Dvoukřídlí - Diptera

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Libor K » 04 kvě 2018, 23:05

Na obličej mi nalétli 2 kopulující menší roupci. Trochu jsem je plácnul a přinesl domů, bych se podíval, co to vlastně bylo. Detail jsem pod mikroskopickým objektivem nacvakal, zbytek zdeformovaný. Snad se to u hmyzu může.
Přílohy
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/-
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
zkušený stálý

Vlastním jménem: Libor Kubát

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Libor K » 14 kvě 2018, 21:59

Číhalka rodu Rhagio. Ta čelní je složenina 7 snímků "z ruky".
Přílohy
Canon EOS 700D, 6D, objektivy Canon MP-E 65, Canon EF 100 Macro a GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/-
Libor K
zkušený stálý

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Ymi » 15 kvě 2018, 07:31

Dobrá práce, vítej mezi apače :)
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený běžný

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod ladysk » 16 kvě 2018, 08:08

tohle mi hlava ani ruka nebere ... jak udržet těch 7 snímků při pohybu na objektu, snažím se o co nejmenší pohyb a dám tak dva, spíš použitelný jen jeden, pak jsem OFF ... :(
asi bych potřeboval nějakou D880 s 20 sn / s ... : oops:
ladysk
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Libor K » 16 kvě 2018, 22:22

Ymi : zdání klame, toto je Apač v kuchyni na sektorce. To ne že bych venku nefotil, ale toto zrovna ne.
ladysk : už jsem to někde psal o tom skládání z ruky. Základem jsou podepřené obě ruce s foťákem a dobře vidět kam to ostří na plnou díru objektivu (Laowy asi nevhodné). A nebo metoda 2, v levé ruce snítko s hmyzákem a ta je opřená o spodek objektivu a nepatrně pohybem prstů přibližovat po každém snímku. Jo a samozřejmě hmyzák se nesmí hýbat a mířit stále do stejného bodu nějakým zaostřovacím bodem i když už je to rozmazaný v tom místě. Jeden snímek cca 5 vteřin. Většinou hmyzák to nevydrží a zmizne. Jó, mít tak foťák s kadencí 10 snímků/s, to by šlo i najednou a úspěšnost by byla větší. Trpělivost. : wink:
Libor K
zkušený stálý

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod ladysk » 17 kvě 2018, 05:35

Vím, že tu návody probíhaly ... a i popis je dosti logický, leč: varianta 2 nepřipadá v úvahu i kdybych si přepnul ostření na spoušť, D810 ap. s S180 snad neudrží nikdo, vč. místních " mladíků v kondici ", natož já ... varianta 1 je sice lépe splnitelná, teoreticky, podpěra obou rukou je mnohdy reálně nedostupná, tak proto jsem se pokoušel " z ruky " - a to mi NEJDE ... : cry:
Prostě řečeno, i zde je potřeba pro zajímavou fotku zajistit něco méně běžného, jako u všeho, Apači to vesměs nedají ...
ladysk
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Ymi » 17 kvě 2018, 14:20

I když jsem mladík v kondici, tak třeba venku používám klacek jako takový monopod. Rukou držím klacek a objektiv mam na ruce a palcem přitlačuji ke klacku. Pomáhá to a má to i nastavitelnou výšku... :)
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený běžný

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod ladysk » 18 kvě 2018, 05:30

... si neumím představit, jak se stylem pozvolný náklon dopředu, nutný přešlap a zase to samé přibližuju v členitém či zarostlém k cíli na co nejmenší dotřel s klackem, ke kterému se snažím přimáčknout S180ku ve výšce ca třeba půl metru nad zemí :-)
Musím se ještě hóóódně učit : oops:
Ale stavitelná výška je rozhodně fajn věc : D
Klacek sám o sobě problém není, ten si občas uříznu, abych vůbec došel zpátky k autu ... : D ne, tak zlý to ještě není, ale výletníci v chráněné oblasti rovná se slušné množství volně puštěných psů v různém stadiu zažitého poslouchání povelů páníčků / paniček k návratu, tak takový sichr ...
ladysk
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod aqualife » 18 kvě 2018, 09:57

ladysk píše:... si neumím představit, jak se stylem pozvolný náklon dopředu, nutný přešlap a zase to samé přibližuju v členitém či zarostlém k cíli na co nejmenší dotřel s klackem, ke kterému se snažím přimáčknout S180ku ve výšce ca třeba půl metru nad zemí :-)
Musím se ještě hóóódně učit : oops:
Ale stavitelná výška je rozhodně fajn věc : D
Klacek sám o sobě problém není, ten si občas uříznu, abych vůbec došel zpátky k autu ... : D ne, tak zlý to ještě není, ale výletníci v chráněné oblasti rovná se slušné množství volně puštěných psů v různém stadiu zažitého poslouchání povelů páníčků / paniček k návratu, tak takový sichr ...

Namísto klacku je dobrý skládací monopod, z Číny za 400,- včetně poštovného a plně vyhovuje.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod aqualife » 18 kvě 2018, 09:59

ladysk píše:Vím, že tu návody probíhaly ... a i popis je dosti logický, leč: varianta 2 nepřipadá v úvahu i kdybych si přepnul ostření na spoušť, D810 ap. s S180 snad neudrží nikdo, vč. místních " mladíků v kondici ", natož já ... varianta 1 je sice lépe splnitelná, teoreticky, podpěra obou rukou je mnohdy reálně nedostupná, tak proto jsem se pokoušel " z ruky " - a to mi NEJDE ... : cry:
Prostě řečeno, i zde je potřeba pro zajímavou fotku zajistit něco méně běžného, jako u všeho, Apači to vesměs nedají ...

ladysk: proč bys přepínal ostření na spoušť, ostření AF musíš mít na off.
aqualife
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Libor K » 22 kvě 2018, 23:10

Ymi : ten klacek jako podpěra mi přijde jako dobrý nápad.
Nějak jsem zapomněl, že jsem minule fotil číhalku a nacvakal ji zas. Když ony ale tak krásně nehybně číhají.
Přílohy
Libor K
zkušený stálý

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Libor K » 23 kvě 2018, 23:43

Roupec Dioctria atricapilla.
Přílohy
Libor K
zkušený stálý

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod aqualife » 24 kvě 2018, 07:54

Libor K píše:Ymi : ten klacek jako podpěra mi přijde jako dobrý nápad.
Nějak jsem zapomněl, že jsem minule fotil číhalku a nacvakal ji zas. Když ony ale tak krásně nehybně číhají.

Klacek je fajn, ale za 4 kila ti přijde z Číny kvalitní teleskopický momopod .Když se válím u rybníka tak mám někdy problém bez opěry vstát, takže monopod je můj multifunkční pomocník :-) CZC.mi darovalo Husky karimatku, takže teď jsem vybavenej, ještě by mohlo něco vařit kafe :-)
aqualife
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod ladysk » 24 kvě 2018, 08:36

Karel: AF se snad nemusí vypínat když máš nastavenou prioritu spouště ... či ?
ladysk
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod aqualife » 24 kvě 2018, 12:24

ladysk píše:Karel: AF se snad nemusí vypínat když máš nastavenou prioritu spouště ... či ?

Obávám se že ti vůbec nerozumím. To o čem píšeš znamená,zda ti fotoaparát dovolí či nedovolí exponovat i ne zcela zaostřený obrázek. No on to stejně sem tam dovolí :-). Když máš prioritu spouště, tak jsi u rychlé nečekané akce prostě rychlejší, nemačkáš spoušť naprázdno, protože fotoaparát nečeká na zaostření. Při použití krátkého ohniska s velkou hloubkou ostrosti to jistě je, třeba pro novináře, užitečná funkce. Nemá to ale nic společného s focus stackingem. Snad jenom každý mluvíme o něčem jiném :-).
aqualife
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Libor K » 24 kvě 2018, 23:34

Zřejmě roupec žlutonohý. To první je fotomontáž.
Přílohy
Libor K
zkušený stálý

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod ladysk » 25 kvě 2018, 05:15

Karel - no ale právě o to jde, ne..? Abys mohl exponovat kdykoliv, neříkej, že při 7 snímcích z ruky stíháš kontrolovat jejich konkrétní zaostření, pereš to tak jak to vyjde, či..? Myslel jsem, že si nastavíš přiblížením ostrost předku, malinko couvneš a pak jedeš dopředu ...neumím si představit, že bych ten předek trefil na jedno zaostření přesně tak jak pro skládání potřebuju, proto ta rezerva couvnutím, ale jak jsem již mockrát napsal, výsledky na tomto poli mám já žalostné ...
ladysk
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Martina » 25 kvě 2018, 08:51

Ta montáž čelního pohledu a z boku je skvělý nápad.
Martina
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod aqualife » 25 kvě 2018, 09:58

ladysk píše:Karel - no ale právě o to jde, ne..? Abys mohl exponovat kdykoliv, neříkej, že při 7 snímcích z ruky stíháš kontrolovat jejich konkrétní zaostření, pereš to tak jak to vyjde, či..? Myslel jsem, že si nastavíš přiblížením ostrost předku, malinko couvneš a pak jedeš dopředu ...neumím si představit, že bych ten předek trefil na jedno zaostření přesně tak jak pro skládání potřebuju, proto ta rezerva couvnutím, ale jak jsem již mockrát napsal, výsledky na tomto poli mám já žalostné ...

Je to marný, je to marný, je to marný :-)
Poslední pokus: potřebuješ aby ti AF vůbec nereagoval, ostrost posouváš jen pohybem foťáku. Nastavení priority exposice před prioritou zaostření má jiný účel, tady musíš AF vypnout. Posouvání zaostření za pomoci přeostřování objektivem je možné jen v aťasu (třeba pomocí programu v PC) anebo v terénu s foťáky, které to umí. D850 to tak nějak trochu umí, ale je to dost nešikovné, vhodné spíše jenom "na doma".
Zkus to a uvidíš že to bude dobré, tady jsi asi dělal chybu a proto ti to furt nešlo. Prostě vypni AF na objektivu. zaostři na nejbližší část hmyzu (předostřit si třeba ručně na chtěnou vzdálenost a pak už na ostření nesahat a řídit se jenom hledáčkem) a v sérii pomalounku jeď dopředu. Rezerva na začátku a konci série je samozřejmě dobrá.
aqualife
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod ladysk » 25 kvě 2018, 10:17

Přece když neostřím a jen cvakám, je to stejný, ne..? A AF použiju jen na to první najetí... pak má palec volno ... co je tady za tu chybu..?
ladysk
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod aqualife » 25 kvě 2018, 10:35

ladysk píše:Přece když neostřím a jen cvakám, je to stejný, ne..? A AF použiju jen na to první najetí... pak má palec volno ... co je tady za tu chybu..?

Nesmíš mát tedy nastaveno AF-C (což mám trvale) a nesmíš povolit stisk spouště když čekáš až se ti uvolní buffer. Proto mám za nejlepší vypnout AF na objektivu. Snažil jsem se říct ti jak je to nejjednodušší, třeba těch způsobů bude víc, ale tohle už je debata o ho.ně.
aqualife
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod aqualife » 25 kvě 2018, 10:53

aqualife píše:
ladysk píše:Přece když neostřím a jen cvakám, je to stejný, ne..? A AF použiju jen na to první najetí... pak má palec volno ... co je tady za tu chybu..?

Nesmíš mít tedy nastaveno AF-C (což mám trvale) a nesmíš povolit stisk spouště když čekáš až se ti uvolní buffer. Proto mám za nejlepší vypnout AF na objektivu. Snažil jsem se říct ti jak je to nejjednodušší, třeba těch způsobů bude víc, ale tohle už je debata o ho.ně.
aqualife
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod ladysk » 25 kvě 2018, 12:22

No, nevím jestli je to nejjednodušší, vždyť to primární zaostření je s AF... A pak už neostřím, píšu že palec má volno!! Jen mačkám spoušť.
Máš pravdu, je to o h, protože si o tom myslíme každý své ... : cry:
ladysk
VIP

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Libor K » 29 kvě 2018, 23:02

Těch roupců je nyní poměrně dost, takže namlouvání přes stonek. Venkovní realita, není fotomontáž.
Přílohy
Libor K
zkušený stálý

Dvoukřídlí - Diptera

Příspěvekod Libor K » 01 čer 2018, 22:08

Muška proužkookatá, zařadil bych to pod stínomilky.
Přílohy
Libor K
zkušený stálý

PředchozíDalší

Zpět na HMYZ