Technika makrofotografie

- veškerá technika, její příslušenství a pomůcky fotografa

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 30 čer 2020, 22:34

ladysk : přirozené světlo přichází většinou svrchu a blesk by to měl myslím trochu imitovat. Spodní osvětlení vytváří dojem, že máš fotku obráceně a je to nepřirozené. Pouze přední osvětlení bleskem zase dělá to, že pozadí je černé a vypadá to jako v noci focené. Obojí případ tvé poslední fotky. Inovativním postupům se ale meze nekladou, zkoušej to klidně dál. :)
Ukázky výrobků z posledních odkazů jsou pouhé rozvaděče bleskového světla okolo objektivu, které si za odpoledne můžeš doma vytvořit z kartonu a alobalu. Zadarmo a bez nešikovných držáků, kdy váhu blesku máš na předku objektivu. V posledním odkazu to dotyčný používá asi jen k dosvícení přední strany, pak dobře, jinak hlavní je denní světlo. V obou případech je to ale stále skoro bodové světlo a v pozadí bude temno, bude-li blesk hlavním zdrojem. Já bych to nechtěl ani nevyráběl.
Poslední dobou jsem několikrát používal předsádku Raynox 150 na objektivu Canon 100 Macro a vyrobil jsem si pro ni a samotný objektiv tedy rozptylku na blesk, poslední rozptylka mi nesvítila blízko před objektiv, je v koši. Myslím, že to svítí dobře, na clonu 11 a ISO 100 maximálně 1/4 výkonu blesku. Ještě tam chci dát pohyblivou klapku k odklonu světla více k objektivu na zvětšení 2 : 1. Foto přikládám a do brouků jsem dal fotku nosatce Larinus s touto rozptylkou vyfocenou.
Přílohy
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
VIP

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 01 črc 2020, 05:43

Jo, tohle je klasika, ale o čem je řeč od začátku, venku na kolmý síti s tím pavouka nedáš ... teda nablízko. Všechno tohle " kolem nasvícení " vzniklo s pokusy využít Laowu na 2:1. Což je pro moje " potřeby " až až ... :) Většina lidí stejně nedá ani 1:1, sebe nevyjímaje ...
Souhrn potřeb v tu chvíli byl: hodně blízko ale nepřekročit rovinu čela sestavy, ale nějaké světlo tam dostat. Což vidím, že venku není reálné ...
A těch plno " makro " fotek po webu, co z hmyzáka rozlišíš jen záda se mi nelíbí ...
Pozadí doladíš / když bys chtěl / prodloužením času, nezávisle na světlosti hlavního objektu. Pravda, Apači bez stativů to mají horší ... proto ta černota u línějších jedinců ... : oops:
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 05 črc 2020, 23:37

Když zmiňuješ tu Laowu 2 : 1, tak jsem se rozhodl vyměnit Canon MPE-65 za Laowu 2 : 1 100 mm. MPE je silně poruchový, už se mi podělal druhý objektiv na el. vedení clony a budu ho reklamovat. Sic z bazaru, ale stále v záruce. Laowa by měla být ostřejší, bez chromatické aberace, verze na Canon má i el.clonu. Větší zvětšení zkusím s předsádkou Raynox, případně výřezem, statické věci mikroskopickým objektivem. Stejně mi u MPE přišlo, že při větším zvětšení silně klesá rozlišení a při 5 : 1 už to bylo jen prázdné zvětšení. APS-C snímač měl na MPE už takovou prořídlou kresbu a barvy, objektiv to plně nepokryl, bylo třeba dost doostřovat. Verze změny bude asi na pár měsíců, pak zkusím nějaké srovnání. Pochybuji, že zmíněný objektiv zde někdo má a mohl by podat reference.
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 06 črc 2020, 10:39

Lomo 3,7x.
COB LED panely 50x90mm.
Velikost 3mm.
Velmi vzácný červotoč Ochina latreillii.
kutilka
zkušený zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 07 črc 2020, 06:01

Libor: Škoda, že bydlíš tak " daleko ". Klidně bych ti na " týden " Laowu půjčil i s D7500 - na vyzkoušení APS-C. Snad se C verze chová stejně, kromě té el. clony ... grrrr .... :)
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 07 črc 2020, 22:39

ladysk : dík za nevyužitelnou nabídku. Zkouknul jsem kdejaké video o tomto objektivu a zas mi přijde, že to zvětšení 2 : 1 nepřináší další rozlišení, jen pouhé zvětšení, tedy že to 2 : 1 za moc nestojí i když 1 : 1 je výborné. Tak už váhám. :(
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 08 črc 2020, 05:53

No, kdybys se zkoušením změnil názor a nějak to ev. domyslel, nabídka platí ... články dobrý, vyzkoušení svatý ... je to na tobě ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 04 srp 2020, 12:14

Zajímavý osvětlovač pro technickou mikrofotografii:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... ulWl7yXK9Q
kutilka
zkušený zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 06 srp 2020, 05:11

Jo, copak o to, zajímavejch nasvěcovacovátek by se našlo, jen kdyby nějaký fungovalo tak jak zrovna člověk potřebuje ...
Ukázka co nosí Micael - jakási kulová baňka, a druhá ukázka / přílohy /, co zrovna nosí do terénu apači v HK ... :-)
https://www.youtube.com/watch?v=da5VHOJ-DoQ
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 06 srp 2020, 23:27

ladysk : ohledně toho svícení Micaela z odkazu, tak mi to přijde jako dost nepříjemné bodové světlo. Fotky má dost bídné, zrovna od něj bych si příklad nebral. Ale proti gustu ....

Zakoupil jsem objektiv Laowa 100 mm na Canon a tak podám trochu prvotních dojmů. Cena 15 tis. Kč, konstrukce kovová, změna zvětšení (ostření) správně tuhá. Clona elektrická, teda ostří se na plnou díru a cloní až při stisku spouště ( pozor - ostatní verze nemají el. clonu). Ostří se pouze ručně. Rozsah zvětšení nekonečno až 2 : 1. Je dodáváno s UV filtrem, který v tomto případě slouží spíše jako ochrana před zanášením prachu do posuvu vnitřní části objektivu. Jeho přítomnost se na fotkách nijak neprojevuje. Zkusil jsem nacvakat několik složenin skrumáže semínek na 2 clony, zkusil jsem přidat i předsádku Raynox 150 a mezikroužky. Na kontrolu jsem přidal i snímky z MPE-65 na zvětšení 2x. Snímky jsou záměrně neupravené, nedoostřené a složeniny Dmap, které nejsou poznamenané deformací Pmax. Nasvíceno jedním rozptýleným bleskem svrchu, semínka přisouvána, odsouvána, takže pokaždé jiný úhel. Bych to dostal na jeden snímek, tak pouze nepatrný výřez ve skutečné velikosti umístěný cca mezi středem a spodní částí snímku.
Je to silně amatérské a taky vidím, že to není zdaleka vypovídající, neb není vidět celý snímek a ten výřez nevypovídá o celku. Ale předběžný závěr. Objektiv je poměrně ostrý, nemá žádnou chromatickou aberaci, zvětšení 2x přidá i na detailech.
Přidání předsádky Raynox je poměrně zklamáním, trochu zvětšení i detailů přidá, ale při cloně 5,6 jsou okraje snímku silně deformované, na clonu 11 už ne, ale celkově kvalita nic moc. Mezikroužky zvětšení i detaily přidají, ale okraje snímku opět částečně špatné. Oproti MPE-65 je o něco málo ostřejší, silný rozdíl je v chromatické aberaci, Laowa ji nemá. Kupodivu i na clonu 11 to ještě docela obstojně kreslí.
Zatím mám z tohoto objektivu dobrý dojem. Ještě zbývá zkusit ty nižší clony, zda se to zlepší.
Přílohy
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 07 srp 2020, 06:02

Z Micaela si příklad neberu, jen sleduju všechno, co najdu. Taky mi bylo divný, že dává plno rad jak na to, když má ve výsledku fotky " jako já " ... :-)
Jen mě zaujala ta báň ... A nedá dopustit na Laowu 60 ...
Jo, s Laowou 100 když vylezla na trh mě N oproti C docela namíchli, co se té clony týče, nechápu taktiku ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 12 srp 2020, 23:06

ladysk : ta Laowa 60 bude opticky asi podobná na tu Laowu 100. Verze pro Nikon má více lamel clony, snad 11, nemá clonu řízenou foťákem. Nevýhoda je jasná, avšak z praxe vím, že tam je el. vedení ovládání clony, které se silně ohýbá při vysouvání vnitřní části objektivu na to zvětšení 2 : 1 a že to nemá neomezenou životnost. Tedy, že jednou přestane objektiv zcela fungovat a bude třeba výměna toho vedení, potažmo celé komplet clony. Už 2 objektivy MPE mi takto zkolabovaly. Ručně řízená clona vydrží věčně. Jinak zatím, Laowa 100 je výborný objektiv.
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 12 říj 2020, 11:41

kutilka
zkušený zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod Mouka » 12 říj 2020, 14:21

Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 13 říj 2020, 23:13

Kdysi jsem nějaký fotostan z Číny za pár kaček zakoupil, bych posléze zjistil, že i po úpravách je mi k ničemu. Možná na produktovou fotografii dobré. Rovnoměrné osvětlení, žádné stíny, ale honit v tom brouka nelze.
Ohledně pozicování objektu vše řeším držákem dole z magnetu, pak ohebný krk, pak krokosvorka, samo doma výroba. Podkladem je Fe plech po kterém lze toto posouvat libovolně suvně, krkem libovolně otáčet. Neobyčejně rychlé nastavení polohy, dokonce i sledovat pohyb brouka ohýbáním krku. Na velké zvětšení s mikroskopickým objektivem už je to dost hrubé, trvá to delší dobu, ta přesnost tam není, ale polohu to drží. A mikro nedělám.

Ještě se vrátím k objektivu Laowa 100 2 : 1 o kterém jsem nedávno psal. Poslední dobou fotím jen s ním, protože oproti MPE-65 je o dost lepší. Sic umí jen 2 : 1, ale je super ostrý, kontrastní, bez aberací. Dobře vykresluje i snímač APS-C, dokonce i s mezikroužkem, snímky není třeba moc doostřovat jako u MPE. Nedávno jsem zkusil brouka s oběma objektivy, tedy MPE a Laowou 100 + mezikroužek 40 mm na clonu 3,5. Výřezy ze skládané fotky na stejnou clonu i osvětlení bez úprav v rozlišení snímače.
Přílohy
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 17 pro 2020, 00:35

K dotazu Kjuby ohledně kombinace objektivu Canon 100 macro + mikroskopický objektiv.
Jestli je to dobře, nebo špatně nedovedu posoudit. Mikroskopický objektiv Mitutoyo 10x používán primárně na rouře s "objektivem" Raynox 150", tedy s ohniskovou vzdáleností 200 mm, posuvem mohu snížit tak na 150 mm a taky to vypadá celkem dobře. Zvětšení 10x, případně tak 8x. APS-C to dá s násobkem 1,6x oproti FF a kvalita i na APS-C dobrá. Na Thorlabs to asi nemá. To je to standardní použití.
Když potřebuju menši zvětšení, pak nastupuje MPE-65. Nicméně tento objektiv na větší zvětšení (5x) už má kresbu silně prořídlou, zvláště u APS-C, navíc dává něco chromatické aberace. Objektiv nedokáže ostře vykreslit čip. A tak lepší možností se naskýtá kombinace objektivu Canon 100 Macro + mikr. objektiv. Každopádně je obraz daleko lepší než z MPE. Cenou je však daleko menší hloubka ostrosti, tedy větší počet snímků na jeden výsledný. Na FF v kombinaci s Mitutoyo 10x to vykreslí jen část obrazového pole, na APS-C skoro celé. Mám dojem, že objektiv Zeiss GF to vykreslil celé i na FF, byl i ostřejší, jen ta CA byla někdy hrozná, záleželo na objektu. Díky ostrosti je ten GF někdy lepší.
No a jestli je ten objektiv Canon 100 Macro vhodný jako tubelens pro mikroskopický objektiv, myslím že ano, nemám však srovnání. Přidám pár fotek bez úprav, složeniny. Pro někoho strašné, ale tak to je, pak nastupuje retuš, doostřování, ... a po několika hodinách hození do koše. : D
Žádná tvrdá fakta, jen mé dojmy. :)
Přílohy
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Mouka » 17 pro 2020, 10:27

Tohle by nebylo vyhovujcí?
Přílohy
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Re: Technika makrofotografie

Příspěvekod Kjuba » 17 pro 2020, 20:05

Libor K: Aha, díky moc za objasnění. Takže Ty používáš 100 nonL. L by měl být opticky lepší, než starší verze...

No nic, nevadí, budu hledat někoho s touhle kombinací dál.

Jinak ohledně Zeiss Grosse Field mám naprosto stejnou zkušenost. Ostrost vynikající, vykreslí víc než FF, ale bohužel to degraduje aberace. Sám jsem je používal (dali se sehnat na eBay za směšné peníze), ale právě z tohoto důvodu jsem přešel na tu kombinaci Mitty/Thorlabs ITL200. Bylo ověřené řešení a nemusel jsem prošlapávat slepé uličky. Opticky jsem si jistě hodně polepšil. Jen ta flexibilita je naprd.
Kjuba
zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 17 pro 2020, 23:04

Mouka : no on to je neupravený snímek z čipu a dá se s ním následně dělat cokoliv ke zmírnění té chloupkové aury, třeba nahrazovat barvu žlotočernou černou atd... Ale ten primární jev aury je na chloupkách všude přítomný, přezáří pozadí, které je pak nečitelné a zatím jsem nenašel recept jak ho nezískat již na originální fotce.
Kjuba : ano, mám starší verzi Canon 100 bez stabilizace a myslím, že v tom velký rozdíl nebude. Jinak fotit venku mikroskopickým, no nevím nevím, HO kde nic tu nic.
Libor K
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 18 pro 2020, 08:46

Libor K píše:...mám starší verzi Canon 100 bez stabilizace a myslím, že v tom velký rozdíl nebude.

Měl jsem non L a můžu potvrdit, že rozdíl optického výkonu je minimální... :)
kutilka
zkušený zimní host

Re: Technika makrofotografie

Příspěvekod Kjuba » 18 pro 2020, 16:20

OK, děkuju za info.
Kjuba
zimní host

Předchozí

Zpět na TECHNIKA A POMŮCKY