Focení makra bleskem

Focení makra bleskem

Příspěvekod aqualife » 04 srp 2017, 15:16

Dovolil bych si jeden námět. Vím že je to tady hodně proti bleskům. S tím, že blesk je spíše na škodu věci a když tak, tak se to musí sakra umět.
Nějak se mi v poslední době nedařilo, tak jsem dnes nasadil blesk a zkusil to, co jsem dělával dříve. Clonu 16-22,čas=délka záblesku.
Myslím, že fotka je pro účely zobrazení druhu vpořádku a stejně tak pro kvalitní tisk.
Přesto budu rád za upozornění na špatnosti které blesk přinesl a proč blesk raději ne.
Přílohy
Naposledy upravil aqualife dne 04 srp 2017, 19:51, celkově upraveno 1
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Focení makra bleskem

Příspěvekod Zbyněk.N » 04 srp 2017, 15:36

Karle, myslím že fotka jako taková není vůbec špadná ale ( nejsem odborník na makro ) přijde mi že by to chtělo to světlo blesku bylo více difuzní. Takhle to trošku aspoň podle mne působí jako pod lampou ve skleníku.
Zbyněk.N
VIP

Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

Focení makra bleskem

Příspěvekod jurkovicovic » 04 zář 2017, 20:46

Za mě blesk určitě ano. Dlouhou dobu jsem se mu v podstatě bránil, řikal jsem si na co mi bude, že ho nepotřebuju atď atď.
No od té doby co ho mám je to paráda. Dost mi pomáhá a v podstatě řeší situaci. Přestal jsem se trápit. Světla mám dost a taky se mi líbí WB.
Bíla je prostě bílá. Samozřejmě se nedá použít vždy, ale u makra bych se mu nebránil, spíš mi příjde jako nutnost.
Zřejmě to bude i tom to s stím světlem umět a né jen tak bezhlavě bleskat co to dá.
S bleskem jsem teď začal, takže k fotkám jen to, že by mi vadil ten odlsek.
jurkovicovic
zimní host

Vlastním jménem: Filip

Focení makra bleskem

Příspěvekod makara » 04 zář 2017, 22:01

Tak ako pise Zdenek .. blesk sa pouziva vela pri makro fotografii len musi byt viac difuzne
tu mas par inspiracii makro s bleskom
Nikon D750 + Nikon 300mm F4 + TC 1.4 II + Sigma 150-600mm Sport + Tamron 150-600mm + Sigma 105mm f2.8 + YN568EX
makara
běžný

Vlastním jménem: Lubomir Novak

Focení makra bleskem

Příspěvekod Blaník » 05 zář 2017, 05:08

Za mně je tam toho bleskového světla moc, prostě je to příliě osvětlené až přesvětlené.To je technická výhrada.Etická výhrada je, že pustíš na to živé zvíře najednou a nečekaně takové množství světla.Pokud bych k tomu přistupoval empaticky, t.j. byl v pozici té mouchy, tak by se mně to určitě nelíbilo.
Přesto blesk vnímám jako účinný nástroj, který používám při focení např. rostlin a hub, ale vždy jen jako malé přisvícení a zásadně s rozptylkou.Snažím se, aby ten blesk nebyl ve fotce moc vidět.Příklad: třeba tato houba focená v protisvětle zapadajícího slunce.Jen jsem se snažil lehounce přisvítit přivrácenou stranu houby tak, abych nevyrušil protisvětlo toho zapadajícího slunce aby ve fotce zůstala atmosféra pozdního podvečera.
Přílohy
Canon 7D, C EF-S 15-85/3,5-5,6 IS, C EF 100/2,8 L IS Macro, C 100-400/4,5-5,6 L IS II, stativ Velbon Sherpa, monopod,The Pod
Blaník
VIP

Vlastním jménem: Martin Růžek

Focení makra bleskem

Příspěvekod kutilka » 05 zář 2017, 07:32

Blaník: To přisvětlení bleskem je excelentní. Skoro jako vyjasnění bílou plochou. : good:
kutilka
zkušený vzácný host

Focení makra bleskem

Příspěvekod ladysk » 05 zář 2017, 07:59

k problematice trochu myšlenek ...
1. technika: ano, je to jistě vyšší dívčí...komu se to podaří zvládnout je už machr !! Nejde jen o vyřešení difuzeru podle svých představ ve výsledku / ty fotky v odkazu jsou jako myšlenky dobré, jen si vybrat - a to by znamenalo vyrobit každý z nich a odzkoušet...bez konkrétních výsledků u každého návrhu je to docela k ničemu /, ale i o manuálním dávkování pro každou příležitost - s následným prohlížením...což není velmi operační, obzvlášť v terénu na živém ...
A nebo velmi velmi amatérsky, jak to asi dělá většina / nemyslím přímo tady/, nějaký difuzer pořídit a " trefovat se " s různými výsledky blížení se k " optimu " ...
2. etika: osobně si myslím, že by to " hmyzákům " až tak vadit nemělo, právě dobrá difuze společně s nasvícením z boku resp. pod úhlem / nejvíc vynikne plastičnost objektu / tomu pomůže, nešleháš jim ani do ksichtu a ani plný výkon, jen příblesk ... a že jim to vadí - vadí neb jsou ve střehu, zdrhají i před pomocným ostřícím paprskem ...
3. bez blesku / světel / NE :-), jen v případě nouze ...
Blaník: houbička moc pěkná, nicméně myslím, že Karlovi šlo o problém nasvícení za denního přímého světla, kvůli detailům, ne osvítit atmosférově objekt v šeru ... ale třeba se pletu ...
ladysk
VIP

Focení makra bleskem

Příspěvekod aqualife » 05 zář 2017, 08:22

ladysk píše:k problematice trochu myšlenek .
3. bez blesku / světel / NE :-), jen v případě nouze ...
Blaník: houbička moc pěkná, nicméně myslím, že Karlovi šlo o problém nasvícení za denního přímého světla, kvůli detailům, ne osvítit atmosférově objekt v šeru ... ale třeba se pletu ...

Hezky jste otevřeli měsíc staré téma. Za hlavní důvod blesku jsem považoval vždy možnost použití nízkého ISO a dosažení hloubky ostrosti a u starší techniky i krátkého času,fotoaparáty mývaly 1/250-1/500,bleskový záblesk býval kratší než dnes,kdy se dobou záblesku řídí množství světla.Kdo začínal na digitálu,vidí to dnes jinak. V dobách filmu fotit hmyz bez blesku aby se povedla každá pátá nebo desátá fotka nebylo možné, to by nezbylo ani na jídlo(na druhou stranu za podařenou fotku bylo v časopisech pětikilo a nemusel mít "ostré oko", to bylo tenkrát mimo vnímání). Inu, už jsem se toho zvyku dost zbavil :-)
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Focení makra bleskem

Příspěvekod Jirka810 » 14 zář 2017, 21:28

Tak já bych také přišel s jednou bleskovou fotkou (kůží) na trh.
Přílohy
Jirka810
vzácný host

Vlastním jménem: Jiří Hájek

Zpět na Blesky, BB, baterie..