Kalendář fotografa?

Kalendář fotografa?

Příspěvekod Mau Loftin » 09 črc 2012, 08:04

Neznáte nějakou knížku, která by byla něco jako zde dostupný Fotolovcův kalendář? Tj. takový seznam a lehký popis toho, co se kdy v české přírodě děje a kdy a kam zajít co fotit, kdy kdo hnízdí, kdy je kdo v toku či v říji apod.

Díky
Přímým výsledkem fotografování jsou dva produkty: fotografie a zážitek
zatím mám spoustu zážitků s Canon EOS 60D + SIGMA 150-500/5-6,3
Mau Loftin
zimní host

Kalendář fotografa?

Příspěvekod stugent » 09 črc 2012, 11:32

Tohle časem vysleduješ. Ten kalendář, co tu máme, je opsán z myslivosti nebo jiného mysliveckého webu a doplněn o pár zajímavých údajů. Ve většině literatury např. u ptáků jsou uvedeny u každého druhu doby příletu a odletu, hnízdění, zimování... Všechno je to ale velmi neurčité, protože rozdíly mohou být markantní. Např. někdo sem už v červnu dával fotky mladých ťuhýků a u nás jsem loni mladé pozoroval až koncem července, což je skoro dva měsíce rozdíl! Třeba na jihu Moravy jsou některé druhy o několik dní/týdnů dříve než u nás v severních Čechách. Nic se nedá generalizovat. Navíc jsou třeba i opožděná a druhá hnízdění a pod. Myslím, že se tohle dá dobře vysledovat z fóra podle toho, kdy kdo jaké fotky dává. Z jara tu jsou fotky od dutin nebo mladí ptáci, s koncem léta přicházejí táhnoucí bahňáci, v zimě fotky od krmítek a z újedišť, kalousi na zimovištích a pod.
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Kalendář fotografa?

Příspěvekod Mau Loftin » 10 črc 2012, 11:58

No jo no, když to co letos zjistím, tak příští rok zapomenu, že vlastně jsem chtěl jít sledovat tok něčeho a zase jsem to propásl :) - takhle mít to pěkně v kalendáři, že by mě to upozornilo, na co si dát pozor a nezapomenout a tak.....

Ad ťuhýci - jo jo, hnízdí od května do července, to tak prostě je no :)
Přímým výsledkem fotografování jsou dva produkty: fotografie a zážitek
zatím mám spoustu zážitků s Canon EOS 60D + SIGMA 150-500/5-6,3
Mau Loftin
zimní host

Kalendář fotografa?

Příspěvekod stugent » 10 črc 2012, 13:37

tak si piš vlastní poznámky pro lokality, na které chodíš. Já se třeba občas podívám na fotky, které jsem fotil loni stejnou dobou a podle toho to sleduji - kdy se páří žáby, kdy kvetou sněženky, kdy se na řece zdržují zimující ptáci, kdy začíná hnízdit to a co... To je stejně lepší a přesnější než nějaký obecný kalendář
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Kalendář fotografa?

Příspěvekod Štěpán » 28 led 2014, 20:02

Mau Loftin píše:Neznáte nějakou knížku, která by byla něco jako zde dostupný Fotolovcův kalendář? Tj. takový seznam a lehký popis toho, co se kdy v české přírodě děje a kdy a kam zajít co fotit, kdy kdo hnízdí, kdy je kdo v toku či v říji apod.

Díky

V širším měřítku popisuje přírodní dění klasik Jan Vrba. Jmenuje se to Myslivcův rok.

Ideální je samozřejmě stav, kdy si vedeš svůj vlastní kalendář (stačí např. v Excelu). Za základ ti mohou posloužit standardní myslivecká data.

Doporučuji i strategická data jako GPS, přesné datum atd. Chvilku bude trvat, než jej nakrmíš, ale díky jeho aktualizci se sám dostaneš do obrazu a brzy si začneš uvědomovat, co s čím souvisí atd. Takže hodně štěstí:-).
Štěpán
protahující

Vlastním jménem: Štěpán Mikulka

Kalendář fotografa?

Příspěvekod jbenak » 28 led 2014, 20:56

http://www.myslivost.cz/Informace-pro-m ... arium.aspx
Když si stáhneš tabulky pro jednotlivé měsíce, tak to můžeš použít jako základ (nasosat Wordu?, Excelu?),
a doplnit si další zajímavosti z jiných zdrojů, nebo doplňovat sloupce po jednotlivých létech podle odpozorované skutečnosti.
Poznámka: stahovat mi to nešlo, ten vnitřní rámec jde po výběru zkopírovat do WORDu klasicky přes CtrlC-CtrlV,
takže mám všechny měsíce v jednom dokumentu.
Přehled všech ptáků ČR s údaji výskytu, hnízdění a pozorování je v tomto dokumentu:
http://josefovskelouky.cz/wpimages/vide ... 4Hudec.pdf
Přehled většiny zvířat s některými časovými údaji lze stáhnout např. zde:
http://vychodnikrusnohori.org/uploads/m ... amt_01.pdf
Jiří Benák, www.benak.info
jbenak
zkušený běžný

Vlastním jménem: Jiří Benák

Zpět na Literatura