Příprava a postup pro tisk aneb foto na papíře

Příspěvekod Libor » 26 říj 2009, 21:10

Zakládám téma kde pište Vaše postřehy, rady a zkušenosti s přenosem na výstupní zařízení tiskárny, fotolabu apod. Nedávno jsem si konečně nechal zhotovit fotografie a chtěl bych v tom pokračovat.
Přílohy
Libor
běžný

Re: Příprava a postup pro tisk aneb foto na papíře

Příspěvekod Jiří Sláma » 27 říj 2009, 08:00

Dobre tema! Zajimalo by me, jak velke se daji fotky vytisknout z jakeho vychoziho formatu - je jasne ze cim vic detailu tim bude velky tisk lepsi ale na druhou stranu na velke fotkly se clovek vetsinou diva z dalky - viz. tiskova kvalita Bilboardu.
Kdyz mate napr obrazek velikosti A4 pri rozliseni 300DPI, jaky mac rozmer z nej lze vytisknout aby to jeste vypadalo pekne? U par znamych visi nekolik mych fotek ale nevidel jsem je, kdyz jsem si tisknul nektere fotky v praci na plotteru na rozmer ca A1, vypadalo to velice dobre i kdyz barvy trochu ujizdeji a po case blednou...

Diky za rady a zkusenosti
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod Libor » 27 říj 2009, 08:45

Jirko, nevím kde je ta hranice vnímání, já mám rád když se ani z blízka neprojevuje "pixelizace", mám tím na mysli že při tisku by neměly být již vidět kostrbatosti. Mě ve velikosti 60x40cm po mírném dolaďujícím ořezu z Canon 40D vyšlo cca 150DPI a fota jsou stále naprosto detailní. Mašiny ve fotolabu si
údajně fotku resamplují pro výstup na papír úplně nejlépe. S větším formátem nemám zatím zkušenosti. Libor
Libor
běžný

Příspěvekod Libor » 27 říj 2009, 09:02

Já řeším jiný problém, fotky jsou nepatrně tmavší na papíře než je vidím před "vyvoláním" na monitoru. Barvy mi sedí. Jaký mám provést krok abych docílil stejného jasu či světelnosti na fotce. Monitor EIZO zkalibrovaný nemám, o barvy mi ale nejde ty víceméně sedí. Chápu dobře že ICC profil mi v tomto nepomůže? Problém možná bude teké v tom že monitor září, kdežto fotka nikoliv.
Jakou úrověň jasu nastavujete na monitoru?
V plánu mám to v labu prohlédnout na jejich monitoru a nechat si vyjet zkušební snímky a našel kde přesně může být chybička.
Díky za rady! L.
Libor
běžný

Příspěvekod Jiří Sláma » 27 říj 2009, 09:13

Ahoj Libore,
Skoro bych tipoval ze kalibrace by tomu pomohla - kdyz delam kalibraci sveho monitoru (neni to EIZO), nastavuje se tam i bila a cerna barva resp. jas (podsviceni/backlit) a kontrast tzn ze i pri zachovani spravnych barev muze fotka vypadat jinak kvuli odlisnemu kontrastu. Kdyz si chci byt jisty tim, ze mi v labu neudelaji zadne dodatecne zmeny na snimku (coz automaticky delaji), pozadam je o tisk bez veskerych uprav.
Co se tyka profilu, jednou jsem zkousel jejich ICC a nedopadlo to na vysledne fotce dobre

Jiste se ozvou zkusenejsi fotografove.
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod Photomecan » 27 říj 2009, 10:02

Tohle hlavně platí pro domácí tisk, ne pro fotolab:

No, ono to ani moc dobře nejde, už pro zcela rozdílnou technologii zobrazení (RGB /CMYK) Simulaci papíru umí Photoshop (myslím Ctrl+Y, musí být navolen ICC profil papíru).
Tisk záleží na ovladači tiskárny, pokud Ti sedí barvy, tak hurá, mě nesedí napoprvé nikdy. Dobré je před tiskem převést barevný prostor do sRGB, 8bit. Pak ZMENŠIT ZOBRAZENÍ na 50% a provést požadované doostření. Ve 100% to bude trochu přeostřené, ale tisk bude OK. Otázkou je, komu nechat udělat převod barev z RGB do CMYKu - zda věřit ovladači tiskárny nebo to nechat na edit.programu. Pokud program, pak správa barev v ovladači tiskárny musí být vypnutá a naopak.

Kalibrace monitoru je VŽDY důležitá, téměř nezbytná! Pokud máš zkalibrovaný monitor, správu tisku necháš na Photoshopu a nastavíš si ICC profil papíru, uvidíš pravděpodobně nejbližší simulovaný výstup. Můžeš pak dodělat úpravy fotografie tak, aby byl výstup co nejlepší. Dobré je udělat si kopii fotky - zdroj, jak by měl výstup vypadat a porovnávat úpravy simulovaného výstupu se zdrojem tak dlouho až budeš spokojen.

Před vlastním tiskem udělej kontrolní nátisk na malý formát, třeba 10x15 a jen výřez - ale stejný papír - chyby pak budou levnější : pardon:

Mě tisk NEJDE. Mám A3 Hp 9180Pro - ze začátku OK, teď mi to dělá neplechu...navíc HP nemá driver pro CS3... Nikdy více HP.
Photomecan
administrátor

Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Příspěvekod Petr Pazour » 27 říj 2009, 11:07

Libore, je to jak píše Jirka, součástí kalibrace je i nastavení jasu a kontrastu. Lidi většinou mají přehulené monitory a pak je jasné, že na papíře to bude tmavší. To že monitor září a papír odráží je také důležitá poznámka, protože součástí kalibrace je i nastavení na typ osvětlení pro který se to pak i tiskne, takže abys byl schopen správně vyhodnotit kvalitu tisku, musíš mít pro prohlížení i to správné osvětlení na které máš zkalibrovaný monitor. Z vlastní zkušenosti vím, že ho skoro nikdo nemá :-) Když si u mne nechal tisknout fotky Ondra Prosický, tak byl hrozně překvapený, jak mám ztlumený monitor a co tam vlastně vidím, ale když pak vedle viděl fotku, pochopil :-)

Pokud má člověk zmáknuté workflow, tak by mělo být úplně jedno, co je na výstupu - pokud tedy u něj nesedí aktivní lama :-) a výsledek by měl sedět.

Petr

Libor píše:Já řeším jiný problém, fotky jsou nepatrně tmavší na papíře než je vidím před "vyvoláním" na monitoru. Barvy mi sedí. Jaký mám provést krok abych docílil stejného jasu či světelnosti na fotce. Monitor EIZO zkalibrovaný nemám, o barvy mi ale nejde ty víceméně sedí. Chápu dobře že ICC profil mi v tomto nepomůže? Problém možná bude teké v tom že monitor září, kdežto fotka nikoliv.
Jakou úrověň jasu nastavujete na monitoru?
V plánu mám to v labu prohlédnout na jejich monitoru a nechat si vyjet zkušební snímky a našel kde přesně může být chybička.
Díky za rady! L.
Petr Pazour

Příspěvekod RadoAdo » 27 říj 2009, 12:08

V zásadě souhlasím s předchozími příspěvky. Důležitá je kalibrace celého systému (nepomůže kalibrovat jen monitor, když není skalibrována tiskárna na daný papír).
Osobně si doma tisknu je "náhledy" A4 a finální tisky posílám na plotr.
Pro severomoraváky mohu doporučit pana Vidu (http://www.velkoplosnytisk.cz). Má perfektně zkalibrovaný systém, tiskne na papíry Illford Glossy 250g/m2 a vzhledem k tomu, že se sám zabývá fotografií (krajinářská - horská), tak ví co a jak.
Nikon D800 a D700, Nikkor 50/1,8; 85/1,8; 80-200/2,8; Sigma 28-70/2,8; SB-800; mezikroužky Kenko a plno dalších drobností.
RadoAdo
běžný

Vlastním jménem: Radovan Adamíček

Příspěvekod Photomecan » 27 říj 2009, 14:56

Petře, k tomu workflow - to mne zajímá :search: Máš postup tak vyřešený, že se trefíš s výstupem napoprvé? Pleťovka, červená, azurová - žádný problém? Mne zlobí nekonzistentnost výstupů - co jednou funguje - tak za měsíc je to jinak... jednou funguje lépe ovladač tiskárny, podruhé zase lepší výstup zajistí Photoshop... Zas tolik možností jak nastavit tisk, neexistuje..

Ještě k barevné hloubce - pokud budete tisknout na profesionálním zařízení, zkalibrovaném, kde se o tisk stará RIP, tak data samozřejmě připravte v 16bit aRGB. RIP si je přebere, vidí tiskárnu jako CMYK zařízení a lze očekávat dosažení jemnějších přechodů. Ovladač domácí tiskárny -hlavně ty pro Windows- převádí data pro tiskárnu do 8bit, tak je lepší si fotku předchystat.
Photomecan
administrátor

Příspěvekod Priman » 27 říj 2009, 15:45

Tak, tak. Začít se musí kalibrací monitoru, nejprimitivnější z nich jsou taková ta udělátka okometrického typu jako AdobeGama - dosahují ale neuspokojivých výsledků. Na řadu přichází kalibrační sonda (EyeOnePro, Spyder...) a při jejich použití další dvě možnosti - buď mám monitor umožňující hardwarovou kalibraci ( mění se přímo jeho vlastnosti nastavením interní LUT tabulky = nejpřesnější metoda) nebo klasický monitor bez možnosti HW kalibrace, kde ke změnám nastavení dochází v ovladači graf. karty. Kalibrace se provádí na barevnou teplotu 5000K , gama 2.2.
Co se týče tiskových výstupů, je vždy nutné znát příslušný ICC profil tiskového zařízení. V lepších studiích by ho měli dát k dispozici, fotolaby masového zaměření typu Fotostar, HappyFoto, Fotolab a jiné poskytují výsledky značně nekonzistentní. V domácích podmínkách je možnost si pro používaný inkoust a papíry nechat ICC profil zhotovit - např Rayfilm to snad ještě stále provádí při zakoupení jejich papírů - existují na to specializované firmy - nebo zakoupit něco jako ColorMunki - jednoduchý (ale ne zadarmo cca 14k pokud si dobře vzpomínám) spektrofotometr načítající barvy z vytištěných testovacích terčů. Domácím tiskárnám ale je nutno vše posílat v sRGB a 8bit, o CMYKU ani neuvažujte.. Je na každém z nás, kolik od svých výtisků chce a kolik do správy barev chce investovat. Není totiž problém v nich utopit statisíce.

Pár odkazů:
zejména musím zmínit poradnu V.Navrátila na grafika.cz: http://forum.grafika.cz/list.php?112
a konkrétní topic: http://forum.grafika.cz/read.php?112,3105322
takové shrnutí: http://www.sindlar.com/photo/profily/in ... pravabarev
a ještě něco od sousedů: http://www.colormanagement.sk/index.php
Canon 70D + 40D, C400/5,6, C100/2,8 macro, C17-85IS, C 24-105IS, Kenko MC 1,5x DG, Benro A-268 + BH-1, 430EX II, dálková spoušť phottix a další harampádí. Zejména ale pokora a trpělivost.
Priman
zkušený běžný

Vlastním jménem: Honza Řehák

Příspěvekod Petr Pazour » 28 říj 2009, 23:48

Jo, přesně tak to je. Celé své workflow mi takto jede už dva roky a pokud mám nějakou fotku, kterou mám upravenou dle svých představ, tak ji doma tisknu rovnou na A3+ formát, což jsou mé náhledy. Testy dělám jen když dlouho netisknu, abych zjistil, jestli nemám zanešenou nějakou trysku :-) Zkalibrovaný mám jen monitor, u zbytku využívám generické profily od výrobce papírů - což jsou v drtivé většině Ilfordy, které mají profil přímo pro danou tiskárnu i inkousty.

Jinak si myslím, že základem úspěchu je nevrtat se strojům do jejich práce. Sjednotil jsem si své pracovní workflow na barevný prostor AdobeRGB - čili RAW z foťáku, nebo TIFF ze skeneru a všechen SW - DPP, CO, PSE. Tento barevný prostor pro tisk nebo vyvolání nikdy neopouštím. Pokud tedy posílám něco do tiskárny, tak je to vždy TIFF v Adobe RGB, pokud nesu něco na externí tisk nebo osvit třeba do Thalie, je to zase TIFF v AdobeRGB. Sám nechápu, proč to všichni neustále někam konvertují. O tento proces se podle mého vždy spolehlivě postará správa barev a tiskový sw (pokud tedy funguje CMS).

Petr

Photomecan píše:Petře, k tomu workflow - to mne zajímá :search: Máš postup tak vyřešený, že se trefíš s výstupem napoprvé? Pleťovka, červená, azurová - žádný problém? Mne zlobí nekonzistentnost výstupů - co jednou funguje - tak za měsíc je to jinak... jednou funguje lépe ovladač tiskárny, podruhé zase lepší výstup zajistí Photoshop... Zas tolik možností jak nastavit tisk, neexistuje..

Ještě k barevné hloubce - pokud budete tisknout na profesionálním zařízení, zkalibrovaném, kde se o tisk stará RIP, tak data samozřejmě připravte v 16bit aRGB. RIP si je přebere, vidí tiskárnu jako CMYK zařízení a lze očekávat dosažení jemnějších přechodů. Ovladač domácí tiskárny -hlavně ty pro Windows- převádí data pro tiskárnu do 8bit, tak je lepší si fotku předchystat.
Petr Pazour

Příspěvekod ondrejprosicky » 03 lis 2009, 17:39

Pod Petrovy zkušenosti s tiskem bych se podepsal, moc lidí to asi nemá tolik zmáklé, navíc bez zbytečného laborování a vlastní nastavovaní profilů.

Když jsme tiskly moje fotky z Falklnad, nic nebylo potřeba měnit (snad kromě jednoho bílého albatrosa), TIFFy jsme posílali tak, jak jsem je přinesl, oba máme monitory EIZO, i když já ho mám mnohem více ohulené (jas), abych pořádně viděl na úpravy, abych nepřišel o nějaký tón nebo přechod. Pokud ale monitor takto trvale hodně svítí, musíš mít pořád na vědomí, že když fotku pošleš na papír bude tmavší. Na většině monitoru EIZO můžeš mít uložená nastavení zobrazení, jedno můžeš mi na úpravy (velmi jasné) a druhé třeba jako náhled před tiskem (méně jasné, kalibrované, shodné s tiskem).

Ondřej P. | NaturePhoto.cz
ondrejprosicky
vzácný host

Příspěvekod Libor » 04 lis 2009, 14:52

Ondro, je to tak, pztlumím na EIZU jas od 0 -10% a postavím vedle něho fotku, je to totožné. Od toho bych se mohl v budoucnu odrážet.
(skutečně vidím problém v tom že monitor září a fotka nikoliv)
Takto to má docela logiku. Je to pro mě coby zapáleného amatéra všechno trochu guláš :-).
Libor
Libor
běžný

Příspěvekod stugent » 23 dub 2010, 23:28

Chtěl bych vás poprosit o radu, jak připravit fotky na tisk. Zatím jsem nikdy netisknul, ale ve 24 printu mají teď akci na velké fotky (A3 nebo 45*30 za 15,-), tak bych si chtěl zkusit pár udělat. Ta kvalita sice není žádná sláva, ale za ty prachy to stojí.

Jde mi o to, že nevím, jak mám tu fotku upravit, abych dosáhl co nejlepší kvality. U fotek, které dávám na web už mám svůj postup, jak zostřovat a jak odšumovat, ale netuším, co mám udělat s fotkou na tisk.

Další dotaz je ohledně velikosti. Už to tady nakousl Libor, ale nějak se to nedořešilo. Jaké dpi je ještě akceptovatelné, aby se nedegradovala kvalita? Když ořiznu fotku, zůstane mi třeba 3000*2000 px a pokud bych to chtěl dát na papír rozměru 45*30 cm, vycházím mi nějakých 164 dpi. Je to akceptovatelné nebo mám fotku v photoshopu nějak nazvětšovat?

Díky
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Příspěvekod Indian » 24 dub 2010, 08:02

Ahoj

Ja normalne natahnu fotku (její výřez) na "papír" na potřebný rozměr a uložím na 300 dpi:-) pak kouknu na náhled 1:1 a zatim to vždycky vyšlo tak jak jsme chtěl:-)

Jinak má někdo s touto firmou nějaké zkušenosti? je to podezřele levné i před slevou:-)
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Indian
VIP

Vlastním jménem: Michal Pešata

Příspěvekod LorDP » 24 dub 2010, 13:31

stugent píše:Chtěl bych vás poprosit o radu, jak připravit fotky na tisk. Zatím jsem nikdy netisknul, ale ve 24 printu mají teď akci na velké fotky (A3 nebo 45*30 za 15,-), tak bych si chtěl zkusit pár udělat. Ta kvalita sice není žádná sláva, ale za ty prachy to stojí.

Jde mi o to, že nevím, jak mám tu fotku upravit, abych dosáhl co nejlepší kvality. U fotek, které dávám na web už mám svůj postup, jak zostřovat a jak odšumovat, ale netuším, co mám udělat s fotkou na tisk.

Další dotaz je ohledně velikosti. Už to tady nakousl Libor, ale nějak se to nedořešilo. Jaké dpi je ještě akceptovatelné, aby se nedegradovala kvalita? Když ořiznu fotku, zůstane mi třeba 3000*2000 px a pokud bych to chtěl dát na papír rozměru 45*30 cm, vycházím mi nějakých 164 dpi. Je to akceptovatelné nebo mám fotku v photoshopu nějak nazvětšovat?

Díky

Nic nemusíš zvětšovat digitálně stejně tomu moc nepomůžeš (respektive kvalita ti nestoupne). DPI záleží z jaké vzdálenosti budeš pozorovat. Ale 164dpi je v pohodě. Jinak fotky si mírně zesvětli a trochu doostři. Nejlepší je to ale vyzkoušet. každý stroj tiskne jinak.

Jinak od toho tisku nečekej žádný zázrak typnul bych to na klasický laseroví tisk. Ale na druhou stranu fotky na papíře vypadají úplně jinak.
Canon 5d mark III, Canon 40D, Canon 500mm F4 L IS, Canon 16-35 F2,8 L, Canon 85mm F1.8
http://www.petrsalinger.cz
LorDP
zkušený protahující

Vlastním jménem: Petr Salinger

Příspěvekod Indian » 24 dub 2010, 14:29

ale na druhou stranu, fotky na papíře vypadají jinak? tam je ironie nebo není?:-)

Prostě co by od toho šlo čekat?

Dík moc
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Indian
VIP

Vlastním jménem: Michal Pešata

Příspěvekod stugent » 24 dub 2010, 18:13

To doostření by mě docela zajímalo. Zkusím asi trochu odšumět pozadí a zostřit hlavní objekt, jen se bojím toho, že bude vidět přechod mezi zostřenou a odšuměnou vrstvou. Obvykle když takhle obkresluji vrstvu, tak pracuji se zvětšením 300%, ale i po oddálení 1:1 je tam ten tah znát. Až při zmenšení pro web se to ztratí.

Indian píše:Jinak má někdo s touto firmou nějaké zkušenosti? je to podezřele levné i před slevou:-)

Kamarádi tam dávají tisknout a právě oni mě na to upozornili. Ty fotky nejsou špičková kvalita, aby se to dalo třeba na výstavu, ale když to detailně nestuduješ, tak jsou v pořádku, domů na stěnu bych si ji klidně pověsil.
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Příspěvekod hilgertom » 24 dub 2010, 21:56

Fotky si nechávám dělat zatím ve fotostaru - 30*45 , saturuji trochu víc a větší kontrast a vychází vcelku dobře.Záleží jak si sladíš monitor 8)

A jen tak mimochodem 30*45 se nechá udělat i z dobře exponovanýho 3,2 Mpixelu :"":
http://www.fotohilger.cz

Canon 70D + Canon 400/5,6 L+ 70-200/4 L+ 17-40/4 L, Canon 100/2,8 L IS Macro, Gitzo 3540XLS + Manfrotto MA 503 PRO + příslušenství
hilgertom
zkušený zimní host

Příspěvekod Photomecan » 27 dub 2010, 21:19

Pro ostření na inkoustový tisk platí taková pomůcka - zmenšit na 50% velikosti a doostřit tak, jak se ti to líbí. Na 100% je to lehce přeostřené, ale na papíře to vypadá tak akorát. Tak to můžeš zkusit...a dej vědět.
Photomecan
administrátor

Příspěvekod stugent » 28 dub 2010, 00:31

Díky za tipy! Schválně si na jedné fotce vyzkouším více nastavení a uvidím, které dopadlo nejlíp.
stugent
VIP

Příspěvekod stugent » 16 čer 2010, 13:50

Výtisky z www.24print.cz už mám doma, tak bych napsal pár zkušeností:

Upload na web:
Trochu jsem se pral s tím systémem (nešlo mi uploadovat více fotek najednou, a tak jsem musel dělat jednu po druhé), nevím jestli jsem to dělal špatně já nebo je blbý systém. Každopádně prý mají přístup přes ftp, kde se dají fotky pohodlně nahrát, na to jsem ale taky nepřišel. Také mě dost štvalo, že když jsem nahrál jednu fotku a chtěl jsem ji udělat dvakrát (pokaždé na jiný rozměr), musel jsem ji také dvakrát nahrát. Ale jak říkám, nevylučuji, že chyba byla ve mně. Trochu vrásky na čele mi dělalo i rozlišení fotek. Zkoušel jsem nahrát i mírně ořízlé snímky, ale u ořezu z desetimegového canonu 40D pro rozměr 45*30 už mi systém automaticky hlásil, že by fotka nemusela být tak kvalitní.

Cena
Kvůli ceně jsem fotky také objednával. Byl to můj první tisk fotek (právě cena v labech mě vždy dost odrazovala) a zrovna jsem chytnul květnovou akci, kdy 45*30 byla za 15,- a 30*20 za 7,- což je za hubičku! Celkem jsem tedy nakombinoval cca 15 velkých fotek (hlavně 45*30 a asi tři 30*20) a platil jsem i s poštovným něco málo přes dvě stovky.

Dodání
Dodání mě trochu zklamalo. V době objednání měli na stránkách průměrnou dobu dodání 2,2 dny, objednával jsem v noci ze soboty na neděli a očekával jsem, že v průběhu týdne fotky musí přijít. Přišly až týden následující, což je docela dost. Na druhou stranu musím poznamenat, že jsem objednávku prováděl poslední den akce na velké fotky, tak se jim toho možná nahromadilo víc. Možná také neměli matný papír, který jsem tam jeden na zkoušku zaklikl a pozdrželo se to tím. Těžko říct. Jinak fotky posílají v tvrdé kartonové obálce s nápisy "neohýbat", takže by nemělo hrozit, že se cestou nějak zdeformují.

Kvalita
Kvalita mě mile překvapila. Viděl jsem už fotky z 24printu u kamarádů a tam se mi některé kusy moc nelíbily. Občas jsem našel nezvládnuté barevné přechody nebo viditelný rastr (pruhy) na papíře a hlavně neostrost. Otázka ale je, co bylo vinou 24printu a jak se na tom podílela obrazová kvalita fotek. V mé várce jsem našel asi tři, které se mi vyloženě nelíbily (paradoxně mi přišlo, že větší formát měl lepší kvalitu, než 30*20). Na těch nepovedených fotkách byl např. místy viditelný a výrazný šum nebo neostrost. S většinou fotek ale naprostá spokojenost a jako amatér bych se nestyděl pověsit si je na zeď nebo klidně dát někam na svou výstavu. Určitě si do této tiskárny opět něco pošlu a na zkoušku doporučuji i ostatním. Jinak radím nedávat matný papír, není to ono a kvalita mi přijde horší (je na něm vidět každá nedokonalost, u lesklého to více splyne)

Nedávno mi také přišel email, že pro kvalitní velké výtisky pořídili tiskárnu canon, ale ta cena u těch plachet už je mezi 100-200,-. I to bych si ale možná v budoucnu zkusil. Je radost dívat se na fotky na papíře. Tak snad toho hodnocení někomu pomohlo. Rád zodpovím i případné dotazy :-)
stugent
VIP

Příspěvekod Mouka » 16 čer 2010, 18:55

Zajímavé! Velké fotky za menší peníz by se hodily, A4 mi ne vždy stačí.
Dík za info!
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod taek » 18 čer 2010, 02:49

Pokud by někdo řešil fotoknihy, tak tady je pěkný test několika z nich.

http://www.paladix.cz/clanky/velky-test-fotoknih.html
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Příspěvekod taek » 03 led 2011, 22:15

K tomu, co napsal Stugent...

http://www.24print.cz
-------------------
Upload
Musím pochválit to rozhraní stránek, mají to přehledné a účelné, pěkně to funguje. Nahrát všechny fotky jde rovnou přes uživatelské rozhraní - přes tlačítko Nahrát dokumenty se dostanu do adresáře, odkud chci uploadovat. V něm zmáčknu ctrl+a pro výběr všech fotek, případně selektuji zmáčknutým ctrl... fotky se tedy pak nahrají rovnou všechny. U každé fotky je pak možná nějaká editace - pootočení, počet kusů,... a pozor, u menších formátů je i nějaké Automatické vylepšování, což jsem zaregistroval až po odeslání objednávky... je to tlačítko vpravo dole s tím okem. Naštěstí pro mě - u velkých formátů to není a u těch malých je mi to jedno - fotky pro tetu jsou v hrozné kvalitě, bez mého přičinění, a víc se jim ublížit nedá... Jinak po uploadování je pěkná ještě indikace kvality fotky podle rozlišení vzhledem k tisku.

Nejdřív jsem chtěl jen pár testovacích fotek a něco málo pro tetu v malém formátu, ale nějak se mi výběr zvrhnul a zkusil jsem víc kombinací jejich tisku, celkem za 600 Kč, tak snad se to vytiskne pěkně... :) Zkusil jsem i ten jejich čistě černobílý tisk, pak mezi barevnými částečně černobílou s barevnými prvky a jinak vše barevné laminované a pár lesklých, většina v A3, menší půlka A4 a pak 13x18. Až dojdou, tak sem dopíšu, jak vypadají, je projdu jednotlivě s porovnáním podle monitoru.
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Další

Zpět na TISK fotografií