Zrcadlovky kontra bezzrcadlovky.

Příspěvekod aqualife » 20 čer 2019, 09:42

Vzhledem k soukromým dotazům které nemám čas řešit inividuálně bych si dovolil trochu shrnout výhody systému Nikon Z,resp. Nikon Z6, protože o některých se nepíše dostatečně přesně.

1)citlivost AF, i sestava s F11 (objektiv Nikon f5,6 + TC 2x) ostří velmi slušně na středový bod.
2)rychlost sekvenčního snímání: prakticky od začátku používám tichou, tedy elektronickou závěrku. Nevyplaší to ani srnku na 15 metrů.
3)neuvěřitelná stabilizace: motýla na kytce dáte v pohodě se sestavou 850 mm z ruky.
4) kvalitní fotky do ISO 8000 i o něco víc, použitelné pro dokumentaci u určitých motivů i ISO 52000.
5)použitelnost manuálních objektivů bez přenosu clony - hledáčku je vidět co se fotí, i při cloně 16 se dá ostřit. Focus peaking k tomu je skvělá funkce.
6)se zrcadlovkovými skly přes adaptér to člověk vůbec nevnímá. Akorát to trochu vrčí do videa. Setový 24-70/f4 ve videu slyšet není a pocitově se to neliší od natáčení kamerou.
7)možnost prohlédnout si obrázek v hledáčku stejně jako na displeji. Je to mnohem lepší, zvláště na sluníčku.
8 )stejně tak veškeré menu v hledáčku je stejné jako na monitoru, takže zcela odpadá nutnost nosit ssebou na šoulačku brýle.
9)stabilizace je úžasná a dá se fotit z ruky i s ohniskem 1000 mm.
10)baterka se opravdu spotřebuje o trochu rychleji než u zrcadlovek, zvláště když se nastaví vypínání foťáku po delší době než pár vteřin. Já to mám na 15 minut a je to na výdrži baterky znát. Komu nevadí to vypínání za pár vteřin, tomu vydrží skoro stejně dlouho jako u zrcadlovky. 400 fotek se ale udělá v každém případě, nastavením klidně 3x víc, ale při čekání na zvíře je při zapnutí foťáku slyšet slabý zvuk. Naopak tiché fotografování elektronickou závěrkou je opravdu neslyšitelné i pro srnku na 15 metrů. Od začátku jedu jen na elektronickou uzávěrku.
11)při focení makra objektivem bez automatiky s vysokým zacloněním lze při určitém nastavení vidět co fotím a zaostřit – obzvlášť výhodné při focení bleskem .
12)při správném nastavení (což mi pár dnů trvalo) není pocitový rozdíl proti focení zrcadlovkou, ten rozdíl se vnímá jen při defaultním nastavení, takže vyzkoušení přístroje narchlo v obchodě může odradit.
Tož asi tolik, nikoho nehecuju, ale dovolím si názor, že teď si jít koupit novou zrcadlovku asi není ten nejlepší nápad.
Taaak, a teď by mi Nikon mohl poděkovat :-).
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Příspěvekod Martina » 20 čer 2019, 12:00

K bodu 3) a vlastně i 9) - Ten motýl v hmyzím vláknu byl vyfocený na 1/1000 při 850 mm. To nijak větší sílu stabilizace nedokazuje, chtělo by to příklad typu 850 mm a 1/100 z ruky. :)

Ale jinak to nadšení z bezzrcátka chápu.
Mně jako jedna z největší výhod bezzrcadel přijde absence BF/FF i se skly, které jinak na zrcadlech ostří celkem náhodně.
A pak taky to, že je v hledáčku vidět kompenzaci expozice a i jaký bude přesně bokeh a hloubka ostrosti.
Martina
VIP

Příspěvekod aqualife » 20 čer 2019, 12:09

Martina píše:K bodu 3) a vlastně i 9) - Ten motýl v hmyzím vláknu byl vyfocený na 1/1000 při 850 mm. To nijak větší sílu stabilizace nedokazuje, chtělo by to příklad typu 850 mm a 1/100 z ruky. :)

Ale jinak to nadšení z bezzrcátka chápu.
Mně jako jedna z největší výhod bezzrcadel přijde absence BF/FF i se skly, které jinak na zrcadlech ostří celkem náhodně.
A pak taky to, že je v hledáčku vidět kompenzaci expozice a i jaký bude přesně bokeh a hloubka ostrosti.

Vyzkouším to, i když při možnosti vysokého ISO skoro bez šumu mě to vlastně ani nenapadlo :-).
K tomu BF/FF: zatím jsem nepochopil, proč ten aparát má funkci jemného doladění AF na monitoru vizuálně totožnou ze zrcadlovkami.
No a mě zase to, že když tu možnost vidění kompensace exposice vypnu,tak vidím i při zavření cloně objektivem bez elektroniky (Laowa 60 mm 2:1)).
Prostě pro každého tam je něco a dohromady moc : evil: : D
aqualife
VIP

Příspěvekod aqualife » 24 čer 2019, 11:03

Tohle je další moc sympatická věc.
Přílohy
aqualife
VIP

Příspěvekod ladysk » 25 čer 2019, 05:41

... a nahoře je napsáno 850 ... to jako D850..?
takže ten příspěvek demonstruje co..? Nebo to je název nějakého softu..?
ladysk
VIP

Příspěvekod aqualife » 25 čer 2019, 07:33

ladysk píše:... a nahoře je napsáno 850 ... to jako D850..?

Ach jo.
aqualife
VIP

Příspěvekod aqualife » 25 čer 2019, 08:05

aqualife píše:
ladysk píše:... a nahoře je napsáno 850 ... to jako D850..?

Ach jo. Prostě ten program funguje i pro Zetka.
aqualife
VIP

Příspěvekod ladysk » 25 čer 2019, 09:38

No, nezlob se, ale ty doma něco zkoušíš, o čem my ostatní nemáme ani páru, a pak to napíšeš jako kladnou vlastnost / asi / k zetkám ... kdo si to má jak přebrat..?
Musíš na nás / aspoň na mě / víc polopaticky ... děkuji
ladysk
VIP

Příspěvekod Martina » 03 črc 2019, 10:53

Přehledné srovnání výhod a nevýhod mechanické a elektronické závěrky:
https://photographylife.com/mechanical- ... utter-efcs
Martina
VIP

Příspěvekod aqualife » 03 črc 2019, 12:05

Tak nějak to je, jenom bych doplnil ještě že focení elektronickou dává více klidu stran životnosti závěrky při seriovém focení.
aqualife
VIP

Příspěvekod aqualife » 10 říj 2019, 09:32

Tak systém DX zůstane, ale zrcadlovky asi ne.
Zajímavý je údaj že zaostřuje na oči "objektu", tedy asi nejen na lidské. Má blesk. Není to vůbec špatné, cena je také docela přijatelná, obzvlášť dobré pro ty, kteří toužili po D500.
https://nikonblog.cz/nikon-z-50-prichaz ... ivy-navic/
aqualife
VIP

Příspěvekod Martina » 10 říj 2019, 18:46

aqualife píše:Není to vůbec špatné, cena je také docela přijatelná, obzvlášť dobré pro ty, kteří toužili po D500.

Tohle je spíš vstupní model pro co nejširší skupinu zájemců o bezzrcátko, kteří chtějí malý lehký univerzální přístroj. Foťák adekvátní k D500 by měl mít stejnou baterku, horní displej a XQD slot. Plus i stabilizaci v těle, která bude u všech přístrojů vyšší třídy. Na nekompatibilní menší baterce je vidět, že se u těchto přístrojů nepočítá s nějakým přechodem do vyšší třídy. Doufám, že udělají i větší neosekané DX.
Martina
VIP

Příspěvekod ladysk » 11 říj 2019, 04:56

Jj, bude to takový prasopes, ani to ani ono, spíš by mě zajímalo, jak se akce Ušetři s Nikonem promítne na dospělácká těla, jestli teda ...
ladysk
VIP

Příspěvekod aqualife » 11 říj 2019, 16:39

No kdyby nic, tak rozhodování jestli teď koupit D500 nebo za polovinu Z50 bude těžké. Já bych teda neváhal. Tomu fotoaparátu toho zas tak moc nechybí. Akorát těch 20 MPix není moc, ale zas to nešumí.
aqualife
VIP

Příspěvekod valsidal » 12 říj 2019, 22:02

..krom DX snímače tam toho moc s D500 podobného nevidím. Aby mohl byť jen teoreticky konkurovat, museli by u Nikonu hodně přitvrdit s parametry.. ..něco jako Z7 s menším čipem. Tohle umí "pozlobit" možná něco z řady D5xxx.
Nikon D500
Nikkor 200-500 f5,6E ED VR
valsidal
běžný

Vlastním jménem: Láďa

Příspěvekod aqualife » 13 říj 2019, 09:37

No chybí tam joystick, ten je fakt užitečný, ale jinak vidím samá pozitiva, od snímací frekvence 11/sec. při zachovaném kontinuálním ostření, fázového ostření, má focus peaking. nemá asi focus stacking, ale zase má blesk, ono bude třeba počkat na první zkušenosti. Nenapsal jsem že je lepší než D500, ale při zohlednění ceny určitě atraktivnější. Ještě snad nikdy nebyl takový přístroj za průměrný měsíční plat.
aqualife
VIP

Příspěvekod Martina » 13 říj 2019, 10:55

Ještě se neví, jak je to kontinuální snímání spolehlivé. Pokud bude stejné jako u Z6/7, tak to konkurent D500 není ani náhodou.
I ten jeden SD slot dává tušit, že to není foťák konstruovaný na sport, tak by bylo spolehlivé kontinuální ostření velké překvapení.

Mně na tom nejvíc vadí ta menší baterie, tlačí tak lidi do zbytečného utrácení. Největší slabinou bezzrcátek je právě nižší výdrž baterie. U zrcadlovky má málokdo důvod tahat náhradní u bezzrcátka si další baterii či baterie přikoupí určitě mnohem víc uživatelů a když se pak rozhodnou přejít na větší tělo, budou jim k ničemu. A jeté baterie ani nenavýší bazarovou cenu. U DX a FX Zetek je nelze prohazovat mezi těly, tedy Z50 je komplikací i jako druhé tělo k FX. Pokud Nikon přijde s obdobou D500, bude ve větším těle se stejnou baterkou jako v FX tělech a bude mít CFexpress slot, aby šly prohazovat mezi Zetky i karty.
Martina
VIP

Příspěvekod aqualife » 13 říj 2019, 11:12

Jo, ale to nebude za 27.000,-.
aqualife
VIP

Příspěvekod valsidal » 13 říj 2019, 21:33

pokud čtu dobře, tak 11 fps má pouze bez přeostřování a zamknutou expozicí na prvním snímku. Průběžně by měl zvládat jen 5 fps.

Až Nikon nacpe "bezzrcátko" do těla velikosti D500/D850 (nic menšího už k teleobjektivu a na mé ruce nechci) a autofokus doladí do rychlostí, kterých dosahují moduly Multi-CAM 20k, dejte mi vědět. Zatím nemám zájem. Jo, na svatby, portréty asi lepší, ale pro wildlife tomu přeci jen něco chybí.
Nikon D500
Nikkor 200-500 f5,6E ED VR
valsidal
běžný

Vlastním jménem: Láďa

Příspěvekod aqualife » 14 říj 2019, 11:45

Nechci se přít, ale
Up to 11 fps shooting with AE/AF, 5 fps with live view
tohle si vysvětluju trochu jinak a to tak, že 11 fps při měření exposice a ostření a 5 fps při zapnutém live view, což mám stejně trvale vypnuté.
aqualife
VIP

Zpět na Fotoaparáty