Technika makrofotografie

- veškerá technika, její příslušenství a pomůcky fotografa

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 kvě 2018, 08:42

a jen pro dokreslení - než mi vítr odnese ze stolu model - N105 s N1,7x II a N105 s K1,4x ...
mě se celkově zdá samotný objektiv oproti Sigmě měkký, slušně řečeno, rozdíly mezi násobky TC nejsou moc velké, ale kvalitou a příjemností ovládání to malinko poměrem dolů leze ... ale i když primárně jsou TC na jiná použití, pořád na " něco " to použitelné bude i v makru ...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 kvě 2018, 08:44

ta ztráta kvality po vložení není dobrá, třeba se vám to zobrazuje líp ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 27 kvě 2018, 09:11

Po zobrazení v Microsoft edge razantní rozdíl, to se potom můžeme těžko vyjadřovat k fotkám vloženým někým s jiným technickým zázemím...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 29 kvě 2018, 01:37

ladysk : používám Internet Explorer a zobrazuje se mi to úplně stejně v počítači i zde, žádná změna nenastává. Když koukám na ty tvoje hokusy pokusy, v těch zkratkách techniky se pochopitelně neorientuji, tak bych řekl, že to v zaostřeném místě kreslí docela dobře i na tak velkou clonu 11. Na menší by to bylo určitě ještě lepší. HO malá, ale to je při větších zvětšení normální. ISO tam máš 720, což mi přijde hodně, proto to šumí. Já přešel z APS-C na FF, takže šum je celkově menší, ale ač se to nezdá, tak již ISO 200 malinko šumí a pokud mohu na 100, tak je to nejlepší. Venku lze někdy prodloužit čas osvitu, nebo naprat větší výkon do blesku a počkat na dobití. Fotím i na vyšší ISO, ale nerad. No a už jsem to někde psal, ten stereo blesk dělá výrazné odlesky, takže bych radil rozptylky. Styl Apač tak na větší jedince hmyzáků s delším ohniskem, na malé neudržíš, nezaostříš a ještě ti budou zdrhat až jim strčíš objektiv před čumák. Leda brzo ráno a broučka si se stonkem přinést před objektiv. A ještě se někde psalo o používání AF, což mi u makra přijde jako zbytečná komplikace. Zaostřovalo mi sem a tam, jen ne to, co bych chtěl. Takže AF vypnout, přibližně zaostřit růčo a pak pohybem vpřed vzad.
Jen můj názor na to tvoje povídání, ostatní to mohou vidět úplně jinak.
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/-
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
zkušený stálý

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 29 kvě 2018, 05:33

V podstatě se vším souhlasím... O přechodu na IE resp. tu novou verzi začínám vážně uvažovat, tyhle rozdíly je děs, ale ne vždycky je to tak brutální.
K ISu - když není dost světla, tak je šum i nízká čísla, FF neFF ... Netuším, co myslíš stereo bleskem, já mám na Nissinu MF 18 docela málo průsvitnou " silnější umělou hmotu ", natvrdo přilepenou tavnou pistolí, abych ji už neztratil ... :-) . Docela mi to dalo to vychytat, aby se to někde nedostalo o půl mm " do obrazu " - přeci jen venkovní rozptylky jsou vyrobitelný jednoduššeji ... Do terénu poměrně dobře použitelný, oproti N SB 900 na ramenu ca 250 / 300 / mm do jedné strany ...
Apač, jak píšeš, ta 180ka ideální - i delší makrosklo by se šiklo, proto dělám / me / pokusy jak se dostat dál - např. TC. A jsme u zkratek, N by mělo být Nikon, K Kenko, S Sigma atd... Zaostřování - jak kdy, nehledě že při změně N na S / :-) / je ostření obráceně a vždycky než si to uvědomím, tak bych to sežral... proto jsem i za AF ... teď o víkendu jsem měl nasazený starý N300 / f4 a moh´jsem se zmrcnout, jak jsem v rákosí na manuál furt kroutil opačně ... pravda, s TC 2x jsem v rákosí na AF nezaostřil vůbec, ani na kraji, no ale ani ručně nic moc - tuto kombinaci jsem okamžitě zavrhnul, ale ani samotné tříkilo žádná sláva, vidím to stále tak, že S180 zatím na FF jasná volba ... Ona je s TC1,4x jakžtakž použitelná taky, delší už je asi blbost ...
Ostatní to asi nevidí, těžko najdeš dalšího takového diletanta jako mě ... každý fotí dle slušně zavedených metod a nezkouší " zbytečné hovadiny "... :-)
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 29 kvě 2018, 10:49

ladysk píše: Ostatní to asi nevidí, těžko najdeš dalšího takového diletanta jako mě ... každý fotí dle slušně zavedených metod a nezkouší " zbytečné hovadiny "... :-)

Já na to: anebo už to má za ta léta prostě odzkoušeno :-)
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Technika makrofotografie

Příspěvekod RollsRojs » 30 kvě 2018, 18:11

Přátelé drazí, potřeboval bych poradit ohledně mezikroužků.

Docela mě chytlo natáčení vážek, ale kvůli neohrabanosti se stativem nejsem schopen je filmovat svojí Sigmou 105/2.8, takže je lovím Sigmou 150-600mm. Ta ovšem ostří až skoro od 3 metrů, takže mě napadlo, jestli by nepomohlo pořídit mezikroužky a tu vzdálenost snížit. Bohužel se v tom ale nevyznám natolik, abych si uměl spočítat, jestli to má u takovéhoto objektivu vůbec smysl, jak se mi posune a omezí rovina zaostření, o kolik se sníží světelnost objektivu a jakou sadu mezikroužků vlastně vybrat.

Dokázal by mi do toho někdo vnést trochu světla, prosím? : unknown:
RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 31 kvě 2018, 05:59

Pokud nemáš možnost půjčit si mezikroužky, případně vyzkoušet na měchovém zařízení, bude to trochu problém.
Nebyl by to jednoduchý výpočet, zvlášť, když objektiv je ZOOM...
Tipuju na nejslabší mezikroužek ze sady, alespoň mi to vyhovuje při použití C 70-200L.
Světelnost se sice zmenší, ale při nejslabším mezikroužku to nebude nijak dramatické.
Možná se objeví problémy s přesností a rychlostí zaostření.
Taky je potřeba vyzkoušet kresbu při různých nastaveních.
Ten můj objektiv s mezikroužkem kreslí skvěle, krom jedné konstelace ohnisko/zaostřovací vzdálenost, které se vyhýbám.
Délku mezikroužku můžeš zkusit vypočítat z potřebného zvětšení - viz. obr.

kutilka
stálý

Technika makrofotografie

Příspěvekod RollsRojs » 31 kvě 2018, 09:21

Díky, novinkou je pro mě třeba to, že mají mezikroužky zhoršovat kresbu - myslel jsem, že bez optického členu by na ni neměly mít vliv. Asi si to holt budu muset někde půjčit a vyzkoušet v praxi...
RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 31 kvě 2018, 10:43

Mezikroužky u teleobjektivu zhorší kresbu jen tím, že se zmenší obrazová vzdálenost mimo ideálně vypočítaný rozsah.
Záleží pak už jen na kvalitě použitého objektivu, jakou má rezervu rozlišení na blízkou vzdálenost. :)
Objektiv pracuje mimo své optimum.
Věřím, že se v novém rozsahu zaostřitelných vzdáleností a v různých ohniscích použitého ZOOMU najde konstelace s dostatečně kvalitní kresbou.
kutilka
stálý

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 18 čer 2018, 09:13

Pořád bádám nad vylepšením světla z ext. blesku a z toho vyplývá dotaz: Libor, Ymi ap. - máte podobný styl nasvěcování ... když máte objekt řekněme v ose objektivu, jak se tímhle stylem dostane světlo " i na podvozek " ..? V podstatě to tam perete zvrchu ... : oops:
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 18 čer 2018, 23:09

ladysk : různých rozptylek je na netu hafo, jak ti myslím psal Karel. Něco jiného asi bude rozptylka na větší zvětšení než 1 : 1 a něco jiného na menší zvětšení. U velkých zvětšení je malá HO a tak pozadí jen kousek za objektem už bude silně mázlé a pokud ho máš pod osvětlením, tak to vypadá celkem dobře. Pokud tam pozadí nedáš, je tam tma. U malých zvětšení je při nasvícení bleskem problém ten, že pozadí by mělo být hodně dál a už tam světlo málo dosáhne. Kdysi jsem to řešil poměrně velkou rozptylkou vysunutou před objektiv na držáku. Těžké do ruky, hodně váhy vepředu, ale dá se. Případně vyhoví i rozptylka z tácku přímo osvícená bleskem. Používat malé clony a pozadí nesmí být až moc daleko. Na motýly a podobné ale asi bude nejlepší denní světlo a bleskem jen lehce dosvítit.
Na MPE 65 používám nyní vyfocenou rozptylu. Zasouvací, teleskopické, kvůli vedení světla uvnitř alobal. Osvětlení několik výkonných fotodiod + 3x AAA články na předku objektivu. Je to lehounké, drží to jen nasunutím na blesk a opřením o clonu objektivu. Osvětlená plocha je menší než jsem používal dříve kvůli snížení výkonu blesku. Světlo se odráží i od bílé plochy na objektivu, případně papírových bočnic (nyní zkroucené). Má tendenci to přepalovat vršek, takže střed rozptylky (Mirelon) trochu zaslepen proužky alobalu. Problém s tmavými spodky brouků jsem zatím nezjistil. Možná také tím, že většinou fotím na kuchyňské lince a světlo se od ní odráží, případně i od nějakého listu pod broukem. Focení s tím je trochu nepohodlné, brouka kolmo na zeď nevyfotíš.
Ty preferuješ Apače a vstáváš i brzo ráno, takže na zvětšení kolem 1 : 1 bych doporučil něco podobného jak jsem dával minule, tj. tácek přímo osvícený bleskem a vyzkoušet jak daleko pozadí a jaká clona. Eventuelně si trochu pomoci, nůžky, opatrně odstřihnout a v ruce podržet před nějakým pozadím. Já ráno venku blesk nepoužívám vůbec, stativ, posouvátko, dlouhé časy.
Přílohy
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/-
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
zkušený stálý

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 19 čer 2018, 05:00

Tak jo, pravdu máte, že na webu je udělátek plno. To vím taky a to není ten problém, ani výroba, více či méně pěkně vyrobím skoro cokoliv, ale : chtěl bych posílat světlo zepředu, jako s makrobleskem, proto se ptám těch co tu prezentují své sestavy - jak ty směrovače ev. rozptylky pošlou světlo ve směru osy skla, popř. jestli se i tímhle stylem světlo od jakéhokoliv podkladu samo odrazem do té roviny dostane ... Myslím světlo z blesku v sáňkách, a hodně zblízka - co to jde - když ho upnu na rameno - já jednostranně vlevo - tak si samozřejmě s výškou můžu pohrát, a jde to zhruba na tu osu ...... s tím odrazem zepředu takhle zvrchu si nejsem jistý, tak se ptám, než něco zbytečně začnu vyrábět ... :-)
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 19 čer 2018, 05:05

Ještě k té vzdálenosti - podle pokusů mi to na ca 1:1 vychází tak na 10 - 15 cm podle skla bez dalších periferií / 105 - 180 mm /, před čelo skla bez clony, makroblesk z toho ca 4cm ukradne a to bych chtěl eliminovat , abych využil co největší přiblížení ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 19 čer 2018, 05:31

ladysk píše:Pořád bádám nad vylepšením světla z ext. blesku a z toho vyplývá dotaz: Libor, Ymi ap. - máte podobný styl nasvěcování ... když máte objekt řekněme v ose objektivu, jak se tímhle stylem dostane světlo " i na podvozek " ..? V podstatě to tam perete zvrchu ... : oops:

O tom přemýšlím už hodně dlouho.
Laboroval jsem s malou odrazkou těsně pod sluneční clonou, přímo okolo sluneční clony, malým alobalovým zrcátkem...
Minimální efekt.
Řešením by možná byl přisvětlovací LED blesk (možná z mobilu), zabudovaný přímo ve sluneční cloně, řízený elektronikou na bezkontaktní spuštění hlavním bleskem.
Při použití manuálního režimu hlavního blesku např. tato elektronika: http://hobbymaker.narod.ru/English/Arti ... er_eng.htm
Při TTL režimu tato: http://www.fancon.cz/slave-flash-trigge ... sh-cz.html
Trvale svítící LED není vhodná pro možnost rozhýbání snímku při větších zvětšeních.
Tu používám se sníženým výkonem jenom pro zaostřování za snížených světelných podmínek.
Takto nějak jsem zkoušel tu spodní odrazku (obrázek převzatý z internetu, dokreslena spodní odrazka):
Přílohy
kutilka
stálý

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 19 čer 2018, 09:11

Nojo, není to asi až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát ... já mám pořád obavu, že při pasování na Sigmu 180 s průměrem 86mm a řádnou délkou i váhou by mi už vyšlo dost monstrum, do terénu spíš obtěžující... Zatím tedy zůstanu u pokusů s makrobleskem a časem třeba nějaká myšlenka ještě vyvstane ... :-)
ladysk
VIP

Předchozí

Zpět na TECHNIKA A POMŮCKY