Technika makrofotografie

- veškerá technika, její příslušenství a pomůcky fotografa

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 04 lis 2019, 11:29

Ach, ta paměť ...
Nedávno jsem tady někde četl informaci o vyzkoušení focus shiftu / Karel? /a nemůžu to teď najít. Jde mi o to, jak rozdělím odhadnutou vzdálenost, co chci mít ostré, od prvního naostřeného místa dál dozadu resp. jestli je v nastavení nějaká vazba, nebo jen větší počet cvaků to žene víc dozadu ... to je asi blbost, že? Ale tu vazbu o délce přeostření mezi cvaky nemůžu vyštudovat ...
:(
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 04 lis 2019, 14:05

ladysk píše:Ach, ta paměť ...
Nedávno jsem tady někde četl informaci o vyzkoušení focus shiftu / Karel? /a nemůžu to teď najít. Jde mi o to, jak rozdělím odhadnutou vzdálenost, co chci mít ostré, od prvního naostřeného místa dál dozadu resp. jestli je v nastavení nějaká vazba, nebo jen větší počet cvaků to žene víc dozadu ... to je asi blbost, že? Ale tu vazbu o délce přeostření mezi cvaky nemůžu vyštudovat ...
:(

Nerozumím. Ptáš se na shift fokus u Nikon D850 - Z nebo obecně jak posouvat foťákem ?
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 04 lis 2019, 14:14

kutilka píše:Zajímavé LED světlo.
Přímo na síť.
3 - 50W
2700-3000K nebo 5700-6000K
https://www.aliexpress.com/item/3295127 ... 7574fb4d38
LED.JPG

Ještě zajímavější by bylo na baterii.
Ale když už jsme u těch světel. Kdysi dávno jsem chtěl vyhodit staré horské sluníčko. Před vyhozením jsem ho zkusil zapnout a namířit proti noční obloze. Takový slet hmyzu jsem ještě neviděl, bohužel končil na výbojce kde to začoudilo a bylo po hmyzákovi.
Takže k otázce-nemáte někdo tip kde koupit zdroj UV světla na baterie nebo aku a na co by šel hmyz? Sem tam čtu o černém světle (UV), ale jsou to většinou jenom žárovky nebo trubice anebo zase šidítka na kontrolu bankovek, ale nic kloudného do nočního lesa jsem ještě nenašel.
aqualife
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 04 lis 2019, 14:26

U D850 ... zvolíš si počet snímků, pak to cosi s označením Focus step width a pak už ke vzdálenosti nedůležité další věci ...
A všechno nastavení okolo prvních dvou bodů - v závislosti na ohnisku, cloně a vzdálenosti - funguje jen metodou pokus - omyl, tedy empiricky. Nikde není možno nastavit , že přeostřovací krok bude tolik a tolik a při počtu snímků tolik a tolik ti to pak překreje třeba potřebný 1cm něčeho ...
To mi přijde divné ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 04 lis 2019, 15:37

ladysk píše:U D850 ... zvolíš si počet snímků, pak to cosi s označením Focus step width a pak už ke vzdálenosti nedůležité další věci ...
A všechno nastavení okolo prvních dvou bodů - v závislosti na ohnisku, cloně a vzdálenosti - funguje jen metodou pokus - omyl, tedy empiricky. Nikde není možno nastavit , že přeostřovací krok bude tolik a tolik a při počtu snímků tolik a tolik ti to pak překreje třeba potřebný 1cm něčeho ...
To mi přijde divné ...

Ano, je to tak. Vše je třeba odzkoušet a zapamatovat si to se všemi objektivy. Dobré na doma, na ven dost naprd.
aqualife
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 05 lis 2019, 06:42

A jaké máš praktické zkušenosti s nastavením tří citlivostí obarvení hran při ručním ostření ...?
Dík ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 05 lis 2019, 19:06

ladysk píše:A jaké máš praktické zkušenosti s nastavením tří citlivostí obarvení hran při ručním ostření ...?
Dík ...

Blbý, ale nemám. Nějak jsem to nepotřeboval a bavilo mě normální focení na AF, vím že je to chválená fičura, ale já po ní ještě ani nevzdechl.
aqualife
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 11 lis 2019, 00:10

8.10. zde bylo upozorněno na LED světla na 220 V z Číny za příjemnou cenu. Udělal jsem si ze 4 ks světelný boxík. Světlo je to hodně silné, časy osvitu vycházejí kolem 1/20 sec. i když svítí přes poměrně silný polystyrén. Jejich největší potíž je v tom, že svítí jen tu jednu půlvlnu z 50 Hz, druhou je tma. Oči to nepoznají, ale když se fotí mnoho fotek do skládačky, tak jedna je světlejší, jiná tmavší. Snažil jsem se to utlumit dalšíma vložkama z polystyrénu, bych fotil na delší časy, ale stejně to není ono, na složeninách je to vidět. Už při focení pobíhají po monitoru vodorovné pruhy. Tedy radím nebrat, ušetříte si problémy.
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
VIP

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 11 lis 2019, 07:23

... jo, půlvlna u 50 Hz, to já koupil nějakou čínskou baterku - Solarforce L2 - za tisícovku a po fotkách mám vodorovné pruhy, střídavě světlejší a tmavší, velmi výrazně znatelné, druhá baterka jiné značky za ca stejnou cenu - Tank - to nědělá. Na oko je svícení v pořádku. Je to přeposílané z několika mejlů, ale princip vidět je ...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 14 lis 2019, 07:32

Pomohlo by použít 2 LED světla a u jednoho obrátit fázi... :(
Nebo použít tento systém s potlačeným blikáním:
https://www.ledsmagazine.com/leds-ssl-d ... r-magazine
https://www.led-professional.com/resour ... ht-engines
kutilka
zkušený protahující

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 19 lis 2019, 01:32

Tentokrát jsem objednal z Číny stabilizovaný zdroj na 12 V 36 W a 6W panýlky s LED diodama, prý vhodné na natáčení videa, tak uvidíme. Když je to tak levné....
Jinak to hodně rozptýlené světlo je někdy úplně nevhodné. Naposledy jsem zkusil mikroskopickým objektivem chvostoskoka s barevnýma šupinama a z boxíku to dopadlo hrozně, takové rozplavané, neostré. Zkusil jsem jeden cvak s rozptýleným bleskem z jedné strany a to už bylo OK, jen ten chvostoskok udělal chvostem skok a bylo vymalováno, je pryč. Takže to dilema blesk vs. LED je tu zas, asi jak na co.
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 19 pro 2019, 09:58

přípravek na " zemní " focení, teď na houbičky ...
odmontoval jsem příčný posuv ze slideru a ručně posouvám pro každý snímek, jestli to bude fungovat , uvidíme, za chvíli jdu hledat ty houbičky ...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 19 pro 2019, 23:18

Přijde mi to jako zajímavé a účinné řešení na houbičky a možná i některé hmyzáky. Live view a dálkovou spoušť k tomu. : good:
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 06 led 2020, 13:34

Ještě se k tomu vrátím: live view určitě, to jsou pokusy s třemi verzemi obarvování ostrého, zatím nemůžu přijít na to, která verze je lepší. Jsem z toho vždycky vyčuměnej a ostrost je stejně někde jinde ... to samozřejmě zjistím až na monitoru. Dálku jsem zatím nezkoušel. Celkově je to takový neohrabaný, o kolenech a zádech při neustálým zvedání se nemluvě ... :-)
Už jsem zkrátil zadní nožičku a nahradil závitem a delším šroubem, štelování už snad dobrý, ale všechno je to takový nadlouho kor v zimním oblečení ...
A taky vychytávání světla je na pevný nervy - s baterkou to moc nejde a blesky se musí štelovat pro každý poposunutí jinak, moc mě to nebaví, musím říct ... Ono taky když zapomenu, že jsem hlavou blesku pootočil i třeba ve vertikálním směru, to je o ten první krůček hned, tak blesk dává jinou korekci protože to pozná - a já to neplánoval ... :(
No, neuměl jsem to a umět to nebudu, ale ta prvotní radost / než dorazím k monitoru / za to stojí ...
Budu spíš trénovat ty vícesnímky z ruky, až budou podmínky. Jen nechci zatím kupovat rychlou kartu / xqd / protože doufám v úpravu firmwaru pro podporu cfexpress jako to teď vydali pro Z6 a Z7. Pak to musí střílet, že už mi nic neunikne ... : D
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 21 led 2020, 11:54

Tak asi unikne - nevydržel jsem psychicky a koupil XQDéčko, bohužel. Nebaví mě žít v nevědomosti a nikde není o změně fw pro D850 ani zmínka, proč ty apgrejdy nemohli udělat najednou, to nepochopím. Stejně už nějaký CFE karty mít museli ...
Aspoň mám alibi až nebudu stíhat :-)
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 24 led 2020, 08:55

https://zyoptics.net/product/mitakon-cr ... per-macro/
Kompletně přepracovaný!
K dispozici jsou modely Canon EF, Nikon F, Sony FE, Sony Alpha, Pentax K, Sony E, Micro Four Thirds, Fuji X.

Test: https://petapixel.com/2020/01/23/back-f ... edesigned/
kutilka
zkušený protahující

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 24 led 2020, 13:55

LED blesk! Nikoliv lampa.
Až 4A záblesky.
Dokázal by to někdo zprovoznit?
https://www.mikroe.com/led-flash-click
kutilka
zkušený protahující

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 26 led 2020, 04:36

ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 27 led 2020, 00:27

Co jsem viděl snímky z objektivů Laowa, a to nekonečno až 2x a 2,5x až 5x, tak vypadaly výborně. Zato od Mitakonu to bylo hrozné, po přepracování hodně lepší, ale stejně nic moc. Navíc všude ta ruční clona.
LED blesk asi zatím nebude mít na klasický blesk. Časy osvitu v desetinách vteřiny jsou na živé dost nepoužitelné a na mrtvé mohu klidně svítit neustále s dlouhými časy.
Ale dík za příspěvky.
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 led 2020, 08:18

Jo, ta clona je otravná / u 100vky /, ale C verze má snad " průhledno ", či..?
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 27 led 2020, 08:33

kutilka
zkušený protahující

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 27 led 2020, 23:41

Divná politika, Laowa 100 pro Canon má elektronickou clonu, pro ostatní foťáky ruční. U Laowy 60 jsem všude viděl jen ruční. Pro statické fotky by to nemělo vadit. Dle ukázek kresba výborná, ostrá.
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 03 úno 2020, 16:07

Tak když už jsme u tý Laowy ... mám dotaz vlastně dva. Kolega mi do práce přinesl něco ve skleničce se slovy mám toho plný jezírko, nevíš co to je? Okem s +1,5D brýlemi plus s malou kancelářskou lupou jsem viděl jakési mrcky, občas se hýbající dost divoce, nic víc. Po vyfocení L100 na 2:1 vylezlo toto, netuší někdo co to je..?
A - když propojím D850 s PC kabelem, nemám / myslel jsem, že ušetřím / čtečku na XQD karty, tak se mi nezobrazuje u fotek exif, po uložení na disk to je v pořádku. Co může být ve věci?
Dík.
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 04 úno 2020, 17:47

ladysk píše:Tak když už jsme u tý Laowy ... mám dotaz vlastně dva. Kolega mi do práce přinesl něco ve skleničce se slovy mám toho plný jezírko, nevíš co to je? Okem s +1,5D brýlemi plus s malou kancelářskou lupou jsem viděl jakési mrcky, občas se hýbající dost divoce, nic víc. Po vyfocení L100 na 2:1 vylezlo toto, netuší někdo co to je..?
A - když propojím D850 s PC kabelem, nemám / myslel jsem, že ušetřím / čtečku na XQD karty, tak se mi nezobrazuje u fotek exif, po uložení na disk to je v pořádku. Co může být ve věci?
Dík.

D850 a XQD?
aqualife
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod TomasM » 04 úno 2020, 22:13

U většiny normálních LED světel se blikání vyhnout nelze. U nejjednodušších bude blikat LED na síťové frekvenci, u lepších bude viditelná síťová frekvence. Pokud by si někdo chtěl postavit světlo na focení doporučuji použít samotné LED čipy, AC/DC zdroj a pro buzení LED čipu ideálně DC/DC měnič v režimu konstantní proudu. Dá se takto dosáhnout svícení bez jakéhokoliv blikání (měřeno osciloskopem).
Pokud by to někoho zajímalo, dokázal bych asi někde vyhrabat schéma PWM regulátoru pracujícího na desítkách kHz, což už není viditelné ani na fotkách s krátkým časem a zároveň je možné regulovat výkon světla
TomasM
protahující

Vlastním jménem: Tomáš Málek

PředchozíDalší

Zpět na TECHNIKA A POMŮCKY