Laowa 24mm f/14 Probe Lens

Příspěvekod P.C. » 24 srp 2018, 14:04

Nikon D7100, Nikkor 105, Tamron 90, Sigma 70-200, Tokina 10-17, Sea&Sea MDX-D7100, Inon Z-240, Athena glass dome port.
Ne, nezajímá mě tvůj názor na logo :o)
P.C.
zimní host

Příspěvekod Martina » 25 srp 2018, 09:23

Ten náhled videa, kdy fotograf číhá ve křoví, dává tušit, že s tímto fotit na veřejnosti bude plné i nemakro zážitků a možná to občas skončí i voláním policie.
Martina
VIP

Příspěvekod aqualife » 28 srp 2018, 11:49

Martina píše:Ten náhled videa, kdy fotograf číhá ve křoví, dává tušit, že s tímto fotit na veřejnosti bude plné i nemakro zážitků a možná to občas skončí i voláním policie.

:-) Umím si ho představit v nočním pralese (nebo i lese u nás).
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Příspěvekod RollsRojs » 04 srp 2019, 11:04

Jsem sice dosti netechnický typ a řešení filmařské techniky většinou beru spíš jako zdržovačku od práce v terénu, ale všichni se pořád vyptávají, jaká je proboha ta Laowa 24 mm. Včera jsem konečně zpracovával první záběry natočené tímhle bizarním sosákem, tak k němu alespoň pár slov napíšu.

Laowa 24 mm je širokoúhlý makro objektiv a jako takový je ho i třeba používat. Když cvrčkovi strčíte sosák 2 centimetry před nos, tak díky perspektivě vytvoří hezky prostorový dojem s daleko větší hloubkou ostrosti, než jaké by se dosáhlo třeba s mojí Sigmou 105 mm. Jakmile se ale budete snažit natáčet něco většího (jako třeba celého tatarského slíďáka) a Laowu budete mít 20 centimetrů daleko, obraz se zploští, prostorový dojem zmizí a použití tohoto skla nemá moc smysl. Ostrost a kontrast běžných makro nebo širokoúhlých objektivů je totiž samozřejmě lepší než u Laowy, takže ji opravdu doporučuji používat hlavně v situacích, které by s jinými skly šly točit buď jen těžko, nebo dokonce vůbec - např. podvodní makro. Když jsem ale obraz v postprodukci lehce doostřil, tak je výsledek velmi slušný a záběry cvrčků mi udělaly velkou radost. Ostřící kroužek má dle očekávání krásně plynulý chod a třeba právě u natáčení hmyzu je výborné, že babrouk se o sklo může doslova otírat, ale ruka kameramana je dostatečně daleko na to, aby filmovaný objekt nerušila. Pozor je potřeba dávat na vyvážení bílé - Laowa táhne hodně do žluta, takže bílou vyvažuji manuálně v kelvinech, dokud s obrazem v hledáčku nejsem spokojený. Nevýhodou je samozřejmě to, že při natáčení s vyššími clonami je potřeba vyhánět ISO, takže třeba můj starý Panasonic GH5 by docela plakal. GH5s to ale zvládá v pohodě a při natáčení cvrčků s clonou okolo f/22 jsem se pohyboval zhruba v rozmezí ISO 2000-3200. Samostatnou kapitolou je potom natáčení pod vodou, protože Laowa 24 mm je dokonce vodotěsná - ovšem jen po konektor pro nabíjení LED světla, takže ten jsem si velmi sofistikovaně obvázal igelitem a gumičkou, aby mi do něho při práci necákala voda. Zkoušel jsem tak natáčet larvy mloků a jepice, ale k jejich zpracování jsem se zatím ještě nedostal. Mrkněte se tedy alespoň na cvrčky a udělejte si obrázek sami :-)

PS: Pokud čekáte, že ve videu uvidíte záběry cvrkajících cvrčků, tak budete zklamaní. Stejně jako já. Cvrčci přede mnou prostě cvrkat odmítají. Prevíti.

Fotky ze zákulisí:

RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Příspěvekod Blaník » 04 srp 2019, 12:38

Super.Ta bílá kruhová deska funguje jako stínící rozptylka nebo jako odrazná deska?
Canon 5D III,Canon 100-400 II, Canon TC 1,4 III, Canon 24/2,8 IS,Sigma 150/2,8 OS Macro
Blaník
VIP

Vlastním jménem: Martin Růžek

Příspěvekod RollsRojs » 04 srp 2019, 12:46

Blaník píše:Ta bílá kruhová deska funguje jako stínící rozptylka nebo jako odrazná deska?

V tomhle případě jako rozptylka :) Ale mám k ní i zlato-stříbrný plášť, který se navleče a slouží pak jako odrazka.
RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Příspěvekod Martina » 04 srp 2019, 14:07

RollsRojs píše:Samostatnou kapitolou je potom natáčení pod vodou, protože Laowa 24 mm je dokonce vodotěsná - ovšem jen po konektor pro nabíjení LED světla, takže ten jsem si velmi sofistikovaně obvázal igelitem a gumičkou, aby mi do něho při práci necákala voda.

Izolační elektrikářská páska mi přijde o něco sofistikovanější.

RollsRojs píše:PS: Pokud čekáte, že ve videu uvidíte záběry cvrkajících cvrčků, tak budete zklamaní. Stejně jako já. Cvrčci přede mnou prostě cvrkat odmítají. Prevíti.

Ovšem zas se nebránili jiným projevům, tedy úspěch!
Martina
VIP

Zpět na Objektivy, telekonvertory a mezikroužky