Notebook na prohlížení fotek

Příspěvekod Flarin » 09 črc 2012, 12:42

Ahoj,
potřebuju poradit jaký koupit notebook na prohlížení fotek. Nikoliv na úpravy (ty dělám doma), opravdu jenom promazání, případně ohodnocení, které fotky půjdou do užšího výběru a tak. Ale zase aby to zobrazení stálo za to. Mám HP (5 let starý) a tam je to úplně out. Display bych chtěl tak asi 11 - 13" (max. 13). Svižný HW (prohlížím RAW). Rozumná cena.
Rozepište se co používáte a proč a jak to má kvalitní displej.
Díky.
J.
Flarin
protahující

Vlastním jménem: Jaroslav Kunčík

Příspěvekod Mouka » 09 črc 2012, 21:18

Ahoj, tak to nebude vůbec lehká volba, protože kombinaci všech požadovaných vlastností splní (ultra) book od cca 20 000,-. Chtělo by to IPS displej, i když na promazání neostrých či jinak zle pochroumaných fotek stačí úplně cokoliv. Volil bych matný displej, SSD disk třeba 128 GB (pokud nechceš na disku schovávat fotky ve větší míře) s rychlostí zápisu a čtení cca 500MB/s, procesor min i5, RAM 4GB. Možná by vyhověl i s i3, je to sice dvoujádro, ale na ty fotky OK. Bude to docela blesk hlavně díky tomu disku. I u relativně levného booku výměnou disku za SSD získáš výbornou rychlost. Jen je potřeba zvolit shodnou kombinaci sběrnice SATA, nejlépe obě SATA III. SSD disk požadované rychlosti už je za cca 2800,-.
Obecně ale 13" notebooky jsou docela drahé. Nebude jednoduché dostat se i se základním výkonnějším modelem (a s klasickým diskem) na cenu okolo 15 000,-., ale nevím, co to je "rozumná cena".
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod Flarin » 10 črc 2012, 08:18

To Mouka: díky za odpověď.
Já si celkem dovedu představit jakou HW výbavu by měl NTB mít. Cena je tak okolo 15000,-, čímž se nevlezu do ceny pro IPS panel :-(. No a proto mě zajímají hlavně případné zkušenosti s konkrétními typy. Jsem si skoro jistý, že v kvalitě TN panelů jednotlivých NTB budou rozdíly. Možná i propastné a o to mi hlavně jde. Nějak se mi nedaří vyčíst na netu konkrétní zkušenosti s konkrétními typy NTbků.
Díky.
Flarin
protahující

Vlastním jménem: Jaroslav Kunčík

Příspěvekod DaveH » 10 črc 2012, 09:43

Upřímně, já jsem podobným uvažováním strávil poslední 3 týdny a nic jsem nevybral, buď je to notebook k ničemu, nebo naopak jako skladiště fotek příliž drahé z mého pohledu, takže jsem se na to vykašlal, budu dál používat 4 roky starý notebook jen na promazání a zálohu na cestách a rači ty peníze dám do fotovybavení :-(. Hmm to není moc pozitivní názor, ale co už.

Abych byl trochu konkrétnější, problém je ten nárok na malé rozměry a hmotnost a přitom slušnou výbavu a display, takové sice existují ale připadnou mi sakra předražené.
Nikon D4, D7000 + Nikkor 500/4 VR, Nikkor 105 Makro, pod vodu Nikon D80, pouzdro Ikelite + 2x blesk Ikelite 125 - http://www.dhphoto.cz/
DaveH
zkušený protahující

Vlastním jménem: David Havel

Příspěvekod balda » 10 črc 2012, 13:23

Ahoj, zeptám se, nemá někdo zkušenost s užíváním tabletu pro podobné účely? Tedy snadno přenosné zařízení pro prohlížení, základní selekci nebo případnou zálohu na cestě. Je mi jasné, že se ani zdaleka nejedná o profi přístup, ale ač jsem dříve nebyl příznivcem tabletů, přijde mi, že poslední dobou se jejich zobrazovací schopnosti a výkon zlepšují. Jelikož se v jejich nabídkácha možnostech moc podrobně neorientují, napadlo mě, zda s tím nemá někdo zkušenost.
Canon 550D, 17-40 F4L, 70-200 F4L, 200 F2.8L, TC2x, 50 F1.8, Manfrotto 055XPROB + Cullman MB8.5, VELBON Ultrek UT-43D a nějaká ta drobotina...
balda
vzácný host

Vlastním jménem: Ondřej Balý

Příspěvekod Indian » 10 črc 2012, 21:51

možná blbá připomínka ale bude umět např. android raw kodeky?
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Indian
VIP

Vlastním jménem: Michal Pešata

Příspěvekod kurťa » 10 črc 2012, 22:06

Myslím, že Mecan používá iPad (i když nevím, jestli zrovna k těmto účelům)
kurťa
moderátor

Vlastním jménem: David Kurtin

Příspěvekod Photomecan » 20 lis 2012, 20:56

IPad je bezva zařízení na konzumaci obsahu, prohlížení fotek je na něm bezva. Ale tím to končí, na cesty nepoužitelný bo měl Steve něco proti USB - takže zálohování karet nefunguje a nefunguje ani ext.HDD. Už ho má dcera.
Nicméně v rámci upgrade dorazil domů Acer Aspire S7 s IPS panelem (dotyk) a HD rozlišením. 1,27 kg, 13" a celokovové tělo, 2xUSB 3 (čtečka a ext.HDD) - zatím dobrý. Displej je fajn, i když nepokrývá plně sRGB, pořád je to proti TN displejům posun jako hrom. Ještě lepší je Asus Zenbook Prime. Už se s ním dá dělat, ještě ho musím zkalibrovat...
Photomecan
administrátor

Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Příspěvekod MartinP » 20 lis 2012, 21:46

to myslis i na upravu fotek ? nebo jen na cesty ?
Olympus OMD EM1 mkII + 300/4 Pro IS + 40-150/2,8 Pro + 12-40/2,8 Pro
dříve: syn Ondra + Nikkor 300/2,8 VR2 +TC20III+TC17II + Sigma 150/2,8 MACRO + Tamron 150-600 + Nikon D500+D800+D7100
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Vlastním jménem: Martin Pelánek

Příspěvekod orchidej » 20 lis 2012, 23:24

Jen pro zajímavost, zrovna řeším něco podobného. Po zvažování všech pro a proti, jsem se nakonec (asi před hodinou) rozhodl koupit Samsung Galaxy Note GT-N8010 WiFi. Umožňuje použít USB (přes adaptér za 30 Kč), takže záloha by měl fungovat (jen budu muset ověřit, jeslti dokáže rozběhnout disk nebo bude třeba zálohovat na karty přes čtečku, případně na USB flashdisk). Vnitřní paměť je jen 16GB, ale dá se rozšířit přes microSD o dalších 32GB, respektive 64 GB. Na Android marketu je několik programů pro práci s raw, mně bude stačit, když mi fotky zobrazí a ty největší hrůzy dokáže vymazat (upravovat budu až doma). Tablet jsem dlouho ignoroval, ael je to super pomocník na cesty, nejen kvůli filmům, hrám a hudbě na nudu v letadle, ale zejména je ideální pro uložení map, hlasů practva a různých field guidů. S ntb je v tomhle směru práce komplikovaná, pomalu nabíhají, pomalu se vypínají, rychle se vybijí. NA Ebay jsem našel pouzdro, které obsahuje klávesnici, v setu je zmíněná redukce na usb a folie na displej a to vše asi za 400 Kč. No zkrátka, do konce týdne ho koupím a všechno otestuju (jestli mi to manželka dovolí). Jestli jsou mé předpoklady správné, bude mým průvodcem na cesty už v březnu.
orchidej
zkušený běžný

Vlastním jménem: Petr Bambousek

Příspěvekod Photomecan » 22 lis 2012, 17:52

Martin: Marťas, je to dotykový IPS displej v 1920 x 1050, hodí se po kalibraci i na úpravu fotek..alespoň rámcovou. O víkendu provedu kalibraci a pak porovnám a okomettricky doladím s Eizem. Běhají na tom Win8, to debilní Metro jsem hned zrušil. Váží jen něco nad kilo, SSD disk, nabíhá bleskově. Až na poněkud teplooušský design dobrý. Displej je skleněný z obou stran, nevím jak cesty přežije ale je to pprý Gorilla :). Klávesnice je nějaká citlivá, občas to píše víc písmenek...bo co.
Petr: zjisti, jaké napájení je USB schopno zajistit, externí HDD má dost odběr. Já si říkal, že možná Surface od MS by mohl být to pravvé na cesty (prohlížení, zálohy, první rychlá selekce,, nějaká ta zábava..)
V březnu jedeš kam? Borneo?
Photomecan
administrátor

Příspěvekod TomasS » 22 lis 2012, 19:16

ak sa nemylim tak je to 5V a 100 mA, na poziadanie to moze byt az 500mA, takze disky s odberom do 2,5W by mali ist v poho
TomasS
zimní host

Vlastním jménem: Tomas Slamka

Příspěvekod SandWalker » 22 lis 2012, 22:18

Ja bych iPad tak uplne nezatracoval - naopak.

http://photo-slideshow-director.com/blo ... your-ipad/

Jinym slovem 29 USD resi profi vse vcetne RAW. Sprava fotek (ne upravy) v Apple "Aperture" mi pripada genialni a pro bezne cesty, pripadne pro skutecny outdoor wildlife asi nebude nic lepsiho (retina, solar napajeni, 10 hodin zdroj, 64Gb! atd. atd.)
SandWalker
zkušený běžný

Vlastním jménem: Tom

Příspěvekod SandWalker » 23 lis 2012, 09:22

Jeste neco k "Aperture"

http://www.apple.com/aperture/specs/raw.html

Neznam komplexnejsi a pohodlnejsi system pro disciplinu kterou se tak radostne zabyvame (receno ponekud kdyz ne zaujate tak nadnesene) Silu "jablecneho" retezce vybaveni k procesu fotografovani od terenu az po profi vystup, zda se mi byti proste dokonaly.

Zastaveni a ulozeni svetla v terenu (samozejme hovorim o Canooonu : wink: )
- prevod na iPad nebo iPad Mini 64G do Apperture
- okamzita jednoducha selekce
- v pripade spojeni se siti pri navratu na pripadnou zakladnu automaticke odeslani nejvzacnejsich extra snimku do iCloud prostoru odkudkoli na planete kdy je mam v te chvili i doma na iMac
- po stastnem navratu domu behem vitani s manzelkou, detmi, kockou a psem automaticka synchronizace vseho do iMac pres WiFi
- rozrazeni na iMac v Aperture podle nekonecnych moznosti atributu a priorit
- postproces (ovsem zde urcite na Photoshop pro Mac)
- presentace milackum doma, ci kontrola vseho pres "AppleTV"
- automaticky, bezdratove, jednodche, zadne nastavovani, trapeni a hlavne uz nikdy ne WOKNA a Mrkwosoft
.....idealni stav ke kteremu bych se nekdy ted chtel dobabrat ja.
Naposledy upravil SandWalker dne 23 lis 2012, 11:11, celkově upraveno 3
SandWalker
zkušený běžný

Příspěvekod orchidej » 23 lis 2012, 09:46

Dneska by mi měl tablet dorazit. Myslím, že iPad je naprosto skvělá věc, navíc nová retina je určitě úžasná. Byl by to bohužel jediný iVýrobek u nás doma a další si dovolit nemůžu, tak jsem zvolil ten Samsung. Ten má navíc tužku, která umí supr věci. Bude se mi to hodit na kurzy, k vysvětlování a podobně.
http://www.youtube.com/watch?v=qbgBxr4H59A

Martin: ano, opět se vracím ... a asi ještě párkrát budu :-)
orchidej
zkušený běžný

Příspěvekod Photomecan » 23 lis 2012, 12:09

SandWalker - já to mám trošku jinak, na cestě potřebuješ alespoň 1x zálohu všeho, ideální stav je 1 CF32GB / den pobytu (minimum) + ext.HDD, do kterého vždy večer, bez selekce nasypu denní produkci. Mám tedy fotky jak na kartě (označená číslem, 1 = den první) tak v adresáři Den1 na HDD. Je to možná stupidní, ale ono na nějaké selekce není čas, a navíc, trávit ho v Africe nebo jinde čuměním do NB? To ani náhodou, na to je čas doma. Proto je pro mě NB jen zbytečná přítěž, IPad by se jevil ( vzhledem k jeho přidané hodnotě - výdrž, encyklopedie, zvuky, zábava) jako ideální, ale bez funkčního USB, schopným roztočit extHDD je mi na prd...bohužel. Navíc iTunes považuji za nejhorší kus SW široko daleko, možná pro amíky dobrý, ale pro odchovance DOSem je to hnus. Nějak nejsem schopen akceptovat organizaci práce, Applem prosazovanou (já prostě chci vědět, kde ty data mám, uložit si je kam chci já a dostat se k nim různě). Takže I_svět pro mne určitě ne. Fakt jsem to zkoušel, nejde to, jsem hrozná konzerva..já tu vizi chápu, asi je pro lidi blbuvzdorná - mít vše, co chci mít v IPadu prvně na PC a pak jen dělat synchronizaci..třeba někdy, ale těžko.
Petrovo řešení je mi mnohem bližší, i když si bude muset dokoupit nějaký USB hub, aby tam nacpal 2 zařízení. Ale Petr nekropí, on je umělec :).
Photomecan
administrátor

Příspěvekod michy » 23 lis 2012, 13:59

Já měl teď půjčený na kurz tablet od Asusu a asi do něj půjdu, rozhodně ideální věc do terénu, když chci někomu něco ukázat, má to i přídavnou klávesnici, atd. Celkem mně to nadchlo
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Příspěvekod SandWalker » 23 lis 2012, 21:18

Martine, diky za odpoved. Psal jsem samozrejme v lehce zertovnem tonu a urcite je vse podmineno mnoha souvislostmi. Jiste neexistuje univerzalni reseni a prave naopak kazdy a to je moc fajn, mame k foceni jiny pristup a potreby, pro kazdeho na miru je dobre neco trochu nebo uplne jinak.

Zaver me hodil na zada : ROFL: "Petr nekropi, on je umelec." Tak jsi to Petre slysel a doufam, ze tem nosatym potforam na Borneu v breznu pekne pozalujes.
SandWalker
zkušený běžný

Příspěvekod orchidej » 23 lis 2012, 23:14

Zdraví vás otabletovaný "umělec" :"":
První dojmy ze Samsungu jsou úžasný, zatím se s ním sžívám. Z netu už mi letí udělátko, které má na jedné straně přípojku tabletu, na druhé straně USB vstup a SD čtečku. Jestli to bude fungovat, jak má, myslím, že mám přenos a archivaci na cestách vyřešené. Až to dorazí, udělám nějaké testíky, stejně tak s programem, který by měl zvládat RAW. Než to přijde, možná už budu mít i 6D, které umí wi-fi a měla by spolupracovat s aplikací EOS Remote. Tak se s tím vším nějak poperu a sepíšu o tom něco jako Tablet pro fotografy. Zatím mám tak tři týdny na to, než mi přijde udělátko a Canon konečně dá na pult slibovaný foťák :-)
orchidej
zkušený běžný

Příspěvekod orchidej » 26 lis 2012, 09:20

O víkendu jsem dal dohromady koncept článku, celkem mě šokovalo, že to zabralo 3 stránky textu. Teď čekám, až mi z e-bay dorazí redukce na SD/USB a až na trh vstoupí 6D (o víkendu jsem si ho mohl vzít konečně i do ruky), abych mohl své hypotézy vyzkoušet. Na Mikuláše bych to mohl vypublikovat, třeba si tam najdete inspiraci pro řešení podobné otázky.
orchidej
zkušený běžný

Příspěvekod michy » 26 lis 2012, 19:13

Už se těším na článek
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Zpět na Počítačový hardware