Zrcadlovky kontra bezzrcadlovky.

Příspěvekod aqualife » 20 čer 2019, 09:42

Vzhledem k soukromým dotazům které nemám čas řešit inividuálně bych si dovolil trochu shrnout výhody systému Nikon Z,resp. Nikon Z6, protože o některých se nepíše dostatečně přesně.

1)citlivost AF, i sestava s F11 (objektiv Nikon f5,6 + TC 2x) ostří velmi slušně na středový bod.
2)rychlost sekvenčního snímání: prakticky od začátku používám tichou, tedy elektronickou závěrku. Nevyplaší to ani srnku na 15 metrů.
3)neuvěřitelná stabilizace: motýla na kytce dáte v pohodě se sestavou 850 mm z ruky.
4) kvalitní fotky do ISO 8000 i o něco víc, použitelné pro dokumentaci u určitých motivů i ISO 52000.
5)použitelnost manuálních objektivů bez přenosu clony - hledáčku je vidět co se fotí, i při cloně 16 se dá ostřit. Focus peaking k tomu je skvělá funkce.
6)se zrcadlovkovými skly přes adaptér to člověk vůbec nevnímá. Akorát to trochu vrčí do videa. Setový 24-70/f4 ve videu slyšet není a pocitově se to neliší od natáčení kamerou.
7)možnost prohlédnout si obrázek v hledáčku stejně jako na displeji. Je to mnohem lepší, zvláště na sluníčku.
8 )stejně tak veškeré menu v hledáčku je stejné jako na monitoru, takže zcela odpadá nutnost nosit ssebou na šoulačku brýle.
9)stabilizace je úžasná a dá se fotit z ruky i s ohniskem 1000 mm.
10)baterka se opravdu spotřebuje o trochu rychleji než u zrcadlovek, zvláště když se nastaví vypínání foťáku po delší době než pár vteřin. Já to mám na 15 minut a je to na výdrži baterky znát. Komu nevadí to vypínání za pár vteřin, tomu vydrží skoro stejně dlouho jako u zrcadlovky. 400 fotek se ale udělá v každém případě, nastavením klidně 3x víc, ale při čekání na zvíře je při zapnutí foťáku slyšet slabý zvuk. Naopak tiché fotografování elektronickou závěrkou je opravdu neslyšitelné i pro srnku na 15 metrů. Od začátku jedu jen na elektronickou uzávěrku.
11)při focení makra objektivem bez automatiky s vysokým zacloněním lze při určitém nastavení vidět co fotím a zaostřit – obzvlášť výhodné při focení bleskem .
12)při správném nastavení (což mi pár dnů trvalo) není pocitový rozdíl proti focení zrcadlovkou, ten rozdíl se vnímá jen při defaultním nastavení, takže vyzkoušení přístroje narchlo v obchodě může odradit.
Tož asi tolik, nikoho nehecuju, ale dovolím si názor, že teď si jít koupit novou zrcadlovku asi není ten nejlepší nápad.
Taaak, a teď by mi Nikon mohl poděkovat :-).
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Příspěvekod Martina » 20 čer 2019, 12:00

K bodu 3) a vlastně i 9) - Ten motýl v hmyzím vláknu byl vyfocený na 1/1000 při 850 mm. To nijak větší sílu stabilizace nedokazuje, chtělo by to příklad typu 850 mm a 1/100 z ruky. :)

Ale jinak to nadšení z bezzrcátka chápu.
Mně jako jedna z největší výhod bezzrcadel přijde absence BF/FF i se skly, které jinak na zrcadlech ostří celkem náhodně.
A pak taky to, že je v hledáčku vidět kompenzaci expozice a i jaký bude přesně bokeh a hloubka ostrosti.
Martina
VIP

Příspěvekod aqualife » 20 čer 2019, 12:09

Martina píše:K bodu 3) a vlastně i 9) - Ten motýl v hmyzím vláknu byl vyfocený na 1/1000 při 850 mm. To nijak větší sílu stabilizace nedokazuje, chtělo by to příklad typu 850 mm a 1/100 z ruky. :)

Ale jinak to nadšení z bezzrcátka chápu.
Mně jako jedna z největší výhod bezzrcadel přijde absence BF/FF i se skly, které jinak na zrcadlech ostří celkem náhodně.
A pak taky to, že je v hledáčku vidět kompenzaci expozice a i jaký bude přesně bokeh a hloubka ostrosti.

Vyzkouším to, i když při možnosti vysokého ISO skoro bez šumu mě to vlastně ani nenapadlo :-).
K tomu BF/FF: zatím jsem nepochopil, proč ten aparát má funkci jemného doladění AF na monitoru vizuálně totožnou ze zrcadlovkami.
No a mě zase to, že když tu možnost vidění kompensace exposice vypnu,tak vidím i při zavření cloně objektivem bez elektroniky (Laowa 60 mm 2:1)).
Prostě pro každého tam je něco a dohromady moc : evil: : D
aqualife
VIP

Příspěvekod aqualife » 24 čer 2019, 11:03

Tohle je další moc sympatická věc.
Přílohy
aqualife
VIP

Příspěvekod ladysk » 25 čer 2019, 05:41

... a nahoře je napsáno 850 ... to jako D850..?
takže ten příspěvek demonstruje co..? Nebo to je název nějakého softu..?
ladysk
VIP

Příspěvekod aqualife » 25 čer 2019, 07:33

ladysk píše:... a nahoře je napsáno 850 ... to jako D850..?

Ach jo.
aqualife
VIP

Příspěvekod aqualife » 25 čer 2019, 08:05

aqualife píše:
ladysk píše:... a nahoře je napsáno 850 ... to jako D850..?

Ach jo. Prostě ten program funguje i pro Zetka.
aqualife
VIP

Příspěvekod ladysk » 25 čer 2019, 09:38

No, nezlob se, ale ty doma něco zkoušíš, o čem my ostatní nemáme ani páru, a pak to napíšeš jako kladnou vlastnost / asi / k zetkám ... kdo si to má jak přebrat..?
Musíš na nás / aspoň na mě / víc polopaticky ... děkuji
ladysk
VIP

Příspěvekod Martina » 03 črc 2019, 10:53

Přehledné srovnání výhod a nevýhod mechanické a elektronické závěrky:
https://photographylife.com/mechanical- ... utter-efcs
Martina
VIP

Příspěvekod aqualife » 03 črc 2019, 12:05

Tak nějak to je, jenom bych doplnil ještě že focení elektronickou dává více klidu stran životnosti závěrky při seriovém focení.
aqualife
VIP

Zpět na Fotoaparáty