Focení s bleskem u krmítka?:-)

Příspěvekod Indian » 09 led 2010, 21:12

Ahoj všem, nevím zda jsme to umístil správně.......

Nějak slunce ne a ne vylézt a tím pádem musím asi použít blesk.........
a dotaz

v jakém módu a jak ho nastavujete např. při focení u krmítka

myslím, časy isa automatika korekce? a podobně dík moc

S bleskem nemám moc nafoceno, a poradf se mi zdá, že to musí umět více (jak je vidět na foru)

dík
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Indian
VIP

Vlastním jménem: Michal Pešata

Re: Focení s bleskem u krmítka?:-)

Příspěvekod kurťa » 09 led 2010, 21:39

Zkoušel jsem něco podobného jako je popsáno tady http://moosepeterson.com/blog/?p=3233 . Místo softboxu jsem přes blesk na starším stativu (origo stojánek na blesk má stativový závit) přehodil hromadu bublinkové folie, na manuál mod 1/8 výkonu, zoom 14mm, odpalováno na dálku pomocí vestavěného blesku. Je to jen opravdu na prosvětlení, "slunečné počasí" tím vykouzlit nešlo :) . Při zvýšení ISO mi ale přišlo, že šum je o hodně nižší než bez blesku a tím pádem jsem získával i vyšší exp. časy.
kurťa
moderátor

Vlastním jménem: David Kurtin

Příspěvekod Indian » 10 led 2010, 09:05

a čas necháváš na automatice? nebo si nastavíš ... cpo potřebuješ
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Indian
VIP

Vlastním jménem: Michal Pešata

Příspěvekod Jan Veber » 10 led 2010, 11:25

kurtind píše:Zkoušel jsem něco podobného jako je popsáno tady http://moosepeterson.com/blog/?p=3233 . Místo softboxu jsem přes blesk na starším stativu (origo stojánek na blesk má stativový závit) přehodil hromadu bublinkové folie, na manuál mod 1/8 výkonu, zoom 14mm, odpalováno na dálku pomocí vestavěného blesku. Je to jen opravdu na prosvětlení, "slunečné počasí" tím vykouzlit nešlo :) . Při zvýšení ISO mi ale přišlo, že šum je o hodně nižší než bez blesku a tím pádem jsem získával i vyšší exp. časy.

ahoj, prosím tě, přidáš nějakou fotečku? třeba i té soustavy? děkuju!
Honza
Jan Veber
zkušený protahující

Vlastním jménem: Jan Veber

Příspěvekod kurťa » 10 led 2010, 12:39

Používal jsem to na závěsné krmítko, které jsem měl přímo před oknem, takže se fotilo z domu. Sice s vypnutým topením v této místnosti, ale z pohodlí domu ;) .
Blesk byl pod oknem na stativu, na něm volně naházená bublinková folie - žádné spešl montáže, jednoduše položené. Byl v místnosti, takže folii případný vítr nesfouknul. Jestli potřebuješ vidět blesk přišroubovaný na stativu, tak foto klidně dodám :)
Žádný výsledek bohužel nevznikl. Ne že by světlo nestačilo, ale zkoušel jsem fotit letovky, ne "větvičkovky", tudíž jen příklad http://forum.photomecan.eu/viewtopic.php?f=66&t=354#p2802 - tato je ještě za slunečného počasí, bez blesku. Sýkory mi naletovaly zespodu, kde měly odsed. Musel jsem mít předostřeno na určené místo, pak vypnout AF, aby mi v daný moment nepřeostřil, clonu na f8 pro pokrytí většího rozsahu ostrosti, no a pak už zkoušet :) . Když už se podařilo ptakoše zachytit, následovala kontrola na displayi a případná korekce zaostření, atd. Na 50 expozicí vyšel asi 1 použitelný snímek ...což jsem si myslel do chvíle, kdy jsem ho zkontroloval na PC :D Takže znova... :D
- s bleskem nebyl problém, ptáci si na něj za chvíli zvykli. Neblýskal jsem taky pořád, krmítko jsem měl, aby se najedli, ne abych si jen zafotil ;) Teď chodím sypat do lesa, takže sestavu s bleskem odpalovaným na dálku nepoužívám. Už tak toho vždy táhnu dost, jeden stativ mi stačí.
Indian: čas byl na letovky nastavený 1/1000, korigoval jsem jenom ISO, a pak dodatečné zesvětlení v PC. Chce to prostě vyzkoušet na nějaké větvičce - jestli není světlo moc tvrdé, jestli leze už příliš šum při přenastavení ISO atd.
kurťa
moderátor

Příspěvekod Jan Veber » 10 led 2010, 12:54

kurtind-díky za info-blesk na stativu si dovedu představit :-), mně šlo o tu folii, mylslel jsem, že na tom máš nějakej fígl, to světlo se pěkně změkčilo? byl toi opravdu podstatný rozdíl opropti norm.světlu z blesku?
díky za odpověď!
Honza
Jan Veber
zkušený protahující

Příspěvekod kurťa » 10 led 2010, 14:33

Záleží na vzdálenosti od blesku a síle vrstvy té folie. Nejjednodušší je difusér koupit ;) , ale měl by stačit i tubus na blesku vycpaný difusním materiálem.
Tady je zajímavá montáž http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1019&message=32432635 :D .

- jen tak v rychlosti z ruky:

- čistý blesk

- slabá vrstva folie

- silná vrstva folie

- slabá vrstva + dál od blesku (asi 15cm)

- silná vrstva + dál od blesku

...ale stačí prostě zkoušet materiály.

Co takhle makrofotografové?? Nemáte nějaké osvědčené domácí montáže? :)
kurťa
moderátor

Příspěvekod Jan Veber » 10 led 2010, 14:44

Z makrofotografie jsem slyšel už dávno o jemné igelitce z obchoďáku omotané kolem blesku, ale ještě jsem to nezkoušel, ale pokud ji máme doma, vyzkouším a pověsím to sem !!
Jan Veber
zkušený protahující

Příspěvekod stugent » 10 led 2010, 15:00

Řešení na makro mám, ale to je asi na ptáky nepoužitelné.

Nejprve jsem si koupil nafukovací difuzor přes ebay, ale bylo to k ničemu. Světlo to změkčilo úplně nepatrně. Také jsem zkoušel sestavit kruhový blesk kolem objektivu, do kterého jsem svedl světlo z vestavěného blesku. To už bylo docela fajn, ale ten kruháč byl obrovský a papírový, takže se mi po několika použitích doslova rozpadl.

Po koupi externího blesku mě oslovilo toto řešení a sestrojil jsem něco podobného jako je tady:
http://www.diyphotography.net/the-reall ... el-bouncer

vzal jsem starý nástěnný kalendář, vytrhl z něj tvrdou podkladovou čtvrtku a z té jsem vyrobil ten zahnutý oblouk - žádný papír přes to už jsem nedával. Tím obloukem při makru pěkně obklopím list, na kterém hmyzák sedí a fotím. Odpaluji externí blesk s obloukem na dálku a interním blýsknu na pozadí, abych ho měl rovnoměrně osvětlené.

Jak ale říkám, na sýkorky u krmítka tohle není.

Sám teď potřebuji něco na difůzi světla v exteriéru při focení portrétu. Zvažuji nákup deštníku, ale po zkušenostech s tím nafukovacím cajkem z minula se už bojím další krámy tohohle typu pořizovat.
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Příspěvekod Jirkab » 20 čer 2010, 22:10

Nejedná se mi teď zrovna o krmítko, ale je to podobmá problematika.
Nemám zkušenosti z používáním blesku a tak by mě zajímalo jak nastavit blesk při focení ptáků třeba v přítmí pod korunami stromů. Když jsem to nechal na automatice, tak mě vycházely časy takřka stejné jako bez blesku a žádný efekt jsem nepozoroval (prosvětlení tmavých částí). Tak jsem nastavil manuálně 1/4 výkonu a už byl efekt patrný (až moc, chtělo by to asi ještě snížit výkon). Pro správný výsledek jsem ale musel korigovat expozici na - 1 2/3 EV. Znamená to tedy, že když dám na blesku manuál, tak se na foťáku automaticky neupraví expoziční čas? (převážně fotím s prioritou clony). Něco teď o tom čtu na netu ale moudrej z toho zatím moc nejsem, chce to asi zkoušet. Někdy ještě vyzkouším vyklopit blesk aby nemířil přímo na ptáka a nebylo světlo tak ostré.
Canon EOS 60D, C 400 f/5,6, blesk 430 EX II,TC Kenko 1,5DG, stativ Feisol CT-3401, hlava Vanguard SBH 250, batoh Lowepro Flipside 300, přenosný kryt, fotovor, atd., nadšení a trpělivost, http://www.bartosphoto.cz/
Jirkab
VIP

Vlastním jménem: Jiří Bartoš

Příspěvekod taek » 20 čer 2010, 22:47

Jirkab: Projdi si celý tenhle seriál o focení s bleskem, pomůže to. :-)

http://www.fotoradce.cz/zaciname-s-exte ... clanekid84
- dole je navigace na další části
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Příspěvekod Jirkab » 21 čer 2010, 16:02

Díky, právě tohle teď postupně studuju, myslel jsem spíš nějaké nastavení blesku konkrétně pro wildlife, třeba jaké máte s tímto zkušenosti. Chápu, že v různých situacích bude nastavení jiné, asi si to člověk musí vychytat a experimentovat.
Canon EOS 60D, C 400 f/5,6, blesk 430 EX II,TC Kenko 1,5DG, stativ Feisol CT-3401, hlava Vanguard SBH 250, batoh Lowepro Flipside 300, přenosný kryt, fotovor, atd., nadšení a trpělivost, http://www.bartosphoto.cz/
Jirkab
VIP

Vlastním jménem: Jiří Bartoš

Příspěvekod Nadzi » 31 srp 2014, 23:07

Taktiez som zacal studovat clanky o externych bleskoch ale je vobec vhodne pouzivat blesk pri tomto type fotografovania? (wild)

casto sa mi stava ze ked som niekde v niakom parku kde sa vyskytuju niaky ptaci su okolo stromy s hustym porastom a slunce se casto krat nedostane nebo nepronikne skrze tie stromy dostatocne a pak jako naschval se ptaci zdrzuju tam kde je toho svetla nejmene a pak mi vychadza iso nad 1000 a cas 1/50 a chcem vediet ci v takom pripade je vhodne pouzit blesk nebo se vykaslat nato a najit neco jineho?
Predam Nikon D7100 telo zaruka 1,5 rok cena 800 eur + dohoda ziadne znamky pouzivania cca 10 000 cvakov
Nadzi
běžný

Příspěvekod Nadzi » 31 srp 2014, 23:25

nasiel som niaky takyto jednoduchy blesk co nato poviete?

http://www.prolaika.sk/e-shop/nikon-sb-300-blesk/

naozaj mi staci ak sa stym da fotit za sumraku s co najmensim iso
nepotrebujem niaky blesk s odpalovacou rampou a menu s displayom proste len jednoduchy blesk ...

nebo tento
http://www.prolaika.sk/e-shop/nikon-1-s ... sk-cierny/
Predam Nikon D7100 telo zaruka 1,5 rok cena 800 eur + dohoda ziadne znamky pouzivania cca 10 000 cvakov
Nadzi
běžný

Příspěvekod Jean » 01 zář 2014, 08:11

Nadzi píše:Taktiez som zacal studovat clanky o externych bleskoch ale je vobec vhodne pouzivat blesk pri tomto type fotografovania? (wild)

Já na WL blesk používám minimálně. A když ano, tak s nasazeným better beamerem, v manuálním režimu a s výkonem sníženým na 1/16, či více. Lepší je ptáčky vytáhnout na světlo.

P.
Jean
VIP

Vlastním jménem: Petr Válek

Příspěvekod Nadzi » 01 zář 2014, 20:32

no tak to nikon blesk bude asi zbytecny bude stacit neco takoveto jednoducheho
kdyz stym budem fotit minimalne tak zbytocne utracat za niaky drahy

http://www.alza.sk/metz-mb-24-af-1-digi ... 261922.htm
Nadzi
běžný

Příspěvekod stugent » 01 zář 2014, 21:57

já bych zase takto levný nekupoval. Buď pořádný nebo žádný. Tady u toho po chvíli zjistíš, že se pomalu dobíjí a nestíhá blýskat a přestaneš s ním fotit. Použití těch levnějších bych viděl např. u makra nebo na nějaké studiové fotky, kde je rychlost až druhořadá
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Příspěvekod Nadzi » 02 zář 2014, 01:21

a co tenhle?

http://www.4studio.cz/externi-blesk-yon ... f-603-ii-n

nebo radeji ist do TTL varianty co je lepsie pre WL foto?
Nadzi
běžný

Příspěvekod ladysk » 02 zář 2014, 06:43

nadzi, nadzi, nadzi ... další téma - doufám, že tvůj dotaz zní / není to poznat / - focení s bleskem u krmítka s pevnou pětistovkou ... nebo se pletu ? Nebo podle rad leží pětikilo ve skříni a budeš se učit základní lekce s jiným objektivem? Protože pětikilo a blesk za dva litry tě ve výsledku asi moc nepotěší ...
ladysk
VIP

Příspěvekod duffa » 02 zář 2014, 08:45

Mně to hlavně přijde celé trochu nesmyslné, přece krmítko je úplně něco jiného než focení někde v lese, krmítko si instalujes sám tak si ho dáš někde kde je dost světla. A když zrovna bude hnusně tak prostě nebudeš fotit a počkáš na lepší světlo, krmítko neuteče. Proč tam blýskat?
duffa
zkušený stálý

Vlastním jménem: Dušan Doležal

Příspěvekod Jean » 02 zář 2014, 12:43

Jak píše Dušan - krmítko si umístíš na vhodné místo a fotit budeš jen za příhodného světla (a počasí). Nezapomeň, že sedět několik hodin v krytu, či nehnutě pod sítí, to je v mrazu opravdu náročné. Já blesk použil na šoupálky v temnotě lesa, ale u krmítka to je fakt zbytečné.
P.
Jean
VIP

Vlastním jménem: Petr Válek

Příspěvekod orchidej » 02 zář 2014, 15:09

Nechci se do debaty moc vměšovat, jen sleduju, že blesk se obecně vnímá jako něco, co se použije, když je málo světla. Myslím, že jeho použití je mnohem komplexnější a nevztahuje se k použitému místu - les ano, krmítko ne. Když víte, co od něj očekávat, a umíte ho nastavit, tak může být vlemi užitečný pro dynamiku snímku. A to tu píšu s vědomím toho, že většinu svých fotek fotím bez něj. Ono na tom krmítku jde fotit i něco jiného než jen ptáčka přes celé políčko se sluncem v zádech. Tak to jen tak na doplněnou :-) Snad budu mít letos konečně čas taky něco na krmítku vyfotit, tak sem šoupnu něco s bleskem, abych tu jen nerozumoval :-)
orchidej
zkušený běžný

Vlastním jménem: Petr Bambousek

Příspěvekod Nadzi » 08 zář 2014, 23:02

tak som kupil Nikon SB910 ...kdyz uz tak to naj

uvazujem o BB ci je potrebne kedze tento blesk ma predlzene ohnisko z 105 az cez 200

dalej by som chcel vediet ak ho kupit tak aky rozmer? na fotopomucky.cz som nasiel kopu beamrov ale ani jeden nieje na SB910 ale jenom jeden tam je na SB900... tudiz je identicky s 910?

dalsi vec je ta ze nemam dobru skusenost s obchodom fotopomucky kedze som si tam davnejsie objednaval celu maskovaciu vystroj aj rukavice a kukla a trvalo jim az 2 tyzdne kym mi zavolali ze objednavka je spracovana pritom to mali na sklade..nakonec sem to stornoval.
Nadzi
běžný

Příspěvekod w1k » 09 zář 2014, 11:02

poznate to?

"kto foti s bleskom zvierata, ten ich podvedome vnutorne niekde hlboko v sebe nema rad"

;)
neviem, oslepovat zver takym silnym zableskom svetla mi pride.. divne
w1k
stálý

Vlastním jménem: viktor čech

Příspěvekod petere » 09 zář 2014, 11:56

Viktor, mne prides divny Ty . a fest divny.
petere
zkušený běžný

Vlastním jménem: Peter Kralik

Další

Zpět na Blesky, BB, baterie..