Dudek chocholatý - Upupa epops

Pravidla fóra
JEDNOTLIVÁ TÉMATA PROSÍM ZAKLÁDEJTE VE TVARU: ČESKÝ NÁZEV - VĚDECKÝ NÁZEV

Příspěvekod RollsRojs » 14 črc 2017, 18:50

jirfren píše:zdá se mi to nebo nezdá...že u téhle dutiny se střídá vícero fotografů? .-)

...a jeden kameraman :-)(
RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Příspěvekod duffa » 14 črc 2017, 18:53

Má pravdu, předsedo :-) Ale aby to zas nevypadalo že tam pořádáme nějaký mega-grupen-foto-orgie, ty fotografy bys spočítal na prstech jedný ruky a ještě by nějaký volný prsty zbyly... :-)
duffa
zkušený stálý

Vlastním jménem: Dušan Doležal

Příspěvekod RollsRojs » 14 črc 2017, 18:55

To o té odrazce jsem jako neslyšel. Dudci jsou pořád ještě ohroženej druh a někdo by mohl napadnout i samotné focení u hnízda - vím sice, jak krásně spolupracující ptáci to jsou, ale přivazovat jim k dutině svítící odrazku, to je snad jenom blbej vtip.
RollsRojs
VIP

Příspěvekod XAXAP » 15 črc 2017, 00:46

Luki, odrazka není vypalovač ksichtu odrazem, prostě zvolíš takovou, aby to bylo dostatečně soft a rozptýlené. Zvířata to bude rušit méně, než přečočkovanej blesk.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

Příspěvekod RollsRojs » 15 črc 2017, 07:47

Pořád je to velkej svítící krám, kterej dudkům narušuje okolí hnízda. Něco takovýho by Dušan mohl teoreticky vyzkoušet u své druhé dutiny, okolo které denně projde 250 lidí a ptáci si jich nevšímají, ale tihle konkrétní dudci na své lokalitě s člověkem prakticky nepřijdou do kontaktu. Objevil jsem je já a takový chujoviny tam prostě z principu nedovolím.
RollsRojs
VIP

Příspěvekod duffa » 15 črc 2017, 10:23

XAXAP píše:Luki, odrazka není vypalovač ksichtu odrazem, prostě zvolíš takovou, aby to bylo dostatečně soft a rozptýlené. Zvířata to bude rušit méně, než přečočkovanej blesk.

Počkej, a ty to používáš nebo to byl jen teoretický nápad? Protože já tu myšlenku zavrhnul hned jak mně napadla, a to právě kvůli tomu rušení. A soft rozptylka, aby rozumně fungovala, tak musí být větší a hlavně někde hodně blízko u hnízda, to mi přijde fakt šílenost a brutální zásah do hnízdění (nemluvě o technický nemožnosti to nějak dávat k dutině ve výšce 15m, ale to je to poslední). To mě osobně přijde ten blesk (jakkoliv ho nepoužívám, ale spíš proto že to neumím :-)) mnohem menší zásah, už jen proto že na blýskání jsou zvířata zvyklá.
duffa
zkušený stálý

Vlastním jménem: Dušan Doležal

Příspěvekod MartinP » 15 črc 2017, 10:31

XAXAP píše:Luki, odrazka není vypalovač ksichtu odrazem, prostě zvolíš takovou, aby to bylo dostatečně soft a rozptýlené. Zvířata to bude rušit méně, než přečočkovanej blesk.

To je výbornej nápad, kterej patrně vzniknul někdy nad ránem po fakt dobrým flámu. Je vidět, že odrazku používáš často, s ní pravděpodobně i dálkově ovládanou hydraulickou ruku nebo 2 asistenty a paralaktickou montáž s krokovým motorkem pro eliminaci pohybu Země. Dost pobavilo.. : good: Koukám, že jste fórum dost posunuli k humorismu a že se tady výborně bavíte :)
Olympus OMD EM1 mkII + 300/4 Pro IS + 40-150/2,8 Pro + 12-40/2,8 Pro
dříve: syn Ondra + Nikkor 300/2,8 VR2 +TC20III+TC17II + Sigma 150/2,8 MACRO + Tamron 150-600 + Nikon D500+D800+D7100
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Vlastním jménem: Martin Pelánek

Příspěvekod XAXAP » 15 črc 2017, 11:18

Dušane, použil jsem je párkrát, protože takových situací moc není, teď už dlouho ne. Naposled, když přijel můj kamarád z Ameriky, který fotil dost spešl stylem wildlife na Hasselblada, kde jsme si se světlem hodně pohráli. To bylo v roce 2002. Já mám ty odrazky už strašně dlouho, ještě z dob kinofilmového focení. Vypadá to jako takový ty splétaný rohože, co se dávaly na zeď. Některá vlákna jsou odrazná, některá ne, maj i různý profily. Tuším, že jich je v té sadě 5 podle způsobu odrazu. Intenzitu reguluješ zejména vzdáleností od fotografovaného objektu. Pokud si ten odraz někdo představuje jako silné koncentrované světlo alá prasátko, tak neví, o čem mluvím.

Luki, zajdi s někým, kdo má nějaké odrazky, ven a zkus si s nimi trochu pohrát, ať víš, o čem je řeč. Zvířata pravděpodobně víc vyrušíš svým příchodem, zamaskováním a odchodem. Byť u dudka je to fuk. Ten odletí na 10 15 minut a času je na všechno dost.

Marťo, flám teprv bude. Svým návratem jsi mi vyhrál Zacapa Centenario XO : good: Dáš si se mnou panáka, když ho vezmu na sraz? : beer:
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Příspěvekod MartinP » 15 črc 2017, 13:48

Tady si dovolím jednoho dudka v prostisvětle - to protisvětlo bylo samosebou realizováno pomocí soustavy držáků a odrazných ploch rozličných barev (nejraději mám žlutozelenou s bílými puntíky) a velikostí (od velikosti mexického dolaru až po velikost ucha afrického slona). Kromě dudků jsem tuto sofistikovanou metodu používal již v době flexaret a bolševika a snímal jsem jimi na klasický film prolétávající ruské MiGy. Takto získaný materiál jsem přivazoval na nohu speciálně cvičené kočce domácí (která měla přísný zákaz chytat pro radost z lovu ptáky) a posílal z Mikulova do Vídně americké CIA. Tím se mi podařilo svým dílem pomoci prezidentu Reaganovi k získání technologické převahy nad SSSR, zatímco jsem nenápadně ve škole pozpěvoval "Šíre krug, šíre krug.."

P.S. Doufám, že se mi zvoleným stylem podaří sem zpátky dobře zapadnout..
Přílohy
Naposledy upravil MartinP dne 15 črc 2017, 19:20, celkově upraveno 1
dříve: syn Ondra + Nikkor 300/2,8 VR2 +TC20III+TC17II + Sigma 150/2,8 MACRO + Tamron 150-600 + Nikon D500+D800+D7100
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Příspěvekod Martina » 15 črc 2017, 13:52

Oho, tak to je pecka!
A navíc je ta fotka s příběhem. : D
Martina
VIP

Příspěvekod Blaník » 15 črc 2017, 14:07

Fotka je to tedy úžasná. S tím komentářem nevím jestli už nemáváš zase Xaxapovi červeným hadrem před nosem, i když je možné, že ho v tom rumovém rauši zatím nevidí ( Zacapa Centenario XO ).
Canon 7D, C EF-S 15-85/3,5-5,6 IS, C EF 100/2,8 L IS Macro, C 100-400/4,5-5,6 L IS II, stativ Velbon Sherpa, monopod,The Pod
Blaník
zkušený stálý

Vlastním jménem: Martin Růžek

Příspěvekod DusanV » 15 črc 2017, 15:35

Martine, prima, že jsi zpět. Chocholáč je to tedy nádhernej!
Naposledy upravil DusanV dne 17 črc 2017, 01:00, celkově upraveno 1
Nikon D500, 300/2.8, 105/2.8 Micro
http://www.dusanovo.cz
DusanV
běžný

Vlastním jménem: Dušan Vainer

Příspěvekod Ritchi » 15 črc 2017, 15:51

Ten se mi líbí víc než ten po světle. : good:
Nikon D7200, D5100, Nikor 70-300VR, Tamron SP 150-600mm, Sigma 105/2,8 OS
Ritchi
VIP

Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Příspěvekod zdenekbrtek » 15 črc 2017, 19:15

Moc pěkná fotka i okec, vidím, že dočasná absence na fóru tě nabila novými nápady.
zdenekbrtek
VIP

Vlastním jménem: Zdeněk Kratochvíl

Příspěvekod RollsRojs » 16 črc 2017, 07:15

Velice v pořádku! : good: Dudáček na fotce fakt vypadá dost jako mušle.
RollsRojs
VIP

Příspěvekod pavelsmycek » 16 črc 2017, 09:59

no to je antrée
fotka luxusní, neotřelá, netradiční, prostě paráda
příběh pobavil, držím palce
pavelsmycek
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Pavel Smyček

Příspěvekod XAXAP » 16 črc 2017, 10:25

MartinP: Nápad je to fajn, ale ještě víc by to fungovalo, kdyby to bylo ještě temnější a vynikly by jen ty osvětlené okraje. Prostě low-key.

Blaník píše:zase Xaxapovi červeným hadrem před nosem, i když je možné, že ho v tom rumovém rauši zatím nevidí ( Zacapa Centenario XO ).

Žádnej hadr, já mám Martina rád, on akorát nevydržel výměnu názorů :-) Zacapu vezmu na sraz (pokud ho někdo zorganizuje), na něm už není Martin ani sarkastickej, bo je mu jasný, že je moc prcek : crazy: A aby bylo jasno, mě neštve, když si někdo dělá prdelky. Štve mě, když lidi, co se tu tváří jako k přírodě citliví, vlezou pro trochu slávy do anu mysliveckejm psychoušům.
XAXAP
VIP

Příspěvekod Ital » 16 črc 2017, 12:32

Martine tak ten je super, jo a ten sraz není špatný nápad alespon bych si mohl ošahat tu třístovku...
Olympus E-3, 14-42/5.6, 50/2, sigma 50-500/6.3, sigma 70-200/2.8, sigma 105/2.8
Ital
zkušený běžný

Vlastním jménem: Mirek

Příspěvekod MartinP » 16 črc 2017, 12:50

XAXAP píše:MartinP: Nápad je to fajn, ale ještě víc by to fungovalo, kdyby to bylo ještě temnější a vynikly by jen ty osvětlené okraje. Prostě low-key.

Strašně by prospělo, a to nejvíc Tobě, kdybys přestal mít pocit, že musíš u každé fotky vymyslet, co by bylo ještě lepší a spíš se na chvíli zadíval, abys pochopil, jak to autor myslel. Ty "Tvé" nápady jsou pořád dokola omílané 2 věci - "prostředí, prostředí, prostředí,.." a temný, mordor, temný,.."
Jenže ono to nefunguje zdaleka tak často, jak si myslíš. Teď se to tu hemží spoustou fotek, kde hlavní objekt je jak binec na čipu a prostředí není pěkné. Stejný extrém jako stále fotit atlasovky.
Temnotu umí dobře (tj. tak ze 70%) udělat Vincent Munier, u nás se toho silně chytnul Vašek Bambula (a některé má taky výborné) a jen občas se to dobře podaří Ondrovi Prosickému (a nebo to správně nepřehání).
U této fotky by to nefungovalo - silueta tmavého kmene a prosvícená silueta dudka totiž na zelenou odlišeném pozadí vytváří symbol protipólů jin-jang a tvoří pomyslný střed fotografie. Kdyby to bylo tmavší, nefungovalo by to. Mám ho i v jiných pozicích křídel, ale právě u této to takto funguje. Zajímavé, že na to všichni ostatní diváci přišli úplně sami.. : wink:

Blaník píše:zase Xaxapovi červeným hadrem před nosem, i když je možné, že ho v tom rumovém rauši zatím nevidí ( Zacapa Centenario XO ).

Martine, to se nemusíš bát, rauš nerauš, červený hadr totiž funguje jen na býky, zatímco... (to bude zřejmě to vysvětlení, že pořád studuje stránky s poruchami erekce, nebo to už aspoň přestal ventilovat tady?)
www.phototrip.cz
MartinP
VIP

Příspěvekod XAXAP » 16 črc 2017, 13:03

Martine, chápu, co myslíš. A kašli na Muniera, Vaška nebo Ondru, bavíme se o fotce. Zkus to a uvidíš, jak ti to vyjde.
Nebo fikni raw do úschovny a já ti to ukážu sám, co jsem myslel.

A už se hoď do klidu, je ti 40+ a chováš se tu jak jedenáctiletej klučík, co mu větší spolužák sežral svačinu 8)
XAXAP
VIP

Příspěvekod Martina » 16 črc 2017, 15:40

Řešení těchto debat se nachází v nastavení účtu - je tam ignore list.
Martina
VIP

Příspěvekod Ritchi » 16 črc 2017, 17:56

Martino aspoň tady není nuda, jak tomu bylo spoustu měsíců. Samozřejmě pokud zase nedojde na urážky rodiny apod. To už bych potom navrhoval vzít na sraz boxerky a tím zároveň vyřešil zábavný program na odpoledne. :)
Nikon D7200, D5100, Nikor 70-300VR, Tamron SP 150-600mm, Sigma 105/2,8 OS
Ritchi
VIP

Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Příspěvekod zdenekbrtek » 16 črc 2017, 18:38

XAXAP píše:MartinP: Nápad je to fajn, ale ještě víc by to fungovalo, kdyby to bylo ještě temnější a vynikly by jen ty osvětlené okraje. Prostě low-key.

Žádnej hadr, já mám Martina rád, on akorát nevydržel výměnu názorů :-) Zacapu vezmu na sraz (pokud ho někdo zorganizuje), na něm už není Martin ani sarkastickej, bo je mu jasný, že je moc prcek : crazy: A aby bylo jasno, mě neštve, když si někdo dělá prdelky. Štve mě, když lidi, co se tu tváří jako k přírodě citliví, vlezou pro trochu slávy do anu mysliveckejm psychoušům.

Vidím, že tvé zbytnělé ego už ti asi zatemňuje mozek. Když už jsi takový bojovník za ochranu přírody, proč nenapadáš zemědělce, kteří nejvíc devastují přírodu, v podstatě vyhubili křepelky, chřástaly, na velkých plochách i skřivany o koroptvích nemluvě. Malá část zpěvných ptáků se udržela v remízcích, které vysadili tebou tak napadaní myslivci a nebýt toho, byla by z polí už úplná poušť.Ono je daleko pohodlnější se zviditelňovat dnes populárním napadáním těch, do kterých a netvrdím, že často i oprávněně, buší všichni. Ale to co tu předvádíš, proti tomu je boj s větrnými mlýny smysluplná činnost. Opakuješ se pořád dokola, jaký jsi ty sám borec, druzí to nedoceňují, jak jsi jediný spravedlivý. Jak jsem nikdy neuvažoval, že bych tohle foŕum opustil tak teď jsem na pochybách, jestli s člověkem, jako jsi ty, má cenu ho sdílet.
zdenekbrtek
VIP

Příspěvekod zdenekbrtek » 16 črc 2017, 18:38

Vidím, že tvé zbytnělé ego už ti asi zatemňuje mozek. Když už jsi takový bojovník za ochranu přírody, proč nenapadáš zemědělce, kteří nejvíc devastují přírodu, v podstatě vyhubili křepelky, chřástaly, na velkých plochách i skřivany o koroptvích nemluvě. Malá část zpěvných ptáků se udržela v remízcích, které vysadili tebou tak napadaní myslivci a nebýt toho, byla by z polí už úplná poušť.Ono je daleko pohodlnější se zviditelňovat dnes populárním napadáním těch, do kterých a netvrdím, že často i oprávněně, buší všichni. Ale to co tu předvádíš, proti tomu je boj s větrnými mlýny smysluplná činnost. Opakuješ se pořád dokola, jaký jsi ty sám borec, druzí to nedoceňují, jak jsi jediný spravedlivý. Jak jsem nikdy neuvažoval, že bych tohle foŕum opustil tak teď jsem na pochybách, jestli s člověkem, jako jsi ty, má cenu ho sdílet.
zdenekbrtek
VIP

Příspěvekod Martina » 16 črc 2017, 19:21

Ritchi píše:Martino aspoň tady není nuda, jak tomu bylo spoustu měsíců. Samozřejmě pokud zase nedojde na urážky rodiny apod. To už bych potom navrhoval vzít na sraz boxerky a tím zároveň vyřešil zábavný program na odpoledne. :)

No nevím, je fakt, že spory přitahují pozornost (a koneckonců ta pozornost bývá nejspíš i skvělá motivace proč se na jakémkoliv fóru hádat), ale přijde mi nejlepší dát si někoho, kdo mi nesedí, na ignore list, než se s ním do nekonečna přetahovat nebo opustit fórum.
Martina
VIP

PředchozíDalší

Zpět na ŠPLHAVCI, LELKOVÉ, KUKAČKY, SROSTLOPRSTÍ