Vážky a šídla

Vážky a šídla

Příspěvekod Gigerich » 17 zář 2018, 19:01

Ondro, ta trojice je pěkná a Martina - pastva pro oči!
Galerie fotek a také lokality na focení jsou k nalezení na webu www.birdarea.com
Gigerich
zkušený protahující

Vlastním jménem: Pavel Gigerich

Vážky a šídla

Příspěvekod RollsRojs » 05 říj 2018, 13:16

Dneska zpracovávám květnové záběry klínatek vidlitých a přemýšlím u toho, jaký občas dokážu být blbec.

Loni jsem se začal trochu více zajímat o filmování vážek a hned od začátku mě lákalo natočit si nějakou klínatku – na druhu nezáleželo. Během léta jsem si v mapě vytipoval slibné lokality okolo řek, najezdil a nachodil spousty kilometrů v holínkách, ale výsledek nula. Klínatku jsem za celý rok neviděl ani jedinou.

Letos na jaře, když byla ptačí sezóna v plném proudu, jsem se vydal na své oblíbené místo hned za domem, abych se poohlédl po skorcích. Chladná řeka si tu razí cestu hlubokým lesnatým údolím a nikdy mě ani nenapadlo sem vyrazit na vážky, protože běžné druhy stojatých vod tady jaksi nemají co pohledávat. O to větší bylo moje překvapení, když jsem okamžitě po příchodu uviděl, jak se nad dravě tekoucím proudem vznáší jakási minihelikoptéra. A další, a támhle ještě jedna! To jsou snad klínatky!

Byly to ony. Celá armáda klínatek vidlitých. Je opravdu možné, že já blbec lítám napříč celým krajem, a přitom mám tyhle krasotinky přímo pod nosem? Očividně ano. Nešlo mi do hlavy, jak jsem je tam v minulosti dokázal přehlédnout, když se na místo pravidelně několikrát do roka vracím, ale důvod je nakonec asi celkem prostý. Vážky se na jednotlivých lokalitách vyskytují až překvapivě krátkou dobu, protože dospělé populace nežijí dlouho a během několika týdnů jednoduše vymřou, nebo se přestěhují jinam. Bylo jasné, že jsem se u řeky vždycky objevil v nesprávnou dobu – buďto příliš brzy, nebo zase moc pozdě. Zkrátka jsem se s klínatkami míjel.

Tato příhoda krásně ilustruje, jak nevyčerpatelný je potenciál přírody okolo nás a jak žádný výlet do divočiny nikdy nekončí stejně. I kdyby měl člověk možnost jezdit stále jen na jedno jediné místo, má to smysl. Obzvláště během jara, kdy se rostliny i zvířata vyvíjejí závratným tempem, totiž každá návštěva přírody znamená vstup do úplně nové etapy života :)

RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Vážky a šídla

Příspěvekod Ritchi » 05 říj 2018, 15:58

:pray: :listen: : Bravo: =@
Nikon D7200, D5100, Nikor 70-300VR, Tamron SP 150-600mm, Sigma 105/2,8 OS
Ritchi
VIP

Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Vážky a šídla

Příspěvekod remy » 05 říj 2018, 18:21

Paráda. Pôsobivé video, aj jednoduchý námet vieš podať pútavo.
remy
zkušený zimní host

Vážky a šídla

Příspěvekod Ritchi » 08 říj 2018, 23:16

samec vážky žíhané a jižní
Přílohy
Nikon D7200, D5100, Nikor 70-300VR, Tamron SP 150-600mm, Sigma 105/2,8 OS
Ritchi
VIP

Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Vážky a šídla

Příspěvekod Blaník » 09 říj 2018, 09:54

hezkýý
Canon 7D, C EF-S 15-85/3,5-5,6 IS, C EF 100/2,8 L IS Macro, C 100-400/4,5-5,6 L IS II, stativ Velbon Sherpa, monopod,The Pod
Blaník
VIP

Vlastním jménem: Martin Růžek

Předchozí

Zpět na HMYZ