Nabíjení na expedici

Nabíjení na expedici

Příspěvekod aqualife » 30 črc 2015, 15:21

Narazil jsem na nabíječku kombinovanou nabíječku Patona pro baterky EN-EL15 pro Nikon ze sítě, ze zapalovače auta i USB.
Existuje Poverbanka 20000 mAh za přijatelnou cenu. baterka do Nikona má 1700.
Myslíte si, že takhle lze na jedno nabití powerbanky nabít baterku do Nikona dejme tomu 10x ?
Fungují ty počty opravdu tak?
Prodejce mi řekl že ano, jenom že nemůže bez vyzkoušení zaručit že to vůbec bude fungovat. Abych si přinesl baterku do Nikonu, že to zkusí, jde prý o průtok a nefungue vše se vším.
Máte někdo zkušenost? Kdyby to fungovalo, padlo by jedno velké omezení.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Nabíjení na expedici

Příspěvekod aqualife » 31 črc 2015, 18:08

Ještě bych ten dotaz upřesnil.
Jedná se mi o to, je-li reálné aby tato sestava jednak vůbec fungovala a pak zvládla ještě dejme tomu 10x dobít baterii do Nikonu.

http://www.czc.cz/remax-proda-powerbank ... 01/produkt
+
http://www.czc.cz/patona-nabijecka-pro- ... 91/produkt

Děkuji za názory, moc by mi to pomohlo, zatím jsem řešil jestli shánět dopředu po emailech autobaterii v Iquitos. Tohle by vyšlo levněji a bylo by to elegantnější.
aqualife
VIP

Re: Nabíjení na expedici

Příspěvekod TomasM » 01 srp 2015, 23:22

Nemam zkusenosti ani s jednim, takze to bude spise teoreticky...
Pokud ma powerbank 20 Ah, tak bych pocital, ze dokaze nabit baterky o celkove kapacite cca 12 az 15 Ah.
Jinak pokud nabijecku lze napajet z USB (popis na czc nebyl moc presvedcivy), nemel by byt problem, ale pokud by to bylo mozne, tak bych to nejdriv zkusil. Jeste by mohl byt problem a pomalym nabijenim, USB zarizeni by nemelo brat vice jak 0,5 A, coz by nabijecka mela dodrzet. Samozrejme jde toto obejit (propojene datove piny) nebo na to vyrobci kaslou, ale je to dalsi vec ktreou by to chtelo zjistit. Protoze jinak by to znamenalo nabijet tu baterku 4 hodiny.
Kouknu se na technicke detaily powerbank az se dostanu do civilizace, potom bych mohl byt schopny presnejc rict kolik by to mohlo nabit. Predpokladam, ze v powerbank budou dva Li-on nebo Li-pol clanky seriove a stabilizator na 5 V. Na stabilizatoru bude ubytek cca 1,5 V, takze mame mezni napeti 6,5 V pod ktere nelze jit. Bohuzel si z hlavy nepamatuju charakteristiky Li-xxx clanku, ale az budu u pc, tak se na to podivam
TomasM
protahující

Vlastním jménem: Tomáš Málek

Nabíjení na expedici

Příspěvekod aqualife » 02 srp 2015, 05:34

Díky, zatím to zní nadějně :-).
aqualife
VIP

Příspěvekod TomasM » 02 srp 2015, 11:08

Co jssem se dival na ty Li-xxx charakteristiky, tak z dvou seriovych clanku se dostane cca 80 az 85 % kapacity nez napeti klesne pod 6,5 V. V idealnich podminkach se da tedy vyuzit max cca 16 Ah (u 20 Ah Powerbank). Takze by se z ni 1,7 Ah baterka sla nabit teoreticky 9x, spise bych rekl ze 8x nebo 7x.
Ale jak pisu, je to ciste teoreticka uvaha, nani nad vlastni vyzkouseni
TomasM
protahující

Nabíjení na expedici

Příspěvekod aqualife » 02 srp 2015, 11:33

Jo, to o čem píšu je banka 30Ah a nabíjet z ní přes USB baterky do Nikonu 1,7Ah.
To už je fuk, jestli jich nabiju 15 nebo 10, obojí by byla paráda, jde mi o to, bude-li to vůbec funkční sestava, to mi nejsou schopni prodejci zaručit, že ať si to koupím a když tak do 2 týdnů vrátím.
Jde mi o to, jestil ten výstup 2A z banky je dostatečný.
aqualife
VIP

Příspěvekod TomasM » 02 srp 2015, 11:58

2 A jsou urcite dostatecne, uz z toho duvodu, ze ani ty 2 A by zadne USB v PC nemelo dat a predpokladam ze by nabijecka mela umet nabijet i z PC.
Jestli to bude fungovat, co by teda melo, tak je to na cesty uplne idealni vec.
TomasM
protahující

Nabíjení na expedici

Příspěvekod aqualife » 02 srp 2015, 17:19

Díky za odpovědi. Protože mám stejný názor, jen jsem si to chtěl ověřit, tak to risknu, objednal jsem, bude v úterý. Připadá mi to na cesty tak dobré, že jsem se trochu začal obávat aby se teď před dovolenými po těch pěti skladových kusech nezaprášilo. Když to nebude kompatibilní, tak to prostě vrátím. Vracení bez udání důvodů se mi sice příčí, ale v tomto případě si říkám, že obchodník by měl vědět co prodává anebo mít snahu to zjistit.

5.8.2015 15:10
Zatím mohu říct že sestava je funkční. Teď jsem do toho vrazil 1.baterku EL 15 a nabíjí se. Už jde jenom o to, kolik baterek to dokáže nabít. Vypadá to ale dost nadějně.
aqualife
VIP

Nabíjení na expedici

Příspěvekod aqualife » 06 srp 2015, 15:03

Tak tou sestavou nabíjím třetí baterku EL EN 15 a vypadá to, že nabiju čtyři a dost. Jsem asi na polovině.
Z USB 1A trvá jedno nabíjení asi 5,5 hodiny,z 2 A to jde rychleji.Má to obě možnosti.
Nová powerbanka byla dle ukazatele nabita z 86%. Uposlechl jsem návod a došťouchl ji na 100%.
Teď ji vybiju na doraz a doufám, že se "zformátuje" a bude to po novém nabití o trochu lepší.
Ztráty jsem čekal, ale tohle je přece jenom víc než jsem čekal. Přesto si myslím, že nabití 4-5x dost pomůže a jak se člověk dostane třeba na jednu noc někde do hotelu a tudíž k zásuvce(obvykle bývá jen jedna a šíleně umístěná,třeba pod postelí nebo nad skříní u stropu),nemusí hlídat dobíjení, ale strčí do zásuvky powerbanku a může vyrazit ven, baterky pak dobije z powerbanky cestou. Jinak je při více baterkách hlídání dobíjení docela ztrátočas.
Čekal jsem od toho o něco víc, ale vracet to nebudu. Podám zprávu jak bude po druhém cyklu.
aqualife
VIP

Nabíjení na expedici

Příspěvekod vla » 06 srp 2015, 18:39

Možnáby stálo zato nabít ji na nějaké nabíječce s údaji o dodané kapacitě. 30Ah za tu cenu je podle mě nesmysl.
vla
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Vladimír Dráb

Nabíjení na expedici

Příspěvekod TomasM » 06 srp 2015, 19:31

To jsem teda také čekal podstatně více. Akorát s tím vybíjením na nulu to není dobrý nápad, Li-xx se nesmí vybít do nuly. Vzhledem k tomu, že to má v sobě elektronik, tak to nenechá baterky vybít úplně do nuly, ale pokud to není nezbytně nutné tak to nedělat často. Formátovat baterku platilo u Ni-xx článků, u kterých se tím zabránilo paměťovému efektu, u Li-xx toto neplatí. U tohoto typu akumulátoru je lepší 2x vybít na 50 % než jednou na nulu, ale samozřejmě jí to nezníčí (teda zničilo by jí, pokud by tomu elektronika nezabránila, na tomu téměř jistě zabrání)
TomasM
protahující

Nabíjení na expedici

Příspěvekod aqualife » 07 srp 2015, 08:25

Vybila se na 5% (jsou-li to procenta) a dnes ráno jsem jí dal nabíjet. Nabila 4 baterky a 1,7A.
Ano, čekal jsem víc, ale na druhou stranu je to krabička do kapsy, cca 30 deka a 4 baterky navíc je lepší než nic.
Neumím si ale představit k čemu jsou ty méně kapacitní. Možná tak pro případ nouze při vybitém mobilu.
aqualife
VIP

Zpět na Blesky, BB, baterie..