Technika makrofotografie

- veškerá technika, její příslušenství a pomůcky fotografa

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 26 črc 2019, 19:43

Copak tohle, to je klasický sekáč, technicky děs a hrůza, ale počkej, až se to naučím ... : D
Teď jsem se vrátil z treninku tří až pětisnímků z ruky, ze závěrky se kouřilo, ze mně taky, ale serie ke složení ani jedna. Prostě neudržím se v tom ca 1 cm ... Uvidíme ráno, jestli najdu něco dostatečně flegmatického, tak budu pokračovat, to by v tom byl čert, abych já jediný to tady nedal ... :)
Zatím mi padaj takovýhle příšernosti ...
A edit: ke sklu - neustále si při manipulaci hejbu kolečkem clony, jde moc lehce, a pak si toho v zápalu boje nevšimnu a je zle ... A ke svícení: vyzkoušel jsem několik kombinací blesk i jeho umístění, ani jedno řešení kvůli pracovní vzdálenosti nic moc, asi nejlépe zatím / poměr účinek v. uživatelská příjemnost / je SB 900vka nasazena přímo do sáněk trochu sklopená a taková odrazka od Micnovy, mimochodem, to naklápění taky nic moc poloh nenabízí ... ale to svícení je druhořadá záležitost, nejdřív musí být co nasvěcovat ... :-)
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod r1j1 » 26 črc 2019, 20:02

Jasně, že to dáš, prostě musíš, někdo tomu Liborovi už musí srazit hřebínek : D .
r1j1
stálý

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 črc 2019, 04:39

No však kvůli tomu pomalu nespím, porád přemýšlím, jak na něj ... : D
ale na druhou stranu, je to pro jeho dobro, takhle musel celou zimu tahnout vlákno sám ...
No, a do reálu, za chvíli se chystám na ty flegmatiky a potrénovat série v terénu, včera to byl jen takový malý zahradní trenink ... koš doma připraven, vysypán, můžu vyrazit ... :-)
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 črc 2019, 13:10

Tak po dnešní procházce musím suše konstatovat, že na nafocení podkladů pro skládání z ruky, bez opěry, čehokoliv kolem 1cm ev. ještě míň, NEVĚŘÍM !! Nebo je autor pánbůh. Ani jeden pokus k něčemu kromě koše ...
Když koukám na nějaká videa na webu, tak taky asi jedině s opřenou rukou a nějaký náznak pohybu, z volné ruky tomu fakt nevěřím !!!A nebo jsem takový blbec, že jako jediný se tomu ani nepřiblížím, ale tomu přestávám i sám věřit, prostě procento úspěšnosti rovná nula ... něco musí být jinak, vidím to v té opěře ruky / kou ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 29 črc 2019, 01:51

ladysk : dlouho jsem sem nekouk, až teď. Myslím, že ta Laowa je velice kvalitní sklo, jen ji vhodně používat. Pokusy o skládačku z volné ruky jsou podle mne odsouzeny k neúspěchu. Základ je podepřená ruka, nejlépe obě a pak se povede jen něco málo, teda mně, a to se ještě skoro dusím, jak nedýchám. Tma v hledáčku při makru se dá řešit světlem v rozptylce výkonnou LED diodou. U té Laowy je to umocněno ještě tím, že koukáš zacloněným objektivem. Já nedávno zakoupil v Číně takové dobíjecí svítidlo 5W, rozmontoval, světlo dal před rozptylku a konečně vidím v hledáčku. A na seriozní skládačku platí jen strojový posuv, tedy myslím přes nějaké zařízení, případně přeostřování objektivu řízené foťákem. Použít lze jen na nehybné objekty, ale to je spíš kapitola jak drezírovat hmyzáky. Před pár lety jsem sem dal fotky jednoduchého posuvného zařízení, které stále používám. Šroub, matka, ohebné krky, magnety. Nyní mám i stativ s posuvem, ale na toto jednoduché zařízení to nemá ani náhodou. U stativu je to na dlouhé lokte, u posouvátka pár desítek vteřin, pokud hmyzák strpí přenos. Styl Apač venku, jo, na ty umělecké fotky, kde není skoro nic ostrého, většině se to líbí, jiná kapitola.
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
VIP

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 29 črc 2019, 06:10

Jo, dobře jsi to napsal, z praxe ...Z ruky na 1,5 -2,8 x opravdu jen pro zajímavost takové ty umělecké detaily, HO velmi malá, i na clony 22, kde už to má zase jiná negativa ...
Ale zatím u toho zůstanu, na mražáky a líhně doma nemám prostor ...
S tou opěrou venku samozřejmě potřebuju něco udělat, solidní nápad nemám, bavím se o ca 0,5 - 1,5m nad zemí ...
Světlo, to je klasika ... Nissin má sice přisvětlování, ale pokud sdrbu smirkem krytku ve snaze změnit ji i na rozptylku, tak to skrz moc nesvítí, taky to sežere místo, které vepředu nutně potřebuju,
externí baterka je docela nepraktická ...
N SB900 dobrý, ale na ramenu - abych se dostal v ose skla před čelní filtr je to už docela nepříjemné na nošení a taky když některý věci jednostranně nasvítím, tak druhou stranu dostávám do stínu a tedy do větší tmy než bez blesku ... včera už jsem vážně uvažoval o koupi druhé 900vky, ale když jsem si představil, jak ty páky na popruhu budu při chůzi vyvažovat, jsem to zavrhl, ... na chvíli ... : D
No a trochu čísel pro případné nadšence: kvůli prodloužení pracovní vzdálenosti / relativně / zatím tvořím jen se stále nasazeným Kenko TC 1,4x, nikony ani sigma se nedají nasadit, N se nasadí, ale nepřeostřím ... / zadal jsem jen čistou ohniskovou vzdálenost, takže TC není v exifu poznat /
2 - 2,8x - ty umělecké detaily viz výše, od 1 do 2x už řekněme použitelnější detail, z toho na velikost pavouka / průměrného / tak od 2:1 do 1,5x max, spíš trochu míň ... je dobrý, že L má označení poměru zvětšení, takže se zrhruba okamžitě orientuju, jak na tom jsem ... celý motýli dost zblízka / typ modrásek / tak od 3:1 do 0,75x max - neberte mě za slovíčko resp. číslíčko /, s trochu prostředí tak spíš 4:1. Čili potvrzuji, co jsem napsal někde trochu dřív, i se sklem 1:1 se venku pro běžné focení to 1:1 moc nepoužije ... spíš je praktičtější pro prostřeďovky resp. ne úplně detailovky využívat skla 200 i 300mm bez problémů, opakuji bez potřeby většího detailu ...
Konkrétně L100 nabízí trochu kreativity ale naopak vyžaduje úplně jiný přístup k focení / pamětníci nechť utřou slzu při vzpomínkách /. Kvůli tmě se mi osvědčilo nejdřív si objekt najít na ca 4:1 a pak nespouštěje ho z očí ho dostat kam potřebuju, i na ty 2:1 a víc, hledat rovnou na 2:1, to vám přeju ... :-)
No a nastavení: kromě manual fokusu je to všechno stejné, sklo jsem zadal do těla, pak to ukazuje i v exifu, ukazuje měřák expozice, auto ISO dohlídá automatiku, no, když to tak čtu, tak moc prostoru na vzpomínky výše popsané nezbývá ... no jednoduše, hlídá se je to zaostření ...
Pro případné zájemce, je to nový " vítr ", přináší dost zábavy ... jaký je užitný poměr je na každém jednotlivci ... :-)
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 29 črc 2019, 11:41

Na základě čeho se tady rozběhla tadle debata? Nějak jsem to nepostřehl :)
jurkovicovic
běžný

Vlastním jménem: Filip

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 29 črc 2019, 23:04

jurkovicovic : ladysk si zakoupil objektiv Laowa 100 macro 2 : 1 a nyní s tím zápasí. Něco z této diskuze je i na Vážkách. Myslím, že má dobrou kresbu, lepší i než MPE, jen ta ruční clona je docela pakárna, nemáš ten luxus zaostřovat při otevřené cloně.
ladysk : hledat 2 : 1 je dílo okamžiku ( když máš nasvíceno), ale 10 : 1, kde HO je 4 um a vše okolo jen mlha, to je jiné kafe. : crazy:
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 30 črc 2019, 05:22

Libor: to je ono, když máš nasvícíno ... :)
Vzhledem k tomu, že já sám obzvlášt v ranním nesvětle vidím prd, natož něco dostat do kříže, tak se mi metoda najíždění z ca 4:1 jeví jako docela praktická, navíc přináší i snímky s prostředím, trochu ...
chápu, že vyšší rozlišení je ořech, zkoušel jsem doma kdysi něco k 5:1 max ... 10:1 si neumím představit.
Ale ty jako Canonista máš velkou výhodu, nechápu proč to tak je, ale C modely mají clonu elektronickou, údajně vidíš jako přes třeba L kovou stovku ... jen jsi bonusově na 2:1
Přiznám se, že se cítím pořádně diskriminován ... :)
Jinak - včera jsem měl chvilku tak jsem zkoušel makroblesk na plno tj. v tuto chvíli 2,8:1, ale je to krajně nepraktické, snažil jsem se levým malíčkem ošahávat, jestli už si špiním filtr nebo až za 3mm, to není uživatelsky příjemné. Prostě ty 4cm co sežere čelo blesku tam chybí ... Asi budu muset vyrobit dvojrameno, koupit ještě jeden klasický blesk a začít posilovat a trénovat obratnost v terénu. Pak už by se dalo přemýšlet i o nějaké " přední " rozptylce ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 30 črc 2019, 09:56

Aha, jen vím, že ten objektiv existuje. Nějak blíž jsem ho nezkoumal. Ta manuální clona je samozřejmě průšvih. Natrvalo namontovaná baterka na foťáku, pomocí dostupných a lacinných čínských krámů, by tomu mohla pomoct :)
Pozdíl mezi barevnými teplotami světla a blesku se dá srovnat gelovým filtrem. FULL CTO filtr změní 6500K na 3200K (5500K na 2900K). Tzn. že můžu použít blesk s 5600K a jansjo lampu při 3000K bez rozhozemí WB. Laciné řešení, které funguje :)
jurkovicovic
běžný

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 30 črc 2019, 11:29

Tak až takhle to prožívat nehodlám, naopak se mi líbí, když barva tahá trochu zlatova, i na úkor pravdivosti ...
baterka možná přimountovat jde, zatím jsem se potýkal s nasměrováním, podle vzdálenosti se mění úhel a i světlo, uvidíme, snad na to mám dost času ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 31 črc 2019, 09:50

Tak jsem zkusil na rychlo sbastlený difuzer z videa ve vážkách, blesk jsem "dosměroval" pikslou od buráků. Výsledek: je to fajn za podmínek: hmyzák se nevyplaší, hmyzák je na nějakém stonku, jakmile je něco okolo, není šance. Na pavouky na pavučině nepoužitelné. Ukázka ploštice, bez ořezu 1,5:1. Dala mi jednu šanci a pak frnkla. Na větí zvětšení už by to chtělo brouka superflegmatika (nebo vstávat brzo :%) )
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený stálý

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 31 črc 2019, 14:52

Jo, nesmí to překročit čelní rovinu filtru ... to máš fakt naplno otevřený nebo ti to tělo nezobrazuje přiclonění..?
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 31 črc 2019, 15:29

A taky to nesmí překročit spodek objektivu, vršek a nejlíp i boky... Jinak furt do něčeho žďuchám. Je to laowa 60, takže clonu to neukazuje :), byla 11. A 60mm mi v těle taky nastavit nejde :(
Jen mimochodem, neměl tady někdo ten laowa blesk? Ten by mohl pomoct...
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený stálý

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 31 črc 2019, 17:32

Jj, došlo mi, že je to o L60, ... to nemá řešení, já si pomáhám 1,4kou TC, máš to zvětšení na delších cm a na kresbě to nepoznáš, ale je to o kousek, pokreje to tak sotva natočení blesku na ramenu. Zatím mám jeden, teď uvažuju o dvojici - z každé strany jeden. Koukám po sestavě od Hahnelu ...
Většinou se nesnažím strkat sklo moc hluboko do nějakýho marastu, takže zhruba ta přední rovina mi stačí ... Teď jsem se vrátil z krátkého treninku na dvorku, vyhodnotím, hned sem hodím poznatky ...
K tomu nastavení na těle, já jen zadal ohnisko, nejmenší světelnost a ono si to už zbytek hlídá, reaguje na to auto iso i na ukazatel expozice v hledáčku, zobrazuje to exif, nestěžuju si ... jen ta tma vpředu mě štve ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 31 črc 2019, 17:54

... tak jen rychlovka - včera jsem vytáhl z vody cosi utopeného, do dneška to vyschlo ... takže jsem to přišpendlil a můžu testovat, něž mi to tam venku na stole nějaký zpěváček nesezobne ... :-)
Pravda, živák na tohle musí být ten první ranní, možná ten úplně nejprvnější ... : D
Je to na doraz sestavy tj. 2,8:1 a skoro na doraz čelní rovině ...
Nechal jsem jen držák se slabým " oranžovým " filtrem a přes něj jsem nalepil " oko " ze slabého mirelonu ... oko rozuměj tak, že jsem kus tvaru ale v podstatě pruhu přiložil k horní straně blesku a s volným ohybem ho zase přimáčkl k spodní straně, takový plynulý radius, a přilepil páskou. Samozřejmě, plocha nic moc, ještě jsem musel po stranách ořezávat právě abych po natočení nepřelezl čelo. Trochu rozdíl mezi filtrem samotným a tímhle je, ale nic moc ...
Pak jsem spodek utrh a zkoušel to s vlajícím kusem dál od čela i s přimáčknutím jednou rukou ke spodku těsně pres čelo blesku / snažím se to popsat polopaticky, takže sloh bude dost kostrbatý, snad je to trochu pochopitelné /, rozdíly nic moc. Pravda, dnes je tady zataženo, tak to vypadá zase jinak ...
A abych venku nezkolaboval, už jsem pohodlně uvnitř na gauči, takže další výzkum odsunut na " pak " ... ale určitě zase s něčím přijdu :-)
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 31 črc 2019, 17:58

Rychlý dodatek - jako pravák mám rameno s bleskem vlevo, proto světla zleva je relativně dost, zprava slabší, a pokud je vlevo od hmyzáka nějaká " větev ", tak je to vůbec nejslabší, protože to zastíní tu pravou stranu, je to dost vidět ... no - jdu se podívat do e-shopů po tý dvojbleskový sestavě, výzkum se musí podporovat ... :-)
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 31 črc 2019, 18:22

A ještě jeden cvak na 1,5:1, bez mirelonu, na stejný ořez jako to 2,8:1 ... a pohled na mount ... záměrně zesvětlené foto z dceřina mobilu
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 31 črc 2019, 20:24

S toudle výbavou musí jednocvak vypadat jak lusk! : shock:
jurkovicovic
běžný

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 01 srp 2019, 06:06

Tak, lusků jsem pár viděl, některé dost křivé, takže ano ... :-)
Jednocvak by šel, jen HO je minimální a celek pak na úrovni abstrakního umění - známý krycí manévr pro nepovedená foto - skládačky budou nutnost, ale zatím mi nejdou vstupy, ani včera na stole s opřenou rukou ... musím zabrat ... aspoň tak 3 - 5 fotek ...
No, mám před sebou pěknou štreku : D
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Blaník » 01 srp 2019, 07:38

ladysk: neber si to osobně, nic osobního v tom z mé strany není, ale ta fotka té utopené včely je strašná.Delete okamžitě.Sleduju tu tvoji snahu a vložené úsilí a obdivuju to, ale co kdybys pro začátek zkusil něco jednoduššího.Třeba jen malou minci, knoflík apod.Ta včela je moc chlupatá a kulatá a tmavá a ještě ji dáš na tmavou podložku, prostě je dle mého úsudku pro začátek těžká na zpracování.A pak když už se do toho pustíš a lopotíš se s tím, tak přehlídneš takovou základní chybu jako, že to fotíš na tmavém podkladu a ještě na dvou deskách mezi kterými je mezera a pak máš na té fotce zářivý světlý pruh.To je prostě špatně.
Ale držím ti palce, protože já si skládačky taky zkoušel a zjistil, že "na to nemám".
Canon 5D III,Canon 100-400 II, Canon TC 1,4 III, Canon 24/2,8 IS,Sigma 150/2,8 OS Macro
Blaník
VIP

Vlastním jménem: Martin Růžek

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 01 srp 2019, 09:32

No, kdybych to hodil do koše. tak nemám čím doložit ten okec ... a tmavá, chlupatá, kulatá, ještě tmavší ... v tuhle chvíli jde o to naznačit podmínky v závislosti na možnostech :
1. přiblížení
2. pokusů o nasvícení buď jednostranně nebo jestli jinak ... žádnou jinou fotoetiku v tom netřeba hledat ... mince i knoflík jsou mi kničemu, tam nevidím plastičnost ve světle a placky nikdy fotit nebudu, jo tuhle jsem pro srandu - vytípl jsem pracku a dal manželce hádat - vyfotil přejetýho krtka ... :-)

Edit: teď jsem koukl zpátky - ta spára mezi deskami je osvícený špendlík, jen na zmírnění mých hříchů ... : D
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 01 srp 2019, 12:45

Když jsem hledal nejlepší osvětlení - ať už co do plasticity,reflexů a zrcadlení, případně na zvládání světelných kontrastů - použil jsem jako testovací objekt chromovou (ložiskovou) kuličku a matnou kuličku. :)
kutilka
zkušený protahující

Technika makrofotografie

Příspěvekod Blaník » 01 srp 2019, 14:03

ladysku, já ti chtěl opravdu jen pomoct,ale už mlčím
Canon 5D III,Canon 100-400 II, Canon TC 1,4 III, Canon 24/2,8 IS,Sigma 150/2,8 OS Macro
Blaník
VIP

Vlastním jménem: Martin Růžek

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 01 srp 2019, 21:13

Koukám, že Ymi sbastlil nejjednodušší rozptylku a brouk na fotce vypadá výborně nasvícen. Focení trochu nepohodlí přináší, s tím je třeba se smířit. Něco podobného používá většina světových makrofotografů, netřeba vymýšlet nic nového, toto je osvědčené řešení. Stačí se podívat na většinu fotek skákavek a v očích tam vidět podobnou rozptylku. Toto je řešení na malé potvůrky, na motýla už asi ne.
ladysk dal fotku sestavy, asi řádně těžké, nechtěl bych s tím fotit. Světlo je opět jen bodové, ten pásek mirelonu vůbec nic neřeší, nemá to tu patřičnou osvětlenou plochu a na té mrtvé včelce je to vidět. Ymiho kornoutek váží pár desítek gramů a možná že na osvětlení netřeba ani externího blesku, stačí vnitřní na foťáku, pokud ho má. Lehká sestava, dobré světlo.
Profíci používají taky makroblesky, zleva i zprava jeden na ramenu. Pokud tam ale nedají rozptylky o patřičné ploše, je to na fotkách vidět, spousta odlesků, jen navíc dvojitě.
Když koukám na tu ladyskovu fotku, tak myslím jsou v pozadí bílé plastové židle. Mohla by to být výborná světelná vana. Brouka na snítko do ruky, na židli pohodit trochu trávy coby pozadí a fotit tam. Odraz světla od spodku židle nasvítí dobře i spodek brouka. Případně na zemi světlé dlaždice a zalehnout jako pravý Apač. : D
A ještě nevím, proč je před bleskem barevný filtr světlo ubírající. Barva světla se dá nastavit v RAW převodníku. Chci teplé barvy, zatáhnu za posuvník a je to. A ještě pod foťákem vidím batery pack, či jak se to jmenuje. Zbytečné závaží. Vždy jsem vystačil s jednou baterkou.
To není kritika, jen snaha pomoci, tedy alespoň tak, jak to vidím já. :)
Libor K
VIP

PředchozíDalší

Zpět na TECHNIKA A POMŮCKY