Technika makrofotografie

- veškerá technika, její příslušenství a pomůcky fotografa

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 26 dub 2018, 23:11

ladysk : když koukám na tu rychlomouchu, tak bych se spíš místo použité optiky soustředil na rozptýlené světlo, tedy slunce clonit a blesky rozptylovat. Co si takhle někdy přivstat, slunce nesvítí, hmyz je krotký, kapkami rosy obalený, vzít stativ a drátěnou spoušť, v klidu přesně zaostřit, dát malé ISO a dlouhé časy. : wink:
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/-
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
zkušený stálý

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 27 dub 2018, 08:43

Připojení foťáku přes HDMI používám taky. Je to paráda.
Jak psal Kjuba, práce je jednodušší. Další výhodou je pro mě, že mi to prodlužuje výdrž baterie.
Posledně mi dal foťák bez problémů 300 fotek po sobě.
Vadí mi však, že po sepnutí uzavěrky se spojení s monitorem přeruší a než znova naběhne to chvýli trvá.
Doma používám normální TV s cca metrovou uhlopříčkou :D anebo druhou co jsem doma našel, ta má uhl. cca 20 palců.
Ale tak dá se použít cokoli co má HDMI vstup.
jurkovicovic
zimní host

Vlastním jménem: Filip

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 27 dub 2018, 13:58

jurkovicovic píše:Připojení foťáku přes HDMI používám taky. Je to paráda.
Jak psal Kjuba, práce je jednodušší. Další výhodou je pro mě, že mi to prodlužuje výdrž baterie.
Posledně mi dal foťák bez problémů 300 fotek po sobě.
Vadí mi však, že po sepnutí uzavěrky se spojení s monitorem přeruší a než znova naběhne to chvýli trvá.
Doma používám normální TV s cca metrovou uhlopříčkou :D anebo druhou co jsem doma našel, ta má uhl. cca 20 palců.
Ale tak dá se použít cokoli co má HDMI vstup.

Já jsem pánové k těm externím live view dost skeptický. Když jsem ještě vydělával a musel mít každou pitomost, koupil jsem tohle, https://www.hypershop.com/collections/d ... /iusb-cam2
Je to "vo ničom". Nic nenahradí ukazovák na spoušti a palec na AF-ON. Ani ten slavný snapbridge. Možná dobré pro profíky že perou fotky z války rovnou přes mobil do redakcí, nebo snobárna posílat domů snadno fotky z dovolené, ale to zvládne každý slušný mobil. Praktické využití pro wildlife vidím jako skoro nulové. Pokud se teda zrovna doma nearanžuje zátiší s mrtvým hmyzem :-), ale myslím že i na to stačí hledáček a disply foťáku. Na druhou stranu teď je výhoda, že tyhle krámy pošle Číňan za hubičku a když to přestane bavit, tak se to vyhodí.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Re: Technika makrofotografie

Příspěvekod Kjuba » 27 dub 2018, 17:22

Ale my se tady bavíme právě o použití v ateliéru, takže zjištění, že je to naprd do terénu je trochu jako pověstné objevení Ameriky.....

Ale jinak samozřejmě, každý na to může mít svůj názor. Mě to třeba dost pomohlo a jsem s tím spokojen. Nikde není psáno, že někomu jinému to může přijít jako zbytečnost.
Kjuba
protahující

Příspěvekod aqualife » 27 dub 2018, 18:06

Kjuba píše:Ale my se tady bavíme právě o použití v ateliéru, takže zjištění, že je to naprd do terénu je trochu jako pověstné objevení Ameriky.....
Ale jinak samozřejmě, každý na to může mít svůj názor. Mě to třeba dost pomohlo a jsem s tím spokojen. Nikde není psáno, že někomu jinému to může přijít jako zbytečnost.

Ironie netřeba, Ameriku tu nikdo neobjevuje. A mimochodem, s tím objevením Ameriky to vůbec není tak jasné jak se myslelo :-) Stacking na mrtvém hmyzu třeba můžu dělat ručně (posouváním fotoaparátu), nebo taky pomocí programu programu v PC (tam se většinou využívá změny zaostření objektivem)anebo tu funkci má třeba Nikon D850 přímo zabudovanou. Pak mám možnost fotit normálně přes hledáček (a v hledáčku přímo vidím, jak se mění zaostření) anebo nastavit režim tiché fotografování a pak se tam ty fotky neslyšně nasází na kartu,což je pravděpodobně elektronickou uzávěrkou,i když vysloveně tak se to v manuálu nepíše.Ať tak či onak je trochu dost nepříjemné, že obraz po každé expozici na chvíli mizí, při rychlejší sekvenci pak na celou dobu,takže vlastně fotím a nevidím přesně co. Pokud vidím v hledáčku jak se posouvá rovina zaostření, tak mohu focení manuálně přerušit, pokud nevidím (při tichém modu), tak si to ( u toho Nikonu) jede dál až do zaostření na nekonečno. Samozřejmě nehybné věci také lze nefotit sekvenčně, pak ten problém není, ale toho času !
Takže žádné objevování Ameriky, akorát že jsem si prošel nákupem různých blbostí, tak jsem chtěl přispět svou troškou do mlýna, od toho jsou fóra, aby se chyby jednoho neopakovaly u všech. Myslím že kouzlo je vždy v jednoduchosti, ale hlavní je, jak co komu vyhovuje a přináší potěšení.
aqualife
VIP

Příspěvekod Kjuba » 27 dub 2018, 18:10

To nebylo vůbec myšleno ironicky. Tvému názoru rozumím. A souhlasím i s tím, že každý to má holt jinak.
Kjuba
protahující

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 02 kvě 2018, 23:02

Ano, každý to má úplně jinak a já se zde musím plně ztotožnit s názory aqualifa. Mně další zobrazovadla přijdou naprosto zbytečná, ale jako velkou výhodu považuji výklopný display, kdy se už nemusím válet po zemi. Spíše mě zaujala možnost fotit Nikonem D850 elektronickou závěrkou, jestli to tedy tak funguje a to hlavně z důvodu šetření životnosti té klasické závěrky. Zatím jsem myslel, že toto ovládá pouze Sony. Nedávno jsem se rozhodoval o koupi nového foťáku a to Sony mi vrtalo hlavou a nakonec jsem to oželel hlavně z finančních důvodů a koupil mnohem levnější a z doprodeje Canon 6D. Ale už je to FF, velké pixely na snímači a větší zorné pole při použití MPE 65. Kvalita výsledných fotek se znatelně pozvedla a skládací program to skládání zvládá lépe. Jen ten výklopný display to zas nemá oproti mnohem levnějšímu Canonu 700D. A ještě drobná nevýhoda, že tam kde jsem dříve použil zvětšení 3x, musím nyní dát 5x a nacvakat více snímků, ale výsledek je mnohem lepší.
jurkovicovic : 300 fotek na jedno nabití baterky je bída, to abys měl jednu v záloze.
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/-
Libor K
zkušený stálý

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 03 kvě 2018, 04:51

Libor K píše:jurkovicovic : 300 fotek na jedno nabití baterky je bída, to abys měl jednu v záloze.

A co takhle adapter: http://photography-on-the.net/forum/sho ... ?t=1417068
Používám a je to super.
kutilka
zkušený vzácný host

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 03 kvě 2018, 07:06

kutilka píše:
Libor K píše:jurkovicovic : 300 fotek na jedno nabití baterky je bída, to abys měl jednu v záloze.

A co takhle adapter: http://photography-on-the.net/forum/sho ... ?t=1417068
Používám a je to super.

Zajímavé to je, chce to znalosti, ale není jednodušší mít další jednu ař dvě baterie v kapse anebo grip ? Jediné využití bych viděl na timelapse v přírodě, ale i tam by byl grip asi lepší, doma pak síťový zdroj. Ten lze použít i v přírodě pomocí autobaterie a měniče. Stejně nikdo nenechá foťák stát někde bez dozoru. Mám ten měnič na 220V natrvalo v autě a je to super. Rozkuchnout baterku za 1700,-Kč.by se mi nechtělo. A čínské baterky za pětikilo, které ještě D810 bere jako vlastní si v D850 už ani neškrtnou.
aqualife
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 03 kvě 2018, 07:27

850ka je ještě poměrně nová, třeba bateriáři ještě nenačipovali ... jinak dobrý, 810ka čínu vezme, ale výdrž se nedá srovnávat - při stejných Ah, a při ležení zálohy ve skříni to po čase ani nenabije, nejde koupit jen tak nějakou čínu, je to zase o výzkumu, která značka se dá ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 03 kvě 2018, 20:06

Těch věcí se tu trochu nasbíralo. Zkusím i já něco připsat.
K použití extreniho monitoru při focení doma mě dohnal foťák co mám. Canon 100D. Při naplánované sérii mi selhává zavěrka v kombinaci s live view. Tzn. ze 100 fotek mi udělá jen 95. To samé řešil i Libor. Jemu pomohla úprava softwaru ovládací skřiňky na automackém posuvu. Mě ta samá úprava nepomohla.
Jedna z možností jak to vyřešit bylo použití externího monitoru. Nakonec jsem to připojil na TV. Problém se nevyřešil.
Ale na drouhou stranu jsem zjistil, že práce je pohodlnější a že mi to šetří baterku.
Ve své době byl canon 100D nejmenši zrcadlovkou na trhu a zřejmě konstrukce zapříčinila tento problém.
Po chvýli používání se foťák zahřeje, je celkem teplý i na dotyk. A potom to začne, vynechá jednu fotku a hned druhou a pak běži zas dál.
Nakonec to dopadlo tak, že při tom musím sedět a kontrolovat jestli nevynechá fotku.
Osobně, taky nejsem za nějaký zbytečný přepich co se týče výbavy a momentálně jsem nastavený tak, že čím jednodužší tím lepší.
Za normálních okolností bych o externím monitoru vůbec nepřemýšlel. Pár kravin už jsem taky koupil. Takže teď radši 2x měřím a jednou řežu.
No z tohoto důvodu canon 100D bych na skládané makro nedoporučil nikomu.
Z tohoto důvodu taky uvažuju o změně. Uvažuju o canonu 40D nebo 50D a to hlavně kvůli velkým pixelům, které tydle staré stroje mají.
Snesou o něco vyšší zaclonění, než aparáty s vyšším rozlišení.
Z nových aparátů se mi pozdává:
canon M5 - bezzrcadlovka s elektronickou závěrkou, výklopným displejem, má el. hledáček, dá se použít káblovás poušť, dá se připojit blesk, bajonet EF-M tzn. redukce na bajonet EF nutná. Cena nové stroje okolo 1000 usd :(
canon M3 - bezzrcadlovka s elektronickou/mechanickou závěrkou, výklopným displejem, bez hledáčku, pouze infrared dálkové ovládání, dá se připojit blesk, bajonet EF-M.
Cena nového okolo 300 usd. Todle vnímám jako ideál pro domácí použití, ale potřeba dořešit dálkovou káblovou spoušť pro ovládání z auto posuvu.
FF je pro mě hudba budoucnosti. Fotky z 6D se mi vždy hodně líbily. Do budoucna bych chtěl fotit i mikroskopy, pokud by se to dalo zkombinovat a našli by se objektivy, které ten čip s přehledem pokryjí, tak bych o něm uvažoval.
Canon 100D má baterku LP 7. Adaptér jsem takový jako zmiňuje kutilka žadný nevyděl. Jinak bych jej bral. Je to jistota.
Mít dvě baterky je fajn určitě v terénu. No při skládaném focení si nedokážu představit, že bych to v průběhu přerušil a začal měnit baterku :)
Vím, že foťák by mi měl dát víc než 300 fotek. Ale já než si vše pri zapnutém life view nachystám, tak mám půl baterky pryč. Pak jsem rád, že to vydrži aspoň 100 snímků.

Pánové zkuste zreferovat, který ztěch mikroskopových objektivů je schopný pokrýt FF, nejlépe při 200 tubelens.
Díky
jurkovicovic
zimní host

Příspěvekod Kjuba » 03 kvě 2018, 20:57

Tak třeba komplet GF Zeissy a Mitutoya M Plany (ty vykreslí kruh tuším 30mm, ale v pohodě lze použít. Extrémní kraje se kdyžtak trochu oříznou).
Kjuba
protahující

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 04 kvě 2018, 05:46

aqualife píše: Rozkuchnout baterku za 1700,-Kč.by se mi nechtělo. A čínské baterky za pětikilo, které ještě D810 bere jako vlastní si v D850 už ani neškrtnou.

Snad každý, kdo chvíli fotí má starou baterku se sníženou kapacitou.
Pokud použiju univerzální síťový adapter na cca 9-12V, je skvělá následující konstrukce:
http://blog.stefanvds.com/index.php/diy ... c-adapter/
Pokud si koupím AC adapter na 7,5V ( https://www.gme.cz/napajeci-adapter-sit ... -5-5-2-1mm), můžu úplně vynechat vnitřní stabilizátor a připojit napětí přímo na kontakty vykuchané baterie.
Samozřejmostí je pečlivá kontrola napětí a polarity před prvním vyzkoušením.
Já používám verzi se 7,5V adapterem u C EOS 350D a C EOS 50D.
To občasné vynechávaní snímků při stacku s LV bych zkusil vyřešit právě použitím externího monitorku.
P.S.:
Kdo nechce se stavbou adaptéru riskovat, může jej i koupit:
https://www.google.cz/search?biw=1920&b ... 6MYbQWSa4o
kutilka
zkušený vzácný host

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 04 kvě 2018, 11:58

kutilka píše:
aqualife píše: Rozkuchnout baterku za 1700,-Kč.by se mi nechtělo. A čínské baterky za pětikilo, které ještě D810 bere jako vlastní si v D850 už ani neškrtnou.

Snad každý, kdo chvíli fotí má starou baterku se sníženou kapacitou.
Pokud použiju univerzální síťový adapter na cca 9-12V, je skvělá následující konstrukce:
http://blog.stefanvds.com/index.php/diy ... c-adapter/
Pokud si koupím AC adapter na 7,5V ( https://www.gme.cz/napajeci-adapter-sit ... -5-5-2-1mm), můžu úplně vynechat vnitřní stabilizátor a připojit napětí přímo na kontakty vykuchané baterie.
Samozřejmostí je pečlivá kontrola napětí a polarity před prvním vyzkoušením.
Já používám verzi se 7,5V adapterem u C EOS 350D a C EOS 50D.
To občasné vynechávaní snímků při stacku s LV bych zkusil vyřešit právě použitím externího monitorku.
P.S.:
Kdo nechce se stavbou adaptéru riskovat, může jej i koupit:
https://www.google.cz/search?biw=1920&b ... 6MYbQWSa4o

Je to jistě super řešení pro lidi které to baví, mají v tom směru vzdělání a umí si s montáží poradit a pak mají radost jak byli šikovní. Já teda radši zajdu na 2 týdny do práce a koupím si za to grip. Je to teda strašná cena, protože se musí koupit ještě baterka EL18b a k ní nabíječka a 20 litrů v čoudu, ale žijeme jen jednou. Do hospody nechodím ... :-)
aqualife
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 04 kvě 2018, 13:48

aqualife píše: Je to jistě super řešení pro lidi které to baví, mají v tom směru vzdělání a umí si s montáží poradit a pak mají radost jak byli šikovní.

Stačí mít na to vhodného známého... :)
kutilka
zkušený vzácný host

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 04 kvě 2018, 22:49

Ještě k tomu vynechávání snímku při strojovém posuvu při live view. Prodloužil jsem v programu sepnutí spouště na 1 sec, trochu se to asi zlepšilo, ale stejně to občas selže, tak asi 2 snímky ze sta. Příčinu jsem nezjistil, ale dělá to i při použití drátěné spouště, jenže to to slyším a zmáčknu si ještě jednou. A dělá to úplně stejně Canon 700D jakožto i Canon 6D. Už dál nepátrám, jeden vynechaný snímek se většinou ani nepostřehne na výsledku, i ty 2 se dají event. vyretušovat.
Foťák se mi nehřeje při live view ani po 5ti minutách, což trvá dlouhá série a baterka takovýchto sérií vydrží hodně. A přípravu dělám na vypnutém foťáku přes hledáček.
Vyzkoušel jsem také na FF snímání přes mikroskopický objektiv s tubuslens Pentacon 200 mm a kvalita opět nic moc. Nepatrně lepší výsledek než na APS-C s tubuslens Canon 100 macro za cenu dvojnásobného počtu snímků. Přitom rozdíl ve zvětšení 12x na FF a 6x na APS-C je malý (9 vs. 12)
Libor K
zkušený stálý

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 05 kvě 2018, 09:29

Pánové kutilka, Kjuba, vy jste na tom jak? Taky vám selhává závěrka na foťáku u skládaného focení?
Jak to řešíte?
jurkovicovic
zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 05 kvě 2018, 14:16

kutilka píše:
aqualife píše: Je to jistě super řešení pro lidi které to baví, mají v tom směru vzdělání a umí si s montáží poradit a pak mají radost jak byli šikovní.

Stačí mít na to vhodného známého... :)

Anebo jako premiér - "najít" někde 28.000.- :-)
Řešení by to bylo elegantní (pro D850, nevím jak to mají Canóni). Je to ale nesmyslně drahé.

Grip MB-D18 - 11990,-Kč.
EN-EL18B - 5190,-Kč.
Nabíječka MH-26a
- 10290,-Kč.
----------------------------------
Celkem: - 27470,-
aqualife
VIP

Příspěvekod Kjuba » 05 kvě 2018, 15:02

Tenhle problém jsem u sebe ještě nepozoroval. Ani na jednom těle. Ale já si to nastavím a pak u toho nesedim a nekoukám, jak to fotí..... Jdu si dělat jiný věci a pak to jen stáhnu z karty. Při zpracování jsem si toho nevšiml.
Kjuba
protahující

Příspěvekod jurkovicovic » 05 kvě 2018, 15:17

Kjuba píše:Tenhle problém jsem u sebe ještě nepozoroval. Ani na jednom těle. Ale já si to nastavím a pak u toho nesedim a nekoukám, jak to fotí..... Jdu si dělat jiný věci a pak to jen stáhnu z karty. Při zpracování jsem si toho nevšiml.

Těla co máš, co jsou zač?
Díky
jurkovicovic
zimní host

Příspěvekod Kjuba » 05 kvě 2018, 15:19

7D a 5DIII
Kjuba
protahující

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 09 kvě 2018, 00:16

jurkovicovic
zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 12 kvě 2018, 12:56

Si myslím, že software nabývá vrchu nad jemnou mechanikou a něco podobného bude k použití jednodušší.
https://witharsenal.com/features
aqualife
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 12 kvě 2018, 13:09

Tak hezky zpátky na zem :)
Další pokus o svícení do terénu... Výsledky v makru.
Naposledy upravil Ymi dne 15 kvě 2018, 07:27, celkově upraveno 1
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený běžný

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 13 kvě 2018, 01:07

Duplicitně přidávám i sem.
Stará známá klasika, tentokrát z mojí dílny.

Pro připadné připomínky přidávám i verzi v plném rozlišení:
https://uloz.to/!iUOxAgbEvynY/unk003-jpg

PS: jedna štětina tam chybí : cry:
Přílohy
jurkovicovic
zimní host

PředchozíDalší

Zpět na TECHNIKA A POMŮCKY