Odstranění svítících očí nočních savců (darktable)

- ukázky zpracování fotografií

Odstranění svítících očí nočních savců (darktable)

Příspěvekod Asanoth » 02 lis 2023, 15:11

Ahoj,
mám takový vyvolávací oříšek:
Z výletu do Austrálie mám docela hodně fotek nočních vačnatců, většinou foceno s baterkou a když nestačila, tak s vestavným bleskem (ano, asi to nebyl právě nejlepší způsob focení savců, ale typicky se netvářili nijak rozrušeně; možná prosím nechme diskuzi na téma "noční foto s bleskem" na jiné téma). To znamená, že to vypadá zhruba takhle:


Používám poměrně čerstvě Darktable a zatím nejlepší výsledky jsem dostal s vytvořením parametrické masky, její korekci štětcem jen na oči, RGB křivka všechno skoro na nulu kromě nejbílejších bílých na multiply, občas je třeba použít dvě přes sebe a ještě přes to další křivka zvýrazňující jenom světla. Tím získám nějaké odlesky v očích, které ale následně musím retušovat (začerńovat), aby vypadaly nějak trochu k světu. Kromě toho většinou desaturuji se stejnou maskou na 20-40%, aby odlesky nevypadaly, jakože je naprotí tomu zvířeti diskotéka. Občas to vyjde docela jakože to není uplně hrozný:


výstřižek ze zvětšení 200 pc

Občas to vypadá takhle:


kusu ze záhrobí

I kdyby to náhodou fungovalo dobře pokaždý, udělat jednu fotku trvá příšerně dlouho a mám jich několik set. Je to všechno z ruky, takže i pro sériové snímání je potřeba všechny masky přinejmenším upravovat zvlášť pro každou fotku. Rád bych tedy našel nějaký rychlejší způsob, ale v první řadě hlavně způsob, který nedopadne jako to poslední foto. Na PIXXLu ani Dpreview zatím nikdo na nic nepřišel. Zajímal by mě postup v obecných krocích, tj. ne "Lightroom na tohle má modul" (ne, ten modul na tenhle případ nefugnuje, vyzkoušeno, zrovna tak modul v Zoneru 18, ten si ani neškrtne :) ).

Zde pro případné zájemce o hledání nových cest klokan znamenaný; je to hodně tmavá fotka, s tím si ale darktable poradí. Na jednu stranu celkový výsledek je horší, ale oči nejsou (tolik) přeexponované, takže by práce s nimi měla být jednodušší. Samozřejmě kompozice na prd, je to asi i trochu mázlý, ale pro řešení očí to dle mého není podstatné.
https://ulozto.cz/shared/batch/8mtUZ8JN ... MOH2L5Zj==

Díky za všechny tipy, případně pokusy :)
Uživatelský avatar
Asanoth
zatoulanec
 
Příspěvky: 3
Registrován: 02 lis 2023, 14:51

Odstranění svítících očí nočních savců (darktable)

Příspěvekod relux » 04 lis 2023, 16:22

Zoner 17 s tím udělal tohle:
Uživatelský avatar
relux
VIP
 
Příspěvky: 1749
Registrován: 18 srp 2012, 21:06
Bydliště: Opava
Vlastním jménem: Jiří Náhlík

Odstranění svítících očí nočních savců (darktable)

Příspěvekod duffa » 06 lis 2023, 22:55

Kdysi jsem se tím celkem zabýval a podle mě to nejde. Klasické červené oči ještě půl bídy, pokud to není úplně přezářené, tak tam zůstane zachovaná struktura sítnice a po desaturaci a ztmavení to vypadá jakž takž přirozeně. Pokud jsou to ale takovéto "reflektory", tak s tím nejde udělat nic jiného, než tam prostě něco nakreslit Ale to je pak piplačka a výsledek nejistý. Nějak aspoň trochu samostatně to u přesvícených očí dělá třeba zmíněné Zoner Photo Studio (ovšem starší verze, v nové už to myslím není), nějaký dost pokročilý nástroj na to tuším měl Paint Shop Pro. Ale nějak úplně automaticky je to asi bez šance, asi by si s tím celkem slušně poradila AI, ale nevím, jestli někdo něco takového dělá. On o to asi nebude už moc velký zájem, protože to vznikalo hlavně při focení bleskem u kompaktů, kdy byl blesk blízko objektivu. Jenže dnes všichni fotí mobilem, tam vzniká tisíc jiných vad, ale červené oči moc ne.
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal


Zpět na Upravte si RAW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník