Skokan ostronosý (Rana arvalis)

Příspěvekod aqualife » 31 bře 2019, 09:31

Prosím je toto výtěr arvalisů ?
Přílohy
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Příspěvekod Ymi » 31 bře 2019, 09:32

Pěkný davy si tam měl :) Podle mě to není ropucha, ale skokan (nějaký).
Dám ještě modrý video, další fotky zítra :)
https://youtu.be/p8WMBZJ1rgU
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený stálý

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Příspěvekod M.Prievalsky » 31 bře 2019, 11:15

ladysk píše:A taky tam poskakovalo po břehu docela dost takových prcků ca 1-2cm, hned zdrhajících, to jsou malé ropuchy..?

toto je nejaký zo skupiny zelených skokanov
M.Prievalsky
zkušený protahující

Vlastním jménem: Martin Prievalsky

Příspěvekod Martina » 31 bře 2019, 11:37

M.Prievalsky píše:
ladysk píše:A taky tam poskakovalo po břehu docela dost takových prcků ca 1-2cm, hned zdrhajících, to jsou malé ropuchy..?

toto je nejaký zo skupiny zelených skokanov

Spíš hnědých, konkrétně to asi bude skokan štíhlý, protože ten má obrubu horní poloviny oka světlejší než spodní. Zelení skokani mají jiné oči, posazené výš na hlavě.
Martina
VIP

Příspěvekod M.Prievalsky » 31 bře 2019, 11:57

Ja som za zelených. Práveže oči sú relatívne vysoko postavené (ako som videl u veľa mladých zelených), a chýba mi páska pod okom, ktorá je väčšinou u hnedých. Tiež celkový tvar a kresba mi viac sedí na zeleného. Možno sa ale ešte niekto vyjadrí.

edit: ešte mi napadlo, že čo by robil juvenilný hnedý skokan pri vode v tomto čase, takéto správanie tiež skôr ide k zeleným.
Naposledy upravil M.Prievalsky dne 31 bře 2019, 12:54, celkově upraveno 1
M.Prievalsky
zkušený protahující

Příspěvekod aqualife » 31 bře 2019, 12:26

K té snusce nikdo nic ?
aqualife
VIP

Příspěvekod M.Prievalsky » 31 bře 2019, 12:56

K znáške sa aspoň ja teda neviem vyjadriť, je to samozrejme od nejakého hnedého, ale či arvalis alebo iný, neviem.
M.Prievalsky
zkušený protahující

Příspěvekod Martina » 31 bře 2019, 14:41

M.Prievalsky píše:edit: ešte mi napadlo, že čo by robil juvenilný hnedý skokan pri vode v tomto čase, takéto správanie tiež skôr ide k zeleným.

No, to je asi fakt.
Martina
VIP

Příspěvekod Ymi » 31 bře 2019, 20:00

Tak ještě pár kousků, byl to supr zážitek :)

Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
Ymi
zkušený stálý

Příspěvekod Ymi » 31 bře 2019, 20:01

A ještě souboj s ropuchou:

zbytek zde: https://patnik.rajce.idnes.cz/skokan_ostronosy/
Ymi
zkušený stálý

Příspěvekod RollsRojs » 31 bře 2019, 20:49

Ta širokáčovka s prostředím je fajn : good:
RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Příspěvekod Martina » 31 bře 2019, 21:38

Taky se mi líbí ta třetí.
Martina
VIP

Příspěvekod ladysk » 01 dub 2019, 05:07

K těm prckům, děkuji, taky jsem si říkal, že ropucha to nebude, ale byly hodně malý a na mě hodně rychlý, hned do rákosí resp. ležatých travin, takže lepší fotku nemám ...
Ymi, pěkně jsi je vychytal, a k těm davům - přiznej barvu, že ty bez červený kšiltovky nevylezeš z baráku... :-)
ladysk
VIP

Příspěvekod Ymi » 01 dub 2019, 07:09

ladysk: kšiltova jedině se vzorem multicam a k tomu modrá mikina, to aby si žáby myslely, že k nim patřim :)
Ymi
zkušený stálý

Příspěvekod slavek » 01 dub 2019, 08:19

Tak já tam taky včera dorazil odpoledna a kde nic, tu nic nebylo. Ropušáků už bylo dosti, jedna vznášející se kuňka... nakonec jsem nalezl v příkopě tři skokany (dva další pak ještě při cestě nazpět - jednoho v místě vlévání se příkopu do rybníka a jednoho kousek dál v rybníce). Z těch prvních tří byli dva nemocní a pravděpodobně téměř slepí - vypulené zakalené oči... Ten v místě setkání se příkopu s rybníkem ml ještě hezky zbarvené hrdlo...

Jinak co se týče fotek z předchozích příspěvků - super :-) škoda, že nemám taky. Mám rád ty široké i s prostředím. Jsem si před třemi týdny pořídil nový širokáč a těšil jsem se, až ho přesně takhle použiju. No nic :-)
Pentax K-3II (hlavní tělo); AF-540FGZ; TC 1.4×
Pentax 10-17 FE + 11-18/2.8 + 15/4 + 20-40/2.8-4 + 31/1.8 + 35/2.8 Macro + 50/1.2 + 55/1.4 + 77/1.8 + 100/2.8 Macro + 200/2.5 + 300/4
Samyang 14/2.8; SuperTakumar 50mm/1.4; Orestor 135/2.8 atd.
slavek
zimní host

Vlastním jménem: Miloslav Macháček

Příspěvekod Klaca » 01 dub 2019, 09:27

Mám z toho letos hodně rozporuplný pocity. Lokalita je čím dál více profláklá a na příkopu je to sakra vidět. Modrá žába je senzace, která láká i lidi bez elementárních znalostí chování v přírodě. Lízt mezi snůšky je prasárna a chytat je během páření pro fotku jakbysmet... :/
Snůšky jsem nikdy nepočítal, subjektivně jich je ale čím dál tím méně, našel jsem jich 12. V příkopě, kde vždycky byly byla letos jedna + několik od hnědých... Ostatních naštěstí na méně frekventovaných místech. Dva skokany se zraněným okem jsem bohužel viděl taky, řekl bych ale, že v obou případech to bylo zranění spíše mechanického rázu.
Byl jsem tam ve čtvrtek, sobotu i neděli. Ve všech případech jsem posedával na břehu, poslouchal a pozorval lidi. Většina přijde, probrodí příkop, rošlape co jde a za mudrování, že je ještě brzo/pozdě po 30minutách odchází. Skokani tam byli všechny dny, modří ale moc nebyli, právě díky těmto individuím, kteří je nenechají se vyhřát a shromáždit. Pokud to takhle půjde dál, dlouho tam už nebudou...:/
Fotky z Brd vypadají jak ze skokaního ráje, nádhera, neproflákněte tu lokalitu!
Co se týče toho juvenila, je to opravu něco z okruhu zelených, v sobotu se zdráhavě ozývali první, v neděli už poměrně dost.
Snůška těžko říct, chybí měřítko. Mohl by to být arvalis. Hnědí mají typický beztvarý kydanec na hladině, většinou i shluky několika snůšek. Štíhlí typicky propíchnutá snůška klacíkem/stéblem trávy/ rákosem, co je zprvu pod vodou a pak většinou vyjede nahoru. Ostronosí malinká snůška v mělké vodě velikosti meruňky. Většinou také přichycená k vegetaci, ale nebývá "propíchnutá".
Fotky přidám, až proberu, jestli tam něco bude.
N D7100/ D750
Klaca
zkušený běžný

Vlastním jménem: Tomáš

Příspěvekod Klaca » 01 dub 2019, 09:34

ladysk píše:No, a nějaká foto, stál jsem v podstatě v protisvětle, ale nedalo se nic dělat, přes vodu z druhé strany nebylo nic, snad jen ještě dvě tři hoďky počkat ...
Ve vodě dominovaly ropuchy, početně taky měly velikou převahu, chvílema to vypadalo i že budeme mít pulce křížence ...

Jinak tady, je ostronosý jen na poslední fotce, zbytek jsou hnědí.
N D7100/ D750
Klaca
zkušený běžný

Příspěvekod slavek » 01 dub 2019, 09:40

Koukal jsem, že je tam nový kryt. Brodí se k němu dle rozvířené vody nejspíš tím nejširším místem, nechápu proč. V tom místě bylo před dvěma lety, jestli se nepletu, nejvíce snůšek. Já tam včera potkal jen jeden pár, který koukal jen s břehu a ani nešel k příkopu. Alespoň ne dokud jsem tam byl já. Hlavní nával už asi opadl. Snůšek hnědých skokanů jsem opravdu neviděl moc - sem tam nějaké menší. Většina z nich už byla staršího data, řekl bych - dle toho jak vypadaly. Ropuch bylo taky dost, rozhodně ale ne tolik, co loni, předloni apod. - jenže u nich to teprve asi začne? Subjektivně samozřejmě méně žab - objektivně ale hodnotit nemohu. Tak dlouho tam nejezdím, aby to bylo statisticky signifikantně hodnocené.

Sám občas jezdím na obojživelníky je fotit (většinou ale zapomenu a jde spíš o příležitostná setkání), takže svým způsobem do jejich klidu zasahuju, i když se snažím je vědomě nerušit. Chodit a šmatlat ve vodě mezi žabáky sem tam, křížem krážem, nebo je dokonce chytat pro fotku na ruce vůbec v době páření považuju přinejmenším za zcela zbytečné a nezodpovědné. Upřímně, komu by se líbilo kdyby k vám někdo přišel (nebo na vás dokonce šmatlal) v "době páření." Jenže fotit dneska něco zajímavého je prostě s dostupností foťáků a informací snadné a moderní. Podobné je to i s orchidejema a koniklecema a jinýma zajímavostma - lidi jdou za hlavním cílem, ale podupou vše kolem, protože je to nezajímavé a není to ten objekt, který přišli fotit.

Ty Brdy jsou nádhera - takhle nějak bych si to představoval, kdyby to bylo všude :-)
Naposledy upravil slavek dne 01 dub 2019, 09:47, celkově upraveno 2
Pentax 10-17 FE + 11-18/2.8 + 15/4 + 20-40/2.8-4 + 31/1.8 + 35/2.8 Macro + 50/1.2 + 55/1.4 + 77/1.8 + 100/2.8 Macro + 200/2.5 + 300/4
slavek
zimní host

Příspěvekod aqualife » 01 dub 2019, 09:46

Klaca píše:Mám z toho letos hodně rozporuplný pocity. Lokalita je čím dál více profláklá a na příkopu je to sakra vidět. Modrá žába je senzace, která láká i lidi bez elementárních znalostí chování v přírodě. Lízt mezi snůšky je prasárna a chytat je během páření pro fotku jakbysmet... :/
Snůšky jsem nikdy nepočítal, subjektivně jich je ale čím dál tím méně, našel jsem jich 12. V příkopě, kde vždycky byly byla letos jedna + několik od hnědých... Ostatních naštěstí na méně frekventovaných místech. Dva skokany se zraněným okem jsem bohužel viděl taky, řekl bych ale, že v obou případech to bylo zranění spíše mechanického rázu.
Byl jsem tam ve čtvrtek, sobotu i neděli. Ve všech případech jsem posedával na břehu, poslouchal a pozorval lidi. Většina přijde, probrodí příkop, rošlape co jde a za mudrování, že je ještě brzo/pozdě po 30minutách odchází. Skokani tam byli všechny dny, modří ale moc nebyli, právě díky těmto individuím, kteří je nenechají se vyhřát a shromáždit. Pokud to takhle půjde dál, dlouho tam už nebudou...:/
Fotky z Brd vypadají jak ze skokaního ráje, nádhera, neproflákněte tu lokalitu!
Co se týče toho juvenila, je to opravu něco z okruhu zelených, v sobotu se zdráhavě ozývali první, v neděli už poměrně dost.
Snůška těžko říct, chybí měřítko. Mohl by to být arvalis. Hnědí mají typický beztvarý kydanec na hladině, většinou i shluky několika snůšek. Štíhlí typicky propíchnutá snůška klacíkem/stéblem trávy/ rákosem, co je zprvu pod vodou a pak většinou vyjede nahoru. Ostronosí malinká snůška v mělké vodě velikosti meruňky. Většinou také přichycená k vegetaci, ale nebývá "propíchnutá".
Fotky přidám, až proberu, jestli tam něco bude.

Klaca: k té snůšce a proč se ptám: fotil jsem arvalisy loni 7.dubna a byli mezi kvantem těch snůšek na fotografii. Lokalito blízko té co fotil letos Ymi, potkali jsme se tam. Na "mé lokalitě" jen pár ropuch a ještě daleko ve vodě. Ovšem žádná snůška, ty byly loni nepřehlédnutelné. Proto jsem se ptal, zda jsou to snůšky arvalisů. Pokud ano, tak to třeba s malým zpožděním ještě přijde. A to je to,co bych rád věděl, protože zas tak blízko to nemám a byl jsem tam od pátku už 5x.
aqualife
VIP

Příspěvekod slavek » 01 dub 2019, 09:52

aqualife píše:
Klaca píše:...A to je to,co bych rád věděl, protože zas tak blízko to nemám a byl jsem tam od pátku už 5x.

Co neuděláme pro fotku :-) já byl letos tři pátky po sobě u Olomouce fotit křivatec český skalní - nekvete nikde jinde v republice, než tam na jednom místě.
Navíc, populace je malá - pár trsíků na metru čtverečním. Alespoň co se týká fertilních jedinců. Při třetí návštěvě byl ten nejfotogeničtější trs u kamene pryč. Někdo ho asi vydloubl a vzal si na zahrádku. Populace v ČR rázem o pětinu menší (co do počtu "květů")...

Trochu mě mrzí, že jsem modráky nezastihl. Rád bych je zase viděl, pokud by něde ještě byly, určitě bych zajel. Ale co...za rok snad taky ještě nějací budou :-( Ono je taky otázkou, jestli za tím nižším počtem nejsou sucha, která panují poslední roky. I když letos mi přišlo na lokalitě, že je více vody - vyšší hladina? Kousek od vody ale bylo vše suché, loni upatlaný od hlíny na břehu, jak byla vlhká, letos snadno opráším.
slavek
zimní host

Příspěvekod ladysk » 01 dub 2019, 13:46

Klaca: tak to jsi mě moc nepotěšil :-)
... mě se zdálo, že někteří jsou takoví víc hnědí, ale většina na sobě tu modrou měla, i když nijak extra výraznou ... Třeba ten z druhý fotky, je možný, že i hnědáci jsou krapet do modra..? Když na to tak koukám, jsou všichni takoví
modří i nemodří ... : o
Přílohy
ladysk
VIP

Příspěvekod Klaca » 01 dub 2019, 14:27

Ladysk: Ano, už jsem to tu někde psal, někteří samci hnědých modrají také, ale ne v takové míře jako ostronosí. Koukni do vlákna s hnědými, na spoustě fotek to uvidíš. Tady první dvě fotky hnědí, poslední ostronosý.

Slavek: Sucho je určitě jedna z hlavních příčin úbytku obojživelníků. Už tak to nemají lehký, proto mě tyhle nájezdy idiotů na modrý žáby tak točí. Orchideje jsou asi hodně podobnej příběh. Pár dní v roce, několik málo lokalit v republice... Ten starší pár jsem tam potkal taky, byli tam od rána, procházeli se po břehu a nadšeně, s obrovským, respektem poslouchali žáby. S pani jsem se chvilku bavil, byli moc fajn. Vyprávěla mi jak jezdí na hnědý někam k Žacléři, že budou tak za 14 dní a bejvají jich tam stovky a už se na ně těší :)
N D7100/ D750
Klaca
zkušený běžný

Příspěvekod aqualife » 01 dub 2019, 18:45

Klaca píše:: Sucho je určitě jedna z hlavních příčin úbytku obojživelníků. Už tak to nemají lehký, proto mě tyhle nájezdy idiotů na modrý žáby tak točí.

No já nevím, říkat tomu nájezdy idiotů. Kde pak máš tu hranici mezi těmi dobrými a těmi idioty? Prostě se člověk přemnožil.
aqualife
VIP

Příspěvekod Siplace » 01 dub 2019, 20:25

slavek píše:Upřímně, komu by se líbilo kdyby k vám někdo přišel (nebo na vás dokonce šmatlal) v "době páření."

No kdyby to byla nějaká vyvinutá blondýna tak mě by to ani nevadilo :-)
Nikon D810, Nikon D7100, Nikkor 400mm f/2.8D AF-S II + TC-14E, TC-17E, Nikon 105mm f/2,8 G AF-S Micro IF-ED VR, Nikon AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR, Nikon AF 50mm f/1,8D, Nikon SB-700,
http://www.wildlife-foto.cz
Siplace
administrátor

Vlastním jménem: Jiří Vondráček

Příspěvekod Enter » 02 dub 2019, 09:09

Klaca píše:Vyprávěla mi jak jezdí na hnědý někam k Žacléři, že budou tak za 14 dní a bejvají jich tam stovky a už se na ně těší :)

Tome, je pravda, že temporarií tu je dost, ale z mého pohledu, rok od roku míň a míň, zajimalo by mě kdo to byl, že si paní vybrala zrovna Žacléř :) úbytek obojživelníků je na dlouho debatu a určitě cílem mnoha vědeckých prací...
Enter
zkušený běžný

Vlastním jménem: Martin Ertner

PředchozíDalší

Zpět na OBOJŽIVELNÍCI