Brouci a jiná havět

Brouci a jiná havět

Příspěvekod ladysk » 08 kvě 2019, 07:41

Nojo, listohlod je jeden z několika, co neumím / teda extra neumím / vyfotit ostře, třeba jako vroubenku ... a taky - jak blbě vidím, se mi pak ty " úlovky " zdají čím dál horší, bez detailů ap.
Jak není trochu víc slunečno, tak to stojí za prd, ale když to baví tak co, že ..? :-)
Takže - listohlod, páteříček a ohniváček červcový .. a nevím co ...
Přílohy
ladysk
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod Libor K » 08 kvě 2019, 21:49

ladysk : listohlodi ti fakt nejdou, ale ohniváček je dobrý a poslední je kovařík šedý a ten je výborný : good:

Listopas bobový. Několikacvaky z ruky.
Přílohy
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
VIP

Vlastním jménem: Libor Kubát

Brouci a jiná havět

Příspěvekod Mouka » 09 kvě 2019, 10:53

Jak ty to děláš, Libore ...hm hm hm ..........
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Brouci a jiná havět

Příspěvekod aqualife » 09 kvě 2019, 17:49

Mouka píše:Jak ty to děláš, Libore ...hm hm hm ..........

Je prostě pilnej, šikovnej a chytrej. Tyhle tři faktory když se potkají, tak jde všechno :-).
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Brouci a jiná havět

Příspěvekod Libor K » 09 kvě 2019, 23:03

Pánové dík a nepřehánět. Věnuji tomu více času a jsem na mrňousky vybaven, toť vše.
Dneska listohlodi, různí.
Přílohy
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a Mitutoyo Mplan APO 10x
Libor K
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod kutilka » 10 kvě 2019, 05:22

Od kterého data (zhruba) používáš to Mitutoyo? :?:
kutilka
zkušený protahující

Brouci a jiná havět

Příspěvekod ladysk » 10 kvě 2019, 05:41

jj, listohlodi ... :-)
ladysk
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod Libor K » 10 kvě 2019, 21:16

kutilka : Mitutoyo používám od konce března. Oproti GF bez aberací.
Krasec asi z rodu Anthaxia.
Přílohy
Libor K
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod ladysk » 12 kvě 2019, 16:47

... dobrej kožeňák ...
tak jsem chtěl vložit nějaký divizní cvak, ale to se teď opravdu nehodí ... : D
ladysk
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod ladysk » 12 kvě 2019, 17:02

... dám aspoň odkaz k přemýšlení těm technicky zdatným a cílevědomým ... :-)
https://www.youtube.com/watch?v=FMefm1thqiY&t=29s
takový obrázek na stěnu se vždycky hodí ...
ladysk
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod Libor K » 12 kvě 2019, 22:15

ladysk : toto video už jsem viděl a stále mám na to stejný názor. Zbytečné plácání snímků na brouka napíchlého na špendlíku s povislými končetinami oproti černému pozadí. Optika nedobrá a tím i bídné detaily. Špatné osvětlení. Sektorové snímání a následné složení sektorů přidá něco (dost) na rozlišení. A velkoplošný tisk bude asi dost drahý, mimo naše možnosti. Jinak takhle sektorově snímá u nás Luisifer v daleko vyšší kvalitě, byl by o třídu výše. Myslím, že i já bych dokázal udělat lepší fotky, ale plácat tisíce snímků na jeden výsledný se mi fakt nechce. : crazy:
Libor K
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod ladysk » 13 kvě 2019, 11:51

Nojo, Luis je šílenec :-), kolikrát jsem si říkal, že byste se měli scuknout do jedné tlupy, tak 3 - 5 lidí stejného zaměření byste určitě vytvořili něco ke koukání nám ostatním ... stejně už na digi lezu, jen jestli tam on nedal něco novýho ...
ladysk
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod kutilka » 13 kvě 2019, 13:20

QUO VADIS, makrofotografie...

Často ve volných chvílích brouzdávám po internetu a procházím makrofotografická vlákna, ať už entomologické fórum, wildlife, digineff či photomacrography. Člověk někdy žasne, kam až se technika makro i mikrofotografie dostala za posledních, dejme tomu, 20 let.
Nejvíce je to patrné v poměrně novém odvětví makrofotografie – v tzv. skládaném makru. Nádherné detaily ve vysokém rozlišení, téměř neomezená hloubka ostrosti, možnost dokonalé retuše a naprostá kontrola nad barevným pojetím…
Sleduji díla známých i méně známých makrofotografů u nás i v zahraničí, porovnávám s mými výtvory. Sleduji postupný vývoj jejich aparatur, co mne zaujme – aplikuji na svém zařízení.
Nicméně, zjišťuji, že většině našich snímků, byť sebelépe provedených, cosi chybí! Jako bychom jen neustále zkoušeli, jen posouvali technické hranice bez toho, aby naše výtvory měly nějakou vypovídací hodnotu. Aby to nebyly jen blíže nedefinovatelné a anonymní detaily hmyzích tělíček…Technický a estetický aspekt - fajn, ale co dál?
Už před časem mne napadla taková myšlenka. Co takhle využít naší techniky a zkušeností pro projekt určovacích tabulí, pro začátek např. podobných druhů (T.praeusta vs T.starki, rod Aphodius ap.) i s určovacími detaily. Možná to nejsou ty nejlepší příklady, ale určitě by se daly vymyslet desítky podobných skupin hmyzu.
Tyto tabule by samozřejmě nenahrazovaly (ani by nemohly) určovací klíče, nicméně by je mohly vhodně doplňovat.
Problém vidím v tom, že určitá část makrofotografů, ač skvěle se orientujících v technice, zaostává v entomologii. Chybí jim fotografické objekty, často dají zavděk chcíplé mouše z parapetu...
Jako řešení bych viděl spolupráci s entomology, majícími jisté determinační schopnosti. Tito by dodali tipy na fotografování, případně by i zapůjčili materiál. Spolupráce by mohla přinést užitek oběma skupinám - fotografům i entomologům.
Entomologům pro případné publikace celkových snímků, případně vybraných detailů.
Fotografům pro dobrý pocit ze smysluplnosti své činnosti.
Docela rád bych znal reakce ať už jedněch, či druhých.
kutilka
zkušený protahující

Brouci a jiná havět

Příspěvekod aqualife » 13 kvě 2019, 13:47

: good: : good: : good:
aqualife
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod ladysk » 14 kvě 2019, 08:47

Ono to tak nějak místně asi funguje, jen to nevidíme takhle plošně prezentované ... vím, že se mapovalo třeba na Vrchlabsku, myslím, že zde kdysi Sváťa dával náznak, jistě to bude i jinde, u vás na Moravě nevyjímaje ... jen o tom nezasvěcení neví ...
jinak myslím, že Karel to asi vyjádřil za všechny - kdybych to uměl, jedno nebo druhé, hlásím se ke spolupráci...
Takhle aspoň fandím ...
ladysk
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod Libor K » 14 kvě 2019, 22:28

Idee ušlechtilé, nicméně podle mého názoru neuskutečnitelné. Zájmy entomologů jsou úplně jiné, běžný hmyz je nezajímá. A veřejnost zas nezajímají vzácní broučci nalepení na štítku. A konkurovat třeba Biolibu mi přijde nereálné. Možná jsem to nepochopil správně, nevím. Jsem ale ochoten se přiměřeně zapojit do čehokoli smysluplného.
Takže dneska jen obyčejný a běžný nosateček - Phyllobius viridaeris. Ale krásný, jen mi zdrhnul, chtěl jsem ho ještě dostat pod mikroskopický objektiv.
Přílohy
Naposledy upravil Libor K dne 15 kvě 2019, 22:39, celkově upraveno 1
Libor K
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod ladysk » 15 kvě 2019, 07:01

Grrrrr ...
:-)
ladysk
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod kutilka » 15 kvě 2019, 07:03

Proč neuskutečnitelné? :)
"A veřejnost zas nezajímají vzácní broučci nalepení na štítku."
Možná by ses divil, jaký zájem o fotky i preparovaných broučků měla veřejnost na vernisáži naší výstavy!
Konkurovat Biolibu netřeba, ale je možnost tam postnout kvalitnější snímky, třeba i běžnějších věcí...
"Zájmy entomologů jsou úplně jiné, běžný hmyz je nezajímá."
Pokročilé entomology právě zajímá i běžný hmyz, ale třeba z netypických lokalit, nebo kvůli mapování výskytu...
Makrofotograf získá spoluprací s entomologem přísun jak zajímavého hmyzu, které by běžný člověk těžko objevil, tak i možnost zapublikovat si v odborné literatuře. A to jak vypreparovaného, tak případně i živého.
Anebo tipy na super lokality.
Toto vše platí hlavně pro fotografy, kteří nedělají entomologii.
Já entomologii dělám od ZDŠ, jezdím pravidelně se skupinou přerovských entomologů (máme i další dva makrofotografy), takže mám neustálý příjem fotomotivů.
Trochu nestíhám, mám několik set nezpracovaných snímků... :( Ale jak říkávala bývalá přítelkyně : Všecko bude... :)
Takže: ODCHYŤ SI SVÉHO ENTOMOLOGA! : wink: : D

Libor K: Třeba zrovna tvé snímky by v Biolibu excelovaly... :)
kutilka
zkušený protahující

Brouci a jiná havět

Příspěvekod aqualife » 15 kvě 2019, 07:36

Všechno se digitalizuje, tak proč ne i muzejní sbírky včetně brouků. Mí to logiku. A entomologové, kteří jezdí třeba do Basileje determinovat brouky, by jenom dali ráno doma kafe a sedli k PC. Jenže k tomu by stačilo aby muzea nakoupila profesionální výbavu, kterou by obsluhoval laborant. A nám zůstanou k focení ti živí. Fotit živé tvory je zábava. Fotit sbírky je spíš vopruz.
Mimochodem-v muzeích se toho dost ztratí,nikdo vlastně neví, co všechno tam je,nevím jak dnes, dříve to muzea vykupovala "na kila" a pak najímala determinátory. Občas si hoši uměli vybrat něco pro sebe.
LiborK: moc pěkné.
aqualife
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod Martina » 15 kvě 2019, 09:06

Za mě ta 2. a 3. Často se mi u Liborových fotek líbí, že ti brouci nejsou posazení na cokoliv, ale ladí s tím posedem.
Martina
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod Martina » 15 kvě 2019, 09:29

kutilka píše:Pokročilé entomology právě zajímá i běžný hmyz, ale třeba z netypických lokalit, nebo kvůli mapování výskytu...
Makrofotograf získá spoluprací s entomologem přísun jak zajímavého hmyzu, které by běžný člověk těžko objevil, tak i možnost zapublikovat si v odborné literatuře. A to jak vypreparovaného, tak případně i živého.

U toho návrhu je pro Libora jedno riziko - že se mu ze zábavného koníčka stane nudná práce, protože už nebude fotit co chce on, ale co chtějí ti dodavatelé brouků. Plus se k tomu přidají i časové požadavky a raz dva je z něčeho, co člověka dosud těšilo, opruz.
Martina
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod kutilka » 15 kvě 2019, 11:13

Martina píše:
kutilka píše:Pokročilé entomology právě zajímá i běžný hmyz, ale třeba z netypických lokalit, nebo kvůli mapování výskytu...

U toho návrhu je pro Libora jedno riziko - že se mu ze zábavného koníčka stane nudná práce, protože už nebude fotit co chce on, ale co chtějí ti dodavatelé brouků. Plus se k tomu přidají i časové požadavky a raz dva je z něčeho, co člověka dosud těšilo, opruz.

Já mám publikující kolegy 2, jedná se o cca 2-3 zakázky ročně, což je v pohodě. Naučím se zvládat i to, co bych sám nezkusil, takže dobrá zkušenost pro "volnou tvorbu".
Za to mám z hmyzu téměř všecko, o co si řeknu, včetně lokalitních informací, což je pro mne to nejcennější. :)
kutilka
zkušený protahující

Brouci a jiná havět

Příspěvekod ladysk » 15 kvě 2019, 12:22

Ve všem zde je kousek pravdy, každý nechť si vybere, správně ...
Subjektivně mi trochu přijde jako " nátlak na Libora ", nemyslím to tím označením špatně, ale myslím si, že zrovna on nebo lépe nejenom on kdo už pak sestavuje a retušuje vč. aranží a všeho kolem v této úrovni, že by mu moc času na další aktivity byť blízce příbuzné nezbývalo, jestli vůbec ...
Na druhou stranu popis spolupráce v týmu jak naznačuje Kutilka má také něco do sebe, už vidím jak třeba Karel / nebo i já :-) / těžíme z informací o lokalitách a antiopruzově tam razíme pokusit se ulovit něco živého, nejlépe neobvyklého, tedy pro svoji potřebu :-)
Jen dále rozvíjejte teorie, snesl to mlok, snesou to i tady brouci a třeba nějaká užitečná informaci pro praktické využití nezapojenými prosákne ... : D
ladysk
VIP

Brouci a jiná havět

Příspěvekod kutilka » 15 kvě 2019, 13:28

ladysk píše:Subjektivně mi trochu přijde jako " nátlak na Libora "...

Tak na Libora určitě ne - ten už si jede svoji ligu. :)
kutilka
zkušený protahující

Brouci a jiná havět

Příspěvekod r1j1 » 15 kvě 2019, 18:28

Libore paráda, ty tvoje fotky hmyzáků nemají chybu, no možná jednu malou jo a to, že jsem si zbytečně kupoval makro sklo. Jen tak dál : Bravo: .
r1j1
běžný

PředchozíDalší

Zpět na HMYZ