Technika makrofotografie

- veškerá technika, její příslušenství a pomůcky fotografa

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 14 kvě 2018, 10:32

Jinak dobrý... :)
kutilka
zkušený vzácný host

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 14 kvě 2018, 11:48

Jetli by nestálo za to to vyfotit rovnou na elektronovém mikroskopu a dokolorovat :) Asi by to bylo rychlejší :)
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený běžný

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 14 kvě 2018, 17:45

to jsou takové " jemné nuance " ... co všechno lze považovat za focení jako takové, jestli to, kde je výsledkem " fotka " nebo jak..? Fotka vypadne i z jakéhokoliv usb mikroskopu za 2k, je to focení..? Některé metody se tady se teoreticky tomu podobají, i když samozřejmě vznikají za jiných podmínek a s jiným fotouměním autorů než když nějaký strejda poprvé hodí pod to usbéčko svého prvního mravence... a pak se odvíjejí další dotazy, jako tady hodil Ymi apod. Možná by byl výsledek stejný, možná lepší, možná ne ... ale co by chlapci po nocích dělali, takový přebytek volného času může vést i k nějaké duševní újmě ... :-)
A jen tak cvičně by mě zajímalo, kolik místních má přístup k nějaké solidní mašině, tipuji - jeden v Přerově plus tak dva další..? Vlasta odpoví ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 14 kvě 2018, 18:13

Jasný, jen ať se chlapci baví. Taky jsem svůj příspěvek řádně osmajlíkoval.
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
Ymi
zkušený běžný

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 14 kvě 2018, 18:59

kutilko díky za rozbor a konstruktivní připomínky!
jurkovicovic
zimní host

Vlastním jménem: Filip

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 14 kvě 2018, 22:26

Ymi : jaksi se mi nedaří otevřít obrázek té tvé rozptylky. Poslední fotky od tebe jsou docela dobře nasvícené.
jurkovicovic : za mě hlava mouchy dobrá, já ty skládanky mívám horší. Měl bych dotaz na použitý objektiv a předpokládám, že moucha byla upravena přípravkem Decon 90.
Vyrobil jsem si čerstvě jednoduchou rozptylku z tácku na párky a celkem dobrý. Dneska s ní focena třeba číhalka poslaná do "hmyzu".
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/-
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
zkušený stálý

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 15 kvě 2018, 05:42

Ymi - jasný, smajlíci myšlenku doplnili. Však to není připomínka vedoucí k nějaké změně či nápravě, jen konstatování. Já tu jejich dřinu a výsledky " zpovzdálí " ale se zaujetím sleduji a rád, tak jen ať to sem perou dál ... hned se jdu podívat na číhalku ... :-)
Co nám taky, apačům, jiného zbývá, že ..?
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 15 kvě 2018, 07:29

Libor K: Obrázek upraven, nějak blbne linkování z google fotek (ale to už tak dva roky :) ). Myslím, že můžeme založit gastromakraře, ty tácek od párku, já pixla od buráků...
Ymi
zkušený běžný

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 15 kvě 2018, 07:44

Libore fotil jsem to klasikou mpe 65, 5:1 na clone 4. Decon 90 pouzity :)
jurkovicovic
zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 15 kvě 2018, 22:24

Cvaknul jsem rozptylku o které jsem psal včera. Tato je ze všech posledních nejprimitivnější, ale taky funguje. Jen nemá vlastní světlo. Na objektivu drží pouhým třením, nasunout, sundat. Jen tak zkusmo jsem ji zkusil polohovat na lesklém broukovi, první brouk - rozptylka hodně zešikma, druhý - rozptylka téměř kolmo na objektiv. Na obrázku foťáku tak něco mezi.
Přílohy
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/-
Libor K
zkušený stálý

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 16 kvě 2018, 23:20

Docela mne zaujala reference o přípravku Decon 90. Ani ne tak kvůli obnově barev očí, ale kvůli zbavování nečistot. A tak když jsem nalezl totálně zaneřáděného křivonožce polokřídlého, tak jsem udělal domácí pokus jak nahradit Decon 90, který je nekřesťansky drahý, něčím jednodušším. Usmrceného brouka jsem dal do zkumavky, trochu vody, minikapku saponu, několik peciček čističe sifonů (asi hydroxid draselný, nebo sodný) a nechal ho v tom 1 den. Výsledek před a po na fotkách. Část nečistot to sežralo, zároveň to i naleptalo to jeho ochmíření, povrchy to vyčistilo a zmýdelnatělo (lesknou se). Přidal jsem tam i na pár hodin čistého nosatce a ten je takovej nějakej lepší, výraznější. Na velké znečištění to není, ale na to malé... No nic, jen taková reference o naivním pokusu, by bylo co číst.
Přílohy
Libor K
zkušený stálý

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 17 kvě 2018, 08:19

Určitě by to chtělo po tom saponu a hydroxidu ještě vyprat v čisté vodě.
Ten povrch se možná tak leskne, právě protože je čistý.
Já používám na čištění usmrceného hmyzu ultrazvukovou čistiku a demineralizovanou vodu s kapkou smáčedla (saponu) a troškou izopropylalkoholu. Je to stejná směs, jaká se používá na čištění gramofonových desek. :)
Vypreparovaný hmyz na štítku opět v ultrazvuku, v benzínové lázni. Odstraní nečistoty a odmastí. (Jen pozor na nejjemnější hmyz - ultrazvuk jej může zničit!)
Na precizní vyčištění brouků typu Trox, kteří jsou obalení vším možným s charakterem vosku se mi osvědčila lázeň silného roztoku NaOH či KOH v ultrazvuku.
Při jakémkoliv čištění hmyzu pokrytého tomentem o tento přijdeme... :(
kutilka
zkušený vzácný host

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 17 kvě 2018, 12:54

Moje poznatky jsou zatím asi takovéto, i když jich moc nemám:
voda + saponát - tomuto se snažím co nejvíce vyhýbat, kvůli rozmočení vzorku, slepení chlupů (těžké rozčesávání), zničení křidel, nicméně pomůže s čistotou.
lékařský benzín - parádní věc, odmastí, očistí, nezničí vzorek, chlupy jsou v pohodě rozčesatelné, křidla taky super, škoda jen, že nevylepšuje oči.
decon - parádní věc, očistí, odmastí, chlupy jsou v pohodě rozčesatelné, křidla taky super, vylepši oči, vzorek zniči, když se to přežene
utrazvuk zatím nemám, ale zřejmě ho pořídím, myslím, že by mi mohl být nápomocný a stojí pár kaček.
jurkovicovic
zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 17 kvě 2018, 18:21

Libor K píše:Docela mne zaujala reference o přípravku Decon 90. Ani ne tak kvůli obnově barev očí, ale kvůli zbavování nečistot. A tak když jsem nalezl totálně zaneřáděného křivonožce polokřídlého, tak jsem udělal domácí pokus jak nahradit Decon 90, který je nekřesťansky drahý, něčím jednodušším. Usmrceného brouka jsem dal do zkumavky, trochu vody, minikapku saponu, několik peciček čističe sifonů (asi hydroxid draselný, nebo sodný) a nechal ho v tom 1 den. Výsledek před a po na fotkách. Část nečistot to sežralo, zároveň to i naleptalo to jeho ochmíření, povrchy to vyčistilo a zmýdelnatělo (lesknou se). Přidal jsem tam i na pár hodin čistého nosatce a ten je takovej nějakej lepší, výraznější. Na velké znečištění to není, ale na to malé... No nic, jen taková reference o naivním pokusu, by bylo co číst.

Jo, Libore, pro vědeckou fotografii je to jistě dobré, ale wildlife je ta první fotka. A taky se mi víc líbí.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 17 kvě 2018, 18:29

Pánové testoval jsem focení objektivem mikroskopu :)
Ať to nemusím vše přepisovat sem, tak mrkněte sem:
http://entoforum.cz/viewtopic.php?f=26&t=376&p=108927#p108927
jurkovicovic
zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 17 kvě 2018, 20:06

Karle, první fotka rozhodně není life :).
Ymi
zkušený běžný

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 17 kvě 2018, 22:54

kutilka : bylo vypráno několikrát a ten lesk je asi tak jak píšeš.
aqualife: o žádnou vědeckou fotku se nepokouším, na to jsou jiní odborníci a neskonale lépe vybaveni. Stále mě ještě pozorování hmyzu a focení baví a když to jde, tak upřednostňuji to naživo. Někdy to ale nejde jak bych chtěl a tak nepohrdnu ani naaranžovanou mrtvolkou. A když už je to mrtvolka, tak by měla být čistá. Sem tam dám i nového broučka na štítek, bych měl v zimě na co koukat.
Ten první křivonožec je živý na kuchyňské lince. Takové falešné life. S medvědem by to asi moc nešlo. : D
Libor K
zkušený stálý

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 25 kvě 2018, 10:12

ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 25 kvě 2018, 20:56

ladysk píše:nezkoušel někdo ..?
https://www.youtube.com/watch?v=X3Ykoaowuvc

Vidím to poprvé a jestli to opravdu funguje jak ukazuje video, mohla by to být paráda. Vypadá to o dost uživatelsky přátelštěji než funkce v D850. To je novinka? Nikde jsem o tom nic moc nenašel.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 kvě 2018, 07:29

Jak je to staré netuším, video je z loňska..? Odkazů pár je - helicon fb tube ...
A protože mě angličtinu neučili ani ve škole ani potřeba v zaměstnání nebyla, neumím to dostatečně ocenit ... : oops:
Proto se ptám tady ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 kvě 2018, 07:45

A takový test netest, nemá to stejné srovnávací podmínky, použití TC2x ... Technickou úroveň pomíjím, bez ohledu na vyfocení je to stejně velký výřez, stejné doostření a stejný miniodšum, obě s minipřisvětlením Nissinem makrobleskem ...
Myšleno do terénu z ruky. První je S180 + S TC2x, druhé je N105 + N TC2xIII, N na AF, S ručně... Do ruky samozřejmě N lepší, apači se podle mě této kombinace nemusí obávat. Já jsem hodil rychlý ranní cvak nemaje poblíž lepší motivy ... při troše pečlivosti budou výsledky určitě lepší. Sigma sestava do terénu nic moc, je to " břemeno " a manuální ostření je špatně. Bohužel ani v Megapixelu mi neuměli říct, proč to nespolupracuje ač by dle papírů mělo ... S AF by to do terénu šlo, i když neumím odhadnout rychlost - obecně se má za to, že N to má ošetřené tak, že druhovýroba nikdy nespolupracuje jako originál.
Takže: s přihlédnutím k problematice TC2x obecně obě varianty použitelné, případná totální degradace kresby a ostrosti má jinou příčinu než vlastní použití ...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 kvě 2018, 08:00

A detail nějaké scíplé tiplice s N105 + N TC 2x III, myslím, že na standard apač postačí ...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 kvě 2018, 08:02

no, zřejmě prohlížeč / Chrome / to oproti editoru / ACDSEE / razantně doprasil, ale i tak to vidím jako ještě použitelné ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 kvě 2018, 08:16

a ještě detail s K 20mm kroužkem, z ruky mám problém udržet i minulou sestavu, tohle bych doporučil jedině jedincům s pevnou paží a klidným dechem ... celkově - na takové to domácí žvýkání max ...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 kvě 2018, 08:21

po vložení zase ubylo ostrosti i detailů, ale shrnutí, že pro apače pátrající po méně všedním pohledu na všední okolní havěť asi postačující ... pak už jen technicky přezbrojit a do školy k Liborovi / pozor na možnost ohrožení apač metody / :-)
ladysk
VIP

PředchozíDalší

Zpět na TECHNIKA A POMŮCKY