Vážky a šídla

Vážky a šídla

Příspěvekod levap » 26 zář 2017, 15:49

Karlík: Prozatím nevyužil, jelikož z velkými plochami rybníků nemám dobré zkušenosti. Chce to více méně " kaluže vody" zarostlé rákosem, mokřiny, staré malé pískovny atp. Rybníků mám zde dost a blíže a tam toho moc neulovím. Takové příhodné lokality zde mám pouze dvě, ale není na nich žádná pestrost druhů což je normální. Ale hlavně se tam dostanu bez ohrožení na zdraví na kole, když náhodou nespadnu. T o víš 75 roků mě už moc pružného neudělá. V bývalém bydlišti jsem měl takových lokalit nejméně deset. Ale pořád hledám. : D
Použitá technika: Canon 100/2,8 IS L Macro, Canon EF 300/4 L IS USM,TC KENKO 1,5x, Canon EF 17-40/4L USM, Canon EF 50/1,8 II.a k tomu různá udělátka aby se dalo fotit jednou rukou a Canon 5D Mk III
levap
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Pavel Prkna

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 28 zář 2017, 10:43

Tak držím Pavle palce ať je hledání úspěšné.
Karlík
PS: abych jen ,,nekecal" tak přihodím pár kousků
Přílohy
ultrazoom Fuji HS 30 EXR + Raynox 250 a fólie ze starého LCD + brýle 4 dioptrie
Karlík amatér
běžný

Vlastním jménem: Karel Beneš

Vážky a šídla

Příspěvekod ladysk » 30 zář 2017, 14:02

vážka " lesní " ... jak už je jim zima, posedávají po zemi - a i na spodcích osluněných kmenů stromů ...
Přílohy
ladysk
VIP

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 01 říj 2017, 08:00

Přidám pár snímků ze včerejší ,,kontroly" nové lokality...
Karlík
Přílohy
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 01 říj 2017, 14:21

Zdravím všechny kolegy
Potřebuji poradit....náhodou jsem nejspíše našel ,,metodu", jak vážky zklidnit, takže nejsou plaché, můžu se je utrhnout i s listem nebo stéblem na kterém sedí a můžu si s nimi manipulovat podle potřeby focení a dá se jich dokonce dotknout :) . Některé fotky takhle focené jsem sem už dal ( hlavně ty z 10 cm focené ,,portréty").
Konzultoval jsem to už i na jiných webových stránkách , s místním uživatelem co má nick Ladysk a včera dokonce se známým makrofotografem Pavlem Krásenským ( možná se s ním někteří znáte osobně, protože už roky pořádá víkendové workshopy zaměřené na focení vážek ). Nikdo mi nedokázal dát uspokojivé vysvětlení a přesto to funguje ! : good: . Pavel to považoval za nemožné do té doby než jsem mu poslal ,,důkazní cvaky"....tím jsem ho pěkně rozhodil :).
Chtěl bych to téma s vámi více probrat, ale nevím kam ho umístit abych neplevelil tohle vlákno ....mám založit nějaké nové ? a v jaké sekci to bude nejvhodnější ? ..... já osobně té metodě říkám ,,zaříkávání vážek" , ale to by na celkem odborných stránkách asi byl blbý název vlákna :(
Karlík
PS: přihodím zatím alespoň dvě fotky a další ( včetně povídání o nich ) bych dával až na případné nové vlákno.....souhlasíte? , nebo to mám dávat sem ?
Přílohy
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 01 říj 2017, 14:29

Abych nebyl v podezření, že jdu na ně jen ,,na zbabělce zezadu"....tak přidám důkaz i zepředu :) ( dokonce mi prst zlehka ,,ochutnala" tlamkou : good: ).
Karlík
PS: abych sem nedával jen ,,důkazní cvaky", tak přihodím alespoň dvě fotky ,,seriózní" fotky, které vznikly při včerejším ,, zaříkávání".. :)
Přílohy
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Libor K » 01 říj 2017, 15:17

Vážky nefotím, ale náhodou jsem před pár dny objevil ráno orosenou vážku a neodolal jsem. Je pravda, že seděla jako přikovaná a ani při manipulaci se stonkem se nehýbala, a to vůbec. Dokonce jsem ji dostrkal na jinou trávu a opět seděla bez hnutí. Docela podivné chování u hmyzu. Šidélka a motýlice i ráno za rosy se nepatrně pohybují, když zjistí, že se něco děje. Na normální fotku v pohodě, na skládanou problém. Takže bych to odhadl na vrozené chování této skupiny hmyzu.
Přílohy
Canon EOS 700D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/-
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
zkušený běžný

Vlastním jménem: Libor Kubát

Vážky a šídla

Příspěvekod Ymi » 01 říj 2017, 15:22

Libore, ráno jsou "zmrzlé" takže se moc nemelou :), ale u Karlíka to vypadá na focení přes den. Rád bych slyšel víc o "zaříkávání".
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený protahující

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 01 říj 2017, 16:48

Libore Jarda má pravdu....ráno když jsou mokré nebo chladem ztuhlé je to jasně dané ( to se původně domníval i Pavel Krásenský ), jenže já jsem líný brzy vstávat :( .Takže to mám vyzkoušené v denní době kdy mají maximální letovou aktivitu .....slunečno , bezvětří a v době mezi cca 10 - 16 h : shock: .
Tak nevím jestli to nějak víc rozepsat sem ( kdyby to ještě někoho zajímalo ) a nebo jen poslat Jardovi SZ ( soukromou zprávu ) ? Ještě počkám třeba do úterý a pak podle zájmu uvidíme.
Karlík
PS: přihodím ještě jednu ,,zaříkávačskou" :)
Přílohy
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Martina » 01 říj 2017, 22:42

Taky mě to zajímá. Funguje to i na šídla?
Martina
VIP

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 02 říj 2017, 07:41

Martino musím Vám ( vrozená slušnost mi velí dámě vykat :) ) bohužel napsat, že i já bych byl rád kdyby to fungovalo i na šídla , ale z principu to nejde použít :( .
Podstata je v tom, že na sedící vážku ( šidélko, šídlatku ) začnete mluvit když si ji vyhlédnete na focení a začnete se k ní přibližovat. Šídla pořád poletují a nedá se na ně delší chvíli hlasem ,,působit" :( . Vím že budu vypadat jako blázen, ale když jsem cca metr od vážky začnu na ní mluvit monotónním ,,chlácholivým" hlasem ( něco jako když má člověk na klíně kočku, hladí ji a ,,povídá" si s ní ) a pořád se pomalu přibližuji. Po chvilce je vidět, že se ,,zklidní" ( přestane otáčet hlavou a pozorovat okolí nebo si čistit tlamku a přední nožičky )....prostě úplně klidně bez hnutí sedí : D a nechá mne jít až ,,na dotyk".Během celého focení na ni pořád mluvím bez nějaké změny síly nebo intonace hlasu . Předpokládám, že na tom jakými slovy ji ,,oblbuji" nezáleží : D ....mám na to názor, že se nejspíš jedná o některé frekvence a ,,vibrace" v hlasu, které na ně takto působí ....jinak si to neumím vysvětlit.
Karlík
PS: kdysi jsem někde na netu narazil na studii, kde žralokům pouštěli různou hudbu a studovali reakce....při vážné hudbě ( tuším to bylo něco od Beethovena ) se úplně ,,zklidnili" a zvolna proplouvali kolem podvodních reproduktorů. Když jim naopak pustili tvrdý rock, tak ihned stoupla agresivita , žraloci lítali sem a tam jako zběsilí a dokonce kousali do reproduktorů! Napadlo mne, jestli něco podobného nemůže existovat i u vážek .

Přidám jednu nedokonalou fotku která také vznikla při ,,zaříkávání" ....držel jsem listy příliš blízko pod zadečkem a proto je tak těsný a nevhodný ořez :( Tentokrát jsem si ji jen ,,posunul" v trávě tak, aby mi nepřekážely listy které byly před ní.
Přílohy
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 02 říj 2017, 07:52

Abych vyloučil náhodu, tak jsem schválně ,,naháněl" např. Vážku tmavou a pokaždé mi odlétla. Sledoval jsem ji pořád ( aby se jednalo o tu samou ) a když jsem na ni poté použil ,,zaříkávání" tak zůstala klidně sedět, nechala mne přiblížit až do bezprostřední blízkosti a já si ji mohl dle libosti nafotit .
Karlík
PS: přikládám opět důkaz
Přílohy
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 02 říj 2017, 08:10

Budu rád , pokud to také někdo zkusíte a napíšete sem vlastní zkušenost. Nechce se mi totiž věřit tomu, co mi řekla jedna léčitelka ( které pracuje s energiemi )....že prý mám auru která je ,,příjemná" pro zvířata :) .Je ale fakt, že se o mně mezi známými říká , že ,,zkazím každého psa" : D .Pokud dostanu trochu času, tak si po chvíli ,,rozumím" i s ostrými psy kterých se ostatní bojí.
Karlík
PS: abych ,,vyvrátil" tu teorii o mé auře , tak jsem vzal před dvěma dny manželičku na mou oblíbenou lokalitu a učil jsem ji ,,zaříkávat" vážky. To co následovalo mne doslova šokovalo. Hned první vyhlédnutá vážka pustila manželku ,,na dotek" a když už jsme od ní odcházeli, tak najednou vzlétla , vybrala si neomylně manželky ruku a sedla si na ní : shock: ....manželka ji pak docela dlouho nosila na ruce kolem rybníka :) .Pochopil bych ještě, kdybychom se nehýbali a vážka si na ni ,,omylem" sedla ( i to se mi už stalo ) ,ale že si ji naprosto ,,úmyslně" vybere za chůze ?? : shock:
Přílohy
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 02 říj 2017, 08:26

Tím pádem se domnívám, že to není jen má ,,výsada", ale mohlo by to fungovat u více lidí.
Dalším faktem je ale to, že např. o dovolené ve Vranově n.Dyjí s námi žila týden kudlanka ( nalezenec na schodech uprostřed městečka ) a celou dobu kdy jsme byli na pokoji penzionu s oblibou sedávala na mně. Když jsem v kuchyňce vařil tak mi seděla na uchu, když jsme seděli na terase s vínem tak mi seděla na ruce a čistila si přední nohy :) , když jsem se po obědě na chvíli natáhl tak mi z ucha přelezla na čelo a celou dobu ,,odpočívala" se mnou :) . Dokonce jsem o tom pro známé a kamarády napsal ,,článek" i s fotografiemi a posílal to mailem....bylo to naprosto úžasné....den před naším odjezdem nám svěřila potomky ( byla to těhotná samička a nakladla ootéku ) a pak uhynula : sorry:
Karlík
PS: pokud někdo máte zájem, napište mi na SZ svůj mail a já vám celý ten příběh pošlu, ať to nedávám sem na vlákno o vážkách.
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Lesochod » 02 říj 2017, 08:41

Zní to zajímavě, určitě vyzkouším . V minulosti jsem choval kdeco, ale uklidnˇovat hmyz hlasem mě nikdy nenapadlo..
Potom napíšu , jak jsem dopadl.
I malá změna kurzu uprostřed oceánu zavede lodˇ do zcela jiného přístavu. :o:
Lesochod
běžný

Vlastním jménem: Jan Okénka

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 02 říj 2017, 08:51

Abych jen,,nekecal" na vlákně o focení, přidám další důkaz jak to funguje. Tahle vážka seděla na úplně nevhodném místě....tak jsem si ji i se stéblem utrhnul a přendal ji pomocí prstu na trochu vhodnější místo ( opět jsem na ni během toho neustále mluvil ). Schválně nechávám exif, aby bylo vidět že je to focené ve stejnou dobu a podle poškození křídel se dá poznat, že se jedná o stejnou vážku a z mé strany se nejedná o nějaký podfuk.
Karlík
Přílohy
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 02 říj 2017, 08:57

ksakru kam se poděl exif ?? vždyť jsem v Zoneru zaškrtl možnost aby zůstal ?? nevíte někdo kde se stala chyba ??
Karlík
PS: Ahoj Honzo, budu moc rád pokud to vyzkouší co nejvíce dalších fotografů, protože mne fakt moc zajímá jestli dáme hlavy dohromady a dokážeme zjistit čím to je....jestli to dokáže při troše snahy každý a nebo je to opravdu jen nějaká ,,aura"....nebo co já vím :)
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod Martina » 02 říj 2017, 09:53

Karlíku, tak to je zajímavé. Určitě to zkusím (akorát letos už asi moc nebude na pokusy počasí). Jsem zvědavá, jestli to funguje i na jaře nebo v létě, protože teď na podzim se vážky chovají jinak. Včera sedělo jedno šídlo modré na větvičce jak přibité a mohla jsem ho několik minut libovolně obcházet, což by v létě nešlo ani náhodou. Stejně tak to sedání na člověka je na podzim nesrovnatejně častější, protože vážky vyhledávají vše, co hřeje, takže jim nevadí ani mírný pohyb "posedu" (s tím mám taky zkušenost).
Každopádně díky za info. Prubířský kámen této metody bude letní vedro.
Martina
VIP

Vážky a šídla

Příspěvekod RollsRojs » 02 říj 2017, 10:24

Karlík: Já bych celkem uvítal nějaké dokumentační video, jak takové zaříkávání zní :-)(
RollsRojs
VIP

Vlastním jménem: Lukáš Pich

Vážky a šídla

Příspěvekod Ymi » 02 říj 2017, 12:43

Karlík: hm, tak to je zajímavé... Také vyzkouším :). Btw. už to vidím, jak v létě chodí kolem rybníků podezřelá broukající si individua :)
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený protahující

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Vážky a šídla

Příspěvekod Martina » 02 říj 2017, 20:47

Tak jsem po cestě viděla jednu vážku, zkusila jsem to a jsem poněkud skeptická k tomu, že je to o tom je ukecat. Dalo se k ní s mluvením přiblížit prstem skoro na dotek, ovšem stejně tak jsem se přiblížila i když jsem na ni nemluvila. Myslím, že ta menší plachost je způsobená počasím a v létě ve vedru nepomůže sebelepší proslov (a pokud jo, tak klobouk dolů). Teď hřeje slunce a zároveň je chladno. V tomto počasí rády sedají na cokoliv vyhřáté, tolik nelétají a ztrácejí plachost. Občas se mi v chladnu stávalo, že na mě vážka sedla a nevadilo jí, že se pomalu pohybuji. Včera jsem mohla obcházet (bez nějaké zvýšené opatrnosti) šídlo sedící na keři, zkoušela jsem ho fotit ze všech možných úhlů a ani se nehlo:

Martina
VIP

Vážky a šídla

Příspěvekod Karlík amatér » 02 říj 2017, 21:02

Martino máte je opravdu ,,zmáknuté"...dnes mi přišel další mail od Pavla Krásenského a píše v podstatě to samé co vy .U vážek v tuto roční dobu jsou výsledky irelevantní , protože na konci svého života jsou opravdu více letargické a navíc jak vyhledávají teplá místa na slunění, tak si prý na člověka sednou docela často. Oba máte nesrovnatelně víc zkušeností než já, takže tomu tak opravdu bude a ,,zázrak" se nekoná :( . V létě jsem to stihl vyzkoušet jen na malém množství vážek , takže nezbývá než to příští léto zkusit ,,ve velkém" a pak teprve dělat nějaké závěry. Navíc Pavel píše, že při slunění, krmení se a páření jsou vždy méně ostražité a dá se k nim přiblížit na ,,dotek" poměrně snadno i mlčky :) : D ....obzvláště k druhům které mám na fotografiích jako ,,důkazy" : o
Tak se všem omlouvám že jsem to tu zaplevelil , možná je to spíše mou neznalostí jejich zvyklostí + souhrou náhod . Příští léto to zase zkusím a doufám že mne v tom nenecháte samotného : wink: .
Mějte se fajn.
Karlík
PS: omlouvám se za fotku motýla ve vlákně o vážkách, ale zkusil jsem to v létě ( ze zvědavosti...jinak motýly nefotím ) i na jednoho plachého Perleťovce který pořád ,,zdrhal" a také to zabralo.
Přílohy
Karlík amatér
běžný

Vážky a šídla

Příspěvekod ladysk » 03 říj 2017, 08:37

přesně - je taková teplochladná doba, vážky "přiblble " sedají na zem, na obrubníky, na spodky kmenů, hledají něco trochu teplého ... a nijak šíleně nezdrhají. Taky mě v neděli za sluníčky nechaly doplazit se do těsných blízkostí, bohužel jsem zrovna měl s sebou 810ku se 105kou, takže žádně extra detaily se neuskutečnily ... ale dalo by se ...
Jak funguje zaříkávání v červenci při 30°C a poledním sluníčku..?
ladysk
VIP

Vážky a šídla

Příspěvekod aqualife » 03 říj 2017, 09:25

ladysk píše: doplazit se do těsných blízkostí, bohužel jsem zrovna měl s sebou 810ku se 105kou, takže žádně extra detaily se neuskutečnily ... ale dalo by se ...

Co lepšího bys mohl ssebou mít ?
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel

Vážky a šídla

Příspěvekod aqualife » 03 říj 2017, 16:43

Karlík: je chladno, to hmyzáky zpomaluje a většina hmyzu je na konci svého života, ztrácí plachost. No a asi se umíš v přírodě pohybovat.Není to o mluvení :-) Chytám mouchy pro kudlanku tak, že mouchu přikryju malou sklenkou od léků. Před rokem deset pokusů, dnes přiklopím moucho skoro vždycky na první dobrou. Je to jen a jen o získání citu, ne o žádných zaklínačkách :-) Podobné jako skládačky živého hmyzu. Člověk po čase získá cit pro okamžik, kdy se hmyzák na vteřinku zastaví.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel

PředchozíDalší

Zpět na HMYZ