Dudek chocholatý - Upupa epops

Pravidla fóra
JEDNOTLIVÁ TÉMATA PROSÍM ZAKLÁDEJTE VE TVARU: ČESKÝ NÁZEV - VĚDECKÝ NÁZEV

Příspěvekod honziceks » 29 čer 2009, 22:59

nasel jsem misto kde jich bylo na pul kilometru asi deset. Jelikoz jsem nemel moc casu musel jsem se rozhodnout zda nahanet a cekat na dudky nebo jit fotit neco jineho. Tak aspon dokumentacne. Vse foceno na Slovensku a v Madarsku po obou stranach hranice. Az dodelam dalsi fotky tak sem soupnu dalsi druhy :) :) :) Dobre svetlo vsem.

honziceks
zkušený běžný

Vlastním jménem: Honza

Re: dudek chocholatý

Příspěvekod Photomecan » 30 čer 2009, 06:56

Ahoj,

já to tušil, no co už...příště už to musí vyjít !! Těším se na zbytek!
Photomecan
administrátor

Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Příspěvekod jirkakdyne » 31 črc 2009, 09:52

Tak taky přidám jednoho ze Slovenska. Ahoj Jirka

jirkakdyne

Příspěvekod Jiří Sláma » 31 črc 2009, 11:09

Jirko to nema chybu, profi foto!!!
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod jirkakdyne » 31 črc 2009, 11:45

Jirka Sláma: Není na tom nic. Sedne si a uděláš cvak : wink: : D . Profi foto vypadá úplně jinak. Alespoň v mých očích. Jirka
jirkakdyne

Příspěvekod Photomecan » 31 črc 2009, 12:16

Juro,Tvůj dudek ( ty ostatní si nech do soutěže a dej je do Srpna) je jeden z nejlépe zachycených, co jsem viděl. Že jsi měl nafoceno za 60min je jen díky připravené situaci, ale představ si, kdybys ho prvně měsíc hledal, pak pozoroval a zvykal na kryt a pak fotil při různém světle... snímek je dokonalá atlasovka. Jasně, že určitou mimořádnost mu dává jeho vzácný výskyt...ale je to tam. Paráda.
Photomecan
administrátor

Příspěvekod Jiří Sláma » 31 črc 2009, 14:40

Jak rika Martin - neni treba byt zbytecne skromny - nezni to pak pravdive - zvlast u takoveto fotky! Ja hodnotil to jak vypada, ne za jakych okolnosti jsi ji vyfotil!
Pro nekoho, kdo se toula kolem domova a snazi se vyfotit kazdeho ptaka je toto unikatni fotka, pro nekoho, kdo 5krat rocne jede do zahranici a zbytek roku projizdi se znamymi nejlepsi ceske lokality (priklad, tim nemyslim zrovna Tebe) to muze treba byt jedna z tech povedenych fotek - kazdopadne to ale neni duvod o te fotce tvrdit, ze je to jenom cvak : wink: .
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod jirkakdyne » 31 črc 2009, 14:56

DRUHÝ POKUS :). Malinkatý výpadeček, co se stává maximálně jendou, dvakrát... - Choholoušek :)
Samozřejmě máš pravdu v tom, že hledáš a pozoruješ atd. To platí všeobecně u všech, ale jsou druhy u kterých to jde lépe a u kterých to jde hůře. Konkretně u vlh a dudků (v lokalitě kde jsem fotil) to jde trochu snáze než například u ledňocha. Strávil jsem s ním loni šest měsíců. První fotku při lovu jsem fotil dva dny po štědrým dnu a poslední někdy v čevnu, v den když vylétali mladý z nory.
Na kopci s cca 1ha rozlouhou hnízdilo tou dobou min. 8 párů dudků. Podle slov Romana nebylo až zas tak těžké dutinu najít, jako spíše najít tu kde se dá fotit (výška, světlo apod.). Navíc dudek je 5x větší než např. již zmíněný ledňáček, a jeho bíle pruhy na křídlech společně s charakteristickým letem jdou dost těžko přehlednout a to i v lesním porostu. Přirovnal bych to asi jako hledat dutinu strakapouda. To že vypadá fotka dudka v našich očích nějak exoticky je dáno především četností hnízdící populace v našich zeměpisných šířkách. Vzpomínám si, že když jsem fotky ukazoval tátovi, tak mě jen suše odpověděl "jsi magor když jedeš za takovým ptákem 1000 km. Když jsem byl kluk tak jich tady bylo tolik, že nebyla jediná mez kde by neměli noru". Z toho vyplívá, že i u nás na Šumavě máme šanci, že díky opětovné pastně dobytka se dudek vrátí. A jednou budeme říkat "zase dudek" :) . Ale to ukáže čas.
PS: Jak jsi to myslel s tím sotěž, srpen atd.. To jsem nepochopil :) Ahoj Jirka
jirkakdyne

Příspěvekod Jiří Sláma » 31 črc 2009, 15:43

Ano casy se meni - asi mnoho z nas zna z "Hlasu pro tento den" uslovi ze "Dudek duda dum od domu..." - krajina, podnebna pasma a ekologie se meni, uricte se dockame vice zmen, ne jen rozsirovani arealu Vlhy pestre nebo Dudka.. apropo ja si ockam a bude Vlha hnizdit u nas na Taborsku : lol: no snad se toho doziju : D

Dudek je krasnej ptak, v poslednich letech byl zaznamenan i na Taborsku tak treba se na me take jednou stesti usmeje

ad soutez - nahore v "Fotografie mesice" vloz nejakou super fotku do souteze o fotku mesice (boze to je veta!) - Martin rika abys ji dal do Srpnoveho vlakna, souteze jsou rozdeleny podle mesicu...
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod jirkakdyne » 31 črc 2009, 16:33

Jo tak ? To jsem vůbec netušil :) . Musím se zeptat Martina jaký jsou ceny : D : D : D .
Pokud vím tak se toho můžeš dočkat hodně brzy. Jižní čechy a vlhy není až zase tak nereálná věc. Potrava tam je (rybníky) a pokud se nepletu tak tam byli i pozorovány. Jo přeci jenom na Táborsko to bude blíž :) :) . A co se týče dudků, jsou v západních čechách každoročně pozorovány, ale jedná se nejspíše pouze o přetahující ptáky. Ovšem kolem Prahy byl Vláďou "vla" tuším také loni pozorován. Tam bych tomu věřil, že i zahnízdí. Na polích kolem Prahy, které leží ladem. Ty jsou prorostlé všemožným bordelem, a společně s rozkopanými staveništi by se mu mohlo dařit. Např. pernatá zvěř ( největší výskyt na území Čech /ne Moravy/), divocí králící, dokonce i křečci se tam dají najít . Nevím jaké mají zkušenosti s dudky ostatní, ale já když jsem ho loni hledal po Moravě, tak byl vždy v takovém prostředí (hustí spleť keřů, trávy, dokonce i na smetišti u Zaječí). Ještě jedna věc z jiného soudku. Je možné že by v západních čechách byla žluva hajní? Několikrát jsem jí slyšel, ale bohužel neviděl (jak je tomu většinou u tohohle ptáka zvykem). Jirka
jirkakdyne

Příspěvekod Jiří Sláma » 31 črc 2009, 17:04

Dudek na Taborsku prave v poslednich letech i hnizdil pokud si dobre pamatuju tu literaturu takze ono to nebude tak nerealny :)

Nejsem tedy odbornik, skoly nemam... :) ...ale rekl bych ze Zluvu u vas muzes klidne potkat...
Jiří Sláma
stálý

Příspěvekod kurťa » 31 črc 2009, 17:10

jirkakdyne píše:Jo tak ? To jsem vůbec netušil :)

Ahoj,
doporučuju pročíst http://forum.photomecan.eu/viewtopic.php?f=36&t=226 . Kromě soutěže tam najdeš i další info, co a jak tady na WLforu.

K fotce asi není co dodat. Možná jen - SUPER :) : wink: .
kurťa
moderátor

Vlastním jménem: David Kurtin

Příspěvekod Jirka H. » 30 srp 2009, 15:58

Přiložím dudka z roku 2007, letos jsem se k nim nedostal, resp. pouze na jeden den a to ještě před hnízděním. Takže taková vzpomínka : wink: .
Přílohy
http://www.jirihornek.cz/
Nikon D300, D3s, AFS 500/4, AFS 18-35/3.5-5.6 G, SB800, telekonvertory TC 1.4E a 1.7E, stativ Feisol a Manfrotto 055DB, HDV501
Jirka H.
běžný

Příspěvekod Photomecan » 21 čer 2010, 20:24

Můj první dudek, bohužel "pankáče" nepředvedl. No nic, snad jindy. I tak mám z něho radost : wink:

Photomecan
administrátor

Příspěvekod ptacatko1 » 21 čer 2010, 21:52

I když není nejblíž i tak se mi líbí, celkově na mně velmi příjmně působí, je na ni vidět, že jsi na ni dost pracoval a to se cení.
Míra
Do 17.01 2010 Canon EOS 450, od 23.01.2010 Canon EOS 7D, objektiv 100-400 L IS, Velbon Sherpa 600R, blesk 540 EZ, fotokryt, trpělivost.......
ptacatko1
VIP

Vlastním jménem: Miroslav Stehlik

Příspěvekod stugent » 21 čer 2010, 23:17

Photomecan píše:Můj první dudek, bohužel "pankáče" nepředvedl. No nic, snad jindy. I tak mám z něho radost : wink:

Pro mě parádní bez debat! U nás prakticky nejsou, takže o to vzácnější úlovek!
Naposledy upravil taek dne 22 čer 2010, 00:18, celkově upraveno 1
Důvod: Odstraněna fotografie z citace - aby se neobjevovala znovu v soutěži měsíce.
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Příspěvekod Photomecan » 22 čer 2010, 08:19

Je to foceno v Maďarsku / Hortobágy z krytu umístěného u hnízd poštolek rudonohých http://www.sakertour.com/red-footed_falcon_tower_hide.php ( budou posléze) a bylo to absolutní překvapení, když se zjevil. Foceno z ruky 3kilem na f4/ISO 500 a časem okolo 1/500 brzy ráno a s fotkou jsem kromě odšumění a doostření nic nemusel dělat..ta panika, abych to nepodělal, když se zjevil na druhé straně krytu...neměl jsem odvahu přehodit objektivy (pětikilo trůnilo na stativu obrácené na opačnou stranu)..posěděl pár sekund a zas zmiznul, naháněli se se samicí, mám i nějaké letovky. primárně jsme s Ondrou Prosickým, Karlem Bártíkem a Lumírem Koutníkem jeli na mandelíky...ale ouha, všechno je tam o 3 týdny posunuto, původně měli už krmit, místo toho probíhalo teprve páření a poštolky začínaly sedět, mandelíci ani to. Ondra má super letovky mandelíků, Karel i páření, já mám hovno : no: . Ty poloprůhledný skla dělají - 2EV a pěkný binec s AF, letovky jsou problém..za 4 týdny se tam ještě na 2 dny otočím. Bylo to hrozně zajímavé, připadal jsem si jak u obrovské TV... a zjistil jsem o sobě spoustu nepěkných věcí, mám se ještě hodně co učit. Ať si říká kdo chce co chce, O.Prosický se opravdu umí dívat a v ovládání techniky je virtuos. Tam kde já jsem začal fotit na střed, on měl přehozen formát na výšku, zakomponováno, zvolen zaostřovací bod na oko a plnej bufer : shock: ... sice se lepšíme, ale máme pořád co dohánět. Taky jsem se přestal bát vysokého ISA, o spoustu akčních fotek jsem tak přišel vinou delšího času. Člověk se pořád učí...ale něco se i povedlo : wink:
Photomecan
administrátor

Příspěvekod michy » 22 čer 2010, 18:02

fajn fotka dudka, jinak s tím ostřením a ovládáním jsem celkem dlouho bojoval taky, hlavně se starou 350-tkou, vlastně až s příchodem 1DII a Jirky Zajíce:), který mne vycepoval na pečlivé vybírání ostřících bodů a ostření na oči se moje fotky dost technicky zlepšily, ale to jen mimo mísu.
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Příspěvekod KAHLER » 05 črc 2010, 16:46

Dudek na špacíru : D . Vynořil se zpoza trsu trávy, při čekání na Pisily a docela mě překvapil. Je to ten Dudek o němž se zmiňuje Honza Veber u Pisil.
Aparát samozřejmě namířený jinam a měl jsem obavy abych ho nevyplašil.Nakonec jsem se přece jen pootočil, tři záběry a Dudek zmizel zase za horizontem.
Vice snímků z delty na mých skromných, rádo by stránkách. http://www.kahlerphoto.estranky.cz
Ať se daří. Karl
Přílohy
C 70D; C 400/5.6 L; SIGMA 150-600mm, CANON 105mm F2.8 IS USM; BENRO A-257N6; LOWEPRO CompuTrekker AW...
KAHLER
zkušený běžný

Vlastním jménem: Karel Palacký

Příspěvekod Minomino » 16 črc 2010, 16:32

Tak som si splnil jeden fotograficky sen. viac foto a par slov o foteni dudkov najdete tu
http://milankanya.com/aktuality/lietajuci-prizrak-dudok/

Minomino
zimní host

Vlastním jménem: Milan Kánya

Příspěvekod stugent » 16 črc 2010, 17:08

Moc pěkná práce - článek i! Dudka jsem ještě neviděl a o jeho focení si můžu nechat leda zdát :-(
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Příspěvekod michy » 16 črc 2010, 17:30

njn na slovensku je dudkum hej, ale u nas uz se taky otepluje a za chvilku tu budeme mit i vlhy, mam pro ne super piskovnu :)
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Příspěvekod peterlovas » 16 črc 2010, 18:37

wow.. ta letovka je priam excelentnaaaaaaaaaa
peterlovas

Příspěvekod Indian » 17 črc 2010, 10:34

Super máme stejný fotografický sen:-)
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Indian
VIP

Vlastním jménem: Michal Pešata

Příspěvekod ptacatko1 » 17 črc 2010, 15:48

Sen a hezký záběry, to má někdo kliku, gratuluji.
Míra
Do 17.01 2010 Canon EOS 450, od 23.01.2010 Canon EOS 7D, objektiv 100-400 L IS, Velbon Sherpa 600R, blesk 540 EZ, fotokryt, trpělivost.......
ptacatko1
VIP

Vlastním jménem: Miroslav Stehlik

Další

Zpět na ŠPLHAVCI, LELKOVÉ, KUKAČKY, SROSTLOPRSTÍ