Monitor pro dig. fotografii

Příspěvekod kurťa » 23 říj 2011, 18:26

LorDP píše:Jedině EIZO nic jiného pak už jenom záleží na ceně. Nejlepší je CG řada.

Nevím jestli "jedině EIZO", ale s mým S2243W jsem zatím úplně spokojený :) Před nákupem jsem hledal něco srovnatelného ve stáji NEC, ale 22´´ + 1920*1200 nakonec zvítězilo a s "doplňkem" X-Rite i1 Display Pro za příjemnou cenu si rozumí výtečně.

Vojta: souhlasím s "Moukou". Kdybych chtěl mermomocí na úpravu fotek místo klasického PC laptop, vydal bych se cestou samostatného kvalitního IPS/PVA panelu a lehkého notebooku.
kurťa
moderátor

Vlastním jménem: David Kurtin

Příspěvekod zdenekbrtek » 10 pro 2011, 17:20

Asi před čtymi roky jsem vyměnil, tady na Valašsku za měnu nejtvrdší -4 litry slibovice -starší počítač. Já jsem byl spokojen a nový majitel čtyř litrů taky, byla trnková.Monitor počítače je asi dvacetikilový, pro úpravu fotek dostačoval. Zvětšeniny, které jsem si dával dělat (většinou 20 x 30) vypadají docela slušně, jen občas zelená v protisvětle zabíhala trochu do žluté.Ale jinak tak, jak jsem to viděl vna monitoru, to vcelku na zvětšenině vypadalo. Když jsem se přihlásil sem, na fórum, u některých fotek je mi vytýkána slabší TK - šum, nadměrný kontrast, vypálená světla.Naspřed jsem si říkal, že jde o přehnané bazírování na kvalitě. Nedávno jsem měl možnost si prohlídnout své fotky na velké obrazovce s Full hd rozlišením a byl to pro mne docela šok. Vytýkané nedostatky, které jsem na svém monitoru neviděl, se tady projevily naplno, na druhou stranu bylo vidět i daleko víc detailů.Chci se tedy zeptat - bude něco řešit koupě monitoru v ceně do 3000 Kč ?Když jsem se díval na předcházející diskuzi, tak ceny jsou mimo mé možnosti. A potom - jak je možné, že fotky vychází na papír vcelku dobře, šum, kontrast ani vypálená světla, proti tomu, co jsem viděl na velké obrazovce, jsou na fotkách daleko pžíznivější.
zdenekbrtek
VIP

Vlastním jménem: Zdeněk Kratochvíl

Příspěvekod neox2 » 10 pro 2011, 17:55

Určite kúpa nového monitoru niečo vyrieši, no niesom si istý že za 3000Kč zoženieš niečo poriadne, možno z bazaru, ale to ty asi nechceš, dá sa za trochu vyššiu cenu zohnať výborne hodnotený monitor IPS od LG, neviem však presne aká je cena v Kč ale v eurách stojí okolo 160 eur. :)
Tu je link: http://www.lg.com/cz/it-produkty/monito ... PS231P.jsp
a ešte jeden...tento ma tiež zaujal ale neviem či je v nom a v tom predošlom nejaký rozdiel , teda okrem výzoru. :)
http://www.lg.com/cz/it-produkty/monito ... PS231P.jsp
Nikon D3100, N 18-55 f/ 3.5-5.6 VR Asp., Tamron SP 70-300 f/4-5.6 VC USD, Nikon SB-700, Kenko SHQ 1,5x, Triopo GX-1127,fotostan Ameristep Gunner, mask. sieť a iné potrebné drobnosti pre zjednodušenie a zlepšenie fotografovania
neox2
stálý

Vlastním jménem: Adam Dubas

Příspěvekod taek » 10 pro 2011, 19:00

Za 3 tis to bude nejspíš nějaký kancelářský 6ti bitový TN display. Má to menší gamut (míň barev) a vysoký kontrast. Do kanceláře je to jedno, na fotky se to už ale zrovna moc nehodí. Zkus trochu připlatit a poohlédnout se po nějakém PVA nebo IPS monitoru, oproti dřívějšku to docela zlevnilo. Jinak displej je oproti klasickému CRT lepší už jen proto, že z něj nebolí oči.

To co vidíš na obrazovce není to, co obsahuje ta fotka. Monitor třeba bude už ukazovat vypálená místa, protože je mimo jeho možnosti zobrazit danou barvu a zobrazí nejbližší bližší, kterou umí - což bude třeba ta absolutní bílá. Další věcí je, že při tisku se jedná o substraktivní podání barev, což je úplně něco jiného, než způsob zobrazení barev na displeji - aditivní podání barev. Prostě vzájemně se lze oběma způsoby k sobě jen přiblížit, ale nikdy nedostaneš absolutní shody. Čím lepší pak technologie, tím věrnější to bude.
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Příspěvekod martin.hesko » 10 pro 2011, 20:05

taek píše:Za 3 tis to bude nejspíš nějaký kancelářský 6ti bitový TN display. Má to menší gamut (míň barev) a vysoký kontrast. Do kanceláře je to jedno, na fotky se to už ale zrovna moc nehodí. Zkus trochu připlatit a poohlédnout se po nějakém PVA nebo IPS monitoru, oproti dřívějšku to docela zlevnilo. Jinak displej je oproti klasickému CRT lepší už jen proto, že z něj nebolí oči.

To co vidíš na obrazovce není to, co obsahuje ta fotka. Monitor třeba bude už ukazovat vypálená místa, protože je mimo jeho možnosti zobrazit danou barvu a zobrazí nejbližší bližší, kterou umí - což bude třeba ta absolutní bílá. Další věcí je, že při tisku se jedná o substraktivní podání barev, což je úplně něco jiného, než způsob zobrazení barev na displeji - aditivní podání barev. Prostě vzájemně se lze oběma způsoby k sobě jen přiblížit, ale nikdy nedostaneš absolutní shody. Čím lepší pak technologie, tím věrnější to bude.

ale veď ten čo adam ukazuje, je IPS, či? :)
Canon 600D; Canon 100-400 L IS USM, Velbon Sherpa 750R, Ameristep Gunner, Lowepro Flipside 400
http://www.martinhesko.sk
martin.hesko
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Martin Hesko

Příspěvekod Kverk » 10 pro 2011, 20:09

Za 3 tisíce bych LCD pro zpracování fotografie kupovat nedoporučoval. To raději sehnat sice starý, ale kalibrovatelný profesionální CRT s obrazovkou ve slušném stavu - dá se změřit. Výsledek bude barevně po kalibraci jistě lepší než z LCD nejen do 3, ale i do 7 tisíc. A časem třeba našetříš na "pořádný".
Já na takových profi CRT vydržel dlouho , než jsem našetřil na CG Eiza.
Eiza ředy "S" jsou dnes též slušně kalibrovatelné a mají už i 10bitovou barevnou škálu. Jen cena je stále tuším okolo 10ti a více... např. zde: http://www.eizo.cz/monitory/flexscan/s- ... S1932.html
a to je velmi základní model, který bych na vážnější práci s fotografiemi určitě nedoporučil, ale splňuje už alespoň nároky na kalibraci a barevnou stálost.
Mohu se podívat - tuším ještě jeden profi CRT mám (schovaný jako kdyby něco..., aby bylo na čem rychle pracovat)
Kdybys měl zájem, za chutnou tekutinu bychom se jistě dohodli... A kalibraci bych ti provedl zdarma, pokud by tě to potěšilo - přece - budou ty vánoce...
Jen je to velké mrcha - 21" a kil bude mít hodně přes 20 :-)))
Kverk
Kverk
protahující

Příspěvekod Kverk » 10 pro 2011, 20:15

No ono není IPS jako IPS (bohužel). Poslední dobou se vyrojilo mnoho LCD s touto technologií obrazovek. Pro fotografii je však důležitá celá řada dalších parametrů - tedy nejen typ obrazovky, ale především podání polotonů, černé, možnosti kalibrace (takové, kterou monitor udrží pod delší dobu - alespoň několik týdnů...), homogenita a stálost podvícení a další...
Je to jako se vším ostatním ...
"Ne vždy je nejvíce Megapixelů to nejlepší pro slušnou práci"
Kverk
Kverk
protahující

Příspěvekod Indian » 10 pro 2011, 20:20

Ten co sem dal adam vypadá dobře IPS určitě pujde kalibrovat:-) jen stojí 4k
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Indian
VIP

Vlastním jménem: Michal Pešata

Příspěvekod SandWalker » 11 pro 2011, 11:49

Kverk píše:No ono není IPS jako IPS (bohužel). Poslední dobou se vyrojilo mnoho LCD s touto technologií obrazovek. Pro fotografii je však důležitá celá řada dalších parametrů - tedy nejen typ obrazovky, ale především podání polotonů, černé, možnosti kalibrace (takové, kterou monitor udrží pod delší dobu - alespoň několik týdnů...), homogenita a stálost podvícení a další...
Je to jako se vším ostatním ...
"Ne vždy je nejvíce Megapixelů to nejlepší pro slušnou práci"

.....je mi jasne, ze teto discipline bezvadne rozumis a to i prakticky - prosim muzes mi poradit, jestli iMac 27-inch LED-backlit glossy widescreen, TFT display with support for millions of colours, : oops: Resolution: 2560x1440 pixels a to cele na AMD Radeon HD 6970M with 1GB .... ma nejaky rozumny obrazovy vystup ? Nebavim se o vlastnim MACu - tam je mi to zrejme (s mrkwosoftem nechci mit uz nic spolecneho) mam na mysli prave ten prislusny monitor. Diky : good:
SandWalker
zkušený běžný

Vlastním jménem: Tom

Příspěvekod zdenekbrtek » 11 pro 2011, 18:59

Zatím díky všem za ochotu a rady, nechám si to ještě projít hlavou.Pro Kverka - letos jsem zatím ještě nepálil, až po Novém roce, takže díky za nabídku a když nic neseženu, tak bych se pak ozval. Synovec pracuje na Bulovce, tak by snad byl ochoten až pojede domů to monstrum sem dopravit, vlakem by to byl problém.
zdenekbrtek
VIP

Vlastním jménem: Zdeněk Kratochvíl

Příspěvekod Sofin » 11 pro 2011, 19:59

Já mám LG IPS231 a za ty peníze je parádní. Samozřejmě že by mu prospělo kalibrování pomocí sondy aby byl výsledek dokonalý, ale i tak byl rozdíl po přechodu z TN technologie brutálně vidět. Jediný problém je, že když se teď podívám na své fotky co mám na webu u někoho jiného s TN monitorem nebo v práci tak mi připadají takové horší a míň hezké než jsem zvyklý z domu : D
Nikon D7100 | N18-200 VRII | N35/1.8 | T60/2 Macro | S150mm OS Macro | S50-500mm "Bigma" | TC Kenko 1,4x + 2x| SB-800 | Metz 15 MS-1| SIRUI M-3204 + K-30x + Benro GH-A | Pro Runner 450 AW
Sofin
zimní host

Vlastním jménem: Petr Sovka

Příspěvekod vafo » 13 pro 2011, 03:21

Po delším používání mi tento rok odešlo CRT-éčko EIZO a musel jsem tedy řešit co pořídit. Po konzultaci a osobním vyzkoušení, jsem dal na radu odborníka a skvělého kolegy a pořídil LCD monitor BenQ VW2420H . Za tuhle cenu dodně muziky : D Kalibraci jsem provedl jen podle oka za pomoci tabulky, takže pokud mé podání fotek Vám nesedí, nebude chyba na Vašem přijímači :)
vafo
zkušený běžný

Vlastním jménem: Vlasťa Horák

Příspěvekod Mouka » 13 pro 2011, 13:48

Na tím BenQem jsem taky chvíli uvažoval, ale pak jsem je zavrhl především kvůli poměru stran 16:9. Na zpracování fotek to zrovna dobrý poměr není. Takže jsem čekal, co se objeví, jednoznačně jsem trval na poměru 16:10. Nakonec jsem asi před 2 měsíci koupil tehdy novinku Dell U2412M. A spokojenost náramná! Je to IPS, rozlišení 1920x1200, dá se i na stojáka .... sice o něco dražší, ale nelituji ....
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod Saint » 08 dub 2012, 09:39

Dobrý den,
po dlouhém rozhodování, jsem objednal nové 2 monitory, na upravu fotografií. Jde o 23" monitory LG. Objednal jsem je po vyzkoušení při práci s fotkama a musím říct že jsou skvělé. Jde o typ

LG MT IPS LCD LED 23" IPS231P-BN 1920 x 1080, 5M:1, 5ms, 178/178, D-Sub, DVI-D, 250cd, sRGB, HDCP, DDC/CI - IPS231P-BN.AEU

Nechtěl jsem dávat za monitor 10.000,- x2 pro mne zbytečné ,myslím že tohle mi poslouží stejným způsobem.

Rád si poslechnu vaše názory.
Saint

Příspěvekod Totmi » 21 pro 2012, 13:06

Tak už vím, proč mě u většiny fotek byla vytýkána horší TK. Ze starého notebooku jsem tento týden přešel na nový monitor www.alza.cz/23-nec-multisync-ex231wp-cerny-d287427.htm a čekalo mě docela velké překvapení. Už vidím co sem na noťasu neviděl.. Monitor je super. Fotku už tak moc ne.. : shock:
Technika: Canon 1DX, 5D mk3,16-35/4L is, 50/1,8, 100/2,8L is, 70-200/4L, 400/5,6 L, Extender 1,4x III, Blesk 580EX 2, Stativ + hlava FEISOL,

www.martin-grossman.cz
Totmi
zkušený běžný

Vlastním jménem: Martin Grossman

Příspěvekod Šeba24 » 16 zář 2013, 09:16

Zdravím, vidím že tady toto vlákno je sice staršího data ale třeba někdo odpoví mám v plánu nový monitor nebo spíš externí k notebooku než bude pevný pc.
myslíte že tady ten bude za něco stát? http://www.alza.cz/27-dell-u2713h-ultrasharp-d353760.htm nebo v té ceně už je lepší EIZO či stačí levnější?

Díky za případné typy. : wink:
Technika: Canon 5D mark III, Canon 500 f/4 IS USM, Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, Canon EF 16-35mm f/4,0 L IS USM stativ GITZO GT4542LS Systematic, dálková spoušť atd.
Šeba24
zkušený vzácný host

Vlastním jménem: Vladimír Šebík

Příspěvekod Attronach » 16 zář 2013, 11:48

Ja tam v recenzich nasel jednu, kterou asi neuskodi precist

Kód: Vybrat vše
Jsem profesionální fotografa a mám doma už jeden kvalitní eizo monitor. Chtěl jsem tento použít jako druhý monitor na rozšíření pracovní plochy. Chápal jsem, že kvalita obrazu za tu cenu nebude bůhvíjaká (jsem asi náročný uživatel) Bohužel jsem byl přesto zklamán. Sotva naběhly okna a naskočil černý spořič, byly vidět obrovské rozdíly mezi podsvícením. Pravá strana byla o několik procent světlejší, pravý roh sám byl modřejší než levý. U všech okrajů byl rozdíl oproti středu o několik málo procent. Samotná černá oproti vedlejšímu monitoru byla jen šedá a to jsem zkoušel všechny možné barevné i kontrastní nastavení. Celkově barvy byly dost přehnané, zacílené spíše na efekt. Čekal jsem, že se třeba panel zahoří a tak jsem zkoušel počkat skoro týden. Pak jsem ho šel vrátit a koupil radši ještě jednou eizo, konkrétně 24" EIZO S2433WFS-BK EcoView, momentálně na alze za 17 tisíc. Rozdíl těch tří tisíc mi neopřišel tak zásadní. Byl to šok. Skvělé barvy, 10 bitové zpracování obrazu je fakt znát, černá je černá, žádné složité nastavování. Dost hraji pc hry a myslel jsem, že ten 27palcový monitor zlepší zážitek z hraní, ale nakonec ani rozlišení 2560x1440 u dellu oproti 1920x1200 u eiza nepřináší žádný zásadní požitek. Všechno přebíjí nádherné bohaté barvy eiza. Moje doporučení tedy zní. Nenechte se zlákat velikostí, spíše investujte do kvality samotné. Dodávám, že monitor mi běží v pracovně, kde je stále tma, rozdíly na světle nemusí být tak znát.
Nikon D7100 | Nikkor AF-S 300 f/4D IF-ED | TC-14II | Nikkor AF-S 18-105 f/3.5-5,6G ED | FEISOL CT-3442 Rapid + CB-40D | http://www.photo-nature.cz
Attronach
stálý

Vlastním jménem: Vladimir Zenatik

Příspěvekod Šeba24 » 16 zář 2013, 12:32

Attronach píše:Ja tam v recenzich nasel jednu, kterou asi neuskodi precist

Kód: Vybrat vše
Jsem profesionální fotografa a mám doma už jeden kvalitní eizo monitor. Chtěl jsem tento použít jako druhý monitor na rozšíření pracovní plochy. Chápal jsem, že kvalita obrazu za tu cenu nebude bůhvíjaká (jsem asi náročný uživatel) Bohužel jsem byl přesto zklamán. Sotva naběhly okna a naskočil černý spořič, byly vidět obrovské rozdíly mezi podsvícením. Pravá strana byla o několik procent světlejší, pravý roh sám byl modřejší než levý. U všech okrajů byl rozdíl oproti středu o několik málo procent. Samotná černá oproti vedlejšímu monitoru byla jen šedá a to jsem zkoušel všechny možné barevné i kontrastní nastavení. Celkově barvy byly dost přehnané, zacílené spíše na efekt. Čekal jsem, že se třeba panel zahoří a tak jsem zkoušel počkat skoro týden. Pak jsem ho šel vrátit a koupil radši ještě jednou eizo, konkrétně 24" EIZO S2433WFS-BK EcoView, momentálně na alze za 17 tisíc. Rozdíl těch tří tisíc mi neopřišel tak zásadní. Byl to šok. Skvělé barvy, 10 bitové zpracování obrazu je fakt znát, černá je černá, žádné složité nastavování. Dost hraji pc hry a myslel jsem, že ten 27palcový monitor zlepší zážitek z hraní, ale nakonec ani rozlišení 2560x1440 u dellu oproti 1920x1200 u eiza nepřináší žádný zásadní požitek. Všechno přebíjí nádherné bohaté barvy eiza. Moje doporučení tedy zní. Nenechte se zlákat velikostí, spíše investujte do kvality samotné. Dodávám, že monitor mi běží v pracovně, kde je stále tma, rozdíly na světle nemusí být tak znát.

zajímavé to si našel tady na fóru nebo někde jinde?
Technika: Canon 5D mark III, Canon 500 f/4 IS USM, Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, Canon EF 16-35mm f/4,0 L IS USM stativ GITZO GT4542LS Systematic, dálková spoušť atd.
Šeba24
zkušený vzácný host

Příspěvekod Attronach » 16 zář 2013, 13:10

Šeba24 píše:

V recenzich primo na strankach prodejce (Alza).
Nikon D7100 | Nikkor AF-S 300 f/4D IF-ED | TC-14II | Nikkor AF-S 18-105 f/3.5-5,6G ED | FEISOL CT-3442 Rapid + CB-40D | http://www.photo-nature.cz
Attronach
stálý

Příspěvekod Šeba24 » 16 zář 2013, 18:32

Attronach píše:
Šeba24 píše:

V recenzich primo na strankach prodejce (Alza).

No párkrát už sem slyšel že jedině Eizo ale myslím že zas tak divoké to nebude.
Šeba24
zkušený vzácný host

Příspěvekod Attronach » 17 zář 2013, 06:49

Šeba24 píše:No párkrát už sem slyšel že jedině Eizo ale myslím že zas tak divoké to nebude.

Jen pro informaci ja mam HP 3065 http://www.svethardware.cz/recenze-nejvetsi-z-obru-hp-lp3065/15705-6.
Sice to neni Eizo, ale co je pro me dulezite je to barevne hodne verne.
Druha vec je, ze ma hodne tmave podsviceni (i kdyz mirne nerovnomerne), protoze me vadi NEcerna barva monitoru.

To jen tak pro predstavu.
Attronach
stálý

Příspěvekod Attronach » 28 zář 2013, 10:05

Pokud je to jeste aktualni, za zminku stoji:

http://www.alza.cz/23-eizo-fs2333-bk-ecoview-d366114.htm

8.5 tisice s dani, udajne hodne dobry, HW kalibrace...
Attronach
stálý

Příspěvekod Šeba24 » 03 říj 2013, 20:55

Attronach píše:Pokud je to jeste aktualni, za zminku stoji:

http://www.alza.cz/23-eizo-fs2333-bk-ecoview-d366114.htm

8.5 tisice s dani, udajne hodne dobry, HW kalibrace...

Vypadá zajímavě! : wink:
Šeba24
zkušený vzácný host

Příspěvekod Kverk » 03 říj 2013, 21:47

Zdravím
doporučuji prostudovat technické parametry přímo na Eizu...
http://www.eizo.cz/monitory/foris/23/FS2333.html
V téhle cenové relaci HW kalibrovatelné monitory opravdu neexistují - nicméně pro běžné použití i pro úpravu fotografií s přijetím výše uvedených kompromisů to není špatná volba.
Pokud má jít o vážnější práci s fotografií (za co nejnižší peníz), doporučoval bych typ CS230
Kverk
Kverk
protahující

Příspěvekod Nadzi » 21 črc 2014, 19:09

Zdravim pani
tak som sa potesil a kupil som si monitor taky uz trochu lepsi ako moj notebook

http://www.alza.sk/23-eizo-fs2333-bk-ec ... tm#recenze

a ktomu som si kupil aj kalibracnu sondu http://www.alza.sk/kolorimetr-1-display-pro-d534543.htm

ale neviem ci snou neviem robit alebo to tak ma byt ale nakolko som kalibroval niekolko krat monitor rozdiel vobec nevidim a druha vec vobec neviem ci mam nastaveny ten profil ktory som si vytvoril neviem kde sa to pozera

viete mi niekto kto uz HW kalibroval vtom poradit?

program mam i1profile...
Predam Nikon D7100 telo zaruka 1,5 rok cena 800 eur + dohoda ziadne znamky pouzivania cca 10 000 cvakov
Nadzi
běžný

PředchozíDalší

Zpět na Počítačový hardware