Datel černý - Dryocopus martius

Pravidla fóra
JEDNOTLIVÁ TÉMATA PROSÍM ZAKLÁDEJTE VE TVARU: ČESKÝ NÁZEV - VĚDECKÝ NÁZEV

Příspěvekod asina » 29 kvě 2017, 19:16

Trochu jinak.
Přílohy
asina
zkušený vzácný host

Vlastním jménem: Drahomír Pácl

Příspěvekod XAXAP » 29 kvě 2017, 20:06

Luxusní video, Dušane! : good:

Nahrej ho příště ve fullHD. Bude to ještě lepší.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

Příspěvekod DusanV » 30 kvě 2017, 23:24

Díky, chlapci. Martine, teď jsem trochu zmaten... Ono to není ve full HD (1920 x 1080)?
Nikon D500, 300/2.8, 105/2.8 Micro
http://www.dusanovo.cz
DusanV
běžný

Vlastním jménem: Dušan Vainer

Příspěvekod duffa » 04 čer 2017, 20:59

Tak jsem byl včera zkontrolovat dutinu, datli krmí, ale mlaďoši ješte nevykují. Ale už jsou při krmení pěkně slyšet, zkusím tam koncem týdne zaskočit znovu.

duffa
zkušený stálý

Vlastním jménem: Dušan Doležal

Příspěvekod stugent » 04 čer 2017, 21:46

Zkoušel jsem datly také tento víkend a stala se mi podivná příhoda. Pár let zpátky jsem je fotil v jejich tradiční dutině, nicméně tehdy mě dost omezovala technika a proto jsem se rozhodl pokusit se o nápravu. Tenkrát to bylo 6. června a a datli tou dobou už krmili mladé.

Letos jsem se na místě byl podívat už v květnu, abych zjistil, jestli je dutina obsazená, nicméně po třech hodinách strávených na místě po datlovi ani vidu ani slechu. Znovu jsem se tam vydal předevčírem večer. Čekal jsem celkem daleko od dutiny pouze s dalekohledem, opět dvě hodiny vůbec žádná aktivita a až prakticky večer kolem 20:45 když už v lese bylo úplné šero, přiletěl datel a vlezl do dutiny. Co je zajímavé, vletěl dovnitř, ale už nevylezl ven (anebo se dokonale vypařil). Zaradoval jsem se, že jsem je letos přeci jen ještě stihnul a hned v sobotu ráno v 6:30 jsem byl na místě připravený s foťákem. Opět se opravdu dlouho nic nedělo, snad 2,5 hodiny žádná aktivita ani u dutiny ani nikde v okolí, až pak se teprve začli ozývat dva datli nějakých 50-100 metrů daleko.

Snažil jsem se nastudovat něco z etologie datlů a dočetl jsem se, že v době, kdy datli sedí na vejcích, samec na noc střídá samici na hnízdě a ta přenocuje v dutině poblíž hnízda. Nechce se mi ale věřit tomu, že by v tomto období teprve seděli na vejcích, když jinde už jsou mladí dávno venku. Také mi nesedí, že by z hnízdní dutiny udělali pouze přenocovací a zahnízdili o kus dál (navíc tím směrem ani o vhodné dutině nevím). Také si říkám, jestli do dutiny nemohlo zalétnou vyvedené mládě, které tam ještě hledá bezpečí.

Neví někdo více znalý, jak si chování datlů v tomto případě vysvětlit?

Mimochodem, Dušane, pěkné fotky! : good:
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Příspěvekod makara » 05 čer 2017, 14:26

ja som stravil tiez par hodin pri dutine a ziadna aktivita :) myslim si ze uz vyleteli ale mozno sa mylim :)
Přílohy
Nikon D750 + Nikon 300mm F4 + TC 1.4 II + Sigma 150-600mm Sport + Tamron 150-600mm + Sigma 105mm f2.8 + YN568EX
makara
běžný

Vlastním jménem: Lubomir Novak

Příspěvekod Lukáš » 05 čer 2017, 15:44

U nás jsem pozoroval loni pár dutin a u některých krmili každou půlhodinu a u jedné jim to trvalo přes 3 hodiny.. Ale pokud si neviděl ani vykukovat mladé, tak jsou už fuč. :)
Lukáš
zkušený běžný

Vlastním jménem: Lukáš Dolíhal

Příspěvekod Blaník » 05 čer 2017, 21:51

stugent píše:Zkoušel jsem datly také tento víkend a stala se mi podivná příhoda. Pár let zpátky jsem je fotil v jejich tradiční dutině, nicméně tehdy mě dost omezovala technika a proto jsem se rozhodl pokusit se o nápravu. Tenkrát to bylo 6. června a a datli tou dobou už krmili mladé.

Letos jsem se na místě byl podívat už v květnu, abych zjistil, jestli je dutina obsazená, nicméně po třech hodinách strávených na místě po datlovi ani vidu ani slechu. Znovu jsem se tam vydal předevčírem večer. Čekal jsem celkem daleko od dutiny pouze s dalekohledem, opět dvě hodiny vůbec žádná aktivita a až prakticky večer kolem 20:45 když už v lese bylo úplné šero, přiletěl datel a vlezl do dutiny. Co je zajímavé, vletěl dovnitř, ale už nevylezl ven (anebo se dokonale vypařil). Zaradoval jsem se, že jsem je letos přeci jen ještě stihnul a hned v sobotu ráno v 6:30 jsem byl na místě připravený s foťákem. Opět se opravdu dlouho nic nedělo, snad 2,5 hodiny žádná aktivita ani u dutiny ani nikde v okolí, až pak se teprve začli ozývat dva datli nějakých 50-100 metrů daleko.

Snažil jsem se nastudovat něco z etologie datlů a dočetl jsem se, že v době, kdy datli sedí na vejcích, samec na noc střídá samici na hnízdě a ta přenocuje v dutině poblíž hnízda. Nechce se mi ale věřit tomu, že by v tomto období teprve seděli na vejcích, když jinde už jsou mladí dávno venku. Také mi nesedí, že by z hnízdní dutiny udělali pouze přenocovací a zahnízdili o kus dál (navíc tím směrem ani o vhodné dutině nevím). Také si říkám, jestli do dutiny nemohlo zalétnou vyvedené mládě, které tam ještě hledá bezpečí.

Neví někdo více znalý, jak si chování datlů v tomto případě vysvětlit?

Mimochodem, Dušane, pěkné fotky! : good:

Může být, že o prví hnízdění z nějaké příčiny přišli a teď dělají tzv. náhradní hnízdění.
Canon 7D, C EF-S 15-85/3,5-5,6 IS, C EF 100/2,8 L IS Macro, C 100-400/4,5-5,6 L IS II, stativ Velbon Sherpa, monopod,The Pod
Blaník
zkušený stálý

Vlastním jménem: Martin Růžek

Příspěvekod DusanV » 05 čer 2017, 22:45

Mám tu zkušenost, že ke konci krmení už staří přilétají tak za jednou za dvě až tři hodiny. A mladí většinou sedají na okraji dutiny. Pokud je v dutině ticho, buď vůbec nezahnízdili nebo už jsou mlaďoši venku.
Nikon D500, 300/2.8, 105/2.8 Micro
http://www.dusanovo.cz
DusanV
běžný

Vlastním jménem: Dušan Vainer

Příspěvekod Richard Stehlík » 11 čer 2017, 22:25

Já jsem fotil vyvádění datlů 21 května a také až okolo druhé půlky června. A bylo jeno jestli dutinu toho roku tesali novou, nebo obsadili loňskou. V jedné dutině pravidelně hnízdili asi 6 let. Pak to spadlo a hned vedle si sekli novou. Jedna famílie krmila co 40 minut a druhá taky i po víc jak 2 hodinách. To bylo peklo. Je to prostě pokaždé jinak. Ale je fakt, že před samotným vyváděním, lákají rodiče mlaďochy ven a moc nekrmí. Někdy jim nedají skoro celý den nic, aby je vylákali ven.
Richard Stehlík
protahující

Vlastním jménem: Richard Stehlík

Re: Datel černý - Dryocopus martius

Příspěvekod Lesochod » 12 čer 2017, 17:34

To je pravda,minulý týden jsem čekal od tří do sedmi u dutiny, odkud celou dobu vykukoval mlaďoch. Rodiče jsem občas zaslechl. Asi ho lákali ven. Starej ale přiletěl samozřejmě až když jsem měl zabaleno a chystal se k odchodu, hnízdo už bylo v hlubokém stínu. Rychle jsem ještě vytáhl foťák a těsně před odletem udělal dvě nicmocfotky z ruky (černej pták ve stínu, hehe...) Říkal jsem si, tak Teda zítra. Druhý den odpoledne byla ale dutina prázdná... Tak možná zase za rok.
Stejně bych byl radši, kdyby hnízdili jinde, hnízdo je vysoko a okolo hustá mladá bučina, na fotografování ne zrovna optimální místo. Ale lepší než nic :-)
I malá změna kurzu uprostřed oceánu zavede lodˇ do zcela jiného přístavu. :o:
Lesochod
běžný

Vlastním jménem: Jan Okénka

Příspěvekod duffa » 12 črc 2017, 20:33

Vloni jsem tuhle dutinu skoro prošvihnul, tak jsme ji letos poctivě kontroloval cca 2x týdně, pokaždé jsem přijel a nejpozději do půl hodiny přiletěli rodiče krmit, ale čekal jsem až mladí začnou vykukovat. A když jsem se konečně dočkal, tak jsem tam několikrát strávil x hodin a dočkal se prakticky jediného krmení, navíc už dost pozdě když už světlo stálo za prd. Tak mám nakonec vlastně jedinou fotku, a ještě nic moc :-( Takže potvrzuju to co tu psali ostatní, ke konci už je to krmení dost vlažné...

duffa
zkušený stálý

Příspěvekod XAXAP » 12 črc 2017, 20:50

Je to prima, Dušane ... kdybys to odclonil, tak by se ti udělaly hezčí kolečka do toho pozadí :-)
Jak byla vůbec vysoko?
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

Příspěvekod duffa » 12 črc 2017, 23:08

Tak pravda, mohlo to být horší, nemusel přiletět ani jednou :-) Jo, vzhledem k tomu že už je to stejně skoro plná díra tak už jsem to mohl nechat odcloněné úplně. Ono původně jsme to měl zacloněné ještě víc, kvůli kresbě i HO, ale jak se blížil večer a ubývalo světla, tak jsem ubíral kde se dalo. Je to odhadem tak 10-12m, a na rovině, tak se nedá dostat víc do úrovně dutiny.
duffa
zkušený stálý

Příspěvekod turekm » 15 črc 2017, 12:49

Jen pro pobavení, levitující datel :)
Přílohy
Canon 80D + Sigma 18-35 f1,8 Art + Canon 50 f1,8 STM + Canon EF 100 f2,8 L IS USM Macro + Canon EF 100-400 f4,5-5,6 L IS USM II + speedlite Youngnuo 685
turekm
stálý

Vlastním jménem: Milan Turek

Příspěvekod radek » 28 zář 2017, 21:20

Milane, takto jsem ho dnes zmáčkl taky, bohužel mimo hloubku ostrosti, přidávám jednoho Modravského, mimochodem, ty barvy Šumavského přirozeného lesa jsou momentálně úžasný, přidám dvě mobilovky jako vzor prostředí, kde jsem datla nafotil, není to první zóna
Přílohy
Nikon D850 + náhradní tělo D7100, objektiv AF-S VR 500/4G IF ED,-AF-P NIKKOR 70–300 mm f/4,5–5,6E ED VR + TC-14EII a záložní starší sestava canon EOS 7D, objektiv canon 75-300/4-5,6 a stativ manfrotto
radek
VIP

Vlastním jménem: Radomír Šálek

Příspěvekod Blaník » 29 zář 2017, 20:02

Ten datel je Radku moc pěknej.Kup si ale prosím ještě k tomu skvělýmu tělu nejakej obyčejnej seťák popř. širokáč na ty krajinky.Jsou to krásná místa na té Šumavě když přichází podzim a věřím, že bys je dokázal suprově nasnímat v nějaké ranní nebo večerní atmosféře a nám pak předvést.Rád bych je viděl a věřím, že i spousta dalších.
Canon 7D, C EF-S 15-85/3,5-5,6 IS, C EF 100/2,8 L IS Macro, C 100-400/4,5-5,6 L IS II, stativ Velbon Sherpa, monopod,The Pod
Blaník
zkušený stálý

Vlastním jménem: Martin Růžek

Příspěvekod Zbyněk.N » 02 led 2018, 14:21

Jedna ze šoulačky při obhlídce jejich teritoria, chtěl jsem fotku kde by byla trochu zimní atmo ale sníh ani mráz se nějak nedostavil :(
Přílohy
Zbyněk.N
VIP

Vlastním jménem: Zbyněk Nantl

Předchozí

Zpět na ŠPLHAVCI, LELKOVÉ, KUKAČKY, SROSTLOPRSTÍ