Můj dnešní zážitek

- prostě volná diskuze, pomoc s kompozicí, postprocessem atd.

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod RollsRojs » 05 čer 2018, 14:39

Minulý týden na mě skočil jakýsi bacil, kterého se pořád nemůžu úplně zbavit, a tak jsem slíbil, že dneska nebudu pobíhat nikde po lesích a zůstanu v klidu doma. Budiž mi přičteno ke cti, že jsem tento slib opravdu dodržel.

RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Michal14 » 05 čer 2018, 14:46

RollsRojs píše:Minulý týden na mě skočil jakýsi bacil, kterého se pořád nemůžu úplně zbavit, a tak jsem slíbil, že dneska nebudu pobíhat nikde po lesích a zůstanu v klidu doma. Budiž mi přičteno ke cti, že jsem tento slib opravdu dodržel.

Ty jooooooo, to je pecka jako prase : Bravo: : Bravo: : good: =@
Canon EOS 5D Mark II/C-600D/C-7D- Sigma 105mm f/2.8 ex dg macro, Canon EF 400mm f/5.6 L USM ,stativ Velbon Sherpa 450R,Fotostan AMERISTEP GUNNER, maskovací oblek ghillie suit, obrovské nadšenie a vytrvalosť ... http://tohbl14.wix.com/wild
Michal14
VIP

Vlastním jménem: Michal Lutonsky

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Ital » 05 čer 2018, 15:13

Hlavně že jsi slib dodržel.
Lukaši chci se ještě zeptat jakou používáš dálkovou spoušt, já mam HÄHNEL DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ HROP 280 PRO - OLYMPUS/PANASONIC na olympusu chodí, ale na panasonicu ne nevíš kde by mohla být chyba?
Olympus E-3, 14-42/5.6, 50/2, sigma 50-500/6.3, sigma 70-200/2.8, sigma 105/2.8
Ital
zkušený běžný

Vlastním jménem: Mirek

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Ritchi » 05 čer 2018, 15:19

RollsRojs píše:Minulý týden na mě skočil jakýsi bacil, kterého se pořád nemůžu úplně zbavit, a tak jsem slíbil, že dneska nebudu pobíhat nikde po lesích a zůstanu v klidu doma. Budiž mi přičteno ke cti, že jsem tento slib opravdu dodržel.

Vidím ,že u toho pěkně chlastáš :pray: : evil: : beer:
Nikon D7200, D5100, Nikor 70-300VR, Tamron SP 150-600mm, Sigma 105/2,8 OS
Ritchi
VIP

Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Klaca » 05 čer 2018, 15:56

Pěkný. U nás podobně - kosi. Postavili si to ale tak blbě, že by se tam mladý přes den upekli. Zakryl jsem jim to zeshora prkny, aby tam neměli takový vedro a už vyskákali. Překvapilo mě jak rychle. Pondělí 22.5. se vylíhli a 31.5. už nám hopkali po zahradě.

N D7100
Klaca
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Tomáš Klacek

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod RollsRojs » 05 čer 2018, 19:01

Ital píše:Lukaši chci se ještě zeptat jakou používáš dálkovou spoušt, já mam HÄHNEL DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ HROP 280 PRO - OLYMPUS/PANASONIC na olympusu chodí, ale na panasonicu ne nevíš kde by mohla být chyba?
,

To ti bohužel nejsem schopen poradit, já nepoužívám spoušť žádnou. Buďto ovládám foťák mobilem přes wi-fi, nebo (a to ještě častěji) nechám záznam běžet a potom z něho vyříznu moment, kdy rodič přiletěl.
RollsRojs
VIP

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod RollsRojs » 05 čer 2018, 19:02

Ritchi píše:Vidím ,že u toho pěkně chlastáš :pray: : evil: : beer:

To je naší mamky!
RollsRojs
VIP

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod RollsRojs » 06 čer 2018, 17:34

Tady ještě drobná ukázka i se zvukem : wink:

RollsRojs
VIP

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Petr Muláček » 06 čer 2018, 17:39

Parádní video
Petr Muláček
zkušený vzácný host

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Michal14 » 06 čer 2018, 18:11

Nadhera Luky : Yahoo!:
Canon EOS 5D Mark II/C-600D/C-7D- Sigma 105mm f/2.8 ex dg macro, Canon EF 400mm f/5.6 L USM ,stativ Velbon Sherpa 450R,Fotostan AMERISTEP GUNNER, maskovací oblek ghillie suit, obrovské nadšenie a vytrvalosť ... http://tohbl14.wix.com/wild
Michal14
VIP

Vlastním jménem: Michal Lutonsky

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod RollsRojs » 12 čer 2018, 11:58

Dneska bych s vámi rád sdílel zážitek, za který mě budou všechny ženy a křehké povahy dozajista zbožňovat.

Vrátil jsem se domů z natáčení modřinek, zpocený jako myš a plný lesního šamší, takže jsem radši hned zaplul do sprchy, abych byl vůbec připuštěn k obědu. Sprchuju se sprchuju, když vtom koupelnu rozezní hlasité bzučení. Říkám si, že tam pootevřenou ventilačkou zase vlítla vosa, ale když jsem poodhrnul závěs, metr ode mě poletovala podivně zmatená kutilka asijská. V příšeří koupelny se mi zdálo, že přední část jejího tělíčka je jaksi nezvykle objemná. Vždyť ona něco nese! Nebylo ale poznat, jestli je to bláto, nebo dokonce kořist.

Vzdělávací odbočka: Kutilka asijská nebo také podušťák zakřivený (Sceliphron curvatum) je hmyz podobný velmi štíhlé vose, který se stejně jako další druhy kutilek rozmnožuje poněkud znepokojujícím způsobem. Kutilka vyhledá místo s vlhkým blátem, z něhož pomocí nohou a kusadel zhotovuje drobné kuličky. (Tuto aktivitu se mi podařilo přesně před deseti lety zdokumentovat, a pokud omluvíte kvalitu a uspávající komentář, můžete se na video podívat pod tímto odkazem: https://1url.cz/etyZV). Kuličky bahna potom kutilka odnáší na vhodná místa krytá před deštěm a z bláta slepuje válcovitá hnízdečka. Jakmile je stavba dokončena, přichází na řadu lehce hororová část. Kutilka loví pavouky, do nichž žihadlem vpraví jed, který kořist paralyzuje. Zubožená tělíčka potom transportuje do připraveného hnízda, naklade na ně jedno vajíčko a váleček uzavře blátem. Po čase se z vajíčka vylíhne larva, která má pro celý svůj vývoj zajištěnu potravu v podobě čerstvých pavoučích konzerv. Konec edukační vložky.

Když jsem dokončil hygienu a byl ze mě zase chlapec jako z prdu kulička, vylezl jsem ze sprchy. Kutilka se náhlého pohybu polekala, pustila své břemeno a vylétla oknem ven. Bylo vidět, že cestu docela dobře zná. Sklonil jsem se k zemi, abych prozkoumal, co mi to sem návštěvnice vlastně přinesla, a ke svému překvapení jsem na koberečku objevil drobného pavouka skákavku. A sakra, napadlo mě. Kutilky často staví svá hnízdečka na suchých a temných místech, jako jsou půdy nebo výklenky ve zdech, mně samotnému je často lepily do uskladněných zimních pneumatik. Ale už jsem i několikrát zažil, že si hmyzáci založili líheň přímo uvnitř domů, pokud tam měli volný přístup. A ventilačku v koupelně teď nějakou dobu nikdo nezavíral...

Paralyzovaná skákavka, kterou mi kutilka přinesla do koupelny.

Rozhlédl jsem se okolo sebe. Neviděl jsem žádné příhodné místo, kde by se dala ukrýt hnízdečka z bláta, a především bylo zvláštní, že kutilka s pavoukem zmateně poletovala kolem dokola. Za normálních okolností by přece naučenou cestou letěla přímo k hnízdu. A pak mě to trklo – před sprchováním jsem zabouchl dveře, které jinak zůstávají otevřené. Kutilka měla očividně v plánu letět někam dál. Vystoupil jsem ven do chodbičky, kde můj pohled ulpěl na zavěšeném obrazu. Lehce jsem ho nadzdvihnul, abych viděl na zadní stranu, a bingo. Usmívalo se tam na mě pět dokončených hnízdeček a jedno dosud nezalepené - sem měla přijít skákavka, kterou kutilka upustila v koupelně.

Hliněná hnízdečka na zadní straně obrazu.

Pět válečků je hotových, šestý ještě čeká na doplnění zásob a uzavření.

Běžně samozřejmě hmyzí domečky nelikviduji, naopak je chráním, ale tady na obrazu hliněné konzervy zůstat nemohly. Na zahradě jsem je tedy z podkladu seškrábnul a při té příležitosti mě přirozeně zajímalo, co všechno je uvnitř. Vysypal jsem rozdrolené válečky do misky a musím přiznat, že jejich obsah docela zaskočil i mě. Jste-li dostatečně otrlí, můžete si ho prohlédnout na fotografiích.

Ze šesti hnízdeček se na mě vysypalo přes 60 drobných pavouků. Je zajímavé, že kutilka lovila jen tři čeledi – křižáky, skákavky a listovníky. Přemýšlel jsem, jestli se třeba na tyto druhy konkrétně specializuje, ale je možné, že zkrátka sbírá jen ty pavouky, které je schopna udolat s ohledem na jejich velikost.

Na snímcích je zřetelně vidět, že pavouci jsou sice ochromení, ale stále naživu. Mrtvému pavoukovi se totiž okamžitě smrsknou nohy k tělíčku.

Červeně jsem označil kutilčino potomstvo. Zelený křižák má na sobě přilepeno vajíčko, kdežto na černé skákavce už vidíme vylíhlou larvu.

Je působivé, kolik kořisti dokázala kutilka během krátké doby nashromáždit a kolik toho takový minicancourek spotřebuje – každá larvička měla pro svůj vývin připraveno minimálně 10 pavouků.

Bylo docela štěstí, že se mi při sprchování podařilo kutilku úplnou náhodou vyhmátnout, protože jinak by během dalších dní byla schopná nálož hnízdeček klidně zdvojnásobit. Ventilačku jsem pro jistotu zavřel a teď už mi nezbývá než doufat ve dvě věci – že stavitelka svoji naučenou trasu brzy zapomene a že jsem sdílením tohoto zážitku nikomu nepřivodil noční můry :-)
RollsRojs
VIP

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Ymi » 12 čer 2018, 17:28

Lukáši super. Teď můžeš dělat skládaný makra jako Libor :). Něco podobnýho jsem měl kdysi na garnýži, tak už alespoň vím, kdo byl autor :)
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený běžný

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod zdenekbrtek » 12 čer 2018, 18:23

Tak to při svých znalostech nemusíš vytáhnout paty z baráky a zažívat dobrodružství jako v pralese.
zdenekbrtek
VIP

Vlastním jménem: Zdeněk Kratochvíl

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod RollsRojs » 13 čer 2018, 20:03

Jo, Zdeňku, na dědině je džungle za každým rohem! :)
RollsRojs
VIP

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Blaník » 21 čer 2018, 13:08

Původně jsem to chtěl smáznout hned na kartě , ale pak mně napadlo, to udělat pro rozptýlení jako hádanku "Najdi srnku".V případě nepochopení to prostě jen přejděte.
Přílohy
Canon 7D, C EF-S 15-85/3,5-5,6 IS, C EF 100/2,8 L IS Macro, C 100-400/4,5-5,6 L IS II, stativ Velbon Sherpa, monopod,The Pod
Blaník
VIP

Vlastním jménem: Martin Růžek

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Mouka » 21 čer 2018, 13:30

Našli moji rádcové, našli :-)
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod Oki » 21 čer 2018, 14:01

Včera som bol skontrolovať, či už "moji" dudci opustili dutinu. Asi 500 metrov od dutiny asi 2 metre odomňa vzlietli dvaja mlaďosi, čo som poznal podľa piskotu, ktorý som si dosť napočúval pri fotení kŕmenia. Za asi 100 metrov mi takto vyletelo 5 ďalších dudkov a poletovali všade okolo mňa ,lebo vždy poodleteli len o kúsok. Fotku síce nemám žiadnu (išiel som len s ďalekohľadom) ale zážitok parádny, úplný dudčí raj : D :) Teraz už len dúfať, že niektorí zahniezdia aj 2. krát. Očividne je na tej lokalite ešte pár hniezdísk, ktoré čakajú na objavenie :)
Canon 40D, Canon EF 400mm f/5.6L, Tamron 17-50 mm f/2.8
Oki
zkušený vzácný host

Vlastním jménem: Ondrej

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod aqualife » 21 čer 2018, 18:34

Blaník píše:Původně jsem to chtěl smáznout hned na kartě , ale pak mně napadlo, to udělat pro rozptýlení jako hádanku "Najdi srnku".V případě nepochopení to prostě jen přejděte.

Nějaký kožich se tam vpravo válí :-)
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Můj dnešní zážitek

Příspěvekod ladysk » 22 čer 2018, 05:14

Já čekal někde cosi milimetrového a ono takhle..? :-)
Jednu maskovanou jsem trefil makráčem v neděli, jestli si vzpomenu, schválně ji odbarvím, dobrý nápad ...
ladysk
VIP

Předchozí

Zpět na VOLNÁ DISKUZE