Mlynárka dlhochvostá / Aegithalos caudatus

- video z avifauny
Pravidla fóra
JEDNOTLIVÁ TÉMATA PROSÍM ZAKLÁDEJTE VE TVARU: ČESKÝ NÁZEV - VĚDECKÝ NÁZEV

Mlynárka dlhochvostá / Aegithalos caudatus

Příspěvekod quapor » 16 dub 2024, 13:57

SEL200600G / salik*akva.sk
Uživatelský avatar
quapor
zimní host
 
Příspěvky: 52
Registrován: 11 čer 2021, 12:34
Vlastním jménem: P.

Mlynárka dlhochvostá / Aegithalos caudatus

Příspěvekod Martina » 17 dub 2024, 10:03

To závidím, hnízdo mlynaříka bych taky chtěla objevit, je to můj nejoblíbenější ptačí druh.

K videu:
Líbí se mi, že je tam i čelní pohled, který ukazuje jak je hnízdo dovedně maskované a prozrazuje ho jen pohyb mlynaříka. Ten záběr bych dala jako první (velmi krátký), ne doprostřed. Jako druhý bych dala ten po 4. minutě, kdy se mlynaříci prostřídají a je vidět, že je to evropská i severská forma. Pak by stačilo ještě přidat detail z výstavby. Celkově by to chtělo sestříhat a zkrátit na cca minutu. A hodně nepříjemný je ten vítr v mikrofonu. Když se něco takového stane, tak je lepší zvukovou stopu nahradit hudbou.
Se střihy mám u svých videí taky problémy, ten v čase kolem 5. minuty je hodně násilný.

Velmi nápomocné jsou při videotvorbě rady Lukáše, které dal na fórum už před lety:
viewtopic.php?f=27&t=939
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2623
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Mlynárka dlhochvostá / Aegithalos caudatus

Příspěvekod quapor » 18 dub 2024, 08:09

dakujem za koment,
ja video moc neovladam, editovane v staruckom windows movie maker, ked sa mi ich nazbiera, zafinancujem nieco poriadne na editaciu
co urcite ale zmenim, je kupa smeroveho mikrofonu
co sa tyka hniezda, cez dva tyzdne ho budovali, zahniezdili, a ked som bol tyzden dozadu na kontrolu, hniezdo bolo roztrhane aj s majitelom a uz asi aj mlade
pravdepodobne straka, alebo sojka
v karpatoch a okolie su premnozene, dravce su tu pre polovnikov skodna, takze nemaju nad sebou predatora
cize uplne nahovno, radsej som ho nemal ani najst
SEL200600G / salik*akva.sk
Uživatelský avatar
quapor
zimní host
 
Příspěvky: 52
Registrován: 11 čer 2021, 12:34
Vlastním jménem: P.

Mlynárka dlhochvostá / Aegithalos caudatus

Příspěvekod Martina » 18 dub 2024, 10:35

To je škoda, ono se u mlynaříků i uvádí, že mají při hnízdění velké ztráty.

DaVinci je skvělý software a ve free verzi je vše, co běžný člověk potřebuje a na YT jsou dobré videonávody pro začátečníky. Do placené verze jsem šla až v momentě, kdy jsem u večerního videa potřebovala odstranit šum. Výhodou placené verze je, že by měly být všechny aktualizace zdarma, což zatím jsou, ale nevěřím, že to tak bude pořád...

Jinak mikrofon jsem měla původně levný čínský, podobný tomuto:
https://www.muziker.cz/boya-by-mm1-pro? ... Q9OprvBxGk
Zvuk mi stačil, ale ono je to dané tím, že většinu lokalit mám někde u silnice a profi kvalita by ten rušivý randál stejně zaznamenala, a tak jsem neměla motivaci jít do něčeho lepšího. Po čase začal mikrofon blbnout a občas nahrával "mono", a ta plastová kolébka byla taky otravně neskladná a náchylná na poškození. Plusem bylo, že nebyly potřeba do mikrofonu baterie. Po té zkušenosti jsem vyloučila levnou čínu a šla jsem do dražšího, ale pořád malého mikrofonu, protože nechci tahat nic většího: https://www.mall.cz/hi-fi-prislusenstvi ... er-mke-400
Podařilo se mi najít verzi, kdy za běžnou cenu byla v sadě i mrtvá kočka (ta je pro natáčení v přírodě nutnost) a ministativ Manfrotto. Plusem tohoto mikrofonu je krom skladnosti i to, že má vnitřní odpružení a že drát do mikrofonu vede zepředu, tudíž nezavazí, když se člověk dívá do hledáčku a dá se tak s nasazeným mikrofonem pohodlně natáčet i fotit. Minusem je nutnost myslet na to, že je potřeba dobít mikrotužkové baterie.
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2623
Registrován: 07 pro 2009, 23:30

Mlynárka dlhochvostá / Aegithalos caudatus

Příspěvekod quapor » 18 dub 2024, 12:25

pekny mikrofon
na taku mlynarku parada, ale ked som v stane, mam kompletne schovany fotoaparat, pripadne aj pri inom
vacsom maskovany, a tam by asi bolo lepsie riesenie ako je rode wireless go
mikrofon mimo fotoaparat
https://allegro.sk/ponuka/rode-wireless ... 4749060948
SEL200600G / salik*akva.sk
Uživatelský avatar
quapor
zimní host
 
Příspěvky: 52
Registrován: 11 čer 2021, 12:34
Vlastním jménem: P.

Mlynárka dlhochvostá / Aegithalos caudatus

Příspěvekod Martina » 18 dub 2024, 13:06

Moc se v tom nevyznám, ale tady ty krabičky je předpokládám nutné instalovat co nejblíž zdroji zvuku, a to ne vždy lze, navíc jsou všesměrové a berou zvuk z širšího úhlu, což je problém, protože to pochytá nejen zvuky z hnízda, ale i ty rušivé okolo. Pro natáčení přírody se víc hodí směrový mikrofon, který zabírá jen úzkou oblast zvuku a je použitelný i dál od zdroje.
Pro zajímavost - Lukáš dostává směrový mikrofon k objektu pomocí kabelu a i tak je tam dostatečný odstup, aby zvěř nerušil - tady ty klopáky by bylo potřeba uchytit přímo k dutině. Za tu cenu to není moc univerzální řešení.
Uživatelský avatar
Martina
VIP
 
Příspěvky: 2623
Registrován: 07 pro 2009, 23:30


Zpět na Ptáci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník