Prosím o úpravu veverky a syslíka

- ukázky zpracování fotografií

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod wh1sp3r » 02 zář 2019, 18:03

Ahoj,
jsem začátečník v úpravách a rád bych si nechal upravit tyto fotky:

https://1drv.ms/u/s!AjM4CQ0E6R2rk7Z_056B_2n8G6sV6w?e=0toogH

Moc rád bych znal i jednotlivé kroky, abych se mohl poučit a naučit :-)
Moc děkuji

PS: Na ten onedrive lze i zapisovat výsledek
Nikon D7500, Tamron 70-300mm f4-5.6 SP VC USD, Nikon AF-S 35mm f1.8
Uživatelský avatar
wh1sp3r
vzácný host
 
Příspěvky: 24
Registrován: 18 črc 2019, 15:55
Vlastním jménem: Pavel Rýdl

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Martina » 02 zář 2019, 21:06

Stáhla jsem si sysla a použila jsem Capture NX-D (program zdarma k Nikonům). Použila jsem předvolený profil Vivid, vyvážení bílé (WB) jsem posunula na 6438 K, trochu to ořízla (lepší by bylo, kdyby sysel nebyl tak ve středu, ale kousek víc vpravo) a vyexportovaný snímek jsem zmenšila a doostřila v Zoneru, čistě proto, že v jiném programu neumím tak jednoduše dosáhnout vyhovujícího doostření.
Podle mého soudu je Capture NX-D pro začátečnické úpravy dostačující, není tam moc zbytečných funkcí a když postupem času člověk získá chuť upravovat fotky víc, tak doporučuji Lightroom. Dlouho jsem používala pouze NX-D a vystačila jsem si jen s předvolenými profily (používám Landscape a Vivid) a vyvažováním bílé, plus jsem u podexponovaných fotek hýbala s expozicí. Ono to bohatě stačí, aby mdlá fotka dostala šťávu.

Před a po.

Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 1721
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Martina » 02 zář 2019, 21:45

Ještě bych doporučila vrátit v nastavení foťáku Picture control na Auto. S Neutral profilem si nikoní NX-D poradí a změna není problém, ale při načtení RAW do Lightroomu bere tento program Neutral jako Auto a další změny pak vypadají blbě a je mnohem těžší tu fotku nějak upravit podle představ. Focení do RAW je o tom, že většinu změn je možné dělat až dodatečně v PC a nemá smysl zbytečně přenastavovat foťák.
Bodové měření scény je taky jen pro specifické případy a v začátcích může napáchat víc škody, než užitku, lepší je používat Matrix.
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 1721
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Petr Muláček » 02 zář 2019, 22:17

Já mam v Lightroomu problém,kterej ještě nikdo nedokázal vyřešit.Nesedí mi v něm barvy.Barvy nesedí ani když při vyvolávání nastavím Adobe Vivid.V Zoneru ok,v Picasa3,kde si fotky třidim tak taky,při nahrávání fotek na různý weby včetně sem taky ok,ale při otevření v Lightroomu jsou barvy trochu jinak.Bledší a bez konzrastu.Všechno mám nastaveno správně a prostě to nejde za boha sladit.
Takže v Lightromu jen vyvolám Raw a převedu do Tiffu a ten už pak upravuju v Zoneru,protože nevim jakej bude výsledek při exportu.Teď mě ještě napadlo se podívat na Picture control ve foťáku jak píše Martina,ale to na to vliv mít nebude.Kamarád mi připojený na dálku kontroloval nastavení a všechno mám jak on,ale ty barvy prostě se Zonerem nesladim.Už jsem zkoušel snad všechno,ale už jsem si zvykl.Stačí mi,že LR umí vyvolat lépe Raw než Zoner a jde víc pracovat se světlem a stíny a dá se v něm víc zachránit,ale tohle mi vrtá hlavou.
Podobně je to v Google prohlížeči.Tam mám barvy "vyblitý" a v Edge je vše ok.
Uživatelský avatar
Petr Muláček
zkušený stálý
 
Příspěvky: 882
Registrován: 18 srp 2016, 17:59

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Martina » 02 zář 2019, 23:35

Petr Muláček píše:Já mam v Lightroomu problém,kterej ještě nikdo nedokázal vyřešit.Nesedí mi v něm barvy.Barvy nesedí ani když při vyvolávání nastavím Adobe Vivid.V Zoneru ok,v Picasa3,kde si fotky třidim tak taky,při nahrávání fotek na různý weby včetně sem taky ok,ale při otevření v Lightroomu jsou barvy trochu jinak.Bledší a bez konzrastu.

Lightroom automaticky načítá nikoní RAW vyblitější, beru to jako vlastnost programu (přechroustá si RAW po svém). Proto u fotek v LR vždy přiřadím Vivid nebo Landscape a vyblitost zmizí. Ve foťáku mám u Picture control nastavené Auto. Když jsem chtěla stejný postup použít v LR u fotky wh1sp3ra, u které byl picture control nastavený ve foťáku na Neutral, tak použití Vivid v LR nefungovalo jak jsem zvyklá - fotka byla dál zašedlá a ještě ztmavla. Tak si myslím, že vliv má v LR i nastavení picture control ve foťáku a LR si dobře poradí jen s Auto. Sice LR tu fotku načte vyblitější, ale dalšími profily se pak dá ta vyšisovanost opravit.
Pokud výsledný tif vyexportovaný ze Zoneru otevře LR a barvy jsou v obou programech stejné, je správa barev obou programů nastavená dobře. Pokud se zobrazení stejného tifu barevně liší, je nutné zkontrolovat přiřazené profily monitoru v obou programech.
Jinak u prohlížečů rozhoduje jestli umí správu barev. Edge ji tuším neumí (nebo jsem tam to nastavení nenašla), stejně tak Opera. To, co tyto prohlížeče ukazují, není směrodatné (a většinou jsou ty barvy živější, než realita). Barevný profil z PC umí použít třeba Firefox nebo zmiňovaný Google Chrome - tedy tyto programy odpovídají v zobrazení realitě (pokud se to v nich v možnostech nastaví).
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 1721
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Petr Muláček » 03 zář 2019, 00:11

Zkusim ještě tedy ten Picture control ve foťáku.Kamarád mi poslal i screenshoty jeho nastavení a všechno mam jak on,takže tam problém nebude.
Kdysi jsem volal i do Fotoškoda a dali mi tam k telefonu nějakyho specialistu a ten mi řekl,že to nikdy uplně stejný mít v obou programech nebudu...
I když dám při vyvolávání vivid,tak fotka se vybarví,ale stejná jako v Zoneru neni.Je to poznat hlavně u zelený barvy.Je to prostě o malinko jinej odstín.No k životu to uplně nepotřebuju,už mám systém jak upravovat,ale spíš mě štve,že nemůžu přijít na to proč to tak je :) I upravenej Tiff mi ukazuje s menším rozdílem v sytosti a odstínech,když dám na plochu vedle sebe oba programy s fotkou.Je to nepatrně,ale poznat to je.Nakonec jsem ale rád,že ten LR mám.Na nějaký složitější úpravy není,ale umí zachránit víc jak Zoner a líp vyvolává a s ohodně menším šumem.
Uživatelský avatar
Petr Muláček
zkušený stálý
 
Příspěvky: 882
Registrován: 18 srp 2016, 17:59

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod wh1sp3r » 03 zář 2019, 06:44

Ahoj Martino, děkuji za čas a úpravy. Ve foťáku jsem nastavit neutrální profil právě na doporučení ostatních fotografů, že je právě mnohem jednodušší editace Raw. Jenom tedy nerozumím tomu, že light room nechápe neutral. Předpokládám, že auto může být nastaveno dle scény foťákem, takže asi to nastavení může být pokaždé jinak a najednou to bude lightroom chápat? :-)

Samozřejmě to ale vyzkouším.
PS: Já k editaci používám Aftershot 3 Pro.
Nikon D7500, Tamron 70-300mm f4-5.6 SP VC USD, Nikon AF-S 35mm f1.8
Uživatelský avatar
wh1sp3r
vzácný host
 
Příspěvky: 24
Registrován: 18 črc 2019, 15:55
Vlastním jménem: Pavel Rýdl

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Martina » 03 zář 2019, 09:39

Petr Muláček píše:Kdysi jsem volal i do Fotoškoda a dali mi tam k telefonu nějakyho specialistu a ten mi řekl,že to nikdy uplně stejný mít v obou programech nebudu...
I když dám při vyvolávání vivid,tak fotka se vybarví,ale stejná jako v Zoneru neni.

RAW každý výrobce software zobrazuje tak nějak po svém, to měl ten odborník pravdu. Je to, pokud se nepletu, dáno tím, že Nikon nedává autorům RAW konvertorů svá data a musí se k tomu barevnému profilu foťáku nějak dokopat sami (podobně jako třetí strany výrobců objektivů na bajonet Nikon, když chtějí mít u svých výrobků funkční AF atd.). Jediný origo barevný profil poskytne software od Nikonu, ale použitelné jsou všechny konvertory a vůbec to neznamená, že ten nikoní je nejlepší. Také si myslím, že LR umožňuje dostat z fotky o trochu víc. Je to asi zároveň odpověď na to, proč mi LR6 nedokázal rozpoznat, že má fotka v nastavení profil Neutral, zatímco nikoní NX-D s tím problém neměl a profil šel bez problému změnit. Možná to novější verze LR už umí, ale nepoužívám programy, které fungují na principu předplatného, tak mám verzi 6.
Co by mělo být v zobrazení bez rozdílu, je vyexportovaný TIF - ten už v sobě má konkrétní barevný profil uložený a všechny programy, které umí správu barev, by ho měly zobrazit stejně.

wh1sp3r píše:Předpokládám, že auto může být nastaveno dle scény foťákem, takže asi to nastavení může být pokaždé jinak a najednou to bude lightroom chápat? :-)

Asi jo, viz odpověď výš. Já jsem se s tím setkala poprvé, tak jen odhaduji v čem vznikl zádrhel, že mi při změně na vivid vyšla v LR stejně pošmourná, ale kontrastnější fotka.
Každopádně ty picture control profily jsou přímo ve foťáku hlavně kvůli fotičům do jpg. Tam má jejich změna přímo v přístroji smysl. U RAW jdou ty samé změny provést přímo v konvertorech, tak si pak člověk může vybrat jakýkoliv v PC. Ideální je tam nechat předvolbu z výroby, protože s ní asi počítají autoři konvertorů nejvíc.
Jinak Aftershot 3 Pro neznám.
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 1721
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Martina » 03 zář 2019, 09:51

P.S.: Jestli ti samí fotografové doporučující profil Neutral radili používat i bodové měření scény jakožto "přesnější", tak bych si jejich rady v budoucnu raději ověřovala. Bodové měření je vhodné jen pro uživatele, kteří vědí, co ten přístroj v tom bodu přeměřuje (že to místo propočítává tak, aby odpovídalo neutrální šedé, tedy že z černého kosa může udělat šedou myš).
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 1721
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod duffa » 03 zář 2019, 11:54

Sice už jsme úplně OT, ale když už se ta diskuse rozjela... Je to tak, a nejde jenom o data, ale hlavně o algoritmy, nikdo neví, co s tím ten foťák (potažmo firemní konvertor) dělá, proto nelze dosáhnout stejného výsledku. Sice by se teoreticky dalo postupovat reverse-engineeringem, ale nemá to celkem smysl, cílem je zobrazovat barvy tak, aby odpovídaly skutečnosti, takže se prostě foťák zprofiluje pomocí kalibračních terčů (zatímco výrobci foťáků to většinou ladí trochu víc "líbivěji"). Výstup z Lightroom má myslím opravdu trochu méně kontrastu, IMHO má v defaultu trochu méně agresivně nastavený černý bod. To by mohlo jít celkem snadno spravit, posunout černý bod trochu do mínusu, saturaci posunout zase třeba lehce do plusu, a pak to nastavit jako výchozí nastavení (noo, musel jsem zagooglit abych zjistil, jak se to v LR dělá :-) ). Na Vivid profil bych se vyprnul, ten bude moc agresivní, ale nezkoušel jsi Petře profil "Camera Standard"? Ten by se měl blížit JPEGu z foťáku, zatímco "Adobe Standard" je profilace Adobe, a bude blíže skutečným barvám.
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1371
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod ladysk » 03 zář 2019, 12:41

dvě prolínající se témata, to bude zase pokusů a omylů ... :-)
Jak to vidí laik diletant ... cíleno na sysla:
Odborně vnešená část diskuze viz Duffa / vždycky dost dobrý / a i částečně Martina / středový bod / laikům asi moc nenapoví, pokud bych neměl na konci každého příspěvku konkrétní radu, sám bych byl taky sice pořád jako v obraze, ale ve skutečnosti dost mimo.
Prakticky bych vynechal neutrální profil, ten je opravdu určen borcům se zmáknutým PP k následnému doladění, proto ten divný šedý sysel. Léta napříč těly jedu na profil standard bez jeho dalších úprav v těle, a myslím, že na běžné amatérské a rychlé úpravy je to vyhovující. S Matrixem se taky chyba myslím neudělá, ev. se zdůrazněným středem, u bodového bych byl dost opatrný, spíš ho nepoužil. Jde o to, jestli " sysel " je ten správný představitel do diskuze, kolega fotící úplně něco jiného a za jiných podmínek sice radit svojím nastavením může, ale tím to taky může končit - podrobnosti v úvodním příspěvku jsou obecně dost strohé. Ale za slabou půlhoďku i třeba jen z okna bych věřil v otestování různých verzí nastavení, nějaká přece musí aspoň zhruba sedět ... pokud ne, jde přes třeba Picture Control Utility 2 vytvořit další profily, ale na běžné focení bych to tipnul jako zbytečné ... pak je vložit do foťáku, nikdy jsem to teda nedělal / nepotřeboval ... :)
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3375
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Martina » 03 zář 2019, 12:52

duffa píše:Na Vivid profil bych se vyprnul, ten bude moc agresivní, ale nezkoušel jsi Petře profil "Camera Standard"? Ten by se měl blížit JPEGu z foťáku, zatímco "Adobe Standard" je profilace Adobe, a bude blíže skutečným barvám.

Zas tak agresivní vivid není, viz ukázka, i když tohle asi každý vnímá jinak. 1. fotka je jak to nastavení "neutral" otevře LR, zleva neutral, standard, landscape, vivid. Furt je to takové zašedlé a muselo by se s tím víc hýbat, aby to taková šedivka nebyla. 2. série je z NX-D, stejné pořadí. U všech fotek bylo posunuté vyvážení bílé na 6000 K.


Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 1721
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Martina » 03 zář 2019, 13:07

ladysk píše:Odborně vnešená část diskuze viz Duffa / vždycky dost dobrý / a i částečně Martina / středový bod / laikům asi moc nenapoví, pokud bych neměl na konci každého příspěvku konkrétní radu, sám bych byl taky sice pořád jako v obraze, ale ve skutečnosti dost mimo.

Když si vzpomenu na diskuzi o bodovém měření před lety, která byla podrobně vysvětlující a stejně k ničemu (protože uživatele, kteří bodové měření používají, vede k tomu víra, že bodové je zkrátka vždy lepší), tak to nemíním opakovat. Každému co jeho jest, kdo o tom chce vědět víc, má možnost vygooglit třeba toto:
https://www.milujemefotografii.cz/jak-z ... de-tabulky
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 1721
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Petr Muláček » 03 zář 2019, 16:23

Dušane je to přesně tak jak píšeš s tou černou a i ten kontrast je menší.A myslím,že by to i šlo tím jak píšeš,že si to přednastavim a uložím,aby se mi to při vyvolávání rovnou srovnalo a ty barvy seděly.Ty profily jsem tam zkoušel všechny.Nejvíc se k tomu přibližuje vivid,ale není to pořád ono.Ještě zkusím jak psala Martina něco vyfotit se změnou toho Picture control.
Uživatelský avatar
Petr Muláček
zkušený stálý
 
Příspěvky: 882
Registrován: 18 srp 2016, 17:59

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Petr Muláček » 03 zář 2019, 17:08

Zkusil jsem ted změnit Picture control a výsledek pořád stejný.Nemá to na to vliv.Ta změna je tam vidět jen pro focení do Jpegu.Někde bude zrada jinde.
Uživatelský avatar
Petr Muláček
zkušený stálý
 
Příspěvky: 882
Registrován: 18 srp 2016, 17:59

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod wh1sp3r » 04 zář 2019, 09:57

Martina píše:P.S.: Jestli ti samí fotografové doporučující profil Neutral radili používat i bodové měření scény jakožto "přesnější", tak bych si jejich rady v budoucnu raději ověřovala. Bodové měření je vhodné jen pro uživatele, kteří vědí, co ten přístroj v tom bodu přeměřuje (že to místo propočítává tak, aby odpovídalo neutrální šedé, tedy že z černého kosa může udělat šedou myš).


Pravděpodobně tato informace pochází například i při natáčení video z Gopro, kdy většina (dle různých videí na youtube atd) doporučuje natáčet videa s profilem "Flat", kdy je pak jednodušší budoucí úprava. Pravděpodobně se to přeneslo i na foťák, kde je profil "Neutral" nebo "Flat". Každopádně do budoucna budu mít prostě profil "Standard".

Co se týče bodového měření (Používám více bodové se zdůrazněným středem), to je tak trochu můj výmysl, avšak asi úplně nedomyšlený.

Žiju v domění, že pokud takovou funkci použiji, objekt, který fotím bude správně exponovaný nezávisle na okolí.
Nikon D7500, Tamron 70-300mm f4-5.6 SP VC USD, Nikon AF-S 35mm f1.8
Uživatelský avatar
wh1sp3r
vzácný host
 
Příspěvky: 24
Registrován: 18 črc 2019, 15:55
Vlastním jménem: Pavel Rýdl

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod Martina » 04 zář 2019, 11:16

Video jde mimo mě, taky jen vím, že se doporučuje flat režim. Ovšem focení do RAW znamená, že ty různé profily se dají nastavit až v PC, není tedy důvod je nastavovat už ve foťáku. Ve foťáku je dobré mít zřetelný náhled a líp tak vidět jestli výsledek nastavené expozice odpovídá očekávání, což ty vyšisované režimy moc neumožňují. Pak si ten RAW může člověk otevřít v PC klidně i jako flat a snažit se ho nějak upravit. Jednou jsem to i zkusila a hrála jsem si v počítači s flat profilem a zdálo se mi, že si mi ze snímku podařilo vydolovat víc. Ale ono to zároveň znamená hýbat se spoustou šoupátek, aby z té fotky něco bylo a na rovinu - na výsledku nikdo nepozná, jestli na to autor použil výrobcem předvolený režim (třeba Landscape) a udělal ještě pár drobných úprav během 2 minut nebo se mořil půl hodiny s flatem. Rozhodující při použití tady těch vyšisovaných režimů je, jak koho úpravy v PC baví a kolik jim chce věnovat času. Tak jako tak bych si začátky moc nekomplikovala a volila jednodušší cesty. Když člověk časem získá víc zkušeností, může vytáhnout starší RAWy a znovu si je líp upravit. Většinou však spíš zjistí, že se mu ty fotky ze začátků už nelíbí, než to, že by jim pomohl lépe zvládnutý postproces. :D

Foťák všechny scény přepočítává na neutrální šedou. A digitály v sobě mají i vzorové scény, díky kterým celkem dobře odhadují expozici. Může je zmást celkově moc světlá či tmavá scéna (třeba zasněženou krajinu přepočítají na neutrální šedou a tím pádem snímek podexponují), ale většinu běžných scén zvládají odhadovat dobře. A právě i bodové měření přepočítává vše na tu neutrální šedou, a to, že proměřuje jen malé místo, může vést k větším výkyvům expozice. Zatímco běžný snímek kosa v trávě foťák s celkovým proměřením scény nejspíš zvládne, protože do výsledku započítá i zelenou trávu, tak když se bodovým měřením namíří na tělo kosa, foťák přepočítá černou na šedou a fotku přeexponuje. Ukázka jak funguje bodové měření s bílým a černým předmětem je na tom odkazu výš. Když tomu člověk rozumí, může z toho těžit u složitých expozičních scén, ale když nezná princip bodového měření, tak zírá na občas zbytečně rozkolísanou expozici. Opět bych v začátcích volila jednodušší cestu - maticové měření celé scény.
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 1721
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod wh1sp3r » 04 zář 2019, 11:27

Moc děkuji Martino za vysvětlení a čas :-)
Nikon D7500, Tamron 70-300mm f4-5.6 SP VC USD, Nikon AF-S 35mm f1.8
Uživatelský avatar
wh1sp3r
vzácný host
 
Příspěvky: 24
Registrován: 18 črc 2019, 15:55
Vlastním jménem: Pavel Rýdl

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod boruvkasCZ » 21 zář 2019, 12:10

Tak jsem to taky zkusil...
Upravil jsem ji tak nějak základně v lightroomu, potom otevřel ve Photoshopu a pracoval převážně s pluginem Nik collection+nějaké lokální úpravy...
Přílohy
canon eos 700d canon eos 80d canon 400/5.6 canon ef 70-30 f/4,0-5,6 IS II USM canon ef-s 18-55 dc III tokina 11-16 f/2.8 pro DX II
stan ameristep gunner
Uživatelský avatar
boruvkasCZ
běžný
 
Příspěvky: 116
Registrován: 28 črc 2017, 12:13
Bydliště: Slunečná

Prosím o úpravu veverky a syslíka

Příspěvekod boruvkasCZ » 21 zář 2019, 12:50

A ještě ta veverka :)
Trošku jsem si s ní vyhrál : D Je možné že se někomu taková úprava nebude líbit, ale chtělo to tu fotku nějak oživit. Dělal jsem základní úpravy v lightroomu, a potom ve Photoshopu, pár úprav v pluginu Nik collection, nějaké lokální úpravy, světlo z boku, dodge&burn v popředí( nějaké větývky byli dost nasvícené a zbytečně přitahovaly pozornost), lehce orton effect, zmenšení, doostření v Nik collection, a to je vše :)
Přílohy
canon eos 700d canon eos 80d canon 400/5.6 canon ef 70-30 f/4,0-5,6 IS II USM canon ef-s 18-55 dc III tokina 11-16 f/2.8 pro DX II
stan ameristep gunner
Uživatelský avatar
boruvkasCZ
běžný
 
Příspěvky: 116
Registrován: 28 črc 2017, 12:13
Bydliště: Slunečná


Zpět na Upravte si RAW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník