na stránkách prezentují dodací dobu 2 dny po zaplacení lžou. Objednal jsem si minulé pondělí t.j. 10.1. 12 kusú foto 30x20. Zaplatil kartou a do dneška ticho po pěšině. Před 2 dny jsem se tam dotázal e-mailem proč není dodávka vykrytá a nebo co bylo špatně a zase ticho po pěšině. Nemám fotky ani 164 Kč. Hrají mrtvého brouka.
Nevím co si o tom myslet.
Pavel
Použitá technika: Canon 100/2,8 IS L Macro, Canon EF 300/4 L IS USM,TC KENKO 1,5x, Canon EF 17-40/4L USM, Canon EF 50/1,8 II., Sigma 180/3,5 a k tomu různá udělátka aby se dalo fotit jednou rukou a Canon 5D Mk III
levap
zkušený běžný

Vlastním jménem: Pavel Prkna

Příspěvekod MartinP » 20 led 2011, 18:03

levap: Pavle, já jsem tam tisknul asi 4x vždy tak za cca 500-600 Kč a sice to nebylo do 2 dnů po zaplacení, ale cca týden, nicméně vždy to přišlo. Nespoléhal bych na termín, zaplatíš dnes kartou, jim se to na účtu objeví za 2 dny, spárují to se zakázkou za další den, za další dva dny natisknou, pošta trvá další až 2 dny a hned jsi na 7 dnech od Tvého příkazu k úhradě. Takto to bude asi reálné. A to mluvím o pracovních dnech, což je v kalendářních ještě o dva víc...
Olympus OMD EM1 mkII + 300/4 Pro IS + 40-150/2,8 Pro + 12-40/2,8 Pro
dříve: syn Ondra + Nikkor 300/2,8 VR2 +TC20III+TC17II + Sigma 150/2,8 MACRO + Tamron 150-600 + Nikon D500+D800+D7100
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Vlastním jménem: Martin Pelánek

Příspěvekod Indian » 20 led 2011, 18:06

No ja to měl kolem vánoc a taky to trvalo 7 dní:-)
Indian
VIP

Příspěvekod levap » 20 led 2011, 18:23

Díky za uklidnění, však uvidíme. Dám sem vědět jak jsem dopadl.
Použitá technika: Canon 100/2,8 IS L Macro, Canon EF 300/4 L IS USM,TC KENKO 1,5x, Canon EF 17-40/4L USM, Canon EF 50/1,8 II., Sigma 180/3,5 a k tomu různá udělátka aby se dalo fotit jednou rukou a Canon 5D Mk III
levap
zkušený běžný

Vlastním jménem: Pavel Prkna

Příspěvekod Jirkab » 20 led 2011, 20:13

enda : to zamrzí, když člověk příjde o originály. V minulosti, když jsem měl první digiťák, tak se mě to taky stalo. V současné době to dělám takto : všechny fotky stáhnu do PC do složek podle datumu, promažu nepovedené, nebo i dobré ale hodně podobné, vyvolám z RAWu v DPP do JPEGu, v ZPS13 upravím, ale nedoostřuji, neořezávám. Pokud chci dát na web, tak potom oříznu, zmenším na 975 x ..., přidám logo. Dřív jsem v druhém kroku dělal i ořez, ale když jsem později chtěl někam použít třeba čtverec, tak už to nešlo a musel bych znova vyvolávat a upravovat. V druhém kroku nedoostřuji proto, že pro každé použití (web, tisk) je potřeba jiné doostření, které zabere pár vteřin. Pozděli jak čas dovolí, ta vše roztřídím do jednotlivých druhů, takže pak mám třeba ve složce brhlík lesní každou fotku uloženou 3x. 1.originál RAW (cca 10MB, 2.upravený JPEG (cca 3MB), 3.zmenšenina pro web (170KB). Zkoušel jsem i vyvolávat do TIFFu a v něm pak dělat úpravy. Ve výsledku jsem ale neviděl žádný rozdíl (na monitoru, na webu). Možná by to bylo vidět na nějakém velkoformátovém tisku a nebo to je možná tím, že to ještě moc neumím. Však kdybych někdy v TIFFu našel zalíbení, tak není problém znovu vyvolat originál. Jo, a hlavně hodně mažu. Celý můj fotoarchiv má velikost JEN asi 30GB (asi za 5 let).

levap : nechával jsem u nich tisknout asi 3x a vždy to přišlo asi tak za týden. Většinou 30x20, něco málo i 45x30 a spokojenost (možná proto, že jsem nezkoušel jinde), ale na takovou domácí minigalerii na chodbě mě to stačí.
Canon EOS 60D, C 400 f/5,6, blesk 430 EX II,TC Kenko 1,5DG, stativ Feisol CT-3401, hlava Vanguard SBH 250, batoh Lowepro Flipside 300, přenosný kryt, fotovor, atd., nadšení a trpělivost, http://www.bartosphoto.cz/
Jirkab
VIP

Vlastním jménem: Jiří Bartoš

Příspěvekod stugent » 21 led 2011, 01:49

Mám stejnou zkušenost jako kluci. Uvedená dodací lhůta byla sice na stránkách 2 dny, ale čekal jsem něco přes týden. Je to ale průměrná dodací doba, nikoliv garantovaná! Fotky mi přišly asi za 10 dní. Určitě bych se nebál toho, že nic nepřijde.
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Příspěvekod enda » 21 led 2011, 21:22

levap: Já objednával minulé úterý, takže den po tobě a taky ještě nic. Už jsem se byl i ptát na poště, ale nikde to zatím není, tak snad to přijde příští týden.
Objednával jsem pár kousků 20x30 a pár 30x40, všechno lesklé lamino, tak uvidíme...
enda
VIP

Příspěvekod Tomas Hofman » 07 čer 2011, 09:29

enda píše:Díky všem za komentáře. Ještě se teda rozhodnu, jestli půjdu do toho fotolabu ne 24printu.
Mohli byste mi jenom ještě napsat, jak mám teda tu malou fotku, co nejefektivněji zvětšit, aby se vytiskla pěkně? Díky, Leo.

Pokud ju máš už vytisklou tak ji zkus oscanovat a pak nechat vytisknou v požadovaných rozměrech. : unknown:
Tomas Hofman
zkušený běžný

Vlastním jménem: Tomáš Hofman

Příspěvekod enda » 07 čer 2011, 14:05

Vytisknul jsem ji nakonec menší, na to kvalita stačila. Až budu tisknout příště, tak už mám všechny fotky zazálohované ve větším rozlišení, takže už snad nebude problém. Jenom teda nevím, kde tisknout příště, kvalita z toho 24print byla už trochu horší, navíc jsem na to čekal tak měsíc, ale zase mají bezkonkurenční ceny...
enda
VIP

Příspěvekod stugent » 18 bře 2012, 13:25

Jen upozorňuji, že ve 24printu mají akci na fotku A4, od deseti kusů za 7Kč
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Příspěvekod radek » 08 dub 2012, 14:33

Dneska mi moje tiskárna epson RX620 asi definitivně dosloužila, chtěl bych pořídit něco nového, asi od canonu do 10 000 kč max.velikosti formátu A4.
Koukal sem na tuto http://www.2hheran.cz/cz/produkt/canon- ... -lan-wlan/
Poraďte dík. :search:
Nikon D850 + náhradní tělo D7100, objektiv AF-S VR 500/4G IF ED,-AF-P NIKKOR 70–300 mm f/4,5–5,6E ED VR + TC-14EII a stativ manfrotto
radek
VIP

Vlastním jménem: Radomír Šálek

Příspěvekod stugent » 08 dub 2012, 16:46

Mám doma od canonu pixmu MP990. Nejsem náročný, ale i tak si myslím, že fotky z ní jsou velmi dobré. Výborné je bezdrátové ovládání přes wifi. Co mi na fotkách trošku vadí, že při tisku bez okrajů (na celou plochu A4) jsou pak na fotce vidět mírně vyjeté kolejničky. Je to jen taková nepatrná drážka, ale vidět to je. Další nevýhoda, že je to neuvěřitelný žrout inkoustu. Má asi 7 náplní, každá stojí nějaké 300,- a vystřílíš tak za 20-30 vytisklých fotek.
stugent
VIP

Příspěvekod Priman » 08 dub 2012, 17:58

Já jsem se vydal cestou levné tiskárny - tehdy před asi 3 lety pixma 4500 za cca 2200Kč, pořídil alternativní inkousty v 250ml balení, reseter čipů a kalibrační sondu Colormunki Photo. Tisknu, co vidím na monitoru (hw kalibrovatelný NEC P221W), po zhruba 30ti vytištěných A4 v klidu doplním náplně (všech 5 za cenu asi tak 30Kč). Papír v akci z LIDLU (od Sihlu) A4 cca 3Kč/ks. Za uvedené peníze tisknu opravdu nepoměrně kvalitněji, než mi mohou nabídnout CEWE/FOTOLAB... a mám vše okamžitě pod kontrolou. Jediné, co mne omezuje, je právě velikost A4.
Za veškerá ta cinkrlátka typu výklopný barevný displej, wifi, lan, připlatíš nemálo peněz. Pokud já bych měl 10kKč na nákup tiskárny, vybral bych tu, na kterou už jsou alternativní inkousty a reseter čipů a aby byla formátu A3+.
Pokud by Ti ale nebylo líto vynaložených prostředků do originál náplní a fajnovějších tiskáren, lze vybírat mezi těmito....
http://www.alza.cz/canon-pixma-pro9000- ... 116443.htm
http://www.alza.cz/epson-stylus-photo-r1400-d79589.htm
Canon 70D + 40D, C400/5,6, C100/2,8 macro, C17-85IS, C 24-105IS, Kenko MC 1,5x DG, Benro A-268 + BH-1, 430EX II, dálková spoušť phottix a další harampádí. Zejména ale pokora a trpělivost.
Priman
zkušený běžný

Vlastním jménem: Honza Řehák

Příspěvekod radek » 08 dub 2012, 19:54

Priman a Ruda, dík za odpovědi.
To mi teda překvapilo, že máš Rudo problémy s kvalitou tisku a to množství spotřebovaného inkoustu ! I když ta kvalita může být vadou kusu, tak důvěra v tiskárny od Canonu, je u mně otřesena, zajímalo by mne, jestli má někdo podobné zkušenosti jako psal Ruda.
Hledám kvalitu na A4 i za hříšný peníz - jistota je jistota.
Nikon D850 + náhradní tělo D7100, objektiv AF-S VR 500/4G IF ED,-AF-P NIKKOR 70–300 mm f/4,5–5,6E ED VR + TC-14EII a stativ manfrotto
radek
VIP

Vlastním jménem: Radomír Šálek

PředchozíDalší

Zpět na TISK fotografií