Technika makrofotografie

- veškerá technika, její příslušenství a pomůcky fotografa

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 28 říj 2018, 21:17

Nechal jsem se inspirovat jedním chlapíkem a nafotil pár makových zrnek GF planachromátem 12,5x, který mi doma leží už delší dobu.
382 fotek x 3um, 2 blesky a polystyrénový kelímek.


Uživatelský avatar
jurkovicovic
zkušený vzácný host
 
Příspěvky: 261
Registrován: 16 srp 2016, 19:50
Bydliště: Malacky
Vlastním jménem: Filip

Re: Technika makrofotografie

Příspěvekod Kjuba » 28 říj 2018, 22:39

Maková zrnka byla tuším jednou z mých prvních skutečných makro/mikro fotografií. Je to často fotografovaný objekt.
Uživatelský avatar
Kjuba
zimní host
 
Příspěvky: 68
Registrován: 27 čer 2015, 18:09

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 12 pro 2018, 23:35

Když tak koukám na ta maková zrnka, tak mě napadlo zkusit to taky, tedy porovnat, jak co kreslí. Mák doma nemám, použil jsem tedy zrnko na rohlíku. Sice vypadá trochu jinak po průchodu solí a troubou, ale nešť. Doposud jsem myslel, že mikroskopický objektiv (GF planachromátem 12,5x) mi kreslí nejlépe nasazený na objektivu Canon 100 Macro, sice s polovičním zvětšením, ale na tom zrnku se to jeví jako nejhorší. No ale redukci z normálního objektivu na mikroskopický mám vyrobenu na koleně z kartonu, rohlík jsem přisouval a odsouval, takže výsledek je třeba brát s rezervou. Nedoostřováno, jen vyříznuto z obrázku 1200 x 800 pixelů. Složeno v Zerene stackeru PMax. Řekl bych, že výsledek kolegy Jurkovičoviče je o něco lepší.
Přílohy
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Uživatelský avatar
Libor K
VIP
 
Příspěvky: 2578
Registrován: 06 úno 2016, 15:18
Bydliště: Děčín
Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 13 pro 2018, 13:57

Kolego, porovnání vystupu APS-C + mpe vs. APS-C + 100mm + 12,5x by bylo určite objektivnější, použití 12,5x objektivu při 5x není uplně nejšťastnější, toť můj skromný názor. Tipuju, že mpe má určitě navrch.
Ten výstup z toho pentaconu se mi nezdá zas tak špatný. Vím, že sis na něj stěžoval, ale jako úplný zmetek to nevypadá.
Naposledy upravil jurkovicovic dne 25 pro 2018, 23:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jurkovicovic
zkušený vzácný host
 
Příspěvky: 261
Registrován: 16 srp 2016, 19:50
Bydliště: Malacky
Vlastním jménem: Filip

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 25 pro 2018, 23:04

V poslední době pracuju s informacemi, které i mimo jiné trvdí, že použití objektivů pro mikroskop při nižších zvětšeních např. 3x - 8x je zbytečné a nepřináší žádnou výhodu.
A to jednoduše proto, že klasické zvětšovací obejektivy "enlarged lens" poskytují výkon minimálně stejný, ne-li lepší a taky mají mnohem lepší pracovní vzdálenost.
Posledně jsem si něco nacvičoval, výsledek se mi zdál dost divný a tak jsem nacvakal jeden objekt třemi objektivy.
A tato teorie se mi víceméně potvrdila.
Hlavu roupce jsem fotil při zvětšení 3,5x objektivy AmScope 4x 0.10 160/0,17, El Nikkor N 50mm f2,8 při cloně f4 (NA 0.125) a dále Schneidrem Componon S 50mm f2,8 při cloně f4 (NA 0.125). Dávám k nahlédnutí 100% crop horního okraje. A pokud neberu ohled na barevné podání objektivu, práci s kontrastem a nasvícení, tak na fotkách vidím, že objektivy jsou na tom velice podobně. Schneider se mi líbí nejvíc. Fotil jsem 18MP canon 100D, 24MP stroj by možná ukázal víc. Zatím nemám tak dlouhý tubus, takže jiný, 6,3x objektiv pro mikroskop s enlarged lens porovnat nemůžu.

Uživatelský avatar
jurkovicovic
zkušený vzácný host
 
Příspěvky: 261
Registrován: 16 srp 2016, 19:50
Bydliště: Malacky
Vlastním jménem: Filip

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 26 pro 2018, 18:55

Tak zas nohama na zem : D . Mám půjčený oly TG4 (sháním nový odolňák, předchozí neodolal pádu ze skály) a našel jsem mrtvou mouchu, tak mi to nedalo a zkoušel jsem možnosti makra. Kdyby to někoho zajímalo, přikládám výsledky. Je to focený na řadu s posunem zaostření, složeno v Helikonu, všechno jpg.


Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
https://ymiprvni.wixsite.com/mysite
Uživatelský avatar
Ymi
VIP
 
Příspěvky: 1320
Registrován: 15 kvě 2013, 13:35
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 08 bře 2019, 10:12

Pokus o přenesení složeného krasce z entomologického štítku na jiný podklad. : oops: :)
Uživatelský avatar
kutilka
zkušený zimní host
 
Příspěvky: 479
Registrován: 10 říj 2012, 12:08
Bydliště: Přerov

Technika makrofotografie

Příspěvekod Mouka » 08 bře 2019, 13:35

Tož to se docela povedlo! Možná při velkém zvětšení by se něco našlo, ale kdo ví :-), dobrá práce!
Uživatelský avatar
Mouka
VIP
 
Příspěvky: 3554
Registrován: 25 kvě 2009, 19:00
Bydliště: Ostrava
Vlastním jménem: Jan Moučka

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 08 bře 2019, 16:42

Mouka píše:Tož to se docela povedlo! Možná při velkém zvětšení by se něco našlo, ale kdo ví :-), dobrá práce!

Povedlo se, ale postrádal bych tu radost z lovu :-)
Uživatelský avatar
aqualife
VIP
 
Příspěvky: 3253
Registrován: 30 kvě 2014, 14:41
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Technika makrofotografie

Příspěvekod Mouka » 08 bře 2019, 18:51

Karle, co když to byl poslední zástupce svého druhu :-), to bys už neulovil.
Uživatelský avatar
Mouka
VIP
 
Příspěvky: 3554
Registrován: 25 kvě 2009, 19:00
Bydliště: Ostrava
Vlastním jménem: Jan Moučka

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 11 bře 2019, 05:52

Naopak, bude popisován jako nový druh pro svět... :)
Uživatelský avatar
kutilka
zkušený zimní host
 
Příspěvky: 479
Registrován: 10 říj 2012, 12:08
Bydliště: Přerov

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 26 dub 2019, 22:37

Možná pro někoho zajímavé 2 výrobky z Číny, které se mi osvědčily.
Extra výkonné LED svítidlo, dole silný magnet, dobíjení nabíječkou mobilů, případně USB. Konečně vidím pořádně na to, co fotím. Míním to rozmontovat a světlo dát do rozptylky, tělo někam blíže foťáku. Fakt silné světlo i na jiné použití.
https://www.aliexpress.com/item/LED-Rec ... 4c4d0AkhQG

Delší dobu používám samodoma smontovaná ramínka s ohebným krkem, dole magnet, nahoře krokosvorka. Libovolně polohovatelná a magnetem po plechu šoupatelná. Nyní mi přišla z Číny tato hotová pomůcka. Z odkazu je to pouze jedno ramínko za 8 dolarů. Magnet je zbytečně silný, ohebné ramínko výborné, drží, nevrací se, otočná krokosvorka.
https://www.aliexpress.com/item/Multifu ... 2e0ezHFmVD
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Uživatelský avatar
Libor K
VIP
 
Příspěvky: 2578
Registrován: 06 úno 2016, 15:18
Bydliště: Děčín
Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 30 dub 2019, 07:30

Super program na ovládání fotoaparátu z počítače, skládané makro HDR ap. s AF objektivy.
http://digicamcontrol.com/
Zkoušky stackingu v práci:
Obrázek
Obrázek
Propojí se USB s fotoaparátem, najede se v programu na začátek stacku-potvrdí, přejede na konec-potvrdí, zvolí se počet kroků na snímek a spustí.
Nafotí s přeostřováním sérii snímků, které můžu spojit buď v jakémkoliv stack editoru, nebo v implementovaném ZP Combine.
Program je zdarma, používám v práci na dokumentační foto.
Naposledy upravil kutilka dne 30 dub 2019, 13:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kutilka
zkušený zimní host
 
Příspěvky: 479
Registrován: 10 říj 2012, 12:08
Bydliště: Přerov

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 30 dub 2019, 07:49

Zeptám se jen pro upřesnění.
Posuv to nepotřebuje žádný?
Potřebuju jen AF objektiv, který přeostřuje pomocí softwaru?
Uživatelský avatar
jurkovicovic
zkušený vzácný host
 
Příspěvky: 261
Registrován: 16 srp 2016, 19:50
Bydliště: Malacky
Vlastním jménem: Filip

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 30 dub 2019, 13:37

Jen AF objektiv.
SW přeostřuje objektiv, který je napevno.
Nejmenší krok přeostření je takový, jež umožňuje objektiv.
Makroobjektivy mají velice jemný krok ostření...
Např. ta závěrka na prvním snímku potřebovala 164 kroků, ale při použité cloně jsem zvolil 2 kroky na snímek - tj. 82 snímků.
Kdybych přiclonil, mohl bych použít 4 kroky/snímek a potřeboval bych jen 41 snímků. :)
Uživatelský avatar
kutilka
zkušený zimní host
 
Příspěvky: 479
Registrován: 10 říj 2012, 12:08
Bydliště: Přerov

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 30 dub 2019, 14:24

Libor K píše:Možná pro někoho zajímavé 2 výrobky z Číny, které se mi osvědčily.
Extra výkonné LED svítidlo, dole silný magnet, dobíjení nabíječkou mobilů, případně USB. Konečně vidím pořádně na to, co fotím. Míním to rozmontovat a světlo dát do rozptylky, tělo někam blíže foťáku. Fakt silné světlo i na jiné použití.
https://www.aliexpress.com/item/LED-Rec ... 4c4d0AkhQG

Delší dobu používám samodoma smontovaná ramínka s ohebným krkem, dole magnet, nahoře krokosvorka. Libovolně polohovatelná a magnetem po plechu šoupatelná. Nyní mi přišla z Číny tato hotová pomůcka. Z odkazu je to pouze jedno ramínko za 8 dolarů. Magnet je zbytečně silný, ohebné ramínko výborné, drží, nevrací se, otočná krokosvorka.
https://www.aliexpress.com/item/Multifu ... 2e0ezHFmVD

Já bych to chápal že za 8 dolarů jsou 4 ramínka a lupa.
Uživatelský avatar
aqualife
VIP
 
Příspěvky: 3253
Registrován: 30 kvě 2014, 14:41
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 01 kvě 2019, 23:00

aqualife : ne ne, za celek dáš 38 dolarů. Číňani prapodivně místo možnosti, nebo varianty uvádějí slovo barva. Když na to cvakneš, vyskočí ti jednotlivé části celku.
kutilka : zřejmě výborný prográmek nahrazující strojový či ruční posuv. Bohužel to není na MPE.
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Uživatelský avatar
Libor K
VIP
 
Příspěvky: 2578
Registrován: 06 úno 2016, 15:18
Bydliště: Děčín
Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 02 kvě 2019, 09:01

Uživatelský avatar
kutilka
zkušený zimní host
 
Příspěvky: 479
Registrován: 10 říj 2012, 12:08
Bydliště: Přerov

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 08 kvě 2019, 07:05

jj, asiati jsou snaživí, Laowu 25 zvažuji už nějaký čas, ale to focení venku je pak asi docela řehole, stabilizace, světlo ap ..., zajímavá je i ta 24ka či jak se to jmenuje, ta roura, ani nevím, jestli na našem trhu vůbec je, ale co mě zajímá nejvíc, je to, že už se objevují nikoní verze tohoto skla , u nás to tipuju na léto, Megapixel už ji má v katalogu ...
https://www.imaging-resource.com/lenses ... ro/review/
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3611
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 23 črc 2019, 13:18

Dotaz k mistním Apačům: kdo fotíte na 2:1 z ruky, bez opěry, jak se vám daří..? Ze ca stovky fotek různými způsoby, vše bez opěry, nemám ani jednu ostrou, na 1,5:1 je to o fous lepší, ale stejně nic moc. Tak 1:4 by šlo ... : D
Přílohy
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3611
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 23 črc 2019, 15:55

Tak zkouším všechno možné a nemožné, dokonce jsem si na to vzal půl dne volna, klasické ponákupní nadšení ... :-) a vypadá to, že s opěrkou to 2:1 teoreticky jde, prakticky pro apače, obzvláště funící po chůzi s pár ohyby ve vedru a třesem v paži to zase bude jen na hodně ztuhlé modely, viz tahle nebožka moucha. Kvůli zkouškám foceno do jpg.
A na nějaké přisvícení taky moc místa nezbývá, na 2:1 je to od čela filtru 4cm, proč se k tomu prodává clona nechápu ... :-)
Tolik o prvním dojmu z L100 Nikon, 1. kus prodaný u nás ...
Přílohy
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3611
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 24 črc 2019, 14:12

Gratuluji k nové hračce, těším se podrobný uživatelský test :)
Jinak u té první fotky máš hrozně dlouhý čas. Co jsem tak vypozoroval, tak u makra můžeš na nějaký čas=1/ohnisko zapomenout (samozřejmě mluvím o apačích).
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
https://ymiprvni.wixsite.com/mysite
Uživatelský avatar
Ymi
VIP
 
Příspěvky: 1320
Registrován: 15 kvě 2013, 13:35
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 25 črc 2019, 07:03

Ymi: děkuji za gratulaci, k užívání určitě něco napíšu, jestli ji ovšem dřív nerozšlapu vzteky ... : oops:
Procento koukatelnosti se pomalu začíná blížit 1, ano - jednotce !!! A s notnou dávkou tolerance toho diváka ... :-)
Musím najít využití možností, nejde vyrazit s tímhle sklem jako jediným, to bych doma u PC hořce zaplakal ... Micael ve Švédsku fotí se Sony verzí viz Youtube, a ukazuje na přiloženém metru 9 cm pro 2:1, já když čelo oholím od všeho příslušenství jsem tak na 5 cm - a ve tmě - proto i ty dlouhý časy, je to prostě období hledání a klasicky - nenacházení ... když namountuju makroblesk, i kvůli přisvícení pro ostření - lechtám mouchy za ouškem a to se jim kupodivu nelíbí a zdrhaj ... A kytky a doma mince a rýži fotit nechci, ty kytky ještě možná ... : D
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3611
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 25 črc 2019, 17:42

Tak s tímhle se naučit fotit to co bych chtěl bude dobrý ořech ... ale srandy kopec, to musím uznat ... :-)
Tenhle byl naštěstí úplně netečný, čelo blesku bylo na dotek ... ale takovýho lenocha budu příště těžko hledat ... : D
Už vím, proč všichni předvádějíci fotí mince ...
Přílohy
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3611
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Technika makrofotografie

Příspěvekod r1j1 » 25 črc 2019, 20:54

Co to sakra je, to žije na Zemi nebo jsi kvůli focení změnil planetu : D ? Každopádně ty oči to má super milé : good: .
Uživatelský avatar
r1j1
zkušený stálý
 
Příspěvky: 905
Registrován: 24 srp 2018, 18:04

PředchozíDalší

Zpět na TECHNIKA A POMŮCKY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků