Čáp černý - Ciconia nigra

Pravidla fóra
JEDNOTLIVÁ TÉMATA PROSÍM ZAKLÁDEJTE VE TVARU: ČESKÝ NÁZEV - VĚDECKÝ NÁZEV

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod Zoltán » 12 dub 2021, 22:26

Kluci, děkuji za koment.
Jirko, s tím náklonem máš pravdu. Vůbec jsem to nepostřehl a nebo, že by za to mohla ta sedmička lahodného to moku, který mi dělal společnost při úpravách : oops: .
Také se mi moc na tom chlapíkovi líbilo, jak dost často nahodil na tu rybu bednu, aby ji omráčil svou majestátností a pak to byla již brnkačka 8) .
Přílohy
A7 III + Sony 200-600
Uživatelský avatar
Zoltán
zkušený vzácný host
 
Příspěvky: 276
Registrován: 21 úno 2012, 18:51
Vlastním jménem: Zdeněk Klíma

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod duffa » 13 dub 2021, 21:18

Zdenku prima fotky!
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1858
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod BlainCooper » 16 kvě 2021, 15:09

Mlčky ležím zamaskovaný u oblíbeného rybníku a poslouchám zpěv ptáků. Najednou zjišťuji, že usínám. Vždy mě to ukolébá. Najednou otevřu oči a ze vzduchu se blíží a přistál u mě. Zdá se mi to? Pak už se jen producíruje, já nedýchám a užívám si jeho přítomnost. Poslední rozptýlené světýlko mi ho nasvítí a poté se spustila průtrž mračen a kroupy. I tak jsem ležel dál, už ale se schovaným foťákem a pozoroval tu krásu.
Přílohy
Canon R6 + Sigma 500 f4 (původně Sigma 150-600C)
https://www.megapixel.cz/fotograf/157272
Uživatelský avatar
BlainCooper
vzácný host
 
Příspěvky: 20
Registrován: 27 led 2021, 15:21
Bydliště: Liberec
Vlastním jménem: Jan Šafár

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod radek » 16 kvě 2021, 19:00

No a o tom to je, příběh a fotka pěkná
Nikon D850 + D500, objektivy NIKKOR AF-S VR 500/4G IF ED,- NIKKOR 300mm f/2.8G ED VR II AF-S + TC-14EII a stativ manfrotto
Uživatelský avatar
radek
VIP
 
Příspěvky: 2896
Registrován: 22 zář 2010, 21:25
Bydliště: Pohorovice-Kloub Vodňany
Vlastním jménem: Radomír Šálek

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod duffa » 17 kvě 2021, 22:28

Příběh dobrej, tohle klimbání taky znám :-) A fotka by byla taky fajn, ale ty barvy jsou poněkud mimo realitu, ne? Nemohlo tam dojít k nějakému problému při exportu, nějaké zmatky v barevných prostorech, nebo tak něco? Nebo to je záměr?
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1858
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod Jířa » 18 kvě 2021, 10:56

zajímavé, taky trochu tápu jestli ty barvy jsou takhle správně. Ale je to zajímavý záběr :)
CANON EOS 6D Mark II a Canon EOS 50D, objektivy Canon EF 400mm, f /5,6L USM, Canon 70-200mm, f/2.8 L USM, Canon MAKRO EF 100mm, f 2.8L, Ext. Canon 1,4x II, stativ GITZO GT 2531, fotostan OUTHOUSE, maskovací sitě, úhlový hledáček Canon 2,5x..
Uživatelský avatar
Jířa
VIP
 
Příspěvky: 1928
Registrován: 11 zář 2013, 18:56
Bydliště: Ústeckoorlicko
Vlastním jménem: Jiří Voleský

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod BlainCooper » 23 kvě 2021, 19:28

Nejvíc záleží na monitoru. Je to kus od kusu s těma barvama.
Ono na něho zasvítil jen takový pruh světla, který ty duhové barvy odleskl a zbytek fotky není nasvícený.
Pravdou ale je, že jsem ty barvy trochu nasytil, ale rozhodně nijak nedobarvoval. Pro svůj monitor i vkus se mi to zdálo OK, ale pro monitor jiný a kór vkus se to moc zdát může :)
Canon R6 + Sigma 500 f4 (původně Sigma 150-600C)
https://www.megapixel.cz/fotograf/157272
Uživatelský avatar
BlainCooper
vzácný host
 
Příspěvky: 20
Registrován: 27 led 2021, 15:21
Bydliště: Liberec
Vlastním jménem: Jan Šafár

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod Klaca » 22 čer 2021, 09:10

Byl jsem kouknout u čápů, mají tam tři mladý. Rodiče je ale dost umravňujou, když začnou koukat ven a cpou je zpátky do hnízda

Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1065
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod Mouka » 22 čer 2021, 09:16

:-) rodiče černí a mladí bílí ..... mamka se spustila s jiným!
To si dělám legraci, jen mě to jaxi napadlo ....
To máš fajn, že je hnízdo fotitelné, pěkný dokument!
Uživatelský avatar
Mouka
VIP
 
Příspěvky: 3458
Registrován: 25 kvě 2009, 19:00
Bydliště: Ostrava
Vlastním jménem: Jan Moučka

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod RollsRojs » 18 led 2022, 14:13

HNÍZDĚNÍ ČÁPŮ ČERNÝCH | Část první: Tok

Děti, jak dělá čáp? Správně, klape zobákem. Tedy alespoň ten známější, čáp bílý. Jak je to ale u čápa černého?

Na rozdíl od čápa bílého si jeho černý bratranec příliš nelibuje v lidské společnosti, takže ho nikdy nepotkáme na komíně uprostřed vsi. Hnízdo si nejčastěji staví v odlehlých lesích, a to na stromech nebo na skalách. Péče o čapí drobotinu je poměrně oblíbeným tématem dokumentárních filmů, ale málokde se člověk dozví, jak to na hnízdišti probíhá ještě předtím, než mláďata přijdou na svět. Během dubna čápi přilétají zpět ze zimovišť a rovnou obsazují svá tradiční hnízda. Co tam ale přesně dělají? Loni na jaře jsem si umanul, že to zjistím a v rámci možností snad i zdokumentuji.

Zážitky od čapího hnízda jsem rozdělil do čtyř krátkých videí. V prvním díle této minisérie si ukážeme, jak spolu čápi během námluv komunikují.

Čapí hlas vzdáleně připomíná křik dravých ptáků, ale doplňují ho zvláštní sípavé zvuky. Tímto voláním partneři obhajují své teritorium a zároveň se i vítají na hnízdě. Sklánějí u toho hlavu, pohybují krkem do všech stran a rozevírají vějíř bílých per pod ocasem. Slyšet tento prazvláštní zvuk je ovšem nesmírná vzácnost. Strávil jsem u hnízda celkem 33 hodin, a jestli za tu dobu čápi zakřičeli sedmkrát nebo osmkrát, tak je to moc. Nejčastěji se ozývali na samém začátku hnízdění, kdy potřebovali dát světu najevo, že jsou zase doma. Jak čas ubíhal a blížilo se snášení vajec, nadšení obou partnerů postupně ochabovalo a hlasové projevy byly čím dál vzácnější.

Volání čápů není nijak zvlášť hlasité a k jeho zachycení na dálku by se hodila pokročilejší audiotechnika, než jakou mám ve svém arzenálu já. Jako dokumentační záznam je to ale snad dostačující i takto :-)

[video]https://www.youtube.com/watch?v=StkccZA8W2M&ab_channel=Luk%C3%A1%C5%A1Pich[/video]
Uživatelský avatar
RollsRojs
VIP
 
Příspěvky: 2271
Registrován: 26 říj 2010, 20:20
Vlastním jménem: Lukáš Pich

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod petrd » 18 led 2022, 22:16

: good:
Nikon Z9, D850, D500, 400 f/2.8 FL, 70-200 f//2.8, 200-500 f/5.6
Uživatelský avatar
petrd
zkušený běžný
 
Příspěvky: 656
Registrován: 16 srp 2016, 10:33
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Petr Dolejšek

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod relux » 21 led 2022, 08:10

Krásné video. Pro mě je největší problém to hnízdo najít. : Bravo:
Uživatelský avatar
relux
VIP
 
Příspěvky: 1726
Registrován: 18 srp 2012, 21:06
Bydliště: Opava
Vlastním jménem: Jiří Náhlík

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod RollsRojs » 21 led 2022, 15:52

HNÍZDĚNÍ ČÁPŮ ČERNÝCH | Část druhá: Tanec

Pokud jste černý čáp a nedaří se vám najít lásku, pozorně sledujte tuto manželskou poradnu.

V minulém videu jsme si ukázali, jak úspěšně přivolat partnera a jak se s ním na hnízdě patřičně přivítat. Nyní přejdeme k dalšímu nezbytnému kroku. Samci by se mu zpravidla rádi vyhnuli, ale pro úspěšné rozvinutí vztahu bývá bohužel vyžadován.

Hádáte správně. Musíte si s vyvolenou zatancovat.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=fYb5cO3EGeo&ab_channel=Luk%C3%A1%C5%A1Pich[/video]
Uživatelský avatar
RollsRojs
VIP
 
Příspěvky: 2271
Registrován: 26 říj 2010, 20:20
Vlastním jménem: Lukáš Pich

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod relux » 22 led 2022, 11:39

Opět pěkné záběry ne moc obvyklého druhu : good: . Kdysi jsem ty povinné kolečka kolem smetiště toleroval, dnes při podezření, že to může nastat to vzdávám... :(
Uživatelský avatar
relux
VIP
 
Příspěvky: 1726
Registrován: 18 srp 2012, 21:06
Bydliště: Opava
Vlastním jménem: Jiří Náhlík

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod RollsRojs » 22 led 2022, 19:09

relux píše:Kdysi jsem ty povinné kolečka kolem smetiště toleroval, dnes při podezření, že to může nastat to vzdávám... :(


Moudrá volba! : D
Uživatelský avatar
RollsRojs
VIP
 
Příspěvky: 2271
Registrován: 26 říj 2010, 20:20
Vlastním jménem: Lukáš Pich

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod Martina » 22 led 2022, 20:36

Krásné záběry. Koukám na ty bílé cákance - to je celé hnízdo obtento už coby novostavba nebo co to je?
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2499
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod RollsRojs » 23 led 2022, 18:52

Martina píše:Koukám na ty bílé cákance - to je celé hnízdo obtento už coby novostavba nebo co to je?


Jasně, v ornitologických kruzích se tomu odborně říká "stříkance" : D Ale novostavba to moc není, to hnízdo znám už několik let. Čápi si udělají novou výstelku a trochu poopraví okraje, ale hlavní konstrukce už je hotová z předchozích sezón.
Uživatelský avatar
RollsRojs
VIP
 
Příspěvky: 2271
Registrován: 26 říj 2010, 20:20
Vlastním jménem: Lukáš Pich

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod RollsRojs » 23 led 2022, 18:52

Martina píše:Koukám na ty bílé cákance - to je celé hnízdo obtento už coby novostavba nebo co to je?


Jasně, v ornitologických kruzích se tomu odborně říká "stříkance" : D Ale novostavba to moc není, to hnízdo znám už několik let. Čápi si udělají novou výstelku a trochu poopraví okraje, ale hlavní konstrukce už je hotová z předchozích sezón.
Uživatelský avatar
RollsRojs
VIP
 
Příspěvky: 2271
Registrován: 26 říj 2010, 20:20
Vlastním jménem: Lukáš Pich

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod Martina » 23 led 2022, 23:12

No je vidět, že čápi na to z vysoka...

Ještě by mě zajímalo jak jsou ve videu řešená ta různá přiblížení. Je to nasnímané na jeden zátah a výřezy jsou dělané až v PC nebo je to nasnímané na víckrát s různým zoomem objektivu?
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2499
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod RollsRojs » 24 led 2022, 09:17

Martina píše:Ještě by mě zajímalo jak jsou ve videu řešená ta různá přiblížení. Je to nasnímané na jeden zátah a výřezy jsou dělané až v PC nebo je to nasnímané na víckrát s různým zoomem objektivu?


Strávil jsem u nich dohromady cca 33 hodin, takže jsou to různé záběry různým zoomem :) Chtěl jsem to video udělat trochu koukatelné, takže jsem odházel nezajímavé momenty, kde se nic nedělo. Kvůli tomu to pak ovšem neplánovaně působí, jako že se jedná o jeden dlouhý tanec... : oops:
Uživatelský avatar
RollsRojs
VIP
 
Příspěvky: 2271
Registrován: 26 říj 2010, 20:20
Vlastním jménem: Lukáš Pich

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod RollsRojs » 26 led 2022, 15:25

Tak, už jsme se s partnerem hezky shledali, přivítali, dokonce si i zatancovali. Co dál?

Teď je potřeba příbytek pěkně uklidit a zvelebit, aby se v něm budoucí paňmámě dobře hospodařilo. Hrubou stavbu máme hotovou z předchozích let, ale interiér po zimě dost pokulhává. Takže milej zlatej, začni nosit matroš, já si to tu zatím uspořádám podle sebe. Nejdřív práce, až pak zábava!

[video]https://www.youtube.com/watch?v=mTr5rDzCu3Q&feature=youtu.be&ab_channel=Luk%C3%A1%C5%A1Pich[/video]
Uživatelský avatar
RollsRojs
VIP
 
Příspěvky: 2271
Registrován: 26 říj 2010, 20:20
Vlastním jménem: Lukáš Pich

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod aqualife » 26 led 2022, 16:44

Veliká krása, jen si říkám jestli by tomu nebylo lépe ve videosekci. Moc to obdivuju.
Uživatelský avatar
aqualife
VIP
 
Příspěvky: 3032
Registrován: 30 kvě 2014, 14:41
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod RollsRojs » 27 led 2022, 12:05

aqualife píše:Veliká krása, jen si říkám jestli by tomu nebylo lépe ve videosekci.


Díky : beer:

Možností prezentace je samozřejmě spousta, mně přišla nejvhodnější tato. Dlouhé video by už půlka lidí nedokoukala, takhle jsem mohl zaměřit pozornost na jednotlivé typy chování odděleně :)
Uživatelský avatar
RollsRojs
VIP
 
Příspěvky: 2271
Registrován: 26 říj 2010, 20:20
Vlastním jménem: Lukáš Pich

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod RollsRojs » 31 led 2022, 18:39

Závěrečný díl čapí tetralogie.

Vrátili jsme se ze zimoviště. Našli jsme staré hnízdo. Opravili jsme staré hnízdo. Shledali jsme se s partnerem. Přivítali jsme se s partnerem. Zatancovali jsme si s partnerem. Teď už zbývá jen ta poslední, nejhezčí část.

Záběry z předchozích dílů beru jako příjemný bonus, ale hlavním cílem mého snažení bylo od začátku zachytit samotné páření. Nikdy předtím se mi nepoštěstilo tuto scénu vidět na vlastní oči. Okamžik, kdy jsem skrze hledáček kamery poprvé pozoroval, jak se samec vyšvihl na svoji milou, byl tedy opravdu silným zážitkem. Sice bych si to vychutnal o trochu soustředěněji, kdyby kolem mě hned minutu poté neproběhla splašená skupina dvaceti divočáků, ale i přesto na těch několik dubnových dnů moc rád vzpomínám.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=o683M97i-8g&ab_channel=Luk%C3%A1%C5%A1Pich[/video]
Uživatelský avatar
RollsRojs
VIP
 
Příspěvky: 2271
Registrován: 26 říj 2010, 20:20
Vlastním jménem: Lukáš Pich

Čáp černý - Ciconia nigra

Příspěvekod duffa » 05 úno 2022, 12:38

Lukáši celá tahle série je unikátní a naprosto dokonalá. Za mě máš 11 bodů z 10ti. No dobře, tak občas mi tam trochu vadila ta větev v popředí, tak i když za ni nemůžeš, tak je porota nucena ubrat jeden bod, tak nakonec výsledných 10 z 10ti :-) =@
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1858
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

PředchozíDalší

Zpět na BRODIVÍ, TRUBKONOSÍ, PLAMEŇÁCI

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník